Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

:smiley:

realno…

1 Like

Znam objasniti odraslom čovjeku, maloj djeci nisam pokušavao… mogu probati :smiley:

Moj 1. susjed je položio vozački, otišao u kladinicu, stavio 30 kn na 14 parova, za 42 000 kn i rekao: ovo mi je za auto.
Čovjek u istom danu položio i kupio sam sebi auto…

Bravo za njega. No to ne potvrđuje da u BTCu nema chashouta. Imao sam par prijatelja koji su mislili da je to sve virtualna igra dok se ne materijalizira nešto iz toga. I nisu vjerovali u ništa dok god nisu vidjeli da postoji stvarno mogućnost uzeti i pare natrag.

Reko, nisi valjda jedan od takvih…jer to je baš teško teško s®tanje iluzije od onoga što se dešava na ovom polju…

Blockchain je anonimna baza podataka dostupna svima koja je uvijek online i dostupna svima, svi je mogu koristiti na bilo koji nacin zele i pri tome je su svi podaci kriptirani sto znaci da je sve dostupno svi mogu koristiti ali nitko nemoze iskoristavati.

Ajd netko tko zna vise da bolju definiciju, ovo sma probao u sto manje rijeci ali neznam …

1 Like

Kriptirana Online anonimana baza podataka

2 Likeova

Decentralizirana Kriptirana Online baza podataka. :stuck_out_tongue:

Btw. što vam znači anonimna baza podataka?

  • da ju je anonimac postavio? Hmm…ne mora bit. A i u konačnici nebitno jel postavljena od anonimca ili ne, kada znamo da sigurnost te baze ne ovisi o onome tko ju postavio.
  • da je anonimac koristi? Hmm…teško da će i to bit…

@s.perkovic , to ti znači da ćeš u budućnosti imati npr. email servis kao što sada imaš Gmail, ali tvoji mailovi neće biti u kompletu pohranjeni na niti jednom računalu na svijetu. Bit će razbacani diljem svijeta i u nebrojeno kopija. Ajmo taj servis nazvati Bmail. (Blockchain-mail)
A pazi sad:

  • trenutno tvoje Gmail mailove googleovi radnici pročitaju kako im se sprdne…ili se koriste u marketinške svrhe ako se to prohtije Googlu. Dok pristup tvojim mailovima na Bmailu ćeš imati jedino ti, i nitko drugi. Ti ćeš u rukama imati ključ svojih mailova, i baš nitko drugi bez tog ključa ne može pristupiti tvojim mailovima. Znači, imaš potpunu kontrolu nad svojim mailovima

  • trenutno CIA/FBI naredi Googleu da bace pogled na tvoje emailove, i ti protiv toga ne možeš ništa. Ni Google se ne može vjerovatno takvom upitu pobuniti. Kada ćeš ti imati ključ svojih mailova, takve pozadinske akcije više neće moći biti moguće bez javnih sistema koji će to zahtjevati/regulirati.

  • teroristički napad razvali par servera Googlea …i odu tvoji emailovi u prah. Da ti se unište mailovi na Bmail mreži, netko bi morao dići u zrak kompletno “cijeli internet”.

E sad, cijelu gornju priču primjeni na nešto ozbiljnije…kao što je tipa novac. Današnji novac na načine na koje se elektronski “skladišti” je daleko nesigurnija opcija od onoga što nam nudi blockchain.
O tome ti je čitava stvar. I onda tko gleda u budućnost, zna da je to na neki način neizbježno. Samo je trenutno nepoznato kako će se to točno manifestirati i koliko će to u konačnici zaista i vrijediti. A blockchain će svoju primjenu naći u svemu i svačemu osim novca. Ajmo reći, blockchain će obilježiti novu eru interneta. …a kako se internet tek rodio, nećemo se praktički “jednog dana” ni sjećati da je internet bio bez blockchaina.

Ko dijete kada se rodi…pa u prvih nekoliko godina ispadnu mliječni zubi…a tek tada se nastane pravi zubi koji su sa tim djetetom cijeli život. Tako se blockchain pojavio u mladoj dobi interneta i zasigurno će ga debelo debelo obilježiti.

Eto, nadam se da sam ti barem malo otvorio oči o kako vrijednoj stvari se radi … a sada dalje špekuliranje o cijeni :stuck_out_tongue:

pitanje jedino ostaje šta će biti ako neko zaboravi ključ mejla

biti će isto ono što i sa onim koji su zaboravili wallete bitcoina

a svima nam se desilo barem jednom da zaboravimo šifru

Pa ove šifre baš nisu takvog karaktera da se pamte…ali ok, mogu se zagubiti. To je otprilike kao da izgubiš i fizički novčanik sa novcem i dokumentima. Isto nam se vjerovatno svima tu i tamo desilo.

Hebiga, slikovito: ne nosiš onda svu svoju ušteđevinu u novčaniku s kojim ideš u grad.

Radi pojednostavljenja čuvanja šifre i baratanja sa istima se već izgradilo hrpetina sustava od nano ledgera do neznam čega sve ne. A budućnost će sigurno ovu tehnologiju ispeglati do savršenstva da bude easy&safe for use.
Jel ima itko ideju ovdje koliko je nekada bilo komplicirano poslati email? Ne znam ni ja xd, ali znam da si morao biti napredni informatičar da bi to isfurao, hebeno slanje email-a …a sada moja stara šalje mailove koja još uvijek ne zna copy-paste iz jednog foldera u drugi. Identična stvar će se desiti i sa BTC-om!

Ja kao trenutni korisnik BTC-a i dalje nisam zadovoljan njegovom praktičnosti.
Ali kao investitor pretpostavljam da će u budućnosti biti sve ispeglano do savršenstva …i onda predviđajući takvu budućnost, predviđam da će i vrijednost svega otići u nebo za sadašnje pojmove. Da ne govorim da adaptacija tako reći nije ni počela…a tek sa adaptacijom će se povećati broj korisnika, a sa brojem korisnika potražnja…a sa potražnjom cijena. A sa povećanjem cijene će ići novi bull-runovi kada će ovce utrčavati misleći da se nešto dijeli…pa će te iste ovce sve rasprodavati kada cijena malo krene dolje…pa će opet biti etapa sa podcijenjenošću vrijednosti…pa tako u krug. Hell yea…ride it baby. :slight_smile:

Može neki link na ovo?

Ne znam nešto, ali ako pomislimo da su Google i Apple kompanije sličnih karaktera, ne znam kako je završilo ono kad su tražili od Apple-a da im otključa iPhone ubijenog teroriste.

Srećom se svi podaci čuvaju u n cluster-a n data centara tako da i cjeli data centar ode, k’o korisnik ćeš imati request u San Francisco a ne u Frankfurt (npr.) što će rezultirati odzivom sporijim za 3-4 desetinke i to dok se ne kešira tamo. Mada vjerujem da imaju tajne lokacije sa podacima.

Ne radi se o tome da li Googleovi radnici to rade ili ne…ali poanta je da tehnički / fizički oni imaju mogućnost to raditi dok su u vlasništvu tvojih mailova. S obzirom na tehnologiju koja im to omogućava.

Isto kao gore…opet nije bitno jesu li FBI došli do podataka ili ne. Već sama vijest ti pokazuje da im trenutna tehnologija daje tu mogućnost i da su pokušali. Jel ih Apple odbio ili ne…sasvim nebitno. Ne znaš ni što nosi budućnost…a niti ne znaš što se iza kulisa dešava.
Evo, ovi se na temi do ne mogu dogovoriti niti da li je bilo slijetanja na mars/mjesec ili nije …a ti misliš da znaš što FBI-a i kompanije rade iza oči javnosti? A što ide u medije?

Poanta je stoga da kada se tehnologija “preseli na blockchain”, onda si kao korisnik daleko sigurniji što je moguće iza kulisa a što nije. Za mailove je to poprilično nebitno, imamo kao civlizacija bitnijih stvari u koje želimo imati društveno povjerenje.

Podaci nikada nisu u potpunosti tajni. Možda u svakodnevnici…ali ne pod pritiskom neke sile! Tako uvijek imaš opasnost od toga da neka jača sila se odluči nametnuti i poželi staviti “ključ u bravu”.
Hoće li to pokušati napraviti “zakonitim sredstvima”,…ili će koristiti silu fizičkog napada, hakerskog napada…ili nešto treće, nebitno.
No dok god imaš centralizaciju imaš i slabu točku koja može biti meta napada.
Blockchain tu bježi…ko duh pred metkom. Jednostavno je nedodirljiv…za klasične pojmove.

Pa i većina BTC podataka se (najvjerovatnije) nalazi na AWS ili Google Cloud serverima pa tom logikom dodješ na isto?

Edit: sad vidim da je 185 GB. Nema veze isključujem se.

I što ćemo tek onda izgraditi na takvim temeljima.

@s.perkovic , blockchain ti tako omogućuje i globalno umreženje kompjutacijske moći svih računala. Ima već taj projekt pod nazivom “Golem”.

Tipa, imaš neki teški softwareski problem i tvoje računalo nije dostojno da ga rješi unutar 3 dana konstantog rada…spojiš se na Golem i on ti koristeći sve resurse svijeta koji “hrane Golema”, rješi tvoj problem u nekoliko minuta.

Zapravo, kada pogledaš…naša računala većinu vremena stoje neaktivna i to su golemi bačeni resursi koji se mogu upogoniti. A kao civilizacija itekako trebamo pristup velikoj komputacijskoj moći. Možda i ne slutimo koliko nam takvo nešto treba…

Onda dalje, imaš više projekata koji rade na decentraliziranom cloudu. Znači na osnovu blockchaina se može napraviti platforma za online skladištenje podataka…gdje smo mi i dalje uistinu pravi vlasnici naših podataka. A naši podaci su sigurniji nego što bi bili i na našem vlastitom kompu.

Kada malo razmisliš, jednog dana uz Golema i podatke u cloudu na blockchainu, možda ćemo u potpunosti promjeniti i način na koji koristimo računala…itd. itd.

Ne razumijem, na osnovu čega bi ovo bilo? Majneri su ti koji održavaju podatke dok kopaju za kruh… kakve to veze ima sa Googleom?

Mislio sam da je više podataka u pitanju.
Nastavite vi.

Amazon je također Googleov, jednim udarcem ubijam dvije muhe. :stuck_out_tongue:
I dalje ne kužim kakve veze bi majneri imali sa Googleom…ali ako ne želiš pojasniti započeto pitanje, tvoja volja.

Teško te je pratiti, pun si poluinformacija.

https://www.quora.com/Does-Google-own-Amazon

Valjda k’o god ima silne podatke ostavlja ih kod njih.
Barem ja i ostali koje znam ne bi držali podatke kod nekog ko ne može obezbijediti njihov nivo sigurnosti.
Ali to je druga tema.

Ok, sad sam pročitao polako :slight_smile: Prvi puta sam letimično i brzinski čitao i shvatio kao da je napisano da će oni koji već jesu bogati razmišljati i ući u Bitcoin pa će se dodatno obogatiti (što je i normalno). Da, ovako kad ponovno pažljivo pročitam ispada da si napisao da će oni koji će razmišljati tek postati bogati pa si u pravu kad kažeš da nisi niti napisao tako kako sam ja prvi puta shvatio :slight_smile: Ali nebitna rasprava :smiley:

To su riječi ! :smiley: Sad se Ponzi šema bar malo produljuje jer smo naveli još jednu ovcu da dođe na šišanje :wink: Zezam se naravno :slight_smile: Rizik postoji, ali valjda je jasno da Bitcoin baš i nije takva glupost kakvom su ga neki doživili. Nemoj investirat više nego što si spreman izgubit i biti će sve ok.

Točno. Privatnost je danas nula. Prije par mjeseci mi je nešto štekao Bnet pa sam zvao korisničku podršku. Čovjek koji se javio, a to je neki obični operater na korisničkoj podršci, mi je točno rekao da vidi da sam pokušavao pogledati ispočetka neke emisije i koje točno programe najčešće gledam. To mu je onako usput izletilo, a mene je šokiralo jer nisam razmišljao o tome. Nije nikakava tajna da Bnet zna da gledam Nat Geo ili Nat Geo Wild, ili da sam ponovno pogledao propuštenu emisiju na recimo Novoj, ali me smeta da to mogu vidjeti. Isto tako vide i svaki puta kada odem na Gmail, a ovi iz Googlea bez problema vide što primam i šaljem preko Gmaila. Nisu ni to tajne, ali zašto bi oni imali uvid u to? Zato sve što pridonosi privatnosti je dobrodošlo.

1 Like

Ako BTC ne bude na 100 000$ kroz par godina, proganjat ću tebe i kolegu @bozoou u snu!

Zezam se, naravno :smiley: haha
Ulozit ću neki minimum čisto iz zajebancije, da imam šta pratit :smiley: (tako i kladionicu igram).

Zato i ova tehnologija kaska, ljudi jos nisu sposobni snositi odgovornost. zato i je ovo tehnologija buducnosti. Vjeruj mi dobro je da ljudi izgube keyeve i passworde koje nemogu nikako vratiti i trteba da gube pare i vazne podatke, samo tako ce nauciti. Ali imamo internet. Evo jedan real life primjer.

Kolega biva hakiran (phising web) na jednom exchangeu i popusi 5000$. Kaze to na forumu. Znas sta se desilo?

Ja i svi drugi odmah smo isli stavljat 2fa na sve racune… Treba uciti i na svojim greskama ai na tudjim. Blockchain ce nas mnogo toga nauciti.

1 Like

Big like. Tako evolucija radi :wink:
Sve greške koje prokužimo kod nas ili kod drugih, pa se okoristimo njima… …nas stavljaju u ulogu developer testera :wink:

Tamo gdje sustav puca…tamo se popravlja i evoluira.