Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Ok,ok…ja sam bubno jer sam cuo da su opake provizije. Nego, daj mi objasni kako mozes imati racun u eurima, ako pricamo o btc-u? Valjda je lova u btc-u, a ne u eurima xd

I koliko se moze dici max na bankomatu?
A sto se tice provizije, najbitnije je valjda po čijem tečaju računaju btc-euro …jer se to dosta razlikuje od burze do burze, a sumnjam da su se bankomati uskladili s nekom povoljnom opcijom. Ova fiksna provizija je zanemariva, ali tecaj je prava provizija ukoliko nije dobar/posten

Vlasnik bankomata je banka, dizes na bilo kojem bankomatu u svijetu koji prihvaca mastercard.

Prilikom podizanja lova se po trenutnom tecaju pretvara u EUR i skida sa walleta, ovo je radilo na xapou, trenutno ne radi jer su blokirali visu (uskoro im dolazi nova kartica za istu stvar), ali zato imas nekoliko mastercard kartica koje kad hoces isplatiti btc sa njihovog walleta otkupe btc od tebe i ti instantno dobijes EUR na karticu i to podizes. Sto se tice tecaja, xapo ima tecaj jako slican coinbaseu, za ostale ne znam.

E, samo to nije btc bankomat o kojem sam mislio da pričamo i za kojega sam rekao da dere opake provizije.
A ovo su obični bankomati, a u igri onda postoji posrednik tipa xapo koji je pružatelj kartice i koji pretvara btc u fiat.
Ok, nisam znao da je to tako povoljno :wink:
Ako sam te dobro skuzio, xapo to pošteno konvertira…mada tesko da nudi uslugu za dzabe i trebalo bi vidjeti s kojom provizijom on konvertira.

Spectrocoin? Iskustva? :nerd_face:

Ovo je točno. Ako ste držali dulje od dvije godine, ili ako ste ušli prije 01.01.2016. onda se sigurno ne plaća porez. Trebalo bi dokazati da ste investirali prije najmanje dvije godine (recimo ispisom transakcije sa bankovnog računa).

To sve je toliko nedefinirano da je smiješno. Ok, netko je 15.06.2015. kupio 1 BTC za $300 (ajmo reći da je bila ta cijena tada). Isprinta potvrdu za bankovnu transakciju uplate na Bitstamp na taj dan u iznosu od $300 (svejedno jel u EUR). Danas proda 1 BTC za $10,000 i isprinta potvrdu. To je čisto kao suza i ne mora platiti nikakav porez (jer je držao više od 2 godine).

A što ako je ovako: 15.06.2015. je kupio 1 BTC za $300 i ima potvrdu uplate. 15.01.2017. je taj 1 BTC prodao na burzi i kupio ETH, , onda je kasnije prodao ETH i kupio XMR, pa je prodao XMR i kupio ETH, pa je prodao ETH i kupio BTC, pa je prodao BTC i kupio ga opet kad je malo pao, pa je prodao BTC i kuopio ETH koji je prodao kad porastao, pa držao novac u cashu ili USDT pa kupio ponovno ETH kad je pao, pa je kupio ARK, pa je prodao i kupio LSK, pa je prodao LSK i kupio ETH, BTC i LTC, onda je prodao sve i kupio za cijeli iznos opet samo BTC, prodao ga i povukao cijeli iznos na devizni.

Dobro je trgovao pa je sada to $100,000 od početnih $300. Ima dokaz da je 15.06.2015. uplatio $300 i da je danas isplatio $100,000. Jel treba platiti porez? :slight_smile:

Možda je 15.06.2015. uplatio $300, pa je do 31.01.2016. s tih $300 svaki dan trgovao kao blesav, prebacivao iz jedne crypto valute u drugu, dnevno po nekoliko puta, dobro hvatao dipove i prodavao na peakovima, onda je 31.01.2016. za cijeli iznos koji je zaradio (a koji je već bio punoooo veći od početnih $300) kupio 10 BTC-a i od tog 31.01.2016. nije više uopće trgovao nego je samo držao. Danas, 01.02.2018. (više od 2 godine kasnije) je prodao tih 10 BTC-a za $100,000. Imao je jednu jedinu uplatu od $300, i jednu isplatu više od 2 godine kasnije (bez ikakvog trgovanja u zadnje 2 godine) u iznosu od $100,000. Ima potvrdu za uplatu. U teoriji, on ne mora platiti porez. Jel netko misli da bi mu prošlo na Poreznoj da nije dužan platiti porez? :wink:

Možda je toliko lud da je printao svaku transakciju, a u tom početnom periodu je radio 20 transakcija dnevno, svaki dan. Dođe u poreznu sa 1000+ stranica papira da dokaže da je sve zaradio prije više od dvije godine i da je stvarno samo jednom uplatio $300. Prvo, pitanje jel bi na Poreznoj uopće primili tih 1000+ stranica uz prijavu. Drugo, i da prime nikad ih ne bi pogledali, treće, da ih idu gledat ne bi uopće razumjeli što piše. Četvrto, rekli bi da je puno zaradio i da je ipak dužan platiti porez :slight_smile:

Neda mi se dalje nabrajati moguće scenarije, ali NIŠTA NIJE DEFINIRANO. Opišite ove situacije na šalteru na Poreznoj i pitajte jel ste dužni platiti porez, vjerojatno će svi reći da jeste, ili će na svakom šalteru reći nešto drugo.

Porezna je dala samo mišljenje da se plaća porez na kapitalnu dobit ako ste držali manje od 2 godine. Što ako je bio samo jedan ulaz prije više od dvije godine, a svakodnevno se uspješno trgovalo do jučer i taj iznos je porastao za nekoliko tisuća puta? NE POSTOJI objašnjenje te situacije i jedan poreznik će reći jedno, drugi nešto drugo. Ne mogu oni uzimati ljudima novce na temelju toga što će te sekundi pasti napamet onome tko je tamo običan činovnik i tko obračunava porez. Sve mora biti vrlo jasno i precizno definirano u zakonu, a nije!!!

Naše zakonodavstvo uopće ne poznaje Bitcoin niti kriptovalute. Prema našim zakonima to uopće ne postoji, to je ništa. Nema osnova da ti naplaćuju porez na temelju ničega.

Prije par godina su počeli oporezivati dobitke na kladionici, ali TEK KADA JE TO UŠLO U ZAKON (Zakon o igrama na sreću). Pogledajte malo taj zakon i definicije pod točkom 6. i 8. Klađenje je vrlo jasno definirano. Riječ Bitcoin i kriptovalute trenutno ne postoji u niti jednom našem zakonu. Hrvatska trenutno NEMA službeni stav o tome što je Bitcoin. Nije niti imovina, niti kapital, niti novac, niti igračka, niti pi*ka materina nego jednostavno ne postoji. Mišljenje porezne nije zakon.

Tu sam napisao što ja mislim o svemu tome s porezom.

Poreznoj naravno odgovara da se proturalo mišljenje da se plaća porez na kapitalnu dobit, ali to uopće nije legalno u ovom slučaju. S rogatima se ne valja bosti, ali ja sigurno ne bih platio porez prije nego se jasno definira. Mene se to niti ne tiče jer sam dulje od dvije godine u tome i ne mislim uskoro izlazit, ali me nervira što su ljudi toliko glupi da puše sve što se objavi negdje na internetu bez da malo razmisle svojom glavom.

Prema Poreznoj, oni koji su zaradili BTC nekim poslom, klikanjem itd oni su u još goroj situaciji jer su navodno dužni platiti porez na dohodak. Naravno da niti u tom slučaju Bitcoin nije nigdje svrstan pod dohodak jer ne postoji u našem zakonodavstvu.

Vjerojatno će uskoro Bitcoin i kriptovalute ući u zakone i biti jasno definirani i to će promijeniti stvari, ali trenutno nisu i naplaćivanje poreza je krađa. Dobar odvjetnik bi mogao tužiti Hrvatsku za kazneno djelo iznude u pokušaju ili i za kazneno djelo iznude u slučajevima gdje je naplaćen porez. Postoje i elementi kaznenog djela udruživanja u zločinačku organizaciju čiji jedan član je Porezna, a drugi svatko tko u suradnji sa njima tvrdi da se mora plaćati porez na nešto što u Hrvatskoj službeno nije uopće definirano zakonima i što službeno ne postoji.

Vi napravite kako god želite, ali dok se sve jasno i precizno ne definira ja sigurno neću platiti porez niti da danas kupim BTC i sutra ga prodam uz profit, a da mi pokušaju radi toga raditi probleme tužio bih ih. Uopće nije bitno da li je netko zaradio milijune pa ga nije briga za tih 12% + prirez. Neka si radije djetetu nešto kupi, ili da susjedu koji teško živi, nego da ispadne glupan prve klase i pokloni pohlepnoj državi ono što joj trenutno ne pripada.

Što se tiče isplate na bankomatu, tu su detalji: tu i tu.

3 Likeova

Ma bitcoin bankomati deru sa provizijom i rijetki su. Bolje je uzeti neku karticu koja prebacuje crypto u cash i sa njome mozes podizati lovu bilo gdje u svijetu.

@tim121 trenutno im kartice ne rade.

Uff pao bitcoin ispod 9.5K to mu je resistance sad bi sve moglo otic u k :smiley:

Ode BTC u vrazju mater. LOL BUBLE, gdje su sad ovi da se nasladjuju ovo je njihovo vrijeme.

Eh, više mi nije svejedno :smiley:

Ide on na oko 6000 do aprila.

prebacit sve u eth? :stuck_out_tongue:

1 Like

Di ces sad kupovat na ATH? :smiley:

Ma nemojte slucajno sad kupovat, jeste ludi, vidis da ide dolje. Cekajte april kad bude na 30 000.

1 Like

moze on pasti i na 3K pa se vratiti na 20K. iskreno ne vjerujem da bi mogao pasti dosta od ovoga. vjerovatno ce se neko vrijeme kretati sa istom cijenom, pa krenuti rasti.

Ja se bojim da necu uskociti navrijeme jer sad kad to krene prema gore mislim da cemo u par dana vidjeti abnormalnu cijenu i rast

Pa ako mislis da ce padat prebaci u ETH ili mozda bolje u USDT, ako padne na 5k, kupis btc sa USDT kad je na 5k, cekas 2-3-4 mjeseca da dode na 30k i eto 6 puta zarade.

Sa Tetherom je već dugo problem u zraku. Nikako da dokažu da stvarno imaju 1:1 za te 2 i kusur milijarde. Ja nebih ništa držao u Tetheru, iako ako se potvrde sumnje da nemaju pokriće onda bi moglo puno toga pasti :wink:

Trta, a? :smiley:

Navikli se da svaka iole negativna izjava jako ruši cijenu pa se dečki malo zaigrali. Zuckebergu se omilio Bitcoin i poželio ga je jeftinije kupit pa su objavili da blokiraju sve objave vezane za crypto (ili nešto u tom stilu, ne proučavam te ne baš bitne vijesti). Sada bi izgleda Indijske guzonje malo kupovale.

Moglo bi uskoro doći vrijeme kada će tržište prestat reagirat na te poluvijesti pa će se neki iznenadit.

Ja stvarno ne znam koliko će ovaj ovaj bear market trajati, ali znam da ću vidjeti novi ATH, kad-tad. Oni koji sada skroz izlaze će se zeznut jer će cijena opet biti puno viša od trenutne. Oni koji sad prodaju da bi kasnije kupili jeftinije možda profitiraju ako budu brzi i dobro procijene, a možda ostanu i vani pa će morati kupovati skuplje. Svakom prema zaslugama :slight_smile:

Ako se nije ništa bitno promijenilo kod nekog asseta, onda kad pada nikako ne prodaješ nego kupuješ ili samo držiš. Ja ne vidim da se išta bitcoin promijenilo kod Bitcoina od Nove godine…osim cijene :smiley:

a ja mislim i dalje da dok je ovaca bice i vune,

2 Likeova

Mislim da Mitok radi p&d, cim je napisao zadnji post otisao eth u minus hahahaha

Neki developeri kazu da cijena btca pada u zadnje vrijeme zbog neke tuzbe bittfinexa, to me jos vise zbunilo jer svaki put nade se neki drugi razlog zasto pada cijena btca, ili je kineska nova godina ili korejski ban, a vidili smo sto se dogodilo s time, isto tako sa kinezima, vise nista ne znas zbog cega pada cijena. Inace tko ne ulozi u ovaj coin ostat ce iza zida