Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Bitcoin-mjenjacnica hr

1 Like

Ljudi su fino objasnili inače ja sam koristio mjenjacnicu i mogu reci samo pohvale za njih.

Brzina, susretljivost, ljubaznost na velikom nivou od mene sve preporuke za www.bitcoin-mjenjacnica.hr

Samo da naglasim da nisam dio tima mjenjacnice neko samo zadovoljan korisnik.

1 Like

Po mom nekadašnjem znanju, do 1000kn je bilo najpoviljnije i daleko najjednostavnije uzeti btc preko te mjenjačnice. A prek 1000kn te ispadne povoljnije neka strana burza, zato jer za poslat pare na burzu imaš fiksnu proviziju od cca 100kn, dok na mjenjačnici tih 3% povećavaju proviziju kako povećavaš ulog.

Ako je stvarno 3%, onda bi bilo ok na mjenjacnicu ici sa iznosima do 3000kn :wink:

Nikako se ne mogu složiti s tim da su ljudi koji ulažu u BitCoin (i ostale kriptovalute) po bilo kojoj osnovi pametniji od ljudi koji ne ulažu.
To što vi mislite da je bitcoin savršena prilika za obogatiti se (ili steći početni kapital pomoću kojeg ćete se kasnije obogatiti) uopće ne znači da ste pametniji od ljudi koji ne misle tako.
Ja npr smatram da je ulaganje u kriptovalute iznimno loše ulaganje, a to mišljenje temeljim na brojim financijskim činjenicama.

P.S.
Ne vrijeđam se, znam da si se krivo izrazio i kužim što si želio reći. :slight_smile:

Nikome ovo nije maks cijena, sto se vidi po valetima punim btca koji kupuju jos vise. Vidjeli su islo je na 20k, sad ce spremit uzlet se na vise, sto je i logicbo jer se sve vise poboljsava ath od 60k dolazi u roku 2 godine.

1 Like

Primjedba je skroz na mjestu…ali pazi par sakrivenih detaljčića u mojoj izjavi:

Ako sam rekao da su pametni oni koji ulažu, ne znači da sam rekao da nisu pametni oni koji ne ulažu. :smiley:
Svjestan sam da se takav zaključak lako podvuče, ali to nikako nisam rekao. Još sam htio ovaj detalj naglasiti, da nebi ispalo da vrijeđam nekoga.
To bi bilo apsolutno nosense tako deklarirati ljude. Ima milijon i jedan razlog zašto neka osoba koja je pametna nije nužno u BTCu.

Ono što sam ja rekao:
“Novac teče iz ruku brzopletih, naivnih…koji su se polakomili i utrčali kada utrčavaju ovce … u ruke onih koji su strateški i proračunato odradili svoje. Imali viziju u pravo vrijeme i to znali iskoristiti.”
(Što ne znači da i danas netko ne može imati viziju kako će BTC dobro iskoristiti…taj proces kontinuirano traje.)

Znači, ako sam rekao da novac teče u ruke pametnih, onda to mislim za skup ljudi koji su utrčali u BTC.
Jer logično, novac se preraspodjeljuje gotovo isključivo unutar toga skupa.
Među njima ima više pametnih i manje pametnih, što je najnormalnija stvar za bilo koji promatrani skup.
A unutar toga skupa, novac će poteći u ruke onima koji su to bolje strateški odigrali.
Pretpostavka je naravno da su pametniji ljudi to bolje strateški odigrali …iako naravno ima tu i srećkovića i svakakvih padobranaca koji su se omastili.
Pročitaj još jednom moj prvi post od kojeg je krenula ova rasprava Bitcoin, Ripple, Etherium itd … ako budeš fokusiran, vidjeti ćeš da ne deklairam ljude na način da nisu pametni oni koji nisu ulazili :wink:

A generalno suditi da li u BTC ulaze pametni ljudi ili naivni…to je sasvim druga tema i to ne može nitko reći.
Ja ako sam unutra, naravno da ću reći da je pametno biti unutra.
Ti ako nisi, naravno da ćeš reći da nije pametno.
Logično, jer svatko postupa onako kako osobno smatra da je ispravno postupiti.
Čak i nakon bitke se nećemo moći dogovoriti jel bilo pametno ili nije…jer ishod bitke nam ništa neće reći o tome jesu li rizici bili prihvatljivi ili ne.

Analogno tomu, zamisli da Mujo odigra kladionicu na kvotu 5.
Haso mu kaže: “Mujo, samo budala će igrati kvotu 5, igraj neku manju normalnu kvotu…isplativije je.”.
Mujo kaže: “Ma nemaš ti pojma Haso, bolje je igrati veću kvotu…više para možeš dobiti.”

I sad igrom slučaja Mujo pogodi i veli Hasi:
“Što sam ti rekao, vidiš da se isplati igrati kvotu 5”.

Što hoću reći, ishod bitke nije dovoljan da pokaže Muji i Hasi da li je kvota 5 isplativ pokušaj. Tek da Mujo odigra xx puta kvotu 5 i da pokaže Hasi da je u prosjeku isplativo…oni bi mogli zaključiti da je kvota 5 isplativa.

Na isti način, nitko nakon BTC bitke neće moći reći: “Vidiš, jesam li ti rekao.”
…ali naravno, to će reći ona strana koja “dobije” bitku. xd
…u slučaju da BTC propadne onda će negacijska ekipa reći: “Vidite, rekli smo vam”.
…u slučaju da zaživi, onda će afirmacijska ekipa reći: “Vidite, rekli smo vam”.

Svakako, ishod bitke nije taj koji ukazuje na povoljan omjer rizika/profita. Ti detaljčići se skrivaju negdje drugdje…i svatko se vodi onime kako misli da razumije te detalje koji se skrivaju posvuda.

Uz ispravan pristup, meni koji sam unutra, ne smije biti jednog dana žao i ako bitka BTC završi u konačnici tako da BTC propadne. I ja sam s tom opcijom ok. Tj. nastojim osjetiti kolike su šanse da se to desi…i shodno toj vlasittoj procjeni i postupati.

Isto tako, uz ispravan pristup tebi koji nisi unutra, ne bi trebalo biti jednog dana žao ako će jedan BTC vrijediti i 10 000 000$.
Isto bi trebao procjeniti koliko smatraš da su šanse da će 1BTC jednog dana vrijediti 10 000 000$, i shodno svojoj procjeni onda postupiti.

Ako želiš, slobodno bubni iz rukava kolike šanse daješ da će 1BTC jednog dana vrijediti 10 000 000$ ?
Čisto da preispitaš sam sebe jesi li zauzeo poziciju shodno vlastitom razmišljanju. :slight_smile:
Ne očekujem preciznost u procjeni…budi pjesnički slobodan… No nemoj se usuditi reći da su šanse 0, jer 0 i 1 nikada nisu točan odabir vjerovatnosti. :wink:

Bozo, cijenim te ko informaticara, ali poceo si u zadnje vrijeme previse filozofirati i ulaziti u neke bespotrebne rasprave…

1 Like

Ja cijelo vrijeme tvrdim samo da je ulaganje u kripto loše jer kvota nije poznata i nitko je ne može izračunati.
Možda ulažeš novce na kvotu 0,1, a možda na 100… nitko ne zna, može se samo nagađati.

Razumio sam što si htio reći :slight_smile:

S obzirom da u meni bije kockarsko srce, nije isključeno da ću kupiti BTC… samo to smatram lošim ulaganjem.

Ne sumnjam uopće da to tako izgleda.
U zadnje vrijeme prolazim jedno jako zanimljivo razdoblje…i upravo u tim “uzaludnim” raspravama dobijem jako vrijedne informacije. Nebi vjerovao što se sve zna skrivati iza toga :smiley:

Tako da se namjerno prepuštam tomu…

Recimo, prepirka sa mitokom mi je rekla da će u budućnosti postojati umjetna inteligencija koja će nam pomoći tumačiti jedne druge. To ćemo ostvariti na način da ćemo imati alat kojeg ćemo moći pitati što je netko drugi htio reći. Taj alat će znači bolje od nas razumjeti što je netko drugi htio reći…i biti će prevoditelj tuđeg načina izražaja u naš osobni način izražaja kojeg znamo razumjeti.

Kada se malo osvrnemo, google prevoditelj je već inačica tog alata…iako sada samo prevodi sa jednog jezika na drugi…i realno to sada radi “poprilično loše”. Ali rješava upravo problem koji gore spominjem. Jednog dana će nam takvi alati pomoći da se bolje sporazumimo i unutar vlastitog jezika.

E sad, koliko su ovo daleki pogledi u budućnost, nemam pojma. Nije znao ni Juels Vern kada je vizualizirao podmornice i sva čudesa o kojima je pisao ispred vremenena…

Tako da, kada se prepustimo osluškivanju svemira, puno više možemo čuti unutar “bespotrebnih rasprava” nego što bi nam palo na pamet…

Ja trenutno uživam taj proces, a iz treće perspektive to može izgledati tako kako tebi izgleda. Gdje bi došli kada bi se sekirali kako izgledamo u tuđim očima… :smiley: Tako da vrlo jednostavno moje filozofske postove može preskočiti onaj komu ne pašu…a ja ih pravim prvenstveno zbog sebe…

P.S. i nije mi se problem ispričati onima koje uznemiravaju, žao mi je zbog toga…ali to je jednostavno nuspojava, ne moja namjera. :slight_smile:

Da se razumijemo, mnogi kada kažu da je BTC sigurna budućnost, misle na to da je blockchain sigurna budućnost što se tiče tehnološkog aspekta razvoja informatičke/algoritamske tehnologije.

Tu onda naravno postoji izvjesna šansa da će BTC biti zamjenjen nekom drugom naprednijom tehnologijom baziranom također na blockchainu…ali isto onaj tko to prati, može na vrijeme primjetiti tko bi ga mogao istisnuti.

Zato, radi simplifikacije…kada pričamo o BTC-u, možemo sporazumjevati da pričamo o blockchainu.

Stoga, čisto me zanima: Jel znaš što je blockchain i što ta tehnologija omogućava?

Pa bas zato antonia je i zanimljivo ulagat u kripto iz prostog razloga sto ne znas kvotu :slight_smile: ali mozes da se nadas, ja sam u minus nesto vise od 6000e trenutno stanje i nikad u zivotu nisam bio strpljiv, ali sam poceo biti haha. Tako da ima nesto i dobro u ovome, misljenja sam da ce se mnogi zajebat koji su prodali da ne bi imali jos veci minus.

Spram uloga ili spram točke kada si najviše imao? Velika je razlika :stuck_out_tongue:

Samo u obrisima. Znam osnovne detalje, nikada nisam ulazio u srž problematike niti planiram.


Ko ga hebe … idem i ja uložiti nešto u taj BTC, možda ste ipak vi u pravu, a ne ja :smiley: haha

1 Like

Spram uloga onog trena kad sam kupio i to sam kupio po dosta niskoj cijeni, ali palo je jos dosta :slight_smile: naravno ne BTC njega nemam nista. Fokusaram se samo na druge koine, koji znatno skoce kad on krene na gore. Kupovao sam prateci kolika im je nekad bila najveca cijena tj. prosle godine u januar. Jer znam da ce vremenom imat i najveci skok, tacnije da cu imat mnogo vecu zaradu cak i da skoce upola od te koja je tad bila. Evo npr. LTC oko 330 dolara je bio, sad ako ga uzmes na 30 dolara u velikim kolicinama, upola neka skoci dobar plus.

Ulazes novac bez kojeg mozes, odnosno visak. Ulozis 5,10,50 evra nedeljno bilo koju cifru koju tvoj budzet nece osetiti.
Jeste nepredvidivo, ali nije kao kladionica.

1 Like

Gore je od kladionice koja nudi cashout opciju :slight_smile:

Trazim biznis partnera! @s.perkovic

Prilika koja se ne propusta…

Ako nebi znao objasniti malom djetetu što je blockchain, onda ne znaš ni ti.
Dubine su za stručnjake…no stvari su u suštini dovoljno jednostavne da ih i laici mogu razumjeti.
Tako da ili znaš ili ne znaš što je blockchain ? … i koje prednosti donosi spram klasičnih baza podataka?

Ako ne znaš, to znači da nisi posvetio ni pola sata ispravnog proučavanja. Jer stvar je toliko jednostavna da ti netko te osnove objasni unutar deset minuta.

A ako nisi prošao to osnovno znanje, onda naravno da nema smisla da procjenjuješ koeficijente koliko će u budućnosti vrijediti tehnologija o kojoj ne znaš ništa…

Kada bi blockchain išao opisati jednom rečenicom, to bi bilo?

1 Like

Sada još više sumnjam u tvoje znanje i iluzije kojim su te nahranili.
Ako nema chashouta, od kuda se meni ovo čudo stvorilo?

Znači, BTC me počastio. Osim što se malo hvalim, poanta je da imaš gore ridikulnu iluziju. :confused: Zašto nebi bilo chashouta?

1 Like