Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Ja ne osporavam da ce jednog dana ova tehnologija zazivjeti i da ce se koristiti ali u toj prici ne vidim BTC nego neke druge valute poput elektronske inacice $/€.

Kao da i danas koristimo prvi auto koji je bio revolucija u svoje vrijeme a danas je zamjenjen sa desecima tisuca razlicitih unaprijedenih modela. Pocivaju na istom principu to da ali taj prvi auto nije vise konkurentan. S tim da su se prije promjene desavale desetljecima a u danasnje vrijeme je to u godinama/mjesecima.

1 Like

Na kraju kada se iskristalizira sva ta regulacija nad BTCom, onda će biti teorije zavjere:
-ma to su sve masoni osmislili
-to je CIA projekt
-to je ideja novog svjetskog poretka

Zapravo, to sve se već i govori. Da, ukoliko su “masoni” onaj tko ima karte evolucije u rukama …onda se slažem s gornjim tvrdnjama.

Evolucija je jedan snažan program i kao program isto slijedi DRY pristup. (Dont repeat yourself). Ako promatramo sve što je evolucija iznjedrila, vidimo da se strukture hijerarhijski uobličuju u viša “bića”.

Tako je jedan čovjek nastao iz hrpa živih organiziranih sistema koje u konačnici čine živo biće “sisavca”.
Dajem ruku u vatru da i mi ljudi činimo jedno veće biće zvano civilizacija, kojega nismo ni svjesni kao bića…kao što stanica nije svjesna čovjeka. (Da ne duljim, puno živih organizama postoji između stanice i čovjeka, isto tako između čovjeka i civilizacije…no to je sad nebitno)

Uglavnom, kao što je čovjek jedno ujedinjeno biće …i civlizacija kroz svoj razvoj teži ujedinjenju. To mi prepoznajemo kao novi svjetski poredak, i malkoc se plašimo onoga tko kreira to, jer ne razumijemo da je to prirodan proces pa stvaramo insinuacije da postoji “neki tamo moćnik” koji želi svu kontrolu.
Ali sve unije koje smo dosad iznjedrili su prirodan proces u toj težnji ka ujedinjenju…a BTC je tu vrlo vrlo bitan alat da se zaista postigne ujedinjenje na višoj razini.
Novac kada bi pretočili u fizikalni smisao, on je energija koja teče našim višim bićem i koji se pretvara iz jednog oblika u drugi. I kao takav da bi vršio svoju ulogu mora spadati pod zakon o očuvanju energije. Ovo što imamo trenutno, različite protokole za energiju, gdje se između dva lokalna sustava energija ne može uvijek jednako transformirati iz jednog lokalnog sustava u drugi…jednostavno ne podliježe ispravno prirodnom zakonu o očuvanju energije.

No priroda je neke svoje zakone već dobrano ispitala i iztestirala i sigurno nam neće dopustiti da se takvim zakonima igramo kako nam se sprdne. Zato sam prilično siguran da će to odraditi kako spada i da će nam nametnuti jedan energetski protokol, svjetsku globalnu valutu. Koja će biti itekako regulirana…ali to ne budu masoni s vrha se igrali našim novcem :wink:

1 Like

Već sam rekao da kada spominjem BTC, to je brand name za cijelu kripto evoluciju koja nam se rađa pred očima. Znači može biti bilo što što nastane nad inicijalnom idejom…ne mora biti čak ni kripto, ali očekujemo od toga da nam rješi probleme kojih nas je BTC osvjestio …i koje smo dosad gurali pod tepih, nevjerujući da smo kao društvo sposobni suprostaviti se trenutnom monetarnom poretku.

Citam ove tvoje postove i mislim da ne shvacas poantu cijele price ( a i puno drugih ljudi ovdje).

CIjela prica oko kripto valuta nije prica oko bitcoina vec oko blockchaina. Blockcahin je ono u sto investitori ulazu. BTC je samo prvi i najpoznatiji. Sanse su, da BTC nikad nece postati mainstream valuta ( na dani moment je totalno disfunkcionalan, a vjerovatno ce takav i ostati), vec ce jos neko vrijeme sluziti kao store of value, tj. nesto sto se koristi za pohranu value-a i medjuvalutne transakcije. Poanta price nije o slobodi od banaka/drzava itd. Uvijek ce se nekom placat danak i uvjek ce drzava uzeti svoj dio.

Blockchain s druge strane, je nova tehnologija koja ima potencijal rijesiti jako puno real world problema. Zamisli da mozes film staviti u blockchain. Jedna kopija, verificirana na svim racunalima korisnika mreze, enkriptirano… Sad potrazi clanke oko toga koliko filmska industrija godisnje gubi novaca zbog piratluka. To je rizik u koji investitori ulazu. Ukoliko blockchain rijesi barem 5% posto slicnih problema, potencijal je enorman.
Drugi primjer je pametni novac. TI mozes na blockchain postavit program, open source, verificiran od svih korisnika koji ce napraviti nesto prilikom nekakve transakcije. Tu je ogroman potencijal. Escrow usluge, online casina, itd… Dollar nikad nece biti “pametan”.

Da, sve je to u danom trenutku kladionica, tehnologija je nova, ali potencijal je velik i investitori su spremni potrosit sad nesto novaca da bi se stvorile firme, ljudi, tehnologija koja ce u buducnosti imati visestruke implementacije.

1 Like

Točno to. Dobili smo mogućnost verifikacije podataka bez posrednika koji nam mora reći da je nešto verificirano, autentično…
Novac je samo jedan oblik na koji to možemo iskoristiti.

Znaci po ovom sta ste napisali rast BTC-a nije realan niti bi se trebalo dugorocno razmisljati o njemu?

Tehnologija je odlicna to stoji.

1 Like

Pa nemoj bas sve tako crno bijelo gledat.

BTC jos uvijek ima velikih prednosti nad ostatkom. Najpoznatiji je, ima bolju infrastrukturu, prakticki da nema konkurenciju ( dokazana tehnologija koja radi tako kako radi, stabilna,…). Ostali coinovi se natjecu jos uvijek za korisnike, u tehnoloskim inovacijama, itd… BTC ce jos neko vrijeme ostati safe haven i mjerilo cijelog crypto svijeta.

Prednosti hm…Evo primera, imam telefon koji kosta 1000$ i stavim da prodajem za 0.1BTC i odem da spavam, u medjuvremenu jave da je BTC banovan u Koreji i cena padne na 5000$ i automatski moj telefon prodajem za 500$ a ne 1000$. Probudim se ujutru telefon prodat, ja na prvu srecan a ono medjutim… Odlican inace vid placanja ako azurirate cenu na svaka 2 minuta :smiley:

1 Like

Pa to je valjda rizik koj si sam prihvatio… Trziste crypto valuta je volatilno i neregulirano. Cijeli svijet se prilagodjava ovoj novonastaloj tehnologiji. Pisu se novi zakoni, razmatraju mogucnosti, itd.

Nijedan normalan investitor ti nece reci da je crypto 100% spreman za uporabu.

Ali s druge strane, internet nije bio spreman 90tih, ali su investitori osjetili da je potencijal velik i da se isplati ulagati. Jedina razlika je da se dotcom bubble dogodio na americkom, izreguliranom, standardnom dionicarskom okruzenju, a crypto je po cijelom svijetu sa prakticki cijelom pricom izgradjemom u posljednjih 5 godina (mjenjacnice).

Tacno je to sto pricas, ali moze se desit i da ti se duplira iznos da ga neko kupi kad legnes da spavas, a ujutru cijena da skoci kad se pobudis…

Al ti takav princip nece ic jos dugo, nego ce ti uvijek igrat ulogu euro ili dolar i da ces moc da platis u btc koji ce ti on sam izracunat u tom trenutku vrijednost. https://purse.io/cart imas tu nesto slicno provjereno radi.

Ma slazem se ja sa svime, nisam ja hejher i nemam nista protiv crypto sveta, cak imam nesto sitno crypta. Poenta je da je dug put do neke svakodnevne upotrebe crypto valuta, samo sam odgovorio kolegi.
Svakako da je to buducnost, ali jos mnogo stvari treba da da se izdefinise.

1 Like

Pa uvijek u bas svemu neko ga mora pusit. Bugi je usao u btc dok je bio jeftin sada ima zaradu x5 ili x10 . Dok sam se ja zletio pa kupio kad je bio najjači i eto vidiš tu ga ja pušim :joy::joy::joy::joy:

Na to pitanje vjerovatno nitko ne zna odgovor…bilo bi suviše jednostavno za ulagati kada bi se točno znalo kako će biti.

No treba razmotriti kako se stvari kreću pa izvaditi vlastite zaključke.
Kažu uglavnom da svi problemi koji se nametnu, BTC će vjerovatno biti sposoban ih rješiti. Već se tu kotralja LN koji bi rješio glavni problem fee-a i brzine transakcija. Ono što BTC ima je jak brand i to će mu teško preuzeti itko. Osim toga, BTC se već duboko ugnjezdio iz mnogih aspekata…

No što se tiče ulaganja, nije jedino “novac” aplikacija koja će se vrtiti na blockchainu. Ima tu puno različitih mogućih aplikacija koje će se temeljiti na blockchainu…i koje mogu paralelno egzistirai uz BTC, a ne da budu konkurencija. Većina tih kriptovaluta će egizistirati kao jedan zajednički eko sistem, svaka rješavajući neki domen “problema” društva. Neke će izumrijeti jer će stvarno imati konkurenciju koja će ih pobit…neke jer su inicijalno scam… …no poanta je da će mnogi altcoinovi slobodno živjeti uz BTC (ili neki drugi kriptonovac), jer se nadopunjuju, a ne pobijaju se međusobno.

Altcoin je vrlo loša riječ, jer asocira da se radi o novcu…što nije istina. Većina altcoinova nisu novci, nego nešto drugo. …a to što trgujemo s njima na burzi, nema nikakve veze…i s naftom se trguje na burzi, pa nafta nije novac. :wink:

Kad sam se već dotakao masona, teorija zavejere i evolucije…htio bih još jedan primjer dati.

Svima je vjerovatno poznata ona teorija zavjere da masoni žele čipirati društvo. I da smo već na putu toga plana samim time što imamo osobne koje su naš “čip”, a samo je pitanje vremena kada će nam taj čip staviti pod kožu.

E sad, kao što vidimo…osobna iskaznica je vrlo korisna stvar za organizaciju društva kakvog danas poznamo. Da li će čip biti koristan?

Jedna Švedska firma je prva uvela čipove svojim zaposlenicima, ali nitko ih tome nije prisilio…nego su zajedno zaključili da je to full praktično da putem čipova mjere radno vrijeme u firmi i svašta nešto. Došli su do zaključka da im to treba.
Svjesni su i oni “činjenice” da masoni žele čipirati cijelo društvo i na to su odgovorili:
“Naš pokret da čipiramo sami sebe, stavlja nas korak ispred tih masona …barem ćemo se bolje znati snaći ako dođe do toga.”

Heh, kako je to smiješno gledati narod kako dobrovoljno ide ka nečemu…a bulazni kako ih netko tjera u tom smjeru.

Čipiranje kao i sve ostalo…ako će nešto pružiti više dobroga društvu nego lošega, društvo će to vrlo vjerovatno svjesno odabrati, kada bude imalo potrebne uvjete da to ostvari. (U ovom slučaju tehnologiju)

Formula je vrlo jednostavna, ako je nešto društveno korisno …sila da to prodre u društvo je nezaustavljiva.
Ista stvar je s BTC-om, ako je on stvarno društveno koristan, nema te sile koja će ga zaustaviti da prodre. Džabe ideje da će države to stopirati, jer ponavljam…mi smo upravo te države koje traže način da napravimo svijet boljim sebi. …a nema masona koji upravljaju i kroje naš svijet. To je jedino iluzija.

Istina, kada nam se čini da države stopiraju nešto što je očito dobro…to je jedino iz razloga što svaki sistem ima ugrađenu inerciju ka promjenama. To je potrebno iz razloga da se sistem ne razhebe lažnim “dobrim” idejama. Ali ako je nešto zaista dobro, inercija će kad tad popustiti i sistem će se promjeniti.
Upravo zbog te inercije nemamo situaciju da svi možemo zajedno preći sa dolara na btc, nego se stvari dešavaju postepeno…prvo malim koracima kroz early adoptere…pa sve brže i brže pokret postaje masovan i nezaustavljiv ukoliko early adopteri dobiju svoju satisfakciju prilikom ispitivanja terena.

A btc je upravo još na razini early adoptera, tako da vjerujem još nismo ni približno osjetili razmjere kuda bi to moglo krenuti, i kako će se tek onda oslikati na cijeni. :smiley:
Samo 5% novca da ode u BTC, po komadu bi trebao vrijediti milijon dolara …a early adoptera uglavnom ima oko 7%, tek nakon njih kreću “majority laggard” kojih je daleko daleko više.

I za kraj:
Ideje da BTC ne može opstati jer države neće dopustiti da se ne plaća porez…
Upravo o tome je gore riječ. Kada bi BTC bio to, onda nebi bio društveno koristan i nebi mogao biti prihvaćen.
No BTC nije to, tj. na nama je da uklonimo loše strane BTC-a i da ga koristimo na način kako jeste društveno koristan. BTC svakako ima značajke da nam omogući takvo korištenje gdje ćemo lako regulirati loše strane (puno lakše nego kod trenutnih valuta) i onda punim plućima koristiti pozitivne strane.

Medicalchain veceras izlazi na nekoliko burzi.

Medicalchain, a blockchain for electronic health records platform, is excited to announce the listing of MedTokens (MTN) on 5 different exchanges. On Monday February 5th at 03:00 UTC, MedTokens will start trading on these exchanges:

Huobi Pro
KuCoin
Coinbene
QRYPTOS
Gate.io
We have illustrated the time in 3 different timezones here:

Sunday 4th February 2018 22:00 EST
Monday 5th February 2018 03:00 UTC
Monday 5th February 2018 11:00 HKT

Launching on these 5 exchanges is intended to give users a secure and highly liquid marketplace for trading in all major coins. MedTokens are now unlocked so you can proceed to deposit with your preferred exchange.

The listings follow the recent success of Medicalchain’s initial coin offering, during which Medicalchain received more than 45,000 applications in 2 minutes, and completed their hard cap of $24 million.

Ako je netko u panici i ne zna da li izaći ili ne, neka pročita OVO. Ako ima vremena za čitanje 5000+ riječi :smiley:

Uz to, može i ovo: https://cointelegraph.com/news/ban-complete-china-blocks-foreign-crypto-exchanges-to-counter-financial-risks

Kratkoročna situacija je ozbiljna :wink: Ne mora dalje padati, ali ne bi uopće čudilo i da produži do $5,500 ovih dana. Ja sigurno neću prodavati, a ako padne na $5,500 odmah kupujem jer mislim da bi se u tom slučaju nakon prvog pada do $5,500 odbilo barem 20% gore. Tad bih vjerojatno prodao to što bih kupio na $5,500 da se barem okoristim na padu :slight_smile:

1 Like

Donja granica padanja je otprilike do 4,300 tako da strpite se i kupite kad bude u rasponu 4,300-5,000 :wink:

Edit: @mitok - sajt ti ili nije responzivan ili ima kod koji ubija mobile preview tako da… :slight_smile:

Znam, ali iskreno, neda mi se to ispravljat :slight_smile:

Sve se crveni, jedino zlato i srebro blago zeleni, i Shangai :smiley: . EU stock market fino zaronio, Asia isto, pre trade na US crven, kripto roni.

Rano mi je sada za onu krizu koju očekujem. Mislim da će to 2019. Onda će isto ovako sve izgledati, sa tim da će i Shangai biti crven, i postoci će biti puno veći. A onda će Bitcoin pozeleniti i pridružiti se zlatu i srebru, pa ići sa ATH-a na ATH :smiley:

https://bitinfocharts.com/bitcoin/address/14LuAvrRzAmeikgaafs7H5695xs5dVXqA5

Danas, cca 145 milijuna dolara :smiley: I onda da me bude strah? Ma kakvi.

P.S. Da se netko ne bi zeznuo…ja iznosim samo svoje mišljenje i ne moram biti u pravu. Svatko samostalno treba donjeti odlulu što će sa svojim novcem i koliko želi riskirati. Nema garancije da neće sve propasti, ili još puno pasti. Ja ne isključujem daljnji pad, ali i dalje vjerujem u novi ATH kad-tad, jednako kao što sam vjerovao i prije ovog sranja koje traje već skoro mjesec dana.

Nije nemoguće da sutra iz SAD-a dođe još loših vijesti, pa ako je netko trtaroš neka se prebaci na nešto sigurnije. Meni je kripto baš super :smiley:

1 Like