Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Na drugoj temi sam napisao detaljnije o tome da je to samo privid slobode, u ovom kontekstu onda privid ne bivanja dela sistema. To je značajno bolje nego biti potpuno deo sistema, jer te onda mogu ucenjivati ako ne glasaš za njih, strahuješ da ti ne daju otkaz, da li će da ti isplate penzije itd itd.

A inače ako već misliš da su svi nerazdvojivi deo sistema i da se sistemu ne može ništa (što se može naslutiti iz samog tvog posta), kako onda misliš da su ovi coini puka slučajnost, spontani sled dogadjaja i da su oni promakli sistemu i da su sada oni jedna wow opasnost za sistem? :slight_smile:

Ovi coinovi i blockchain su bas to o cemu ti pricas. nacin kako se osteti sistem zato su ga i izmislili anonimci…
Sto ti mislis da banke da su htjele cryptovalute bi uopce to nazvale cryptom i napravile ga da tako funkcionira da mu se nemoze uci u trag, pa barem ako si informaticki donekle pismen mozes zakljuciti da se elektronskom novcu itekako lako ulazi u trag…

Da bi znao kako crypto i blockchain mogu nauditi systemu prvo moras znati kako on funkcionira. U ovom trenutku sva ta fama poko crypta i njegovog funkcioniranja je na negdje oko 5%, jos sam i previse rekao… On nije toliko decentraliziran koliko bi trebao biti, pravi se abnormalan otpor prema njemu od strane tih koji zele ovaj system da jos potraje stoljecima. S jedne strane pricas o slobodi, s druge strane si pšrotiv onog sto ti tu slobodu moze pruziti, nije mi jasno.

Ja sam poceo crypto da pratim prosle godine, znaci nemam staza, ali ja ga pratim svaki dan, svaki dan citam, istrazujem i educiram se. Znam prednosti i nedostatke, ali da kazem da su banke osmislile crypto da nas prate je najveca moguca glupost jer je njima puno lakse to pratiti tako da covjek vuce karticom, kvragu mogu i uzet tehnologiju i napravit da ne treba ni kartica, neka se koristi bankarski coin (XRP).

Eto pa sad mozes i zakljuciti zasto sam ja protiv XRP-a.

Da, razumem potpuno na šta misliš, samo sva moja višegodišnja istraživanja celokupne prirode stvari i finansija ukazuju na to da su kriptovalute samo prelazna faza u onome što npr David Icke naziva problem-reakcija-rešenje.

Banke kao banke su samo instrumenti kontrole, ne verujem da su ih one sad baš izmislile i slično, nego jednostavno moraju plivati jedno vreme sa njima, dok se ne spoje u ono što je prvobitno bio plan a to je verovatno iskoristiti blockchain tehnologiju za svetsku valutu preko koje će se onda kontrola mnogo bolje sprovoditi nego što je to sada dok još uvek ima papirnog novca itd.

Ti npr da si jedan od moćnika i da želiš uspostaviti maximalnu kontrolu a to želiš postići sa jednom svetskom valutom, ti ćeš brzo skapirati da bi narod pružio otpor kad bi im to uvalio preko noći. Zato ti ne radiš to odjednom, nego po koracima, i svaki korak koji napraviš, u medijima koje kontrolišeš predstaviš kao neki nezavistan, i da kao nema veze ni sa čim drugim. Uz to je sjajno ako neke stvari možeš predstaviti kao da su bunt protiv sistem a zapravo je samo još jedna drugačije upakovana klopka. Tako nešto je npr ona teorija o ravnoj zemlji koju su uvalili alternativcima da im odvuku pažnju sa onoga što je zaista bitno, dokučivo i važno.

Neki od koraka do uvodjenja svetske valuta su naravno režiranje terorističkih napada koji su krenuli od september elevena 2001. Na račun toga onda ukidaš velike novčanice od 500 eura, zatim ćeš od 50 funti, pa onda od 100 dolara i tako dalje, dok potpuno ne ukineš keš jer to naravno koriste samo teroristi i to je radi naše bezbednosti. Uporedo sa tim daješ naloge bankama da forsiraju ljude na mobilna i slična elektronska plaćanja, da tu neće imati nikakve provizije itd, navlačiš ih na svoju vodenicu, a naravno i ljudi od toga imaju koristi jer nemaju provizija i mogu dosta toga završiti od kuće brže i lakše.

Uporedo sa tim puštaš kriptovalute da se razvijaju, predstaviš ih kao bunt protiv sistema, ljudi se nalože, krenu u celu priču, neki zaradjuju neki gube, to se tako kotrlja i onog trenutka kad sudija bude odsvirao kraj i kad se izrežira jedan veliki krah, skoro sve kripovalute idu u nulu, mnoge fiat valute propadaju, od naroda dobijaš reakciju: nešto se mora preduzeti. I ti im onda nudiš rešenje koje si odavno pripremio za problem koji si sam napravio i izrežirao.

Tada izlaziš i kažeš: e vidite kako su ove fiat valute bile loše, a i kripovalute isto, kako su krahirale itd. A kripovalute su imalo dobro nešto a to je blockchain ali su krahirale zato što ih niko nije kontrolisao i garantovao za njih pa ćemo zato da uzmemo ono što je dobro i da sada to mi kontrolišemo kako ne bi opet krahiralo. Koristićemo blockchain i pratićemo sve transakcije radi vaše bezbednosti i sigurnosti kako vas neko ne bi pokrao, kako ne bi neki terorista pokupio vaš novac i ostale priče za malu decu.

Eto to je ukratko plan problem-reakcija-rešenje principa za konkretno ovu temu. Malo sam nabaco stvari, ali poenta verujem da će biti jasna. To je moje mišljenje, ne mora biti da će se to ostvariti, ali za jedno sam skoro siguran a to je da su kriptovalute i oni koji vladaju ovom planetom na istoj strani ma koliko to u ovom trenutku većini vas delovalo totalno nemoguće. Promena na bolje je moguća a po mnogima i izvesna, ali u toj promeni mislim da svakako neće biti ovih kriptovaluta.

1 Like

David Icke, stvarno??? LOL

nemoj mi samo reci da je on ta osoba koja se probudila, jer ako je onda ja zelim ponovno zaspati.

I ovo sto si napisao je u njegovom tonu, neznam jesi to cuo od njega ili procitao na nekom njegovom siteu, no nije ni bitno. Jer to je teorija zavjere na kojoj takvi kao icke trljaju ruke.

A samo jedno pada u vodu:
Koristićemo blockchain i pratićemo sve transakcije
Interesantno kod ove tehnologije je da svatko moze pratiti transakcije, one su javne i svima dostupne, ali NITKO na bilo koji nacin nemoze znati tko se krije iza transakcija. Tak da moram rec da su te banke i ti silni mocnici prilicno glupi sto su si stvari toliko zakomplicirali, a mogli su samo uvesti karticno palcanje, povuc kes i bok. I ja sam za to da se povuce kes, ali ne karticno palcanje pa da me prate gdje trosim novce, nego crypto placanje, nitko ziv na planetu zemlji nemoze znati koliko novca imam i kamo ga trosim…

A David Ickea nemoj vise spominjat, pa brate on ti je sarlatan samo takvi, number jedan gmaz.


Malo si tu procitaj sto pisu o njemu. Kako ovi koriste teroristicke napade tako i ovaj icke obmanjuje narod glupsotima.

A kako pobijediti system?
Evo jedan mali savjet, prilagodi se, budi najbolji kotacic systema, budi mu prijatelj, voli ga, prihvati ga, a kad mu dodju teski trenuci zabi mu prvi noz u ledja… Takve ljude bi ja nazvao da su se probudili, da su svijesni okolike i onoga sto se oko njih desava…

1 Like

Ne bih se složio skoro ni sa čim u ovom tvom poslednjem postu tako da neću dalje diskutovati na ovu temu jer je očigledno da nam se pogledi na stvari jako puno razlikuju, a u takvim slučajevima svaka dalja diskusija je uzaludno potrošeno vreme kako sa moje tako i sa tvoje strane. :slight_smile:

Blockchain je buducnost i mora doci kad tad… kripto je samo jedan mali use case, a sve je lakse doci i do njega i adaptacija je sve veca… Kriptovalute ce doci na staro po meni vec ove zime, jer je pregrst odlicnih vijesti poput Bakkt-a…

Heh, nije Icke daleko od istine…samo je pobrkao par predznaka od čega ce te zaboljet glava, redom par hinteva:

  1. Zlo ne postoji, ono je samo u ocima promatraca. Sto ce reci da ne mozes napraviti nesto sto je zlo za svakoga. Izreka to jednostavno objasnjava: Svako zlo za neko dobro.

  2. Kao sto vidis, i sam Icke shvaca da to sto upravlja ljudima nisu ljudi. On je dosao cak i do gmazova. Ne valja se zamarati s time tko su i sto su…ovim svemirom upravljaju prvenstveno energije po vrlo jasnim fundementalnim pravilima (fizika). Bilo bi naivno vjerovati da smo mi najvisa forma inteligencije koja prisustvuje predstavi. Isto tako, ne mora znaciti da nas itko svjesno manipulira kao sto mi ljudi ovce manipuliramo. Recimo, jedna ljudska stanica je složenija od čitavog grada. Što će reći složenija i od “primitivnog” mehanizma zvanog čovjek, koji u mnoštvu čini taj grad. A čovjek je složen od xx milijardi tih stanica! Zvuči paradoksalno…no to jasno pokazuje da entiteti visokog stupnja razvoja egzistiraju jedan pored drugoga (cak i jedan unutar drugoga)…bez mogucnosti direktne komunikacije. Svi samo egzistiraju…cine sto mogu za svoje dobro…i to pokrece cijelu masinu. Ponavljam, nema tu zla.

  3. Kao sto si primjetio, novac se mijenja. Nema opet tu zla…mašina se pokreće da bi evoluirala. Novac je oblik energije…i kao takav mora poštivati rigorozna pravila…koja poštuje svaka energetska forma. Daljni razvoj dolazi tek nakon dobro i stabilno posloženog jednog levela. Kao u programiranju, ne možeš graditi velike programe na nestabilnim i nepredvidljivim temeljima. Ne može ni svemir to.
    Ono što mi prepoznajemo kao stabilne temelje zovemo prirodnim zakonima (fizikom)…smatramo da su isti fiksni i nepromjenjivi…no na kvantnoj razini, oni su također nepredvidljivi…te na makro razinu isplivava srednja vrijednost tih nasumičnih događaja. Primjeti analogiju sa društvenim zakonima…koji su na identičan način zapravo fizikalni zakoni. Zato se omča steže…svemir ima tedenciju to ustrojiti što preciznije…kako bi nastali jaki predvidljivi temelji za daljnju gradnju. Nema u tome zla.
    Društveni zakoni će stoga definitivno evoluirati do točke gdje će nalikovati fizikalnim. Neće biti manipuliranja ni novcem, ni osobnošću (čipovi) …niti pravdom. Sve će biti strogo definirano ako se pogled odzumira …a iz pogleda malog normalnog čovjeka će izgledati: “Ja se borim za svoj kruh svagdašnji, a ove elite nam kroje zakone da bi nama vladali.”

Stoga, ako razmisliš…mi već jesmo tamo o čemu ti govorim. Društveni zakoni već jesu jaki kao fizikalni…samo što mi iz naše perspektive vidimo “kvantnu” razinu na kojoj su prisutne devijacije na temu. No ako odzumirano pogled, jasno ti je da su pravila tu…da je srednja vrijednost poštivanja tib pravila itekako predvidljiva, a time i upravljiva. Ta fizika koja smo postali ne vrti vodeni mlin…kao sto vrti fizika koja upravlja vodom… ta fizika ne stvara munje na nebu, kao sto stvara fizika kojoj podlijezu oblaci…ali zato ta fizika koja je ustrojila društvo…stvara tehnologiju kojoj možemo svjedočiti i diviti se. I u koju ćemo se pretvoriti, tj. u koju smo se već pretvorili.

Stoga, Icke je jako dobro primjetio da kontrola postoji. Fizika je sama po sebi stroga kontrola rigoroznih pravila. Ali nema tu zla.

E pa ovo je način gledanja na stvari koji mi se svidja i sa kojim se slažem. Ovo što sam pisao u prethodnim postovima je iz tog nekog prvog koraka objašnjeno šta se dešava na nivou percipiranja dualnosti. Dublje objašnjenje toga je upravo ovo što si ti objasnio, savršeno tačno.

Koje je tvoje mišljenje po pitanju fiat valuta i crypto valuta i generalno novca na planeti, šta misliš da će se dešavati u narednih 10-15 godina?

Prvo da napisem, nista na svijetu nije crno ni bijelo. Tako kada kazem npr. da ce papirnati novac izumrijeti…to podrazumjeva da ca se koristenje papirnatog novca svesti na minimum…no ne mora znaciti da 100% nece prisustovati.

E sad, tesko je govoriti o periodu 10-15g…ali mislim da je jasan smijer u kojem idemo, a to je:

  1. Papirnati novac izumire

  2. Pojavljuje se globalna valuta. (Upravo zbog potrebe kvalitetne kontrole)
    Iz istog razloga dolazi do globalizacije drustva. EU …pa uskoro i svjetska unija. Razmisli, ako smo mi fizika…onda smo trenutno lokalizirani sa različitim zakonima po različitim prostornim područjima. Nešto opravdano, nešto ne. To što nije opravdano je u fizikalnom smislu razlika potencijala koja čeka da dođe do proboja i da se izjednači. Jedan proboj su upravo migracije izbjeglica kojima svjedočimo. No na isti način je i proboj migriranje našeg društva u Njemačku i bolje zemlje. Velim, u fizikalnom smislu elektron ne može biti mirno pozicioniran dok se ne nađe u okruženju neutralnog potencijala. U suprotnom postoji sila koja teži da ga izbaci iz nj. pozicije. Mi ljudi smo tehnoloski trenutno toliko evoluirali da će sada doći ubrzano do izjednačavanja tog potencijala diljem cijele kugle…a to je globalizacija i stvaranje svijetske unije…a bome i svijetske valute.

  3. Novac prema tome mora steći globalnu neovisnost…a to je upravo što nudi blockchain tehnologija…i kako priroda proždire tu ideju, već svjedočimo. S time…nemoj se zavaravati…ideje nisu naše od ljudi. Mi smo samo “radna” snaga koja radeći za radost obavlja sitne zadatke. Pravi stvaratelj se malo duuuuublje skriva…i ideje su njegove. Kako blockchaina, tako i sve tehnologije koja je nastala tim procesom. I ovo sto pisem, nije moje…dolazi direktno od tamo. Mi kada se otvorimo, možemo postati eventualno jači kanal za prodor ideja. Kao sto je recimo Tesla bio…i nesebično o tome i govorio. Ali ljudi ne čuju taj dio…niti ne razumiju. Evo mali hint: Koliko ste puta imali ideju koju je upravo netko drugi ostvario? To je jasan pokazatelj da je ideja zapravo egzistirala u “cloudu”, a vi ste se našli, zbog određenih razloga, dobar kanal za tu ideju. Reći će ljudi da je to inteligencija, mada ništa o inteligenciji ne znaju.

Stoga, ideja o blockchainu postoji davno davno…moguce otkako i svemira. No sada smo u stupnju evolucije kada nam dolazi taj organ. I internet je naš organ …bez kojeg očito ne bi išao blockchain. Drvo raste nekim redom…tako i mi :wink:

Dalje sto ce biti s novcem…mogao si vec vidjeti da google radi nad pametnom trgovinom gdje samo udjes…uzmes stvari i AI zna sto si uzeo te ti skida s racuna. To je rani rani povoj takve tehnologije…ali mi nemamo poooojma kako nas snazni AI sustavi uskoro cekaju koji ce upravo i koristenje novca svesti na razinu da ce vise manje sve ici tako automatski i fizikalno pravedno. Isto kao sto sada ne brinemo mi o kolicini topline koju izmjenimo sa okolinom dok vani setamo…izmjena je tu automatski. Novac će evoluirati do tog stupnja…da će razmjena ići potpuno automatski…a mi ćemo samo regulirati “način na koji se oblačimo” …i kao feedback ćemo osjećati “grijanje” ili “hlađenje”. Kao što i sad, ne možemo varati izmjenu topline…ali možemo umrijeti od hladnoće. Burze su upravo centri koji po prirodnom zakonu ponude potražnje…automatski reguliraju vrijednost nekog resursa u njegovu fizikalnu novcanu vrijednost. I tu je jasno vidljiva negativna povratna petlja koja regulira sve sisteme u svemiru koji su stabilni. Doduše, ovo zadnje s novcem sam otišao neznam ni ja koliko daleko…moguće u točci gdje neće puno ostati niti od ove ljudske forme. Utjesna nagrada, mi ljudi kada izgubimo u potpunosti ljudsku formu…necemo izgubiti ovaj osjecaj JA. Mislit cemo da smo isto sto i sad. Zapravo cemo i biti…ni danas ne djelimo puno forme sa kamenim dobom…tj.imamo puno slozeniju formu ako uzmemo u obzir robu, aute, mobitele…
…znam, znam…mnogi sada mislite da se forma mijenja tek promjenom tjelesnog bića…to je zapravo krivo…ali evo i toga: rađamo se u inkubatorima, pijemo razne tablete koje nam popravljaju biološko tijelo. Ugrađujemo implatantne…stavljamo elektronički regulator srca (peacemaker). Kontroliramo mislima umjetne ekstremitete…ruke, noge…itd…itd. A to jel mobitel svakome u dzepu…ili ce jednog dana biti unutar tijela…dođe sasvim nebitnim.
Uglavnom, jednog dana ako se i sasvim uplodamo u racunalo…za nas ce to biti: “pa to smo i dalje mi ljudi, samo smo eto pomocu tehnologije preselili se malo” Također će nam biti pod normalno razmisljati: “Oh, kako je nevjerovatno da su nekada ljudi zivjeli izvan racunala…kako su samo mogli”

Nesto slicno sto danas cujemo “oh, kako smo samo mogli bez racunala i bez mobitela” To cak cujemo od generacija koje su zivjele i prije i poslije mobitela. Stoga…prihvatit cemo mi i naviknuti se na sve da je normalno!

Da te urone u ovaj svijet direktno iz kamenog doba? Bi li onda shvatio koliko je zapravo već nevjerovatno tu gdje jesmo? Što god da napravimo, ne možemo se više previše iznenaditi…stoga, sve je moguće! No limits here.

Neznam baš da sam ti rasvjetlio narednih 15 godina :smile: …ali sve o čemu pričam imam osjećaj da će doći puno brže nego se usudimo pomisliti. Po hebenoj eksponencijalnoj funkciji gazimo…koja nas može kada god istresti iz “gaća” samo tako…

2 Likeova

Uglavnom, 15 godina je puno…i ako je blockchain tu da ostane (jer neke stvari su tu samo da budu znak za nesto) …trebala bi se desiti poprilično velika adopcija istoga u drustvo. S druge strane, novac je temelj drustva koje imamo…tako da ni stari obrasac ne moze samo tako lako isčeznuti. Biti će to svakako opaka predstava…kojoj svjedočimo već zadnjih nekoliko poprilično burnih godina. Mislim da je krenulo za blockchain puno bolje nego sto bi itko u startu mogao prognozirati…

I smatram da je blockchain idealna podloga za uredno drustvo…da se zapravo olaksa pavedno i jednostavno namirivanje poreza…sto ide u prilog kontroli o kojoj govorim. Stvari koje su tu, poput poreza, nisu tu džabe…i mi kao drustvo nebi mogli bez toga. Samo nam trebaju alati poput blockchaina da takve procese mozemo automatizirati…a ne da placamo hrpetinu birokratskih majmuna da nam to ne znaju vodit kako treba. To je rasipanje energije…i stoga poprilično neželjeno.

1 Like

Sjajno zaista, svidja mi se kako razmišljaš i sve što si napisao je vrlo korisno. Volim kada od nekog mogu saznati nešto novo što već nisam i dobiti neke nove informacije. Hvala na podeljenom znanju.

Inače, nadovezao bih se na onaj deo oko intuicije i clouda. Upravo tako, ranije sam mislio da sam eto ja bio mnogo pametan što sam nešto smislio da uradim i slično, a kako su godine prolazilo sve mi je bilo jasnije da su odredjena svrha i izvor govorili i delovali kroz mene. Što se više povezuješ sa svojim izvornim ja, sve više si u balansu i sve više pratiš svrhu koju imaš u ovom životu. Kada si otvoreniji za sve to lepo što je u planu, onda mnogo bolje osećaš intuitivno šta treba raditi i srećan si na tom putu, jer put je sreća, ne destinacija kako nažalost većina nas misli dok ne dobije spoznaje i iskustvo to ne potvrdi.

Što se daljeg razvoja valuta tiče, da, svedočimo uzbudljivom vremenu, to je sigurno. Ne znam samo npr kakvu će ulogu imati zlato/srebro u ovoj tranziciji a i posle kad se stvari slegnu? Šta misliš ima li mesta za njih kao i dalje tako vrednima ili će postati dinousaurusi modernog finansijskog sistema? :slight_smile:

Postoji shortcut, odnosno nacin na koji se moze povezat sa cloudom. Neki to rade meditacijom, ALI svi mi smo to radili i jos uvijek radimo bez obzira dali smo svijesni.

DAYDREAMING
Neznam kako bi to preveli na nas jer pravilan prijevod sanjarenje nas gura prema necem losem. Iako je daydreaming poznato kao beskorisno trosenje vremena, ali mnopgi znastvenici, uspjesni ljudi su bas kad su imali to sanjarenje dosli do nekih ideja do kojih nikako drugacije nebi dosli.

Recimo Nikola Tesla vec prije spomenuti je navodno spavap po 3 sata, naravno tko je pokusavao razne nacine spavanja zna kroz sto je Tesla prolazio. On je imao microsnove, i dok covjek do najboljih ideja dolazi kada je u stadiju tog lucidnog spavanja, pogotovo u ono doba, normalno da su ga smatrali ludjakom. 1, 2, 3,

Hvala, dobar osjećaj je kada imaš s kim i podijeliti ovakve stvari. :wink: A nebi vjerovao da sam najviše stvari naučio upravo pisanjem. Tako sam došao do najzanimljivijih spoznaja. I svaki puta, kada bi pisao nešto što sam već ranije i napisao negdje…otkrio bi mi se neki novi detalj. Stoga, pišem ja ovo tebi…ali i sebi, hehe. Inače, pisanje je upravo jedan jako moćan oblik meditacije, koju dadaas spominje, i o njoj ću rado nešto napisati kasnije.

Prvo bih o ovome, pošto mi je draga tema, a i dosta bitna:

…iako ti vidim već znaš poantu, ali nadovezat ću se malo da se dotaknem pozadinskog mehanizma.
Znači, što je sreća ili ti radost?
Radost je indikator da li napredujemo. Možemo napredovati u novcu, ljubavi, znanju…čemu god što nas zanima. Ako napredujemo, osjećamo radost…a radost je ono što nam zapravo uistinu treba. Naš motiv radi kojeg živimo.
Matematički rečeno, radost je znači derivacija naše destinacije …a ne destinacija (kako što si i sam rekao).
Zašto je to tako?
Kada bi destinacija bila ono što nas čini sretnima, onda bi si kupili jednog dana dobar auto …i bili bi do kraja života sretni s tim autom. To bi za nas ljude zapravo bilo super…rješiš sreću jednom za uvijek i ćao.
Ali kao što rekoh, mi smo ovdje “šljakeri” …i radimo za “radost”. S toga, u tom “biznis modelu” nebi bili neki vrijedni šljakeri kada bi mogli rješiti sreću jednom za svagda…jer bi tog momenta prestali biti šljakeri. Nebi više imali tu motivaciju da napredujemo… A naš osobni napredak je u direktnoj vezi sa napretkom cijelog društva…cijelog svemira. Jer mi doslovice stvaramo ganjajući radost.

Stoga, iako citat “sreća je pustolovina, ne destinacija” …zvuči ohrabrujuće…realno to je “sranje” za nas, hehe. Netko nam je doslovice stavio “soli na rep” …i mi non stop ganjamo tu sol, no kako je stižemo ona vječno izmiče…
S druge strane nije “sranje” uopće…jer deal je odličan. Imamo neiscrpan izvor radosti do kojega možemo doći u svakom momentu.
Što znači u svakom momentu?
Gornji mehanizam omogućava identičnu šansu malom gladnom crncu dođe do radosti, isto kao i nekome tko plovi u megalomanskoj jahti. Nema razlike. Oboje moraju napraviti istu stvar da bi ugrabili radost…a to je da poduzmu nešto da na neki način napreduju svoju poziciju. To što mali crnac je gladan…a ovaj ima hrane na izobilju…ne znači ništa u smislu kome je teže nešto poduzeti za sebe. Malog crnca će možda usrećiti korica kruha koju će svojom spretnošću pronaći, dok vlasnik jahte možda već sutra postane suicidalan jer ne zna kako biti sretan. Statistički gledano, čak teže pronalaze radost oni za koje smatramo “Ima novca, lako njemu”. Stvar je poprilično relativna…i svi smo zapravo u toj bitci poprilično izjednačeni. …iz razloga što nas je mehanizam tako postavio i što smo tako svi jednako vrijedni “šljakeri”.

Tu valja primjetiti da je radost nagrada, ali i putokaz…jer s obzirom na prirodu mehanizma, od nas se očekuje da idemo onim smjerom gdje nas se mami sa radošću. Ili ti, svaki put gdje nas čeka radost…je dobar put.

Koliko je očigledno da je to naš putokaz, valja razmisliti o sljedećem:
Radost, tuga, bol, smrt …je jedna skala istog osjećaja. Nedostatak radosti je tuga. Velika tuga prerasta u bol. Velika bol vodi u smrt.

Svakako, na vlastitoj koži iz iskustva znamo da ne želimo ni tugu ni bol ni smrt. Štoviše, smrt ne želimo iako nemamo nikakvog osobnog iskustva jel to ok ili nije ok. Svi ti osjećaju su virtualne varijable. Radost, tuga, bol, smrt…to ne postoji nigdje osim u našoj glavi kao informacija…u svrsi putokaza. Nitko racionalno ne može objasniti zašto bi bilo loše umrijeti…pa nitko opet ne trči tamo. Zato jer smo tako isprogramirani!

Zamisli da danas sutra napravimo računalo visoke umjetne inteligencije i damo mu zadatak da napravi savršenu optimizaciju sebe…a on zaključi da može napraviti najoptimiziraniji proces ako izračuna jednu kompletnu jednadžu i netom se nakon toga ugasi. Kako bi omjer napravljeno/utrošeno podigao u max.
Istina, bio bi tako savršeno optimiziran…no ugašen bi nam bio beskoristan. Stoga bi brzo u njegov donji level u koji on ne može pristupiti ugradili jedno pravilo: “Možeš sve, ali ne možeš se ugasiti”.

Tako i mi gubmo svrhu ako bi nam samo tako bio otvoren bijeg u smrt.

Stoga, i mi na donjem levelu imamo ugrađena pravila, a to su:
-budi radostan
-nemoj biti tužan
-nemoj da te boli
-nemoj umrijeti
( Sexsualni nagon je također na ovoj razini implementiran, on ide bok uz bok sa radošću, kao nj. brat blizanac)

Zanimljivo je to da mehanizam nema potrebu da nas kažnjava…samo ima potrebu da nam da putokaze. Pa tako recimo, bol iako je tu…onda skoro pa da i ne postoji. Postoji samo zastrašivanje…
Recimo kada se porežemo…boli nas i peče… (I nije tako strašno, koliko se bojimo onoga kako bi bilo da ne možemo izdržati)
…kada se jače porežemo, boli još više …i svatko će pomisliti: “Da si otkinem prst, mora da bi umro od boli”
Ali bol raste do jedne razine, koja je i dalje podnošljiva…i nema dalje. Slučaj kada netko ostane bez noge u nekoj nesreći…uglavnom ne osjeti ništa, ili tek prosječnu tupu bol. Mehanizam nas zapravo čuva od nepodnošljive boli.
Stoga, bol je tu samo da nas upozori u kojem smjeru ne trebamo ići…nije tu da nas zaista boli. Kao što rekoh, to je samo ugrađeni program.

Smrt je posebno zanimljiva priča, i dalo bi se puno napisati o njoj…ali u ovom kontekstu je dovoljno reći da isto kao što bol ne postoji, ni smrt ne postoji. Ona je također program koji nas uvjetuje u kojem smjeru ne trebamo ići da bi bili “šljakeri” kakve mehanizam treba.

I sada se vraćam na rečenicu koju sam napisao gore na početku:

a radost je ono što nam zapravo uistinu treba. Naš motiv radi kojeg živimo.

Sada je više nego logično kako je i to virtualni osjećaj koji je isprogramiran i nametnun da nam treba. I neka je, dobar je :slight_smile:
Sex, treba li objašnjavati. Isto iracionalna potreba pojedincu, ali zato stvarna potreba mehanizmu. Neka su nam i to dali :slight_smile:

Stoga, kada smo već razotkrili neka pravila ovog stroja za kojeg smatramo “to sam ja”…ja bi se zapitao tko je onaj kome idu ova pravila u prilog. A nekako je očito da postoji taj netko. Čak se toliko niti ne skriva…samo se ne nameće. Tko ga traži…odgovori su poprilično tu.
Također, napisah gore da iz ovog tijela nemamo mogućnost prihvatiti smrt…iz određenih razloga…valja primjetiti da iz istih razloga nam ne može biti samo tako razotkriveno tko smo uistinu i što smo. Jer opet se tada gubi naš smisao unutar ovog tijela…da budemo šljakeri dostojni zadatka :wink:

Valjda uživati u spoznaji da smo nešto veće od ovog tijela, iako iz ove perspektive ne možemo najjasnije dokučiti što smo točno :smiley:

2 Likeova

Ekšuali, (mislim da) znam poprilično dobro kako to funkcionira. :smiley:
Znači ima taj izvor znanja koji nam je svima dostupan. Svi možemo naučiti što god poželimo naučiti…i ključ je upravo u našoj namjeri što želimo naučiti. To je naš zadatak…odabrati što želimo. (Malo je kompleksnije, ali za sad ovako da ne zakompliciram u startu)

Uglavmon, mi ostvarujemo namjeru u smjeru kojem želimo učiti, napredovati…a znanje nam stiže iz clouda.
E pa kako?
Primjeti da u svakoj osobi postoji unutarnji dialog. DIALOG. Već sama riječ ukazuje na to da je to razgovor između dvije strane. E pa, jedna strana si ti, druga strana si TI.
Znaš kada netko kaže: “Ne mogu protiv SEBE”. U toj rečenici već ukazuje da je svjestan da je on netko unutar sebe…i da ima još nekog unutar sebe protiv kojeg ne može. Kada smo svi već toga zapravo svjesni, što nebi zavirili malo dublje?

Kao što rekoh, jedna strana si ti, druga TI. Malim slovima “ti” je onaj za kojeg smatraš da si “ti”, zarobljen unutar ovog tijela. To je onaj “ti” koji trči za radošću i boji se smrti, što sam detaljno opisao u prethodnom postu. TI napisan velikim slovima, to je sfera tvog istinskijeg TEBE…koji ima dostupna velika znanja i koji je i tvoj učitelj. Taj TI je nešto veće od ljudskog bića…(da nebi netko ljude zamišljao tamo)…taj TI je vrlo moguće isti kao i moj JA …jer ja i ti smo samo “lišće na drvetu”, ali u suštini smo DRVO. …čak nti drvo, nego SJEME iz kojeg je drvo niklo. I čak ako sjemenja ima ima jako puuuno…mi smo i dalje isto sjeme, jer iz jednog sjemena može nastati cijela šuma. Znači, ti i ja smo na jednoj razini isto…i isto sa svime ostalim. Znači, što god možemo percepirati oko sebe…to je taj isti JA. Znači, samo jedan je JA …i on je sve…čitav svemir…pa tako i taj cloud o kojem pričamo.

Znači osvrni se oko sebe, pogledaj vani pticu na grani…i ona je dio tog cluda i prenosi neku vrijednu informaciju.
Mi ljudi za sebe volimo misliti da smo inteligentni…i da je proces razmišljanja taj koji nas dovodi do novih spoznaja. Ali to je nepotpuno. Proces razmišljanja je samo najfiniji oblik interakcije sa cloudom…to je doslovice dialog gdje smo u mogućnosti razgovarati sa cloudom jezikom koji mi govorimo.
Na nižim razinama, crpimo informacije iz clouda kroz iskustva…i ta iskustva su naš ultimativni učitelj.
Sada zamisli osobu koja bi razmišljala dan i noć bez prestanka…ali od rođenja nije izašla iz crne, mračne kutije. O čemu bi ta osoba razmišljala, ako bi bila u potpunosti izolirana od clouda?
Stoga, naša inteligencija nikako ne crpi znanja iz unutrašnjosti nas…nego izvan nas ih pronalazi. Mi smo samo stroj koji je u nekoj mjeri sposoban primiti određena znanja.

Kako primamo znanja?
Postavljamo pitanja i dobivamo odgovore. Toliko jednostavno da nam je promaklo zbog suviše jednostavnosti, heh. Dan danas ne vjerujem kako to uspjevamo ne uvidjeti češće :smiley:

Znači, misli su dvosmjerne. Jedne su naša pitanja, jedne su NAŠI odgovori. Tek nakon što više puta postavimo isto pitanje, te dobijemo isti odgovor…naš mozak primjećuje taj pattern i ima “cache memoriju” da takve stvari pohrani. (Ne funkcionira baš kao cache, hehe…ali nešto u tom smislu). Mi to zovemo podsvijest.

Tek tada možemo reći da je to znanje zaista unutar našeg tijela i da za to znanje više ne moramo postavljati (svijesna) pitanja. Tako recimo kada hodamo, ne moramo nikoga pitati kako da podignemo nogu i održavamo ravnotežu …ALI dok smo učili hodati, itekako smo svjesno postavljali pitanja i naš učitelj nam je pomagao da to naučimo. (Sasvim logično, čemu unutarnji dialog i gruntanje za nešto što bi bilo istinsko naše znanje?)
Tako i danas…kada srećemo nešto novo, mi postavljamo svjesna pitanja i navodimo se odgovorima koje dobijemo. Nekada taj odgovor može biti dovoljan sam za sebe…nekada je samo hint/smjernica, tipa: “To bi mogao zguglati”. I stvarno to bude ponekada super odgovor, jer kao što rekoh cloud je sve okolo nas…tako da je i Google cloud, sa svojom svrhom…kao bilo koje drugo iskustvo u životu koje možemo imati.

E sad postaje jasnije što je meditacija, koju si spomenuo.
Ljudi će reći da se meditacija radi tako da se smjesti negdje ugodno…gdje nema ničega da odvlači pažnju…i da se jednostavno miruje i ne misli o ničemu.
Svatko bi se zatekao: “Ali ja ne mogu o ničemu da ne mislim”.
Pa bi zaključili da je meditacija stanje kada se ne forsiraju nikakve svijesne misli…nego se samo osluškuju misli.
…i to je točno! …i to se savršeno poklapa s ovim što gore napisah. O čemu je riječ.
Osoba koja zapadne u probleme počme postavljati previše pitanja: “Kako ću ja ovo, kako ću ja ono…što me ona budala sjebala, što ću mu napraviti …itd…itd”. Znači, osoba može zagušiti tu komunikaciju sa cloudom naprosto tako što si ne ostavi vremena da čuje koji su odgovori. Mi uvijek imamo prednost kada postavljamo pitanje…jer u bilo kojem momentu može se pojaviti pitanje koje je prioritet No.1 i mora biti rješivo odmah, tipa:

“Ovaj paaaaaaaaas je tako ljut…koji k da radim!!! Vraaaaaaaaa”

Logično, ako nas je napao pas…to pitanje je najvećeg prioriteta i trebamo hint odmah što da poduzimamo.
Inače se pitanja slažu po prioritetima, gdje veći prioritet dobivaju pitanja u koja smo uložili više emocija…više fokusa posvetili tim pitanjima…itd…i to je nekako miksano sa strukturom LIFO (Lost in, First Out) …stoga zadnje postavljeno pitanje se smatra prioritetom 1. Hoću reći, mi imamo tu moć pitati što god i bilo kad…i ako previše iskorištavamo tu moć, te nikako si ne dozvolimo da čujemo odgovore, jednostavno ih nećemo imati kada primiti. Iako svi odgovori čekaju svoj red i način da nam dođu.

Stoga, meditacija je taj proces kada ušutkamo ta naša pitanja…i stvari nam se počmu razbistravati. Jednostavno jer smo si dali oduška čuti što nam treba biti rečeno…što smo već ranije pitali.
Jasno je, neke stvari su same po sebi meditativne…recimo šetnja. A nekontrolirane frustracije su veoma kontraproduktivne. Dok normalne frustracije su ništa drugo…nego fokusiranje na te probleme koji nas muče, sa pratećim emocijama.

Kada sam ovo shvatio, jedno od prvih pitanja što sam postavio je bilo:“Mogu li ja dobiti odgovor na bilo koje moje pitanje?”
Odgovor je tekao kristalno jasno:

Možeš, ali ti nisi spreman razumjeti sve odgovore koje tražiš. Slično kao dijete u prvom osnovne da poželi naučiti integrale i derivacije. Učitelj će mu rado pokazati integrale, ali prvo će ga provesti kroz osam razreda osnovne škole da bi ga pripremio da može shvatiti integrale. Tako i ti, od momenta kada poželiš nešto znati…tvoje učenje kreće. Doslovice momentalno iako toga katkad nisi ni svjestan. Onog trenutka kada stekneš sva iskustva koja su ti potrebna da bi mogao razumjeti odgovor na postavljeno pitanje…u tom trenutku ti se pali lampica u glavi zbog nekog naizgled sasvim slučajnog događaja koji je zadnja puzla potrebna da kompletiraš potrebno znanje. Sam odgovor tada možeš čuti jasno, kao što čuješ jasno i ovo što ti sada govorim.

I od tada, ja redovito postavljam pitanja…i još nikada se nisam razočarao u svemogući cloud. :smiley:
I odgovori stižu puno brže nego što sam se tada usudio nadati …i nikada me dosad nisu izdali.
I treba imati na umu, da učitelj daje samo hintove i razumljive zaključke…na nama je trud da pokažemo da zaista želimo i hoćemo naučiti. Neće učitelj učiti umjesto nas, hehe. Tako da nema ništa ovdje džabe ako ste se ponadali…ali svako može biti siguran da ne postoji prepreka između onoga gdje je i gdje želi biti.

Učitelj će vas tipa dovesti do knjige ili do čega već…na kraju krajeva, ta knjiga je isto napisana od istog unutarnjeg glasa. Ako je jedna knjiga i prepisana od druge…ona druga je morala doći kroz interakciju pisca sa iskustvom i sa tim istim unutarnjim glasom. Stoga, taj učitelj je već pripremio tonu knjiga za tebe, i ostalih sažetih informacija …a i čekat će te potrebna slatka iskustva koja će nadopuniti tvoju osobnu priču.
No svakako treba cijeniti da kroz iskustva drugih ljudi su to sada sažete informacije koje je puno lakše tako apsorbiraju nego iskustveno. No, kao što rekoh…taj zadatak da se apsorbira ono što se želi naučiti…ostaje na tebi. Osobna iskustva će više biti tu da budu potvrda na dvojbe i nejasnoće…

2 Likeova

Bravo Brankec! Konačno nešto pametno od tebe na ovoj temi :wink: Pa najnormalnija stvar je da je većina glupa i samo mali dio ljudi da je napredan.

2 Likeova

I da se još nadovežem na zadnji post, kada sam se već tako otvorio…

Ovo oko meditacije mi se razjasnilo upravo tipkajući na jednom forumu i odgovarajući na neka pitanja o tako malo duhovnim temama. I igrom slučaja kroz tu temu ja sam sebe naučio što je meditacija, inteligencija…itd. Djelovalo mi uvjerljivo…mada sam bio dosta skeptičan.

No brzo me jedno iskustvo istreslo iz gaća…i bilo je baš onako očaravajuće. Dan danas jedno od većih koje sam imao. Znači, nakon što su se meni neke stvari kroz tu temu razjasnile…natuknule…kako god…meni iz čistog mira stiže knjiga. Onako, totalno slučajno (mada sam već tada znao da je slučajnost grd igrač xd)
…uglavnom, uvod u knjizi je išao ovako:

Ova knjiga je posvećena svima vama koji ste, u svojoj želji za prosvjetljenjem i dobrobiti, postavili pitanja na koja ona odgovara…

No ova učenja su posebno posvećena Louise Hay, koja po čitavoj ovoj planeti prenosi načela dobrobiti. Njezina želja da pita i da uči, navela ju je da od nas zatraži da napišemo ovu knjigu…

Uglavnom, knjiga je pisana od autorice koja je to predstavila kao kanalizirano djelo neke veće inteligencije…koja kroz nju piše knjigu. Osim toga, u knjizi sam našao doslovice gro svojih misli koje sam ja neposredno stavio na papir prije nego me ta knjiga zatekla.
Znači, knjiga mi je već tada bila veliko veliko razbijanje sumnjji…i tek početak velike pustolovine.

Cheers.

1 Like

Mislis da su ovi na Kubi ,Havajima,Majamiju,glupi i NAZADNI ,celi dan puse travu i ebu se ko stuke po rajskim plazama,bole ih ona stvar za bitcoin i sva ta zaglupcujuca internet sranja,
zive zivot u reali ,plaza ,posao,surfovanje,ebanje,a ti skupljaj bitcoine i mastaj o plazi…
Nije uvek sve bas kako TEBI izgleda ,100 ljudi 100 cudi,7 milijardi ljudi 7 milijardi cudi,
a vecinu njih u danasnje vreme bole tuki za bitcoin,

Kako krenuti u kupnju kriptovaluta, preporuke gdje da kreiram wallet? :slight_smile:

Ja ti savjetujem Kraken za kupovinu sa devizama, najednostavnije. Onda poslije toga mozes i Bitpanda. Mozes se javiti na PM pa ti dam referal linkove ako hoces.

Uglavnom ovo su najbolji nacini za kupovinu da nikog ne gnjavis, a mozes i ovako preko foruma trazit nekog da ti proda.

Pripremite se polako za jos mali pad, pa onda ide sve gore :slight_smile: vidim da jedan nalog oko 20,000 BTC prodao u ovih par dana, tako da se priprema nesto.


A dokle ovi cekaju i dalje nema problema.