Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

A sad cu ti reci drugu stranu covjecnosti, na tom istom forumu masa ljudi prolazi ja doslovno stavljam kitu u vatru da ce se dobar dio njih naci u slicnoj situaciji, a procitali su topic, procitali su upozorenje, procitali su koliko je to covjeka kostalo i procitali su da nema povratka i dalje ignoriraju…

Kazes evolucija je dobra, da dobra je, ali evolucija ubija!!! Ovakvi koji ignoriraju ce nestat ubrzo, slicno se desava sa zivotinjama, nemogu evoluirat i zivjet sa ljudima. No neke mogu, psi, ne tako dobro, ali macka. Neznam ako imate macku, od nje mozete puno toga nauciti. Samo je promatrajte sto radi. Tako se zivi s ljudima.

Otac nikada ne ubija svoju djecu. I kada ih pecne po prstima, to nije zato da ozljedi dijete…nego da mu da do znanja što je za njega loše, tj. što je za njega dobro.
Dijete ne vidi puno dalje od toga…ono samo osjeća da boli to što ga pecne po prstima…i ne ponavlja to više.

Isto tako, mi ne vidimo dalje od smrti…mi samo osjećamo da to nije dobro za nas.
Ali u suštini, to su samo znakovi koji nas usmjereno vode u našoj vječnoj pustolovini. Vječnoj.

Ako hoćeš…nastavi ovaj razgovor negdje drugdje…jer smo ovdje već offtopic.

E, bravo za tebe što si se “nagovorio” sa osnovnim info-om, jer teško da bi dobio lako detaljnije informacije, pošto stvarno ima tona materijala na temu…

E sad, čak da BTC nije kvalitetan proizvod, pazi što si sve kupio:

  • ako je BTC samo lanac sreće, ukrcao si se u taj lanac. Ovo i ako je lanac sreće, mogao bi postati lanac nesagledivih razmjera. Zašto ne biti unutra što ranije onda? :wink: Po prvi puta možda se obistini ona sektaška: “Ako smo svi u lancu, svima će biti dobro” xd. Barem bi trebalo biti onima koji uskoče na vrijeme, hehe.

  • veliš da si kockar u duši. Pa kupio si onda i zabavu. Svaka zabava košta…a ovo je životna pustolovina i kao takva zabava ima svoju vrijednost, koju se eto može kupit. Koju bi svako ponaosobno trebao znati procjeniti koliko želi platiti da mu bude zabavno umjesto dosadno. Ali opet da ne postane opsesija i frustracija.

Ako gornje dobro odradiš, onda si win-win, propao BTC jednog dana ili ne.

E sad, netko da ne zna ništa o tehničkoj strani BTCa i da se vodi samo jednom vrijednom izrekom, koja kaže:

Što se nije desilo nikada, možda nikada niti neće. Što se desilo jedanput, desit će se sigurno opet.

…samo ta izreka objašnjava da čudo koje je BTC već napravio, da bi se moglo ponoviti.
Da stvar bude još bolja, čudo koje je BTC napravio, već se jednom ponovilo…i ja uopće ne kužim koliko puta se neko čudo mora ponoviti, da bi ljudi konačno shatili: “Aha, to bi se moglo ponoviti opet” :slight_smile:

Čudo koje je BTC napravio više puta do sada je to da je njegova vrijednost rasla 1000 puta.

  • vrijednost mu raste iz ničega u 0.001$ (Tu mu vrijednost zapravo raste beskonačno puta)
  • pa iz 0.001$ -> 1$ (Tada su već svi (koji su poznavali tematiku) u nevjerici gledali prema Bogu kako nešto što je ništa, može vrijediti 1$. Bili su uvjereni da je dosegao nerealan plafon i da je nemoguće da vrijednost dalje raste…da može samo padat.)
  • pa iz 1$ -> 1000$ (Tada ga tek mainstream primjećuje…prvi puta su oči šire javnosti uprte u njega. Iako još nije ni prismrdio early adopterima)
  • pa iz 1000$ -> 20 000$ …je kao što vidiš, samo bio titraj neoslobođenog potencijala. Jer BTC još uvijek nije pošteno prismrdio early adopterima, u pravom smislu njegove adaptacije u društvo.

A ako ti je poznato ponašanje mase, tek nakon što 11-15% društva (early adoptersa), počme ozbiljno koristiti nešto novo, onda za njima ide ostatak društva “blejeći ko ovce” i misleći da i njima to treba. To nije uvreda, zaista se ponašamo kao ovce…i nastojimo se uvijek priključiti stadu.
I to je onda poprilično skokovita funkcija prihvaćanja nečega masovno u društvo.
Neke tehnologije doduše nikada ne dožive to (ne probiju se, jel) … ali za BTC poprilično vjerujem da će to doživjeti. Štoviše, ide spektakularno ka tome…

A što se tiče cijene…isto kao što su ljudi nekada mislili da je 1$ nerealan plafon, tako sada misle da je 1000$ nerealan plafon. U čemu je razlika? …ako se ne primimo matematike i stavimo te brojke u neki kontekst…one ništa ne govore same za sebe.
Ako neki broj uspoređuješ sa imaginarnom vrijednošću vlastite nasumičnih projekcija…onda svaki broj možeš prikazati kao beskonačno velik ili beskonačno mali. Tek kada uzmeš nešto realno s čime ćeš broj staviti u kontekst, onda možeš spoznati jel taj broj ima prostora rasti ili ne.
Ako ćeš tako gledati na vrijednost BTC-a i ako znaš što mu daje vrijednost, onda ga moraš uspoređivati sa ukupnom novčanom masom koja kola u sustavu društva.

Pa ajde molim te izračunaj kada bi se samo 10% svjetskog novca pretočilo u BTC, koliko bi 1BTC vrijedio?
Ili ako BTC slučajno jednog dana istisne old-school pare…pa neka jedno 80% svjetskog novca se pretoči u BTC?

Da li je sada 1000$ puno za 1BTC ili tek sića? :slight_smile:

Ja kad sam prvi puta investirao u Bitcoin 2013. sam prethodno radio neki svoj izračun očekivane vrijednosti i došao sad do iznosa od $20000-$25000 u roku od 3-5 godina (tad je cijena bila mid $xxx). Kad je cijena prešla $19k povisio sam očekivanja :slight_smile:

Radio sam i poslije neke izračune. Možda sam ih već tu napisao pa neću ponavljat detalje jer mi se ni neda, ali npr trenutno cijeli BTC ima vrijednost manju od vrijednosti 1% ukupnog zlata. Wall Street, gold investori, mali investitori, obični ljudi…svi oni da uđu samo sa 1% ukupnog kapitala i eto ludnice :slight_smile:

1 Like

Točno to, ima prostora da raste…gotovo da je potencijal nesaglediv.

No ljudi pogledaju u BTC i zaključe:

Hmm, vrijedi 1000$, oh kako je to puno…tko bi to lud toliko platio.

hehe. A ne kuže uopće u kakvoj su iluziji dok bacaju takvu procjenu iz dupeta.
Oni niti ne znaju s čime uspoređuju tih 1000$…točnije, ne uspoređuju sa ničim, ali kako su navikli svakodnevno olako davati izjave bez da razmisle što su rekli…tako i u tom slučaju se ne preispitaju što su rekli i naravno da onda prava istina ostane sakrivena.

To bi bilo otprilike kao da kreneš u neku EU državu i da kažeš:
“Neću eure, preskupi su. Kako jedan može vrijediti 7.5kn”

Ali da jedan euro vrijedi i 7 500 kn, mi nebi imali nikakav problem u konvertiranju jedne valute u drugu.
Logično je onda da za nas ništa ne predstavljaju ti omjeri konverzije…i da one niču iz pozadinskih poprilično složenih funkcija.

To su samo brojke apstrakcije…i lako se na njih naviknemo.
Kao što ćemo se lako naviknuti da 1BTC vrijedi 1 000 000$, ako do toga dođe.

AMERI poceli masovno kupovat BTC!!!

28-11-2018 20:00

Da se znade da sam to napisao prije nego svi mediji pocnu objavljivat u USA za dan dva ili tri, a u Hrvatskoj za 2 mjeseca.

2 Likeova

Da vas malo utjesim kaj se tice cijene. U Venecueli je trenutna cijena izmedu 15 i 23000 usd.

https://localbitcoins.com/country/VE

Nek nam ta kriza dode cim prije :rofl:

2 Likeova

Hehe, to je pokazatelj kako je cjena diktirana direktno potrebom. :slight_smile:

Koliko znam već duže je taj sustav izoliran i zato je takav pomak u cijeni.
Zanimljivo da se ta cijena ne uspijeva izbalansirati sa ostatkom svijeta, a to će valjda reći da imaju strogu kontrolu nad izvozom svog novca?

Jer kada bi novac mogao van iz te države…onda bi netko lako zavrtio “perpetum mobile”.
Mora tu biti raznih caka zašto je došlo do stanja kakvo je…

Znaš kak se kaže. Put your money where your mouth is.

Ja se baš planiram ovih dana podebljati. :slight_smile: Bilo bi tužno da uvjeravam druge, a da se sam zaboravim ukrcati na već poprilično dobrom dnu.

Ja sam evo upravo na Coinbaseu uze 0.5ETH i 250BAT. Cisto volim podebljavati stare coine, a ujedno i uzeti neki dio novih zanimljivih coina.

2 Likeova

Kako bi se drugacije diktirala? :smiley:

Pa može i lančanom reakcijom, efekt tulipana.
Efekt koji doduše stvara potražnju, ali ne i pravu potrebu.

Sve sto imam sam stavio vec odavno. Tesko je bilo ovo razdoblje gledati, doslovno nisam ni gledao gubitke u dolarima jer su strasni…

Da di got otvorim ne pisu o tome, nebi imao pojma koja je trenutna cijena, za mene je to ulaganje za sljedecih par god, tak da za sad uopce ne razmisljam o cijeni. Nisam dao nista iz dzepa, affiliate mi je placao u btcu.

Ja sam ovog puta mislio to jednostavno po kratkom postupku u BTC, jer ako se opet krenem igrat s altovima, ode mi mozak u kaos. Kao nisam dovoljno prošvikao :smiley:

Ali sto je da je…altovi su bili veće čudo od BTCa u zadnjem pohodu. Oni i jesu proboj blockchaina kada se zbroji 2 i 2.

Ali ako uzmes u obzir da je fee na btc transakcije ispod 20 centi za high transakcije i da su potvrdene za 15ak min, altovi nam ni nisu potrebni.

To je bio i moj stav, ali “nisam bio te sreće” xd.
Znaci, BTC se vukao ko krava od pada 2013 do pocetka 2017…i rekao ja da moram unutra, jer unatoc sto se vukao ko krava…dovukao se on do 1000$ s kojih se ranije oborio.
I nevjerovatno, nije proslo 5 dana nakon mog ulaska, bio je vec na 2000$. Ono, tržiste je doslovice eksplodiralo onaj čas kako sam ja ušao.

Sad opet ulazim, zasučite rukave…polijećemo, haha :smiley:

1 Like

P.S. zaboravio sam gore reći…onako kako sam ja izašao, tako se sve i oborilo. :stuck_out_tongue:

Doduše, htio sam izaći večer ranije kada mi se povratio moj all time maksimum…ali nazalost nisam. Ujutro kako sam se probudio bio sam na velikih 30% gubitka od svog maksimuma i to jutro sam se pomirio sa tih 30% i izvadio ostatak. I nisam pogrijesio…jer se sve srozalo nakon toga.

Nebih rekao…jer nisu svi altovi konkurenti BTCu. Neki su simbioza, a neki rješavaju potpuno drugačije probleme današnjeg društva, što se uopće ne tiče novca.

Recimo SC (sia coin) koji želi uvesti decentralizirani hard. Imaš coine koji su decentralizirani hostovi za web stranice. Zamisli da hostaš web stranicu koju ti nitko ne može ugasiti?

Ma bolesnoće nas čekaju…tek ćemo progledati što je internet i koja snaga je u pojedincu kada se umreže. Proces majnanja je taj koji nas umrežava u ovom slučaju…

2,364 BTC (10,220,203 USD) prebaceno sa Poloniex na Unknown wallet
https://www.blockchain.com/btc/tx/af5a2aa802316fcb26cbeb12c3929fd63fc0cbe552b1cc50379bdab48c9805f7

Da li je neko ispratio jucerasnje ogromne transakcije sa XRP?