Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Hvala, pogledat ću kasnije

Davno sam učio ćirilicu pa mi link ništa ne znači :slight_smile: Čuo sam za negdje za njega, ali ga ne pratim. Iskreno, mene tehnička analiza uopće ne zanima kad je Bitcoin u pitanju. Ona se temelji na uobičajenim obrascima ponašanja, a trenutno je u Bitcoinu toliko nepredvidivih amatera da mi nema smisla obraćati pažnju na TA. Plus što je jedna jedina vijest dovoljna da se TA pokaže kao totalni promašaj.

Evo pogledao sam. Pretežno se slažem s njim, ali zapravo nije odgovorio na ono što mene zanima :slight_smile:

Ja imam svoje metode za određivanje stvarne realne vrijednosti. Stvarna realna vrijednost je skroz drugačija od realne tržišne vrijednosti.

On spominje broj transakcija i to je naravno bitno. Samo mi se čini da zaboravlja jednu bitnu stvar…broj transakcija gleda kroz e-commerce i otpisuje one među burzama. To je velika greška jer zapravo postoji jedno veliko tržište za koje je često potreban ili za koje se često koristi upravo Bitcoin, a on taj dio smatra transakcijama među burzama i to zanemarije. Mislim na tržište drugih kriptovaluta, odnosno na kupovanje drugih kriptovaluta putem Bitcoina. To se može gledati kao jedan zaseban e-commerce i itekako je bitan.

Slažem se sa nedostatkom idiot-proof i UE, kao i potrebom za unaprijeđenje mreže (brzine i broja tranaskcija, fee itd.). Unaprijeđenje mreže je itekako tehinički moguće i vjerujem da će do toga doći. Idiot-proof i UE je također realan scenarij. Normalno je da se kod investiranja uračunaju u cijenu sva buduća očekivanja.

Slažem se i sa onim što je rekao da je mogući pad na $3,000 za mjesec dana (teoretski), mada ipak mislim da se to neće dogoditi. Ako se i dogodi, svakom treba biti jasno da je početkom ove godine cijena bila oko $1,000 i da zapravo uopće nije strašno ako iduća započne sa cijenom od $3,000 (osim onima koji su ušli jučer na peaku :D). Ipak, prije bih očekivao cijenu na $30,000 nego na $3,000. Čak i da padne na $5,000-$6,000, i dalje bih prije očekivao $30k nego $3k. Jasno, nego ogromna nepovoljna vijest može sve okrenuti naopačke, kao npr. da će ljudi koji posjeduju ili koriste BTC završit u zatvoru. Mislim da je veća šansa da u idućoj godini BTC ode preko $100k nego da se počne zatvarat ljude koji koriste Bitcoin :slight_smile:

Broj svih Bitcoin walleta koji postoje, to je jedan podatak koji smatram prilično bitnim za određivanje stvarne realne vrijednosti, na temelju mog načina izračuna :wink: Naravno da je to samo jedan mali dio slagalice, ali mi je bitan. Negdje sam vidio podatak star nekoliko mjeseci da je broj tih walleta oko 18+ milijuna. Gledam i stanja walleta i vidim da je jako puno ljudi u ovoj godini investiralo više od milijun dolara u Bitcoin. Najviše investitora je ušlo u ovoj godini, i to na cijeni od već nekoliko tisuća dolara. To je nekakva garancija (koliko može bit) da će i u slučaju velikog pada biti neviđen support na razinama od nekoliko tisuća dolara (barem $3,000+ iako vjerojatno i na $5,000+).

Ako se mene pita, dionice su trenutno veći balon od Bitcoina (pod pretpostavkom da će se stvarna realna cijena Bitcoina pokazati onakvom kakvu ju približno očekujem). To ne znači da je manji rizik danas investirati u Bitcoin nego u dionice, ali dionice mi djeluju kao puno veći balon. Očekujem kolaps burzi vjerojatno u 2019. Ali to sve je samo moje mišljenje i uopće ne moram biti u pravu.

1 Like

Bio bi interesantan podatak da mozemo viditi kolki broj tih walleta ima 1000$ na njima…

Skoro 3 milijuna walleta ima vrijednost BTC-a veću od $1,000 :wink:

To ispada 16.6% a to mi je iskreno nekako mali postotak…

Jel onda shvaćaš koliko je još prostora da se poveća broj walleta sa $1,000+ u BTC ? :wink:

Kuzim tvoju logiku da :slight_smile:

Bilo bi zanimljivo viditi ako se moze izvuci iz blockchaina sljedece:

Trenuti BTC market cap je: $264,546,453,050

I onda da znamo
0$ - 1000$: xx%
1k$ - 10k$: xx%
10k$ - 100k$: xx%
100k$ - 1M$: xx%
1M$ - 10M$: xx%
10M$ - 100M$: xx%
100M$+ xx%

Na taj nacini bi se dalo procjeniti kolko je BTC decentraliziran …

1 Like

Evo broj walleta koje imaju više od $1, više od $100, više od $1,000 itd.

1 USD 100 USD 1,000 USD 10,000 USD 100,000 USD 1,000,000 USD 10,000,000 USD
18,834,380 7,307,822 2,874,944 897,759 194,290 24,996 2,534

Ako uzmemo da na svijetu postoji recimo 3 milijarde ljudi koji nisu baš totalna bijeda koja nema niti za hranu i da samo 1% njih investira barem 1 dolar u BTC to bi onda bilo minimalno 30 milijuna walleta sa $1 ili više. Mi smo jedva na 19 milijuna walleta, odnosno cca 6 promila od tih primjera radi 3 milijarde ljudi.

Zato ja ne pušim onu “svi pričaju o Bitcoinu”. To stoji za ovu temu, i samo djelomično za krugove ljudi koji su u investicijama. Za prosječne ljude nikako ne stoji jer većina još uvijek nema pojma što je Bitcoin, a kamoli da je investirala u njega.

Di vadis te podatke?

Pa ja stvarno mislim da zadnjih tjedana “svi pricaju o Bitcoinu” jer je stvaro dobio jako puno prostora na main stream medijima pogotovo u Americi…

Pravi dokaz toga bi bio taj sto je mene moj stari pito kako da on ulozio u bitcoin a sto se tice IT znanja nazvao bi ga prosjecnim korisnikom koji svakodnevno koristi interent, zna poslati mail ali nista vise od toga…

Mislim da je trenutno jedan od problema bitcoina taj idiot proof sto je ljudima poput njega tesko uloziti u bitcoin moraju pohvatiti kako to sve radi. Prema coinbase rijesava i taj problem preko njega je stvarno lagano doci do bitcoina, no tu opet nastaje problem sto ce uz BTC viditi LTC i ETH pa ce se pocet pitat sta je pak sad to? Ma ovo je komplicirano i odustati od kupnje…

Ovo sam ja pronašao

Jeli netko ima account na Cryptopia? Zanima me sto je potrebno sve da se trejda tamo? Nasao sam neke stare vijesti da prihvacaju samo US account, pa jeli to i dalje stoji? Mogu li ljudi iz HR kupovat tamo?

Imam ja acc tamo i moze se trgovati iz HR.

https://bitinfocharts.com/top-100-richest-bitcoin-addresses.html

Ovdje se može jakooooooo puno toga isčitati

Pretpostavljam da će se uskoro pojaviti stvarno idiot-proof aplikacije

Najnormalnije, barem sa kriptovalutama

Recite mi kakav je fee na recimo 200kn bitcoina, zelim kupit neki altcoin, koliko cu na kraju coina dobit 160kn?

Možda je glupo pitanje… No moram ga postavit, bolje nego da nastavim živjeti s time :smiley:

Koja je razlika od marketa do marketa? Kako se može cijena ovako razlikovati?

Jel moguće raditi transfer coina iz marketa u market?

Da ne citam citavu temu gdje vi iz Bosne kupujute koine, na kojem marketu?

1 Like

Moguće je.

Svaki market je za sebe i cijena se kreira prema nalozima na tom marketu. Većinom je stvar u likvidnosti.