Bitcoin i altcoini - kretanja, analize i iskustva

Potrudio si se potvrditi moju tezu da će BTC izbiti pare iz ruku brzopletih :stuck_out_tongue:

Sry na šali, nije mi cilj dodavati soli na ranu…a jbg, znam da se desi glupost svakome.

Sad sam se tek zagledao u tvoju zadnju poruku i čini mi se da imaš šanse doći do sredstava…jer nekom logikom, ako imaš pristup nekoj BCH adresi onda imaš pristup i istoimenoj BTC adresi, pošto su obje mreže se razvile nad istim codom…ista matematika znači drži public i private key u međusobnoj relaciji. Ali ne drži me 100% za riječ.

Dao sam sve od sebe! :smiley: haha

Ja se isto još uvijek nadam, iako od podrške nema odgovora već 48h …

2 Likeova

Sredstva su uspješno prebačena na BTC wallet. :slight_smile:
Zahvaljujem svim kolegama koji su mi pomogli riješiti ovaj problem :slight_smile:

4 Likeova

Molim te da podijelis s nama na koji nacin je to odradeno.

Nemoj da panicite ide ovo na 3500 3700 dolara

Ovaj ludak je jos sinoc pogodio da ide pad, mislim da ce posle ovoga da bude dobar skok.

I bilo je dosta jednostavno uz blage komplikacije i sporu podršku.

Gdje je momak sto je zazivao Satoshija Nakamota?
Cuo ga je i ide pravac trznica, s ovakvim parama moze dropat BTC u pravu depresiju…

Iz teksta: “however, in case the destination is the OTC market, there should be no significant effect on the secondary markets (the exchanges).”

Ja bih dodao: However, since this came out there might be some effects on the secondary markets.

Bilo kako bilo, netko to mora i kupiti. Ako je OTC transakcija onda si je možda netko samo poželio novi mlažnjak, jahtu i vilu na Hollywood Hills. Možda se i želi namjerno srušiti cijena, a možda su i u šumi.

Bitcoin će u svakom slučaju na nove rekordne visine, a to sigurno neće biti ove godine :slight_smile:

1 Like

U suštini, BCH i BTC imaju iste parove public&private key. To znači da ako imaš privatni ključ neke BCH adrese, da sa istim tim ključem možeš kontrolirati i istoimenu BTC adresu.

Kako je on uplatio na svoju BCH adresu, imao je sve potrebne podatke da kontrolira istoimenu BTC adresu na koju su otišla sredstva.

Da je uplatio na adresu nekog drugog ALT coina koji nije fork BTC-a, povrat nebi bio moguć. Mada, vrlo vjerovatno niti novčanik nebi dopustio da uplata ode na adresu koja nije validna BTC adresa.


No ono što je meni zanimljivo u cijeloj ovoj priči kod BCH-a… Kako je on nastao kao fork BTC-a, a to znači da u trenutku nastajanja BCH-a, svi koji su posjedovali BTC su dobili isto toliko BCH-a.

Znači, u momentu nastajanja BCH-a su se klonirala sva stanja BTC-a u mrežu BCH-a. I od tog momenta mreža BCH dalje ide svojim tokom, a BTC svojim tokom…

Znači, ako je netko imao na xy adresi 1BTC, u startu je na istoj xy adresi, (ali BCH adresi) imao 1BCH. E sad, da bi taj došao do svog 1BCH-a morao je koristiti privatni ključ svoje xy BTC adrese, koji je ujedno privatni ključ i za tu xy BCH adresu.

Što znači, ako je netko izmislio BCH u scamerske svrhe …mogao se solidno orijentirati da se na taj način dočepa privatnih ključeva od BTC walleta.
Znači, svi vlasnici BTC-a koji su otrčali po svoje besplatne BCH-ove koje su dobili, možda su svoje privatne ključeve dali u ruke scamerima…

S obzirom da su pokretači BCH-a bili uvelike na zlu glasu…nebi me nimalo čudilo da i to stoji iza toga…

Ono čega ljudi moraju biti svjesni, vaši BTC-ovi su onoliko sigurni koliko je sigurno spremljen vaš privatni ključ.
Bilo kakva digitalna pohrana je rizična, jer bilo kakvi virusić koji dobije priliku prekopati vaše file-ove može lako prepoznati da je nešto privatni ključ BTC adrese i to otuđiti.

Čisto sumnjam da nema gro takvih “tragača” i scam aplikacija…i bojim se da bi BTC mogao dobiti gadan udarac s te strane…

Ovo je zanimljivo, ali mislim da ipak nema rizika. Ne razumijem se u te tehnikalije, ali prvi puta sam sada ovako nešto čuo/pročitao i vjerujem da bi se o tome već naveliko pričalo i pisalo da postoji ozbiljan rizik, a i ono smeće Ver i kompanija bi već to iskoristili.

Nije prošlo puno vremena, mnogi još nisu podigli svoje BCH-ove…
Oni mogu čekati i u određenom momentu aktivirati sve privatne ključeve koje su pokrali… (ako su pokrali)

Jedino što bi se relativno lako otkrilo da je njihov BCH official wallet scam …a tu su vjerovatno bili pod povećalom.

Samo zeznuta je to igra…ima sigurno milijun opcija za zeznut nekoga. Ja sam se radi testa i fore malo igrao sa sigurnosti…pa sam se bez problema dočepao privatnih ključeva BTC walleta. Nisu neki iznosi…niti ih mislim pokrasti…ALI, ja koji nisam nešto upućen u tehnikalije sam našao poprilično stupidni propust za “naivnog” korisnika …mogu mislit što vidi netko tko se orijentirao na takav lopovluk.

A sigurno da će lopov u ovom smislu skupljati ključeve, čekati i onda tek zabost nož u leđa.
Ako se pojavi neki “ozbiljniji” lopov, mogao bi tako potrest zajednicu da se čak sve i uruši…

Velim, tehnikalije nisu moje područje. Ako imaš vremena i volje, daj malo istraži to na globalnom nivou, tj. među svjetskim stručnjacima. Ja mislim da ipak nema razloga za paniku jer nisam do sad vidio da se negdje piše o tome, a znam da ih ima hrpa koja danonoćno kopa po Bitcoinu i traži mane.

Mada ovo nisam ni shvatio najbolje…ti si uspio doći do privatnih ključeva BTC walleta ljudi koje ne poznaješ i možeš im ukrasti BTC? Ako je tako, onda to nije za*eb ancija

Ako bi došlo do toga ili se otkrilo da je lako moguće, što ja ipak mislim da nije, onda bi to moglo stvarno značiti katastrofu.

Ne bi me cudilo da je ono smece od Ver i napravilo neku foru da dodje do nekih naloga
Samo sto me odje buni jedna stvar zasto bi sad prodao po ovoj cijeni, znaci da neko namjerno spusta cijenu.

Ni mene to od njega ne bi čudilo, ali vjerujem da bi se već puno pričalo o tome da je tako nešto moguće. Ali velim, ne razumijem se najbolje u taj tehnički dio i smatram Bitcoin sigurnim na temelju analiza i mišljenja svjetskih stručnjaka koji su sve to proučili.

Saznalo bi se to brzo i to smece bi bilo u zatvor sto i nije iskljuceno da mu se nece desit zbog ovih prevara oko ovog hark fork i njegovog mijenjanja koda

Da, ali testirao sam naivnost ljudi…ne btc. On jeste siguran, jer kao sto sam kazes…tisuce strucnjaka ga je provjerilo.
Kao što rekoh i koliko ja vidim … ljudi su sa tehnikalijama BTCa poprilično pogubljeni i onda ih je lako “žedne prevesti preko vode”.
Sigurnosna rupa nije u BTC, nego u pristupu koji ljudi masovno rade.
Svi se vode na isti način: “Samo daj aplikaciju i da ja to onda koristim”

A u tome leži rupa…smjele bi se koristiti samo aplikacije koje imaju pečat od zajednice da su sigurne i onda još i na siguran način ih koristit s obzirom da nešto drugo možemo imat na uređaju što narušava sigurnost.

I sad nekog neukog uvedi da to odradi na skroz siguran način…hmm…

A vrag se može skrivati bilo gdje.
Jedan od najsigurnijih načina je napraviti cold wallet ili ti paper wallet u offline modeu.
Da bi bili jos sigurniji, napravimo ga u offline modeu + u ubuntu. Znaci privremenoj instanci linuxa, gdje se nakon restarta gubi svaki trag bilo kakvih radnji.
A ja sam upravo “hakirao” taj “najsigurniji” način …i ljudi koji su mi nesvjesno dali svoje privatne ključeve su mogli radit wallet i offline i u ubuntu, a ja sam ih opet zeznuo.

Tj. nisam nikog zeznui jer necu nikog pokrasti …ali sam dokazao tu naivnost koja dolazi iz ne znanja.

I ironicno je to da nisam “hakirao” btc, jer ja tu matematiku nit nisam studirao nit mislim da se ona može hakirat. Ali opet, ako sam iz naizgled najsigurnijeg nacina uspio izvuc kljuceve, onda neki problem ipak postoji…

A jel to problem ne znanja…ili btca koji ne stiti korisnike od ne znanja…je malo tesko reci.

Mnogi ce reci da je to samo problem ljudi, ne i btca. Ali sve je to isti sistem. Btc zajednica bi morala poraditi na edukaciji, ako nista drugo.
Zamisli malom djetetu dati novčanik s novcima, ali ga ne naučiti zbrajati …pa da ne zna izbrojati kusur?
Tako nekako trenutno cijelo društvo ima btc, ali su kao to malo dijete koje ne zna izbrojati kusur. Ako se to odbije od glavu društvu, isto tako će se obiti od glavu i BTCu. Jer što će boliti društvo, boliti će i BTC.

Lako kada pojedinac nešto zahebe…pa je onda logično on kriv. Ali što ako se unatoč čvrstoj matematici desi epska krađa btca, hoće li biti “cijelo društvo” krivo, ili ih ipak sistem nije štitio na dovoljno dobar način?

Vjerovatno je samo potrebno vrijeme…da se malo i opečemo i naučimo tako nešto…

To sto si ti uradio nema veze za BTC, tako da sto se BTC tice odavno bi ovo smece zajebalo sve sto ga pominjemo. I ubise se koliko se trude, ali mu ne mogu nista. Odje se jednostavno radi na spustanju cijene iz nekog njima poznatog razloga, a ova telad pojedina koji ga imaju se boje da ce da pukne i jos padne i da ce se tesko oporaviti i krenuce i jesu da prodaju i glavari ce ga kupit po smijesnoj cijeni. A cijenu ce ti u dva dana duplirat kad im bude odgovaralo samo ce je napumpat lagano jer nema prepreka. Zato masovno idu ruzne vijesti, i onda ce ti odjednom bit jedna dobra i eto ga na 6000 dolara u jedan dan i to ce ti bit skoro.

//edit pazi volume na Tether verovatno ide pad na oko 3000 i onda ide gore.

Daj ti to napiši na hrvatski :smiley: Ili drugačije, jel to znači da naprimjer nije sigurno skinut Exodus, poslat BTC na njega i isključit se sa Interneta? Za manje iznose koji nisu na dugogodišnjem hlađenju tako, a za veće Nano Ledger. Za nešto ne preveliko što stalno seliš, kupuješ prodaješ možeš koristiti neku od popularnijih burzi. Koliko sam ja do sada shvatio, tako je 100% sigurno, osim u slulčaju da ti netko fizički provali. Riskiraš samo ovaj dio na burzi.

E to je nešto drugo :slight_smile: Ali ja na to gledam isto kao što je veći problem u nepažnji ljudi nego u korištenju kartica online ili internet bankarstva.

Bitcoin treba još puno napredovati u smislu jednostavnosti korištenja, ali da se u ovoj godini nastavio prošlogodišnji rast ili samo da se održala cijena bez padova i negativnih komentara već bi imali jednostavnost korištenja dovoljnu i za ljude od 80+ godina. To će sigurno doći, ali ćemo izgleda još malo pričekati.

Kome se da neka pogleda ovo:

Moj komentar je da stručnjaci za računalnu sigurnost mogu pričati o sigurnosti Bitcoina, ali o tome su već dovoljno rekli svjetski priznati stručnjaci pa Carićev komentar nije potreban. Neka buduća kretanja ne mogu točno predvidjeti niti najveći ekonosmki stručnjaci specijalizirani za tržište kapitala, a računalni stručnjaci su stručni pričati o budućim kretanjima cijene jednako kao i neki čistać ulica, frizerka, i igrač kriketa.

Carić cijelo vrijeme spominje Bitcoin u prošlom vremenu. Netko mu treba reći da on još uvijek postoji, da nije propao, i da je još uvijek najvrijednija valuta na svijetu (da, on je globalna valuta jer ima te osobine). Ne bi bilo loše i da mu netko šapne da se niti sa eurima ne može platiti na većini mjesta u Hrvatskoj :wink: