Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Eno covek objasnio u videu, dobices CHIA coin ako mozes da ubacis loptu sa zgrade u trista metara udaljen kos :smiley: Znaci, vezbaj jbg

Početkom godine kontam ovaj Ethereum mora skočiti, ali nisam se usudio uložiti pare, eh ja…

Iz razloga sto nema sanse da mogu zaraditi kao neko ko je kupovao btc kada je on bio par centi, pa i dolara… Sada bi morao ici sa dosta vecim ulaganjima (a nisam raspolozen za takvo nesto) da bi imao osjetnu zaradu. Zbog toga sam poco skupljati ETH pa se nadam da ce on nekada prestici btc, ili bar doci na nivo gdje je sada btc

Ja sam vec trazio neke ponude za hddove i ssdove pa se nadam da ce biti dobavljiva roba i po ok cijeni…

Ostaje da vidimo kakvu ce nam kapu skrojiti, p***a im materina

U BiH u pripremi nacrt zakona kojim se želi regulisati tržište kriptovaluta
https://www.klix.ba/biznis/u-bih-u-pripremi-nacrt-zakona-kojim-se-zeli-regulisati-trziste-kriptovaluta/210507084

A jesu drzave na krakenu ogranicene ili…ja iz BiH nemam opciju da karticom uplatim vec samo na racun.

U Srbiji je već donet zakon za kriptovalute, samo je dosta nedoumica. Ne znam pre svega kako će pratiti neke OTC transakcije uopšte, a isto tako ne znam ni da li se konvertovanjem jedne kriptovalute u drugu treba plaćati porez.

Ovdje je lista sa restrikcijama:

https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/360001368823-Geographic-Restrictions-Can-I-use-Kraken-if-I-m-from-

Ne vidjeh BiH, znaci generalno mozes da koristis Kraken. Kako je kod uplacivanja, ne znam, prebacivala sam tamo na konto sa US i DE racuna, i uvijek samo sa racuna, jer se najvise isplati. Ali evo pogledaj nabrojane opcije ovdje:

https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/360000423043-Fiat-currency-withdrawal-options-fees-minimums-and-processing-times-

Ono sto mora, to je da ne mozes s tudjeg konta vrsiti uplatu, nego samo s konta koji je na tvoje ime. Ali to je slucaj i sa BitStamp, vjerovatno i kod ostalih…

1 Like

Nagadjam da ce to vjerovatno biti slucaj. U DE se prebacivanje s jedne valute na drugu tretira kao prodaja. Porez na kripto se ne placa ako se pozicija drzi privatno vise od godinu dana, u protivnom vazi kao spekulacija i primjenjuje se osobna porezna stopa, koja ide do ca. 45%.

Ne vjerujem da ce nasi domaci nesto novo smisliti i pri tom ista manje naplacivati.

Da, samo ne znam kako će ovde dokazivati tačnu kupovnu cenu ako je kupljeno od nekog drugog fizičkog lica.

Nikako :grin:
Ipak, vece sume obicno ne idu direkt sa walleta na wallet, bez posrednika. Srbija nema uvid na platforme, za sad, ali kad hoces da kupis npr. auto, moras prebaciti pare na konto, i eto ti porezne… Osim ako kupis Teslu, to moze i za BTC

1 Like

Isto Srbija nema uvid u to ako ja prodam/kupim od tebe za kes novac :grin: onda nema porezne

Ko prodaje preko Binance moze da uzme AdvCash karticu (fazon kao Payoneer) i dizes na bankomatima bez straha.

a moze li se ikako prebaciti na payoneer? da kao na amazonu unesem podatke od payoneera i da mi mjenjacnica tamo salje novac ?

Gdje kupujete iz BiH ima li igdje da moze deposit sa kartice a da su provjereni. Ovaj kraken mi je smor sa wire transferom

jesi probao bcx ba …

Šta uradi Elone Mušče :joy: Za samo 20min cijena pade za 2k$ :sweat_smile:

1 Like

Ma ne bih sa ba domenom nema sanse :joy: Ako imas neku drugu preporuku?

Bogami lepo zaronilo, na 46k pokupovali ovi iz Tesle BTC i na 50+ prodali :smiley:

1 Like

Ma Elon se igra igrica sa Twitterom, Crypto…treba mu zabranit da komentarise. Tesla koja proizvodi vozila da ne zagadjuju okolinu prvo kupuje Bitcoin za $1.5b prihvataju ga za kupovinu vozila pumpaju cijenu zajedno sa PayPal i onda kroz 2 mjeseca druga prica. Znaju oni vrlo dobro koliko energije se trosi za kopanje BTC-a i jasno je svakom ko se bavi sa tim da mu je to jedna velika mana zbog koje je moguce da ga u buducnosti USA ili nekoliko glavnih drzava zabrani za koristenje. Posebno ako se uzme u obzir stav Joe Bidena i drugih svjetskih mocnika po pitanju klimatskih promjena itd.

1 Like