Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Da znam, meni nikako nije bolji Dragon’s Den. Malo sam i australijsku verziju gledao, kanadsku par epizoda (ima i meksicka i kolumbijska i cini mi se njemacka, al zbog jezika nisam ih gledo) al mi je americka najbolja.

Kad smo vec otisli u off topic… ovo je najbolji pitch na americkoj verziji:

https://www.youtube.com/watch?v=E5t8Z7aeBno

Meni je baš gušt pogledat Shark Tank :slight_smile: Mr. Wonderful je sposoban, proračunat, oštar na jeziku, za*eban i jako izbirljiv. Zato i nije mala vijest da je sada otvoreno stao na stranu Bitcoina :slight_smile:

Evo nešto za Mabiza, ali i za sve ostale. Zapravo pitanje…

Mota mi se nešto po glavi, pa da vidim i ovdje da li bi bilo interesa. Da li je netko možda zainteresiran investirati u nešto kao turbo mini forumski crypto investicijski fond? :slight_smile:

Radi se o sljedećem…

Svako malo me netko od prijatelja traži da sa njegovim novcima trejdam za njega i da dijelimo profit. Sad je došlo do toga da ću u idućih tjedan-dva vjerojatno obaviti nekoliko razgovora s prijateljima na tu temu pa moguće i pokrenuti nešto tog tipa za njih. Pošto rizik uvijek postoji, sviđa mi se ideja da trejdam sa tuđim novcima i ne riskiram svoje, a da potencijalni profit dijelimo. Eto iskreno. Zanima me da li i ovdje na forumu ima nekog tko bi bio zainteresiran?

Recimo, da se skupi nekoliko članova foruma koji bi investirali koliko mogu/žele, na način da pošalju crypto (ili im objasnim kako i gdje kupiti crypto za cash/fiat ili meni pošalju cash/fiat pa ja kupim crypto za njih). Ja bih onda sa time trejdao, uz unaprijed dogovorene uvjete, i profit bismo podijelili 50-50%, naravno pod uvjetom da ga bude. Gubitak bi išao na račun investitora. Nekome to možda ne zvuči fer, ali ja dajem svoje znanje, iskustvo i vrijeme pa vjerujem da je ponuda fer. To se uklapa u neko moje podešavanje risk managementa na kojem baš radim posljednjih dana jer bih ja tako sveo svoj financijski rizik na nulu (iako ostaje rizik utroška vremena u prazno u slučaju gubitka). Eto, iskreno kažem. To nikako ne znači da bih bio nemaran trejdajući na način da ne mogu izgubiti svoja sredstva jer mi nimalo nije u interesu odvojiti vrijeme i izložiti se stresu ako ne vjerujem da je veća šansa da ću ostvariti dobar profit. Time bih sebi otklonio rizik gubitka, ali bih si i srezao profit za 50% koji bih ostvario trejdajući samo za sebe za svojim sredstvima. Dakle i ja moram prihvatiti kompromis. Mada, ovisno o visini sredstava u “fondu”, moguće da bih ja dodao svoj novac jer ako bi u “fondu” bilo premalo kapitala, naravno da mi ne bi imalo smisla začahurit se pred chartove za samo stotinjak dolara potencijalnog profita koji bi meni propadao.

Što se tiče gubitka, maksimalno moguć gubitak bi bio 40% investiranog. Ako bi išlo loše, kada bi gubitak došao do 40% odustao bih i vratio investitorima preostali iznos koji su investirali. Znači 40% gubitka bi bio maksimalno moguć gubitak. Naravno da to ne očekujem, ali je potencijalno moguće i želim da to bude jasno.

Što se tiče profita, u ovakvom slučaju ne bih previše riskirao pa mislim da je realno očekivati cca 15-30% profita mjesečno. Molim bez komentara o RR omjeru jer znam zašto je i ovako naizgled loš RR omjer prihvatljiv u ovom slučaju. Nekad trejdajući za sebe napravim toliko profita u jednom danu, ali takav način trejdanja je dosta rizičan i radi toga sam znao i izgubiti dobar postotak u jednom danu. U ovom slučaju ne bih tako radio nego bih bio jako oprezan, ali posljedica toga bi bila da je realno očekivati 15-30% mjesečnog profita, umjesto nekih megalomanskih iznosa profita (ipak, eventualni gubitak naravno nije isključen, to mora biti jasno). Nije isključeno da bi mjesečni profit mogao biti puno veći od 15-30%, ali ne želim to obećavati unaprijed. Recimo, kod dobro predviđenog breakouta bez značajnijih pull backova mogao bih “jahati” taj breakout do krajnjeg targeta i u takvom slučaju bi taj pojedinačni trejd donio moguće i preko 100% profita (koristim polugu kod trejdanja). To se ne odnosi na iznos ukupnog kapitala jer nikad ne ulazim u trejd sa velikim postotkom kapitala, ali bi to onda bilo preko 100% iznosa sa kojim sam ušao u trejd. Nekoliko takvih trejdova bi donjelo iznadprosječni profit u odnosu i na ukupan kapital pa bi u takvom slučaju i mjesečni profit bio znatno veći od očekivanih 15-30%.

Trejdanje uzima dosta vremena, ali ja ga generalno imam. Svoj glavni posao također radim od doma i ne radim svaki dan nego svakih par dana po par sati jer mi je to dovoljno da zaradim koliko je potrebno. Tako da mi ostaje vremena za trejdanje, a trejdanje baš volim pa spajam ugodno s korisnim. Ipak, ne bih sigurno trejdao svaki dan jer mi treba vremena za pripremu i trebam biti koncentriran. Ovih 15-30% očekivanog mjesečnog profita je sa uračunatim danima u kojima ne bih trejdao.

Ako bi se našlo zainteresiranih, zamislio sam to ovako. Probni period 7 dana. Nakon tih 7 dana ide isplata, pa tko želi nastaviti može, tko ne želi ne mora. Isplata ide puni investirani iznos plus 50% ostvarenog profita u slučaju profita, ili investirani iznos umanjen za postotak gubitka (nikako preko 40%) u slučaju gubitka. Svi investitori bi unaprijed znali koliko je ukupno investirano u “fond” (ali imena/nickovi članova foruma ostaju anonimna, a tko želi može javno objaviti) i koliki postotak ukupnog kapitala čini iznos koji su oni investirali.

Da netko ne bi pomislio da se radi o Ponzi shemi i da bih prvim investitorima isplatio neki novac od idućih investitora ili iz svog džepa da ih navučen na dalje, reći ću ovo… Sve trejdove bih nakon 7 dana javno objavio, može i u ovoj temi, bez ikakvog bluranja, tako da se sve točno vidi. Tako bi se jasno vidjelo da li sam ostvario profit ili gubitak i u kojem iznosu. Tako je nemoguće da recimo uzmem novac, a kažem investitorima da je bio gubitak, ili da ostvarim veći profit nego što kažem pa sebi uzmem više, ili da podijelim investitorima iz svog džepa više profita nego što je stvarno bilo samo da ih zavedem i navučem da dalje investiraju itd. Znači sve potpuno transparentno. Oni koji znaju što je Ponzi shema znaju da poslovanje prevaranata koji se bave Ponzi shemom je suprotno i njihova točna ulaganja nisu javno dostupna (jer u većini slučajeva niti ne postoje nego se isplate rade od sredstava novih budala). Znači sa transparentnošću u startu isključujem mogućnost neke prijevare. Druga stvar, nisam na forumu od jučer (više od 10 godina sam član foruma) i valjda nitko ne misli da sam neki prevarant. To što sam se “posvađao” s pola foruma radi korone i drugačijeg mišljenja ne znači da sam prevarant ili neki novi Mirkec :slight_smile:

Što se tiče iznosa, ne znam koliko bi to trebalo biti za početak, ali nemam ništa protiv i da bude neki stvarno mali iznos, možda i samo desetak dolara kao minimum po članu. Čisto da se vidi kako bi išlo, a da nitko ne riskira previše. Velim, maksimalno mogući gubitak bi bio 40%, ali naravno da ne očekujem gubitak.

Ja ne bih naplaćivao nikakvu naknadu, niti ulaznu niti izlaznu niti za vođenje portfelja niti za išta, ali bih zadržavao 50% profita ako bi se ostvario profit. Ako bi bio gubitak, meni ne bi išao niti jedan jedini dolar tako je valjda jasno da mi stvarno nije u interesu trošiti svoje vrijeme i živce bez da išta zaradim.

Puno detalja bi još trebalo dogovoriti, ali ovo je samo početno ispitivanje interesa.

Što se asseta za trejdanje tiče, radilo bi se pretežno o Bitcoinu. Moguće povremeno i Ether, možda i još koji crypto, ali u velikoj većini trejdova bi to bio BTC jer najbolje poznajem njegovo intraday kretanje. Za početak ne bih dirao forex, commodity i dionice.

Profit bi se mjerio isključivo u BTC. Znači ako bi netko uplatio evo recimo samo $10, to bi bilo preračunato u BTC. Cijena bitcoina varira, ali ako je netko investirao npr. 0.01 BTC i ako je profit ajmo reći 30%, nakon što ja odbijem svoj dio taj netko bi dobio isplatu 0.015 BTC, koliko god toliko BTC-a vrijedilo u tom trenutku. Znači sve gledam kroz BTC. To je tako zato što vjerujem u dugoročno veću vrijednost BTC-a od današnje.

Što se tiče smjera trejdanja, ja trejdam u oba smjera, i longam i shortam, ovisno o prilici. Uopće me ne zanima da li cijena raste ili pada, ja vrebam priliku u bilo kojem smjeru.

Moj način trejdanja je day trading, najčšće scalping, ali ne isključujem i povremeni swing.

Što se tiče moje stručnosti, reći ću da imam puno iskustva te da imam i formalno obrazovanje. Što se tiče mojih rezultata, ako bude interesa mogu ovdje ili na privat zainteresiranima poslati pregled svojih nedavnih trejdova. Rijetko griješim, a kad i pogriješim to obično nije kardinalno. U posljednje vrijeme dobivam preko 90% trejdova (valjda se neće sad pokvariti :slight_smile: ). To je odličan rezultat i kad je scalping u pitanju. Dobro poznajem tehničku analizu i koristim je kod day tradinga. Plaćam neki software za bolji pregled tržišta. Koristim indikatore/oscilatore, ali se ne oslanjam isključivo na njih jer to ne bi niti bilo pametno. I tak, da ne duljim još više :slight_smile:

Uglavnom, ako ima zainteresiranih neka napišu, pa naknadno možemo dogovoriti sve detalje. Za početak bi bio testni period od 7 dana, pa bi nakon toga sve transparentno pokazao i onda bi svatko za sebe odlučio da li želi nastaviti.

Sumirano:

forumski turbo mini crypto investicijski fond
probni period: 7 dana
isplata investicije plus profita (ili investicije umanjene za eventualni gubitak): nakon 7 dana
minimalna uplata po članu: cca $10
maksimalno mogući gubitak: 40%
Očekivani mjesečni profit: 15-30%, s realnom šansom da bude puno veći (u 7 dana bi normalno iznos bio manji od mjesečnog)
pretežno trejdani asset: BTC
način trejdanja: day trading, pretežno scalping

Još da spomenem…bilo bi idealno da (ako uopće bude zainteresiranih) uplata bude poslana u XRP jer je to najpovoljnije (zbog razlike u naknadi kod slanja BTC-a i XRP-a). Puno povoljnije nego recimo slati BTC. Ja bih onda taj primljeni XRP konvertirao u BTC prije trejdanja. Ako bi netko poslao cash/fiat, ja ću onda za taj iznos kupiti XRP, prebaciti ga na platformu za trejdanje, pa onda tamo zamijeniti za BTC. Kod isplate ću također promijeniti BTC u XRP, pa onda isplatiti investitoru u XRP. Mogu i u BTC, ali naknada je na njegov trošak. Uglavnom, sve ove naknade za prijenos i za promjenu iz jednog crypta u drugi snosi investitor. Ništa od toga ne ide meni. Ja kao investiciju računam iznos koji mi bude na raspolaganju za trejdanje. Ako ću ja za nekoga raditi prijenose i promjene, napraviti ću to na najpovoljniji način. Nisu to nikakve velike naknade, ali spominjem ovo unaprijed čisto da se zna.

Ovo bi moglo biti dobro i za one koji nemaju crypto, a žele nešto malo investirati u njega pa probati doći veće količine bez dodatnih ulaganja preko usluge trejdanja, ali i za one koji imaju crypto i drže ga, a žele jedan dio pokušati dodatno oploditi bez dodatnih ulaganja.

Ako netko već ima bitcoin(e) i želi recimo 0.01 BTC pokušati povećati bez dodatnih ulaganja, ovo je prilika. Meni ne plaća ništa, ja samo zadržim dio profita ako ga ostvarim. Postoji mogućnost gubitka (maksimalno 40%), ali na temelju svojih rezultata imam pravo vjerovati da je puno realnije da bi se ostvario profit.

Eto, pa ako je netko zainteresiran molim da napiše.

Ja sam zainteresiran, javi se u inbox jer se ne mogu ja tebi javiti iz nekog razloga.

Sad gledam postavke svog accounta i označeno je da mi drugi članovi foruma mogu poslati poruku u inbox. Ako bi bilo još zainteresiranih, a da ne mogu poslati poruku, neka tu napišu pa ću se ja njima javiti.

Jel imas kakve nefiltrirane rezultate dnevnog trejdana, neke skrinshotove, zadnjih mjesec dva tri ili tako nesta? Ako se to uopste tako moze pratit. Nekako mi je logicno koji skrinshot da imas ko neki proof. Ne licno zbog mog nepovjerenja ili zelje moje za provjerom no mi jednostavno logicki da to tako ide. Interesuje me i sta ce ti ulagaci koji ce dat 10, 20 dolara, sta dobijas sa njima? Zar neces vremenski puno vise izgubiti sa takvima, a jos neces imati neki fond za trejding? Aj mozda izgradnja povjerenja pa tako da krene, al opet meni to premalo zvuci.

1 Like

Evo za početak zadnjih 10 trejdova. Ako bude zainteresiranih i ako će tražiti mogu objaviti i dulji niz. Tu i tamo naravno izađem po cijeni višoj/nižoj od ulazne (ovisno jel je long ili short) i moram prihvatiti gubitak, ali ništa strašno. U ovih zadnjih 10 se vidi da su izlazi uz profit i tako je većinom. Ovo je od jučer:

Ako netko ne zna, kada “Close Long”, onda exit price treba biti veća od entry price, a kada piše “Close Short” onda exit price treba biti manja od entry price. Tu se vidi da je svaki puta bilo tako. Iznos contracta sam obrisao jer to nije potreban podatak. Bitno je vidjeti da li sam dobro odredio buduće kretanje cijenje, a ovdje se vidi da jesam. Ja trejdam uz polugu pa mi i ovako male razlike cijene donose profit. Mali profit, ali nakupi se. Odlučio sam minimalno riskirati pa stavim stop loss kao blokadu čim uđem u minimalni profit. Tako ne mogu izgubiti, a ako nema pull backa onda uhvatim i konkretan profit.

Evo npr. ovo:

To je bio u tom trenu ostvareni, ali nerealizirani profit od 184% u tom trejdu. Poslije se malo povukla cijena pa sam izašao s nekih 170% profita (trebao bih pogledat točno, ali tu negdje). To sam slikao jer sam frenda provocirao pa sam mu slao. To je bilo u subotu navečer. Iznos sam obrisao jer nije bitan. Mogu samo reći da iznos nije bio za obogatit se, ali niti za bacit :slight_smile:

Financijski baš ništa :slight_smile: Ovo je čisto da vidim da li postoji neki interes na ovom forumu. Recimo da se skupi desetak ljudi i da svaki investira samo $10 to je ukupno $100. To je stvarno zanemarivo jer ja ne trejdam sa cijelim iznosom koji mi je na accountu. Da napravim u mjesec dana 30%, to bi bilo ukupno samo $30 profita. Postotak od 30% je dobar, ali $30 je ništa :slight_smile: Od toga bi meni pripalo samo $15. Za $15 mi se stvarno neda mjesec dana trejdati :smiley: Ali znam da ne mogu očekivati da će mi netko bez nekog konkretnog dokaza povjeriti neki ozbiljniji iznos. Zato sam spreman probnih 7 dana trejdati i sa nekim jako malim iznosom, na potpuno novom accountu na kojem neću ništa blurati, čisto da dokažem da znam napraviti profiti. Nakon toga je realnije očekivati da će netko biti spreman krenuti ozbiljnije. Ja u tih 7 dana mogu baš imati peh i napraviti gubitak. U tom slučaju hebiga, ali ipak vjerujem da imam dovoljno dobar risk management i money magament da neće biti gubitak. Povremeni gubici su ipak sastavni dio trejdanja, ali je bitno da oni ukupno ne premašuju ostvareni profit.

Ja ne trejdam sa cijelim iznosom na accountu, ali mi je potreban veći iznos nego što mi treba za trejd jer nekada trebam skalirati. Nisam nepogrešiv, ali sam ipak dovoljno iskusan da znam kad ima smisla skalirati. Neki trejderi će reći da se to nikada ne radi. Ja kažem da kada trejdaš sa polugom ne smiješ biti isključiv i da vrijede malo drugačija pravila nego inače jer ne možeš u dolar pogoditi peak ili dip, a ako promašiš za mali iznos već možeš otići u ne baš mali minus. Ako ne gađaš peak niti dip nego ideš uz trenutni trend onda moraš ulaziti sa market orderom (jer ti limit order neće biti ispunjen ako je price action već krenuo). Ako si ušao sa market orderom, onda si automatski ušao sa minusom taman i da cijena nije mrdula od tvoje ulazne. Zato nekad ipak treba skalirat. E sad, važno je znati kada ima smisla skalirat, a kada nema. To mi govore svijeće i /indikatori/oscilatori, kao i zone na chartu. Nekada nema šasne da ću skalirat i jurim van iz trejda čim vidim da se pojavio loss, a nekada nema šasne da neću skalirat :slight_smile: Sve ovisi o trenutku. Uglavnom, zato moram imati raspoloživo više od iznosa sa kojim sam ušao trejd. Također, kad ostvariš gubitak, ako je on recimo 2%. Tebi nije dovoljno napraviti 2% profita da si na nuli nego sad trebaš više od toga da budeš na nuli. Ili, možeš ući u novi trejd sa jednakim iznosom s kojim si ulazio i prije gubitka pa ti u tom slučaju je dovoljno 2% profita da se vratiš gdje si bio. To je isto jedan razlog zašto je potrebno da na accountu bude više nego što ide u trejd.

Ja u zadnje vrijeme najčešće trejdam sa samo nekoliko posto vrijednosti accounta, a ostatak mi je samo za sigurnost. Kad bih gledao koliko profita radim gledajući samo prosječan iznos trejda to bi onda svakako bilo parsto posto mjesečno, ali kad ja kažem očekivani profit je cca 15-30% mjesečno onda pod time mislim u odnosu na ukupni kapital na accountu, bez obzira što većinu tog kapitala uopće ne diram. Eventualni maksimalni gubitak od 40% je iznos koji sam si odredio kao apsolutni maksimum nakon kojeg prestajem trejdat. To naravno ne znači da bih mogao izgubiti toliki postotak kapitala u jednom trejdu :slight_smile:

Gore sam ti baš detaljno odgovorio :slight_smile: Velim, sada samo provjeravam interes pa sam spreman prvih tjedan dana raditi maltene džabe. Htio bih imati i account na kojem neću ništa brisati niti blurati, pa da mogu ovdje ili na privat zainteresiranima pokazati. Svoj osobni account ne želim pokazivati sa iznosima. Nije ništa strašno tajnovito, ali jednostavno ne volim nekome otvarati “svoj novčanik” jer to nitko ne radi. Već sam i ranije u ovoj temi napisao da ne trejdam sa nekim ozbiljnim iznosom, ali ipak bude dovoljno da profit nije za bacit. Ako bih krenuo sam novim accountom za investitore, taj account mogu javno pokazati ako se oni slože (ili mogu zainteresiranima poslati na privat), bez ikakvog bluranja podataka i iznosa. Podatke o investitorima naravno ne bih javno dijelio, a oni sami ako žele mogu objaviti da su investirali i koliko, pa onda i kako je sve prošlo.

2 Likeova

Ovo je zadnjih 50 trejdova. Friškiji su od vrha prema dolje.

Danas nisam trejdao pa su ovi trejdovi od jučer do 29.03. (na vrhu su jučerašnji, a ovi niže idu od jučer pa do 29.03.). To je bilo povremeno trejdanje. U četvrtak mislim da nisam uopće trejdao jer nisam bio kući dobar dio dana niti navečer.

Iznosi su obrisani jer nisu važni. Kao što se vidi, niti jednom nisam izgubio trejd i svaki puta sam izašao po povoljnijoj cijeni nego što sam ušao. Kada je bilo shortanje, onda je izlazna cijena uvijek bila niža od ulazne, a kada je bio long onda je izlazna cijena uvijek bila viša od ulazne. To baš nije bilo slučajno :wink: Možeš pogoditi povremeno, ali od gađanja dugoročno nema puno kruha. Svaki puta sam znao zašto ulazim. Ovih posljednjih par dana je svaki dan po nekoliko puta bilo naglih promjena u cijeni od $1000+, nekad i u roku od samo par minuta. Nekog neiskusnog takve promjene mogu unakazit. Ja sam sve na vrijeme predvidio, a uspio sam i profitirati na tome u nekim trejdovima. Ne želim izazivat sudbinu pa da ispadne da želim reći da sam nepogrešiv. Nisam, naravno da može i mene uhvatiti gubitak, ali ipak znam što radim.

Moram reći da od ovih 50 trejdova 4 nisu bila sa profitom iako je izlazna cijena povoljnija od ulazne doslovno u svakom trejdu. To je zato što sam u ta četiri i ulazio i izlazio sam market orderom pa mi razlika u cijeni nije bila dovoljna da ostvarim profit u tom trejdu radi naknade. U 2 od ta 4 je razlog bio slippage, ali nije sad važno. Uglavnom, u ta 4 trejda u kojima nije bilo profita je gubitak bio stvarno zanemariv, samo dijelić naknade.

Ne mogu garantirati da bih i u idućih 50 trejdova ostvario profit u svakom, ali mogu garantirati da bih dao sve od sebe da tako bude :slight_smile: Velim, razumijem se i imam dosta iskustva. U suprotnom ne bih niti nudio ovu uslugu. To ne znači da sam nepogrešiv, ali to sigurno jesu zdravi temelji za trejdanje i očekivanje profita.

Na ovoj trećoj slici se dobro vidi jedan primjer ispravno predviđenog jačeg breakouta. Mislim da je na tome i bilo onih 184% sa one slike iz prijašnjeg posta. Po malo sam shortao jer sam očekivao jači breakout prema dolje. Mogao sam ući u samo jedan short i čekati, ali ja radije uzimam profit mrvicu po mrvicu dok čekam jer na taj način em skalpiram svaku promjenu, em se osiguravam od fake breakouta i reversala u neželjenom smjeru. Prvi short je bio na $59,052 pa do $58,912. Onda par puta tako na sitno dok nisam dočekao breakout sa ulaskom u short na $59,712 i izlaskom na $57,702. Promjena cca $2,000 u predviđenom i željenom smjeru, totalno neloše :slight_smile: Tu sam pretpostavio da je bottom za taj tren. Malo sam pričekao i onda sam na $57,431 počeo longat. Kao što se vidi, bilo je uspješno :slight_smile:

Da dodam još nešto što sam gore zaboravio. Ova ponuda nije nelegalna. Crypto nije reguliran u Hrvatskoj i ovo bi išlo po principu investicijskog fonda, ali ne spada pod regulaciju Hanfe jer se ne radi o dionicama niti o reguliranim assetima. Što se poreza tiče, također nema regulacije. Ono famozno mišljenje Porezne da zarada ovog tipa spada pod Porez na dohodak jednostavno ne stoji i to nije nikakav zakon. Dobro sam proučio zakone i formulacija virtualna imovina pod koju su ofrlje ubacili kriptovalute postoji samo u Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. U Zakon o porezu na dohodak pod koji spada i taj dio o oporezivanju kapitalnih dobitaka nema niti slova o vritualnoj imovini, kriptovalutama ni Bitcoinu. U svakom slučaju, ja bih radio samo sa kriptom i investor bi bio isplaćen u kriptu pa je zakonski sve čisto.Da ovo zaživi i krene, iznos preko protuvrijednosti 7500 kn ne bih primao od iste osobe odjednom pa ne bih bio dužan niti uzimati podatke o investitoru (KYC). Taj dio za sada nije niti bitan jer tek ispitujem jel uopće postoji ikakav interes :slight_smile:

Eto, malo sam okupirao temu, ali bio je red da objavim i neke rezultate. Pa ako je netko zainteresiran, neka se javi.

1 Like

mitok dobar post ali još uvijek mi pokazuje da ti se ne može poslati privatna poruka ( the profile is hidden nešto u tom smislu).

Inace malo sam proucito neke stvari oko crypta,
pa sam unišao u Crypto prošli mjesec (nakon dvije velike propuštene prilike prošlih godina, kad sam bio spremio sve pa odustao).
Nisam ušao baš kao daily trejder :wink: nego više kao “holder koji če prodavati kada misli da je profit dovoljno dobar za određeni coin” :wink:

Što se tice ovoga ja mislim, da je stvar interesantna - samo bi trebalo nekoliko stvari još “ispeglati”.

Kao što je netko spomenuo, 10$ po investitoru je možda OK da nam pokažeš svoje znanje i kakve profite praviš. Ali poslje na long term ja mislim, da nema smisla imati 100 investitora sa po 10$ - previše birokracije.
Pa je bolje imati 4-5 investora po 500,1000, 10000, 50000 nego gomilu ovih na kojima nece biti zarada a mnogo posla :wink: Sa potrfoliom od 50-100k EUR zaradjivao bi lijepo i bio pravi profi trejder :wink: A i komunikacija sa 4 investitora partnera je lakša i brža.

Ali evo sada imam par pitanja…

  • sa kolikim budgetom imaš “muda” trejdati?
  • bili trejdao slicno sa velikim budgetom ( 20k,50k,100k) kao trenutno sa malim budgetom i sa slicnim profitom 30%/mjesecno?
  • na koliki minumum se može smanjiti onaj max “loss od 40%” koji garantuješ?
  • jel postoji još neki “tool”, “app” bilo što koji bi ti još upotpunio tvoj trejding i koji bi koristio u slucaju vecih budgeta sa kojima bi raspolagao (jer onda tu postaje ovo tvoj ozbiljan posao)?

Ja vidim neki potencial i mogucnost da ti donesem neki kapital (pa cak i podosta velik)
za ovo ali dosta zavisi i od tebe i nekih ostalih detalja …

Tipkamo se privatno, kad osposobiš profil :wink:
Pozz

A gledao sam gdje to popraviti, ali nisam našao. Uspio sam naći gdje je opcija dozvole/zabrane slanja privatne poruke i tamo sam podesio da mi se može slati poruku. Ako nekome ne radi, neka posta ovdje pa ću mu se ja javiti na privat. Budem se i tebi javio, ali odgovorit ću sada ovdje javno da budu vidljivi odgovori na ova pitanja.

Ovo je definitivno sigurnija opcija (ako se napravi dobra procjena što će dugoročno rasti). Ne želim nikoga zavoditi, day trading nosi rizik. Taj rizik se može kontrolirati, ali nemoguće je garantirati da 100% sigurno neće biti nikakav minus. Ipak, da ne vjerujem da bi ipak bilo isplativo, ne bih niti ponudio ovo.

Kombinacija investiranja i day tradinga, ako sve ide po planu, može ipak biti najprofitabilnija. Evo recimo ovako…ako netko vjeruje da će BTC dugoročno više vrijediti, onda se sa day tradingom (ako sve ide dobro) može od relativno malog investiranog iznosa doći do više BTC-a pa time dođe kao da je netko u startu puno više investirao u BTC. Ja imam BTC na komade, kao dugoročnu investiciju koju čuvam. To je na Ledgeru i maknuo sam si sa dohvata da ne dođem u napast da želim novi auto, da želim ovo i ono :slight_smile: Ne želim to niti otkrhnuti. Ako sada skinem samo 100000 kn to može biti milijun kuna za koju godinu (ne kažem da će sigurno tako biti, ali postoji dobra šansa da bude), a ako bih samo načeo onda bih sigurno uzeo šesteroznamenkasti kunski iznos za nekoliko stvari koje su mi na pameti što će vrlo vjerojatno biti milijunski iznos za koju godinu. Kad zbrojim koliko bih imao bitcoina (i koliko bi to danas vrijedilo) da nikad u životu nisam potrošio niti malo BTC-a zlo mi dođe :slight_smile: Treba misliti i na penziju, jer od državne nema ništa :wink: Da nemam bitcoine, onda bih i sada razmišljao o daljnjem investiranju koliko god mogu. Pošto ih imam i ako bude sve po planu, biti će dovoljno za svakakve radosti i za mirnu penziju :slight_smile: Sada više neću investirati još dodatno u BTC zato što sam to napravio na vrijeme, ali ipak ih želim još :slight_smile: Do njih mogu doći radom, bez dodatnog investiranje. Trejdanje vidim kao način. Ako tu na ovaj moj prijedlog i ne bude nekog konkretnog dogovora, ja ću svakako trejdati sa svojim sredstvima. Gore sam napisao da bi mi ovakva opcija, iako bih se odrekao 50% profita, bila najdraža je si tako potpuno izbacujem financijski rizik i ostaje samo rizik vremena i truda. Možda nekom ne zvuči fer, ali ja mislim da je fer, a i iskreno kažem.

Naravno. To sam ponudio kao mogućnost samo za probni period u kojem bi sve bilo javno bez bluranja podataka. Da kasnije bude i ukupno $1,000, to nije puno jer ako bih napravio 30% mjesečno to je samo $300, a meni bi išlo samo $150. S obzirom da znam koliko stresa nosi trejdanje i koliko mi vremena oduzima samo priprema, pa onda i vrebanje prilika, ne bih se zezao za nekog drugog za samo $150 jer bih uz to onda morao i redovno odgovarati na poruke i slično, a zarada je premala. Radije onda uzmem svoj novac i trejdam s njim bez da ikome polažem račune. Ali ako bi se naknadno sakupilo bar nekoliko tisuća dolara (ukupno) za početak, e to bi onda već imalo smisla i u tom slučaju ne bih imao potrebu trejdati sa svojim sredstvima jer bih bio zadovoljan sa 50% profita od sredstava koja imam na raspolaganju za trejdanje.

E to bi bilo idealno, ali ne očekujem baš takav interes i takvo povjerenje :slight_smile: Ali moram reći još nešto. Do sada nisam niti za sebe trejdao sa takvim iznos pa ne znam jel bi bilo problema. Što se samog trejdanja tiče, tj. strategije, tu ne bi bilo problema. Ja imam ista pravila ulaska iz izlaska iz trejda bez obzira na iznos. Eventualni problem vidim u slippageu. Do $50k vjerojatno ne bi bio problem, ali sa $100k bi mogao biti problem. Kad dođe do naglog price actiona onda se order book naglo mijenja i u nekim slučajevima ne možeš ući sa željenim iznosom (ako je on prevelik) po željenoj cijeni, a isto tako ne možeš onda niti izići sa željenim iznosom po željenoj cijeni. Ako recimo imaš stop loss na nekoj cijeni, a dođe do naglog obrata i cijena jurne u neželjenom smjeru, ako je prevelik nalog tada sigurno nećeš moći izaći sa cijelim iznosom po zadanoj cijeni i moguće je da će puni izlaz biti i po pedesetak ili možda i sto dolara nepovoljnijoj cijeni, a to osjetno mijenja situaciju i može dovesti do većeg gubitka ili pojesti minimalni profit na koji si računao u tom trejdu i rezultirati nekim minusom. Taj slippage inače nije velika opasnost, ali ako bi se radilo o trejdanju sa $100k ili više onda bi postao realna opasnost i tražio bih promjenu strategije, a to ne volim raditi.

Sa bilo kojim :slight_smile: Ulazak i izlazak mi ne ovisi o iznosu s kojim trejdam pa zapravo nema razlike. Ne želim izgubiti niti jedan dolar i zato dobro gledam kada ću ući, ali gore sam upravo napisao zašto postoji neka granica.

Da, na isti način bih trejdao, ali tek bih trebao vidjeti gdje je granica da mi eventualni slippage ne radi problem. Na 100k bi sigurno bio problem, na $50k možda, a na $20k vjerojatno ne bi. Mogao bih podesiti polugu pa da niti $100k ne bude problem, ali onda bi i profit bio manji.

Teoretski i na 0.001%, ali ne želim tako raditi. To je zato što je BTC specifičan asset koji je dosta volatilan i koji je divlji. Ima dosta neiskusnih koji dođu u trading crypta nakon tradinga recimo forexa i naviknuti su na stop loss na 1%. Kod bitcoina i crypta općenito to nije nimalo pametno, osim ako imaš čarobnu kuglu pa možeš pogoditi peak i dip točno u dolar (ne u par dolara nego u dolar). Ako imaš polugu i ako cijena ode samo par desetaka dolara u neželjenom smjeru tebi to već može biti 1% gubitka. Tako ti se aktivira stop loss sa jednim najnormalnijim pomakom cijene iako će cijena samo minutu kasnije krenuti u željenom smjeru. Ti si već izbačen i ne samo da si propustio dobro prepoznatu priliku nego si napravio i 1% minuta.

Ali što se tiče tih 40% spomenutog eventualno mogućeg gubitka, to nikako ne bi bilo u jednom trejdu nego kad b me baš pogodila serija loših trejdova. Ja ne trejdam sa cijelim iznosom koji mi je na accountu nego samo sa jednim malim postotkom. Ako se radi recimo o 5%, pa da mi gubitak u tom trejdu bude i 50%, to je onda 2.5% gubitka u odnosu na cijeli account. E sad, da ne ispadne da je onda dovoljno tako se osiguravati… ključno je znati prepoznati trenutak i smjer ulaska, a normalno je eventualno istrpiti privremeni ulazak u minus u tom trejdu. Oni neiskusni znaju trpiti i misliti da će se okrenuti u plus, a onda shvate da je došlo do reversala i/ili breakouta na koji nisu računali. To se dešava kroz cijeli dan i ako te pogodi nekoliko puta onda možeš u jednom danu izgubiti puno puta po recimo 2-3% accounta pa je to onda već veliki gubitak. Ima tu puno caka koje ne mogu ovako nabrzinu objasniti, ali probat ću ukratko. Ako ne ulaziš sa market orderom onda u valjda 90% slučajeva prvo odeš u neki minus. To je normalno, a računaš na to da si dobro odredio trenutak ulaska i da će doći do promjene u željenom smjeru. Ako nisi dobro odredio, samo toneš u veći minus dok se ne aktivira stop loss. Pa onda ponoviš i opet novi minus, pa opet, pa opet i onda shvatiš da zapravo kockaš i nadaš se da će se okrenuti kako tebi paše. To ne valjda i to je kockanje. Zato stop loss nije dio strategije nego samo osigurač. Neće pomoći ako u velikoj većini slučajeva nisi u pravu sa predviđenim price actionom. Ako pak ulaziš sa market orderom, onda si automatski u minusu za iznos provizije, ako ništa drugo. Takav ulazak je također i hvatanje cijene, a ja to ne volim raditi ako nisam siguran da će se trend nastaviti i da sam prepoznao sami početak. E sad, početak nije lako prepoznati jer iskisni trejder uvijek prvo čeka konfirmacije, a kad konfirmacije dođe onda to više niše početak :slight_smile: Ako kretanje u tom trendu nije jako, onda će cijena brzo stati i možda ti neće biti dovoljno za izlazak sa profitom s obzirom da si ušao sa market orderom i minusom. Još ako se dogodi pull back do tvog stop lossa, e onda si baš napravio minus jer si ušao i izašao sa market orderom (platio proviziju) i još izašao po lošijoj cijeni od ulazne pa si i po tome napravio minus. Zato treba dobro paziti i nikako se ne oslanjati na stop loss pa čekati da ti se jednom posreći jer je to kockanje. Stop loss mora biti samo osigurač, a znanje mora biti glavno kod procjene ulaska.

Ne pada mi nešto konkretno napamet. Već i ovako me glava zaboli od silnih chartova :slight_smile: Imam puno vremenskih perioda chartova otvorenih u isto vrijeme, pa onda različite prikaze različitih perioda (line, candles itd.), pa onda par chartova sa indikatorima, pa goli chart bez indikatora, pa goli chart bez indikatora za crtanje, pa prozor u kojem samo pratim realtime vijesti i tak :slight_smile: Jako puno je toga, ali treba mi to jer sam kao slijep bez toga. Sa svim tim isto možeš naravno promašiti, ali bez toga bih sigurno neusporedivo češće promašivao. Što se indikatora tiče, ja ih koristim nekoliko, ovisno o situaciji. Ne koristim sve jer su nepotrebni i samo te zbune. Recimo RSI mi obično puno znači, ali ako se radi o jačem breakoutu onda ga zanemarujem jer će biti na oversold ili overbought pošto on ne prepoznaje breakout ako se ne radi o velikom volumenu, a često bude breakout bez značajnog volumena, ali dovoljno jak da ti aktivira stop loss čak i ako je on postavljen na velikom postotku. Recimo ove česte dnevne promjene za $1,000 ili više u par minuta. To može nekoga masakrirati. Ja sam isto imao loša iskustva u nekim situacijama, ali to je nadogradilo moje iskustvo pa sam upgradeao zaštitu. Može me i dalje pogoditi, ali mora biti baš ekstem. Također sam se disciplinirao i odlučio biti više profi i skroman. Prije sam znao raditi 100% ukupnog kapitala u cca tjedan dana, ali sam znao i izgubiti 20-30% ukupnog kapitala u jednom trejdu. Totalno sam odustao od takvog načina trejdanja jer nije dobar i zato u zadnje vrijeme imam stroga pravila kojih se držim i ne ulazim u trejdove sa više od samo par posto ukupnog kapitala.

Mogao bih eventualno naknadno za nekoga trejdati dosta rizičnije, na zasebnom accountu, pa da bude veći potencijalni profit, ali uz to dolazi i veći potencijalni gubitak :slight_smile: To je samo nešto kao eventualno moguće, ali u početku sigurno ne jer ne mogu istovremeno trejdati na nekoliko accounta i sa različitim strategijama jer se kod ulaska u dobar trejd najčešće radi o sekundama i ne bih stigao napraviti dobar ulaz na različitim accountima.

Slobodno pitaj ako te još nešto zanima.

I ja sam zainteresovan, pa se javi.

Teško podnosim sam pojam BTCa, ali kockarski duh i radoznalost progovara iz mene: javi mi se Mitoče :joy:

Evo jedan primjer…kad sam otipkao prethodni post cijena BTC-a je bila cca 58,100. Sad pogledam i pala je na $57,700. To je promjena $400 u samo par minuta. Ako je poluga recimo 25x, to je profit/gubitak cca 17%+. Ja volim ovakve promjene. Ne predstavljaju mi ozbiljnu opasnost ako sam na pogrešnoj strani jer sam podesio strategiju da mi ovolika promjena ne škodi, a ako sam na pravoj strani to je laka zarada u samo par minuta. Sad ne trejdam pa nisam niti gledao, ali vjerojatno bih vidio tu promjenu da dolazi.

Tj. sigurno bih vidio, evo sad sam otvorio jedan ranije iscrtani chart na kojem je jedna linija koju sam povukao još danima prije. Evo slike:

Ovo je 5-minute chart. Bilo je testiranja linije na početku ove slike, pa borba na sredini, pa probijanje na kraju. To je i turbokratkoročni triple bottom koji je nakon novog doticaja probijen. Kad je zatvorena svijeća ispod te linije bilo je jasno da će ovaj puta biti breakoutić. To je bilo na $58400. Nisam ovo istrejdao, ali da sam bio pripravan i pratio, sigurno bih. Ušao bih oko $58,250 i izašao vjerojatno na cca $57,700, tj. osigurao izlazak na toj razini, a pokušao uhvatiti još ako ne bi bilo pull backa.

Nisam ništa zaradio na ovom, ali me svaki put veseli potvrda da dobro crtam :slight_smile: Inače ne znam nacrtati niti čovječuljka, ali po grafu ipak znam crtat :slight_smile: Jasno mi je da mogu već idući puta pogriješiti, ali evo da i ovo priložim kao neki argument :slight_smile:

Ako se ne varam, ti si skoro kupio na cca $5,000? :wink: Javim se, ali probat ću i pogledati što je sa accountom, izgleda da stvarno nešto šteka.

EDIT: sad će valjda biti ok sa accountom i javljanjem.

Samo da spomenem nešto što je vjerojatno važno. Znam da je problem povjerenja i da se netko možda boji prijevare. Ja garantirano neću nikoga prevariti, a nadam se da neće biti niti minusa. Da neće biti prijevare garantiram, a za eventualni minus ne mogu garantirati da neće biti, ali zaista vjerujem da će ipak biti profit.

Da se ne komplicira, mislim da je najjednostavnije ovako…provjerio sam sa adminom foruma i on mi je dao dopuštenje da se pozovem na njega. Neka svatko provjeri sam ako želi. Uglavnom, @steelmaiden me poznaje i zna moj identitet. Da slučajno dođe do neke prijevare može bez problema proslijediti moje podatke kome god je potrebno, od policije do eventualno prevarenog pojedinca. Velim, nema šanse da bih nekoga prevario, ali znam da nije lako vjerovati na riječ. Ako bi se radilo o prijevari za 2000 kn ili više onda policija reagira po službenoj dužnosti i nitko se ne bi trebao zamarati sa privatnom tužbom. Znači da slučajno dođe do neke prijavere, moji podaci su poznati adminu foruma i on ih onda proslijedi gdje je god potrebno. Ova ponuda je i ovdje javno napisana pa ne bi bilo problem nešto dokazati.

Pod eventualnu prijevaru bi spadalo da nekome odbijem isplatiti zarađeno, da nekoga zavlačim sa isplatom, da mu isplatim manje od 60% investicije ako bi se slučajno dogodio gubitak od maksimalno mogućih 40% ukupno, da mu isplatim manje od zarađenog profita, da “nestanem” i prestanem komunicirati (osim eventualno na dan-dva jer ne živim na forumu :slight_smile: ), da ne pokažem sve trejdove i stanje accounta, da napravim neku isplatu sa accounta sebi, da kažem da je manji profit od onog koji se vidi kada se prouče trejdovi, da kažem da je veći gubitak od onog koji se vidi kada se prouče trejdovi, da cenzuriram trejdove ili bilo koji podatak na accountu itd.

Ovo sve bih puno detaljnije razradio ako bi probni period od 7 dana dobro prošao i ako bi nakon toga bilo zainteresiranih za dalje ili novih. Generalno bi nešto poput ovog gore nabrojanog bilo smatrano prijevarom. U tom slučaju samo trebate kontaktirati @steelmaiden koji je admin foruma i zatražiti moje podatke da ih proslijedite odgovarajućim institucijama :slight_smile: Do prijevare naravno neće doći, ali eto čisto za osiguranje. Slobodno provjerite sami sa adminom da li se slaže i da li me stvarno poznaje, da li mi je hackiran možda account i što god želite :wink: Ako on želi neka on sam ovdje potvrdi da ga ne bi zatrpale poruke u inboxu ako bi možda bilo više interesa :slight_smile:

EDIT: poslao sam adminu foruma fotku osobne pa vidi i adresu i OIB. Inače se valjda može u fotoshopu to lažirati, ali kao što rekoh, poznaje me pa otpada mogućnost da sam krivotvorio i poznamo dosta istih ljudi pa sve još dodatno može provjeriti.

1 Like

Postoji i visa sila. Npr. zakoci ti se software. Zvuci banalno, ne znam jel ti se desavalo, ali onaj dan kad je bio gamestop short squeeze ( ili par dana oko toga) su mnogi poznati brokeri bili paralizovani. Ili npr. pukne ti internet…
Mislim da je ipak bolje imati i limit s kojom sumom ulazis… (samo moje misljenje).

Pitanje (pojma nemam, pa ako zvuci banalno, molim te pojasni). Za akcije ako zelis shortati, treba ti margin account. Ovime imas i prijetnju da ti uleti margin call, ako udjes u crveno… Ako radis bez margin accounta, sa sopstvenim kesom, tu postoji problem sa settlement process (T+2 - znaci, ako trejdujes sa kesom koji jos nije legao, ne smijes dva dana prodavati akcije)…

Elem kod BTC ne postoji settlement, ne treba nikakva transakcija preko banke dok para legne, imas odrijesene ruke. Nego, s cim pokrivas polugu? Isto sa svojim kesom, ili ipak imas margin account?

Jel ti ovih 2.5% standardna zabetonirana strategija kod money managmenta, ili tu i tamo radis “po osjecaju”?

I ja sam zainteresovana za “kockanje”, eto cisto da navijam . Ali ne vise od simbolicnih max. $50, jer prvo mislim da sam BTC vrlo lako moze da premasi trejding, i da je performance fee od 50% previse (standard hedge funds fee je 20%)

PS. Ne znam da li si cuo za platformu wikifolio? Sama platforma je besplatna i za investitore, i za trejdere. Ako zelis razvijati takav biznis i preko granica foruma, sa sirokom publikom i mogucim ulagacima, nije lose da bacis pogled, ima bas puno trejdera, ovakvih i onakvih, a neki rade s pozamasnim sumama.

Evo ovaj npr. 7 miliona vodi, a otvorio portfolio prije godinu dana (vidim da je uloziom masovno na blockchain akcije, ali ima i onih koji rade direkt sa kripto), 20% mu je fee.

Ovdje je koje su provizije:
Mislim da od profita koji napravis mozes dobiti maksimalno 15% (pogadjas to sa investitorima, ali maksimalno je 30%, a wikifolio uzme pola):

1 Like

Istina, ali nije to nešto često i nije strašno ako se dogodi prije ulaska u trejd jer u tom slučaju samo propustiš trejd, ali ništa ne gubiš. Problem bi mogao nastati da se dogodi dok si u trejdu, ali ja kod ulaska odmah postavim osiguranje u vidu stop lossa (prvenstveno radi neke potencijalne divlje manipulacije) pa zapravo ovo ne bi bilo strašno.

Ovo se sada odnosi na crypto, barem u početku. A što se dionica tiče, ja sam ih shortao i dok se nije niti tehnički moglo niti zakonski smjelo u Hrvatskoj :slight_smile: Znali su me brokeri i imao sam dobar portelj pa su za mene bez problema prodavali ono što nemam (shortanje) jer su znali da ću namiriti u 3 dana (T+3 je bilo), a i da slučajno ne namirim da imaju od kuda uzeti. To je bilo još u vrijeme kad je bilo normalno telefonski zadavati naloge :slight_smile:

Što se shortanja crypta tiče, ili općenito poluge, dovoljno je imati pokrivenost, a ja je uvijek imam (niti ne može drugačije). To je zapravo margin account. I to je jedan razlog zašto nikad ne koristim niti blizu puno raspoloživog iznosa.

Ne, ovo je bio samo primjer. Imam određeno preko kojeg postotka ne toleriram gubitak niti ako se čini da samo što se nije promijenio smjer u pravcu koji mi paše, ali u nekim situacijama bježim iz trejda i nakon 0.1% lossa ako vidim da situacija na tržištu sugerira da je tako najpametnije.

Nije baš kockanje :wink: ali ponovit ću da svima treba biti jasno da je gubitak moguć. Nadam se i vjerujem da ga neće biti, ali bilo bi neozbiljno tvrditi da je nemoguć. Ako želiš sudjelovati u ovom probnom periodu od 7 dana javi se na privat. Već ima uplata i najava za još uplata pa ću vjerojatno početi već sutra. Kada krenem neću primati nove uplate da bude lakše računati.

Nisam ovo boldano baš shvatio? :slight_smile: Ako si mislila na trending, onda to nije važno. Trending me ne zanima, zanimaju me prilike. Može se bez problema u uptrendu shortati i longati i downtrendu. Ja idem u smjeru u kojem je prilika. Ne marim previše za to jer i tako ne ostajem dugo u trejdovima te i kod trejdanja uz trend dolazi do promjena cijene u iznosu većem nego što ti paše. Ali ako pričamo o jako kratkoročnom trendu, e u tom slučaju preferiram ići uz trend, mada i tada nekad idem na reversala ili ga se dobro pazim, ovisi s koje sam strane.

Nisam znao, pogledat ću. Ovo je bilo samo ispitivanje interesa, a ako dobro prođe probni period onda ću sve razraditi do detalja i ponovno predstaviti.

Ako je tako, onda mi to ne bi bilo prihvaljtivo, osim ako se radi o stvarno velikom iznosu, ali u tom slučaju bi postojao rizik od slippagea kako sam i gore negdje napisao.

Bitcoin - sam svoja banka, a ja sam svoj fond :slight_smile:

EDIT: sad vidim na tom wikifoliu da su istaknuti trejderi sa dvadesetak posto profita godišnje. Ja sam malo agresivniji i zato su potencijalni profit i gubitak malo veći nego što je to slučaj kod formalnih fondova. To ipak ne znači da ne pazim i da pretjerujem. Znao sam raditi i preko 100% dnevno, ali sam odustao od toga jer sam bio dosta izložen i ne želim više tako, pogotovo ne kad imam odgovornost i prema nekom drugom.

Evo jedan update ovog vezanog uz “fond”.

Sudjeluje za sada 5 članova foruma. Neću nikog imenovat po nicku, ali ako oni žele sami će se oglasiti. Neću niti spominjati koliko je tko uplatio (oni mogu sami napisati ako žele), ali mogu reći da je prikupljeni kapital nešto iznad 0.04 BTC, odnosno nešto preko $2,000 po trenutnom tečaju. Ima još interesa, ali za sada je 5 članova izvršilo uplatu.

Probni period od 7 dana će najvjerojatnije krenuti danas (četvrtak). Dakle prvi trejd vjerojatno ide danas. Ovisi o tome da li će biti dobre prilike, ali “vrebat ću”.

Ako se još netko možda želi uključiti, još uvijek može. U tom slučaju mi se treba javiti i biti spreman odmah izvršiti uplatu (iznos nije važan za ovaj probni period, ali neka ne bude baš samo par dolara :wink: ).

Što se tiče uplata, opet se pokazalo koliko je PayPal skup sa svojom provizijom pa ako bude još koja uplata svakako sugeriram da taj netko nastoji imati sredstva u XRP jer će tako biti najjeftiniji transfer, a ja to onda odmah prebacim u BTC na platformi po stvarno maloj naknadi (koju naplaćuje platforma, ne ja). Može i odmah u BTC-u, ali treba provjeriti kolika je naknada za transfer (ili barem da na vrijeme dogovorimo pa da se pošalje uz low priority jer je tako niža naknada za slanje, ako je na walletu na kojem postoji ta mogućnost) jer često nije ni ta naknada mala. Zato kažem da je najbolje u XRP. Ako nekome treba objasniti kako i gdje kupiti crypto neka samo pošalje poruku sa podatkom odakle je pa ću naći rješenje. Uvijek je najpovoljnije poslati preko SEPA-e na burzu, pa onda tamo kupiti. Provjereno znam da SEPA transfer na Bitstamp burzu stigne isti dan ako se odradi ujutro i da Bitstamp za taj primitak ne uzima nikakvu naknadu.

Velim, danas ću početi pa prije početka treba stići uplata da se ne moram naknadno baviti računanjem koji postotak ukupnog kapitala, nadam se u tom trenu već uvećanog za neki profit, čini nečija nova uplata. Zato kad krenem to je onda to što se novih uplata tiče za tih probnih 7 dana.

Što se tiče nastavka do kojeg će nadam se doći, prije toga će sve ovo biti razrađeno u detalje jer je ovo sada bilo nabrzinu i samo da se vidi da li postoji ozbiljan interes. Neki od onih koji već sudjeluju su najavili moguće veće buduće uplate, a isto su najavili i neki koji se misle naknadno uključiti. Naravno da bi vjerojatno splasnuo interes ako ova proba ispadne loše, ali idem sa pretpostavkom da neće biti loše jer vjerujem u to.

Dakle ako se nastavi interes i ako zaista dođu ozbiljnije uplate koje su najavljene, trebati ću vidjeti u kojem ukupnom iznosu će one biti. Ako bude neki malo ozbiljniji iznos, prvenstveno od onih koji su uključeni prije početka ovog probnog perioda, onda će oni imati prednost u odnosu na ostale. To znači da ako recimo ukupni iznos kapitala dosegne neku razinu na kojoj bi slippage mogao raditi problem kod trejdanja onda prekidam primanje novih uplata jer ne želim ugroziti samo trejdanje i uplate onih koji su mi prvi ukazali povjerenje će imati prednost. Vjerojatno neće biti toliko kapitala da bi on uzrokovao problem i slippage, barem ne odmah, ali eto spominjem unaprijed da se zna. Imam i neke dogovore sa svojim pravim prijateljima (onim offline :slight_smile: ), ali još nismo sjeli i popričali. Uglavnom, njih više me tražilo da trejdam za njih sa njihovim novcima i da dijelimo profit pa ću vidjeti da li ću i njih ubaciti u ovaj fond i kada. Meni je naravno u interesu da kapital fonda bude što veći, tu se nema što skrivat jer je to čista matematika, a bilo bi idealno da bude što manje ljudi od kojih je svaki napravio neku konkretnu uplatu. Naravno da neću nikoga diskriminirati pa sve dok ima mjesta (radi ovog što sam spomenuo u vezi slippagea) moći će se uključiti i netko sa malim iznosom. Moguće da će kasnije biti određen neki minimum za uplatu, ali o tome ću kasnije ako sve ovo početno dobro prođe.

Sad sam već sa ovih prvih petoro investitora vidio da nije lako “navigavati” i javljati se svakome zasebno, a ne koristim neke skajpove i slično niti mi se to koristi pa ću se već nekako morati prilagoditi :slight_smile: Zato kažem da je bolje da je manje ljudi, ali nisam još u poziciji niti je potreba da se nekom eventualno zainteresiranom ograničava ulaz :slight_smile:

Budem naknadno otvorio novu temu da ne okupiram ovu sa “fondom”, ali sada još dok ne krene sam i ovo tu napisao :slight_smile:

Baš mi je žao što nisam već danas mogao početi jer je bilo dobrih prilika, ali imao sam neke druge obaveze i nisam se mogao posvetiti chartovima, a i jedna uplata još mora biti finalizirana što će do popodne biti riješeno pa sam i to htio pričekati.

Ako oni koji sudjeluju ovo čitanju, svima ću se još prije prvog trejda javiti sa početnim ukupnim stanjem i nekim informacijama, tako da bez obzira što se događa na tržištu do tad ne moraju brinuti da li me negdje uhvatio gubitak jer će sredstva biti netaknuta dok ne javim da počinjem i stoje u BTC-u.