Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Bogami ste čika Davore bili na pravome mjestu u pravo vrijeme, prava šteta ako niste štogod tada stavili unutra. :confused:

A svi smo zapravo bili …i propustili vlak stoljeća, heh. :slight_smile:
Iako vjerujem da taj vlak još ni blizu nije onome što će biti!

Sta ste se umrtvili, trguje li ko sta ima li ko na brzinu da obrce evo Ripple skocio fino danas

trguje se redovito, zasto se nebi trgovalo. Najveci problem prosjecnog covjeka je kako da dodje do tih cryptovaluta, nije lako i gulete gdje stignu. Kao da nedaju da svi udju, kao da morate cekati u redu da se prvo ovi vampiri iz top 500 napune koliko im treba, e onda moze ostala sirotinja…

ljudi hitno pomagajte

gori mi pod nogama

moram da kupim bitcoina u vrijednosti 50$ i da pošaljem na wallet

hitno ako može neko što kraće da mi napiše postupak kako da dođem do bitcoina, koji wallet, gdje da kupim karticom bitcoin, paypalom (mada vidim da paypal moze banovati ako skontaju da sam kupio bitcoin) tako da samo kartica … dakle kako da kupim bitcoin i da ga sto brze posaljem

1 Like

nažalost nmg kupiti bitcoin na coinbase pošto sam iz BiH

1 Like

Ako se radi o manjim ciframa najlakse je ovdje kupiti kupon

https://bit4coin.net/en/buy-bitcoin

Druga strana ovdje ubaci kupon, napise wallet i kroz 15ak min na wallet dolazi btc.

https://bit4coin.net/en/redeem/bitcoin-btc

Ja sam od jednog affiliatea dobivao ove kupone i sve radi perfektno.

Ili ovdje od privatnih korisnika

https://localbitcoins.com/instant-bitcoins/?action=buy&country_code=BA&amount=50&currency=USD&place_country=BA&online_provider=ALL_ONLINE&find-offers=Search

1 Like

Mozes ovde, inace licna preporuka, malo veci fee ali brzo i lako. :slight_smile:

1 Like

Najbolje ti je na cex.io dodas karticu brzo se verifikuje

1 Like

Neznam da li cex radi u BiH, mozes preko coinmama kupiti.

1 Like

Je li netko plaćao porez nakon što je prodao bitcoin i zna kako to ide? Po zakonu treba 12% poreza + prirez platiti. Kad su veći iznosi u pitanju, vjerujem da je lako doć pod povećalo porezne.

Ne. Zadnjih god dana sve trosim preko kartica, prije sam podizao na bankomatima. Limit je 3000€/dan, pa ne moze zafaliti. Doduse, nisam kupovao nekretninu, pa ne znam jos kak bi gledali na to :grinning:

1 Like

Neka netko citira dio zakona kojim su definirane kriptovalute, ili barem Bitcoin. Mišljenje Porezne nije zakon, mišljenje nekog računovođe nije zakon…

Prihvatilo se da se Bitcoin oporezuje na temelju Zakona o porezu na kapitalnu dobit, ali naše zakonodavstvo uopće ne poznaje kriptovalute niti Bitcoin.

Tko hoće plaćati porez na nešto što nije uopće definirano neka samo izvoli :slight_smile:

Porezna bi vjerojatno radila probleme, ali to je još jedna od nebuloza u ovoj državi jer nema zakonske osnove za oporezivanje zarade na Bitcoinu.

Ja imam Bitcoin dulje od dvije godine i od prije 01.01.2016. pa me zapravo ovo uopće ne zanima jer sam oslobođen poreza. Zato nisam detaljno proučavao, ali prema onom koliko jesam ja ne vidim zakonsku osnovu za oporezivanje. Neka svatko napravi kako misli da je najbolje.

3 Likeova

Ovo je zanimljivo što kažeš…čuo sam već sličnih stajališta, no jel možeš potkrijepiti nekim zakonom to što govoriš?

Tj. s čime bi se branili pred zakonom kada bi te porezna htjela tužiti za utaju poreza?

Kažem, mene se to ne tiče jer ulazim i u ono “prije 01.01.2016.” i u ono “dulje od dvije godine” pa nisam detaljno proučavao.

Ali…

Jel mogu oni koji tvrde da se oporezuje to potkrijepiti nekim zakonom? :wink: Ponavljam, naše zakonodavstvo ne poznaje niti kriptovalute niti Bitcoin. Mišljenje Porezn nije zakon. A kad smo kod mišljenja, onda je mišljenje HNB-a da je Bitcoin kao zlato iz Warcrafta (to je negdje službeno objavljeno) :slight_smile:

Postoji pravni termin koji ide ovako nekako: Sve što nije zakonom zabranjeno je dozvoljeno.

Ma sve to oke …ali ako zakon propisuje generalno porez na dobit, onda te to kači i ako zaradiš preprodajom zlata iz warcrafta.

Ja sam nešto načuo da dobit koja se ostvari na konvertiranju valuta nije oporeziva, pa prema tome … btc kada bi se smatrao valutom, nebi bio oporeziv…

Puno tu ima “ali”, jer sve je to rekla kazala… dovoljno puta sam se uvjeravao na vlastitoj koži za tuđe “rekla kazala”. Sada više ne odlazim niti od jednog birokrata ako mi ne potpiše ono što mi je rekao xd. Jer te samo shebu, jedan kaže ovako…drugi onako…i šetaju te ko mladog majmuna. Jedva čekam da računala više preuzmu te pozicije.

Ako ćemo tako gledat onda nije točno niti da te kači Porez na kapitalnu dobit nego te kači Porez na dobit.

Evo još jedan dokaz da država lovi u mutnom kad je u pitanju oporezivanje zarade na Bitcoinu.

Točno. Isto vrijedi i za to da se plaća i da se ne plaća. Ono što je sigurno je da nema regulacije, a kad nema regulacije nema niti poreza. Ovako svaki birokrata tumači kako njemu paše.

A pazi ovo…oporezuju se dobitci na igre na sreću, klađenje itd. Kladionica prije isplate skine iznos za porez. I sad netko odigra 100 listića i na svaki stavi 1,000 kn. Za to čak ima i dokaz (listić). 99 nije dobitno i na jednom dobije recimo 20,000 kn. On na to mora platit porez, a zapravo je u velikom gubitku i nikakvu dobit nije ostvario. I onda još da se dobrovoljno plaća porez na nešto što uopće nije definirano (Bitcoin). Hvala, ne, tko voli nek izvoli :slight_smile:

Neka svatko napravi kako misli da je najbolje. Kažem, mene ne kači niti ta teorija da se oporezuje na temelju Poreza na kapitalnu dobit, ali i da me kači ja u ovom slučaju ne bih dobrovoljno dao niti lipe i išao bih se sudit jer nedam da me hebu u zdrav mozak. Nigdje nije striktno definirano, a tumačenja postojećih zakona također nisu isključiva u ovom slučaju.

Zapravo ne. Baš mi pada napamet jedan primjer…Do prije koju godinu su kamate i dividende bile neoporezive, a to je često bila dobit. Onda su morali uvesti poseban zakon koji je odredio da se to oporezuje. Tako ja gledam i na Bitcoin. Dok ga ne definiraju i ne uvedu poseban zakon ili ne dopune neki postojeći do tada nema pravne osnove za oporezivanje, a što neki tvrde da ima je njihova stvar i neka slobodno bacaju novce i na taj porez.