Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Moglo bi biti ove godine, jedva cekam.

Cisto me zanima. Jel moze netko nabrojat prednosti koristenja BTC-a u kupovini za prosjecnog covjeka(kupuje stvari do cc 100€ preko neta i ima primanja recimo 1000€ mj.) U odnosu na paypal/kartice i ostale online opcije. Jer ja ih ne vidim. U to mozete ubacit i opcenito koristenje BTC a u svakodnevnom zivotu.

3 Likeova

Online je to jako bolje, pitanje bi bilo kakva je rpednost offline.

Recimo online, ako naprimjer ebay stavi palcanje i ima barcode, onda bi samo s mobitelom skenirao barcode i kliknuo s prstom pay. Prednost nad recimo paypalom je mala jer za paypal trebas se logirat, i clicknut vise puta.

No paypalova prednost je sto imaju cijeli system za refund. No ebay bi mogao imati neki svoj escrow system kao sto vec i ima refund slozen.

No za offline placanje bi sito bila mala prednsot nad karticama jer bi sito sa mobitelom skenirao barcode i clicknuo pay. Dok recimo s karticama moras utipkat pin.

No prednost lezi u pozadini, imas BTCe, netrebas iamt bankovni racun gdje ti svaki mjesec uzmu po 10 kuna, pa ti naplacuju internet bankarstvo, pa ti napalcuju svaku transakciju, pa ti lupe ovo ono, pa kad zelis nekamo poslat pare ti kazu da nemogu tvoje pare poslat jer je to politika njihove banke…

Drugim rijecima FREEEDOM!

Nema mozda danas puno prednost, ali kao investitor treba razmisljati sto bude sutra. A bome, u buducnosti bi se BTC mogao iskristalizirati kao ultimativno sredstvo plaćanja.

-skoro no fee
-instante transakcije
-nepotreban posrednik
-globalna valuta
-izvan utjecaja umjetnog manipuliranja
-jednostavnost koristenja (svedena na razinu slanja emaila, do potpune automatizacije u sistemima poput amazon automatske/pametne trgovine)

…ugl, dalo bi se nabrajati i maštati di to može otići. A rijetko kada čovijek nije otišao u smjeru u kojem je bio sposoban maštati. A ovo doslovice na pragu da okine revoluciju novca.

Mislim da ovo im niti ne treba:

-izvan utjecaja umjetnog manipuliranja

Na prelazu iz 2017 u 2018 dosli smo do pravog dokaza da su ljudi ovce. Prica se o tome po tim nekim teorijama zavjere siteovima, ali ovo je pravi dokaz. Prakticki im kroz medije, TV, internet mozes servirati bilo sto zelis i na taj ancin manipulirati stvarima. Pa direktan utjecaj an burze ili nesto drugo nije potrebno.

To se dogodilo s BTCom. Cak jos sad citam da je BTC pao zbog toga sto ej Facebook Banao BTC ads i sto je idija banala sve cryptocurencye, a niti je FB banao BTC niti je idnija banala crypto… FUD cisti, no sto to meni znaci da ja znadem a 90% ljudi neznade i kupili u novembru a prodali danas i uzeli gubitak od 1000$

1 Like

To vrijedi sada kada je BTC skroz mlad i nema još povjerenje i svi se boje da će preko noći prsnut balon. Kada bi BTC bio duže s nama, kao što je zlato tipa…onda više nebi mogao krojiti priču kako se kome sprdne. Koliko će trebati BTCu da postane čvrst i otporan, referentna točka za sve ostalo…bumo vidli.

opet malo ja,ne smeta meni trgovina ,niti kockanje,niti da bilo ko zaradi bilo sta,
al smeta mi to pisanje DECENTRALIZOVANA VALUTA sa NEMOGUCNOSCU MANIPULISANJA ,jer da covek sedne i dva i po minuta razmisli onako zdravorazumski
morao bi da shvati da je to nemoguce u 21 veku da ista bude nezavisno ,
a drugo ako je nesto pocelo sa 3 centa pa 30 dolara pa 3000 pa hocete 30,000
ODAKLE TOLKO KESH LOVE da se to isplati ili roba da se proda dakle to je samo jedna projekcija koja nema REALNIH OSNOVA DA IKAKO OPSTANE ,shema poznata od Rima,uvuci sto vise ljudi u igru i uzmi lovu,
dakle prica da ce izmisljena valuta bitcoin vredeti 50 ili 100 k ne da nije ni za malu decu nego ni za retarde,
E SADA SADA STVARNO ODOH NA SKIJANJE sa dolarima u dzepu,a i ribe vise vole dolare i evre umesto bitcoina,CAOS

2 Likeova

Ali kao sto se vidi, sve se ponavlja u oscilacijama…i kao sto imamo dnevne oscilacije, i one nesto vece…vjerujem da imamo i one na najvecoj razini. A to je kad se skroz odzumira graf pa se vidi da nakon svakog veceg rasta je znao flisnut i za 80% da se iskoregiraju svi oni koji su utrčali željni brze zarade. Rezultantna sila je uvijek nula, tako da ima onih koji su ubrali kolač prilikom tog eksponencijalnog rasta, isto tako mora biti onih koji će proći kroz tu korekciju od 80%.

Kolika točno bude korekcija i kada bude, nitko nezna. Mada je očigledno da trenutno prolazi jedna dosta jaka, samo je pitanje gdje joj je kraj. Mozd se ponavlja 2013ta.

Kako bi rekao Mitok, nema to nista veze kada nas sigurno ceka novi ATH, u potpunosti se slazem s time…ali ako je novi ATH, općenito promjena trenda ako tek stize kroz koju godinu, treba biti oprezan da se ne zakljucaju pare unutra koje bi rado koristili to vrijeme. Jer kapital koji je zakljucan je mrtav kapital. I tu opet dolazimo do onoga da treba biti unutra sa onoliko koliko smo spremni izgubiti. Ako ništa drugo, to nam daje moć da izdržimo psihički to vrijeme dok tonemo dolje.

Skoro no fee? Pa ja se ne sjećam kada sam se u životu naplačao više fee-a nego otkad se zajebavam sa BTCom, pa dere više nego ijedna banka. Neka ga prebaciš sa jedne na drugu burzu izgubiš 5%

Trebalo biti biti “skoro no fee” ali je ispalo potpuno suprotno.

5 Likeova

Prebacuj vece iznose pa ne bude 5% :slight_smile: Kad LN bude gotov fee bude puno manji i transakcija puno brza.

Bozoou je pričao o BTCu kao sredstvo plaćanja u budućnosti, znači ideš kupiti mlijeko i platiš proviziju za koju bi mogao kupiti još jedan jogurt. I to je skoro no fee?

Koja je svrha valute ako moraš prebacivati veće iznose da bi izbjego fee?

3 Likeova

Crypto ima fee jer su ovi ori od banaka. Ali ta usluga exchanegra, kartica prakticki nema veze s BTCom. BTC bi trebao funkcionirat tako da ti direkt palcas s njim sa svog walleta bez feea nekog posrednika. Ja sam isto se naplacao feeeva, ja sam paltio taj fee od 80$, vjerovali ili ne, ali kada moras prebacit pare a fee je takvi ijedina opcija je ne prebacit, paltis i gotovo.

Ovo ti je dobro pitanje, i postoji logičan odgovor.

Od svega sto izgubi svoju vrijednost tijekom vremena dok BTC stvara svoju. Ako bi btc postao ultimativno platno sredstvo, u jednom momentu se cijene počinju formirati prema njemu. U tom momentu, mozemo gledati da dolar gubi svoju vrijednost spram tako formiranih cijena …i svi oni koji popuse vrijednost drzeci dolare glavom kroz zid ukoliko postane jasno da treba preći u btc da se očuva vrijednost…su zapravo zadnja karika lanca koja hrani nastajanje btca. Prva karika koja ulazi u btc se znači bogati na račun svih koji će ući kasnije. S time da većina koja uđe razumno-vremeno, ne gubi skoro nista…samo prenosi vrijednost iz dolara u btc, ali posto je ranih adoptera cca 5%, onda ih ta većina može učiniti bogatim i s malim svoji. gubicima.

Znaci prvi se bogate. Srednji su cca neutral. Zadnji su popusili vrijednost u dolaru dok je doslo iz pete u gkavu da se mora u btc.
Isto si imao i s dinarima i markama!

A cijene se formiraju prema btcu vec danas, recimo transakcija btca se referira prema btcu. I dok vlasnika btca ona uvijek kosta slično…vlasniku dolara je svakim danom skuplja i skuplja. No to je početak, što će btc zaći dublje u sistem, to će i cijene biti više povezane s njime. Pitanje je znači samo hoće li proći prihvaćenost btca u društvu ili ne. To pitanje znači jednako gori pod nogama i vlasnicima dolara, kao i vlasnicima btca. Jer dok se jedni klade na opstanak btca, drugi se isto tako klade protiv njega.

BTW. da smo svi istovremeno zamjenili dolare za BTC, nitko nebi dobio…nitko izgubio. Ali ta jednadžba ti direktno pokazuje da BTC u konačnici može imati vrijednost kada se zamjeni par dolar vs btc.
U ovom realnom slučaju nemaš tako direktnu zamjenu, nego postepenu…i onda normalno, ovi prvi najviše riskiraju, ali time moguće i najviše profitiraju ukoliko do zamjene dođe (djelomične ili potpune).
Ovo je dosta jednostavan primjer da vidiš da matematika štima :wink:

Čitaj da sam napisao u što bi se btc trebao iskristalizirati u budućnosti, a ne ono što je trenutno.
Kao investitora bi te trebalo zanimati što će biti, a kao korisnika ono što je sad.

Da ali od 2009 ide na gore, sve više postaje kao fiat što se više regulira a mjenjačnice postaju gore od banaka. Sve ono što je 2009 zamišljeno propada a ne da ide na bolje.

1 Like

U prirodi ne postoji plus bez minusa. Kako bi drustvo moglo znati na čemu treba raditi, što popravljati da problemi nisu naišli?

Problemi su sasvim normalan dio evolucije…a period od 2009 je smiješan ako pričamo o revoluciji novca…tj. novoj eri novca koja je pred nama. Pa cijeli internet je tu smješno kratko, a btc još kraće. Jednog dana naši nasljednici će početak interneta i btca smatrati zajedničkom točkom u vremenu, jer ako se odfokusiramo, to tako i jeste.

I kada govorim o evoluciji i btcu, onda rječju btc brandiram cijelu tu pojavku kriptovaluta. Sama evolucija moguće pokopa btc, i gurne nam nekog puno boljeg btc nasljednika. Btc je znači brand name za pojavku kriptovaluta i blockchain tehnologije.

I na kraju krajeva, pojavka bilo koje kripto tehnologije, tipa ETH…to i dalje jeste btc evolucija, jer je pokret krenuo od njega.

Isto tako rekurzivno gledano, btc jeste evolucija interneta.
A internet je pak evolucija struje.
A struja pak evolucina tehnologije.
…itd, itd…dolazimo do zaključka da samo jedna jedina stvar evoluira u cijelom svemiru…a to je svemir :wink: …i upravo nas časti s jednim divnim skokom, ja uživam u predstavi :slight_smile:

Države nikada nece dopustit da BTC postane glavno sredstvo placanja osim ako ga oni u potpunosti ne reguliraju i onda mi dode na isto. Nema sanse da pristanu na to i da ostanu bez poreza jer BTC najvise ide na ruku kriminalcima koji peru lovu preko njega i salju ogromne iznose ispod radara.
Sve dok se place nece isplacivati u BTC-u koristi od njega nema jer sta mi vrijedi ako mi je placa u eurima i ja opet moram kupti BTC(ili neki drugi coin) i oderu me svi na proviziji vise nego da placam direkt sa eurima. Sto se tice brzine i jednostavnosti preko paypala platim u 3 klika misom i ne igra mi uloga jer 3 klika ili 4 ili 5. Imas na kartici beskontaktno placanje prislonis i platis kao i na mobitelu.

Da ne govorim o situaciji di imas tipa 1000 eura i kupujes laptop npr, dok ja nabavim BTC njemu padne vrijednost recimo na 800 i ja vise nemam za laptop i takve šeme.

Vi koji ste u BTC-u (cryptou) dali ste usli radi toga da ga koristite ili samo radi zarade? Ja sam usao radi zarade jer korisnosti nema.

2 Likeova

Države u konačnici jesmo mi. Biti će onako kako je društvu najkorisnije…i kako će se znati organizirati.
Nitko ne osporava regulaciju, ona je normalan aspekt svuda prisutan …od prirodne regulacije broja zečeva vs lisica u šumi do svega ostaloga. Cijela evolucija se temelji na regulaciji i zakonima. Mada ih na toj razini doživljavamo kao “prirodni zakoni” …koji u suštini nisu ništa drugačiji od umjetnih zakona. Umjetne zakone donosi um, a um je podskup prirode…i time ništa manje prirodan. Tako da umjetni zakoni su također prirodni zakoni.

Pitanje je samo kakva će biti regulacija. Trenutna regulacija novca nije baš preveć pravedna kada Amerika odluči naštampati još xx dolara…pa bi društvu vrlo dobro došla jedna globalna valuta koja bi se regulirala pod drugačijim okolnostima.

Ovo su ti krive pretpostavke. BTC nije zamišljen za izbjegavanje poreza…mada je to možda u startu bio trap da se kao društvo navučemo na njega. Sam trap je činjenica da je u startu bio jako povoljan kriminalcima.
No u suštini, tok BTCa je puno lakše kontrolirati od bilo koje druge valute…tako da ćemo rezultirati sa puno poštenijom i jednostavnijom naplatom poreza…i sa sigurnijim novcem, kojeg će teže biti oprati i zamračiti mu trag.
Znači, regulacija nije loša. Ona će biti tu. Bitno je samo da bude društveno korisna i optimizirana. Džabe ti regulacija koja je skupa i teška za održavati…a btc tu nudi zanimljive opcije.

Polako…asimilacija je u tijeku. Ne može sve preko noći. Na svakom pojedincu je kako će se snaći i gdje će mu btc pomoći…ako btc bude pružio opcije pomoći, to će ga pogurati u društvo. U suprotnom će biti zaboravljena priča. Budemo vidli kaj bu od toga…

To su sve zaključci kako je danas. Ponavljam, kao investitoru ti je bitno prepoznati kako će biti sutra. A kao korisniku, ako ti paše kako je danas…koristi što ti odgovara od opcija, nemoj koristiti što ti ne odgovara. Vrlo jednostavno.

Onda razmišljaj što bi btc mogao postati, a ne koja ograničenja ima trenutno.
Meni je djelomično i koristio, no većinom sam tu investicijski jer mi je predivno ono što bi BTC mogao postati. Ne ono što sada je.
A i puno puta sam ga htio koristiti upravo u onom smislu kakav bi htio da bude. (ne kakav je) …iz toga razloga mislim da i hrpi drugih ljudi bi bio odličan kada bi bio “takav i takav”. A to je veliki razlog da ga društvo u konačnici napravi “takvim i takvim”. Nimalo ne sumnjam u to, da ćemo kao društvo uspjeti…ako smo već od kamena napravili internet, bome ćemo i od interneta napraviti fino platno sredstvo bez uhljebskih posrednika i bez svega nečega.

1 Like