Bitcoins (virtualni novac)

Jer pratite vi ovo ludilo oko bitcoinsa. Kaj mislite jer je to samo balon ili bude kaj od toga.
Prije godinu dana je vrijedio 5 dolara, ove godine u sjecnju 30 a samo ovaj tjedan od pon kad je bio 194 narastao je do jucer na 260. Nazalost zbog panike (jer su ispali neki serveri) ljudi su poceli prodavati pa je u par sati pao na 105. Evo danas je opet na 180.
Poz

Jel možeš ukratko objasnit kako to funkcionira…

Virtualna valuta koja nije pod nadzorom niti jedne drzave / institucije.

Ako nestane struje, ode sve u racku :slight_smile:

To je tak koplicirano objasniti kak fukcionira, moras stvarno proguglat.
To je peer-to-peer valuta koja se izracunava po nekim algoritmima uzas, komplicirano. Ali je fora kao sto digits kaze nije podlozna nikakvim eksternim utjecajima (osim ak nestane struje) znaci nije vezana sa tecajem zlata i sl. Ne mozes je umjetno napumpavati ni rusiti. Sve je ponuda i potraznja. I postoji gornji limit uza stvaranje koji ce biti dostici tek za paar godina

Koliko sam ja pohvatao, Bitcoin se jednostavno temelji na tome da je iz nekog razloga dovoljan broj ljudi stekao povjerenje u neporecivost, odn. nekrivotvorivost tih digitalnih zapisa. Dokle god ima dovoljan broj ljudi koji ima to povjerenje, nije suludo primiti takav zapis u zamjenu za stvarnu vrijednost - jer će uvijek biti ljudi kojima će biti moguće dati takav zapis u zamjenu za stvarnu vrijednost.

A to je glavna svrha za koji se novac koristi u svakodnevnoj trgovini.

Očito je da su bitcoini fascinantna pojava za izučavanje ekonomistima – barem bi trebali biti. Za razliku od zlata koje makar ima intrinsičnu vrijednost svoje upotrebe u tehnološkim procesima, ovi nemaju baš nikakvu vrijednost. Ali zanimljivi bi trebali biti i drugim institucijama (primjerice, čini mi se da bi preko bitcoina trebalo biti moguće prenositi novac bez potrebe carinske prijave, za razliku od “prave” valute, za čije iznošenje ili unošenje u državu mnoge države zahtjevaju prijavu kako bi se spriječavalo pranje novca i druge kriminalne aktivnosti).

Znači sa 30 u dva-tri mjeseca na 260. Balon balon, sta drugo… e sad, na kojim razinama i kada ce se ustabiliti, vidjet cemo.

fora je da ti bitcoinsi nisu pohranjeni na jednom mjestu nego su peer-to-peer mrezom rasporedjeni na sva racunala koja imaju instalirani bitcoin klijent. Bitcoina ce biti tako dugo dok bude i zadnji komp u mrezi.
Bit coin ima dva kljuca privatni i public. Tako da do vlastitih coina moze samo onaj koji posjeduje privatni kljuc.
Kak tocno nastaju to ne kuzim jos , znam samo da je potrebna cim veca snaga racunala i da za to treba GPU od grafik karte . Citam vec mjesec dana o tome i ne kuzim jos sto posto kak se stvaraju.

Postoje online ducani di mozes kupovati sa tim bitcoinima i postoje burze (mtGox recimo) dgdje lovu mozes zamjeniti za coinse.

Na namecheapu mozes kupiti domene za bitcoine. Jebote sad imaju toliku vrijednost a prije par godina covjek davao 10 000 bitcoina za 2 pice i nije mogao dobiti. Ja kontam isto da je balon i ova vrijednost je nerealna.

Moguće da ruski mafijozi povlače lovu s Cipra i stavljaju u bitcoinove… :slight_smile:

Four Reasons You Shouldn’t Buy Bitcoins - Forbes

Four Reasons Bitcoin Is Worth Studying - Forbes

Treba srusit servere, pokupovat BTC i prodat ih kad poraste vrijednost :slight_smile: Ja sam probao minat ali slabo to ide…

Nesto kontam u principu vrijednost bitcoina raste zato sto su trazeni, ljudi ih sakupljaju jer kontaju da ce vrijednost jos narasti. S obzirom da vrijednost raste nenormalno nije logicno recimo sada kupiti graficku za 1 bitcoin, ako ces sutra moci kupiti dve…

Znaci ako ljudi skupljaju bitcoine, a ne trguju sa njima dovoljno, vrijednost ce rasti… Onog trenutka kad vrijednost bude prevelika ovi sto skupljaju skontace da bi bilo dobro sad prebaciti dio te vrijednosti u nesto opipljivo i pocece da ih trose i mjenjaju u dolare, tad bi vrijednost trebala poceti padati. Kad krene padati bice takva panika da ce svi htjeti odjednom prodati i vrijednost ce padati sve dok ne bude realna ili dok ne propadne.

Uglavnom laik sam i oko ekonomije i finansija tako da lako moguce da lupetam i naklapam.

Pa budimo realno, za mining treba jako dobre grafičke da bi to bilo neke malo veće cifre. Također onaj koji se ozbiljno bavi ovim postoji uređaj koji majna za vas i košta nekih dvjestotinjak dolara. Ulgavnom ne bih preporučio baš svima da se bavi ovim jer fakat treba truda i početnog kapitala ( mislim na jaku konfiguracija PC ili na ovaj box ).

Još jutros je ovdje: Pizza Hut pizza koštala 0,08 BTC.
Sada vidim da nitko više ne prodaje pizzu za BTC.

Bitcoin Charts / Charts

pao je, vidjet cemo kako ce ici dalje, al ono po grafu se vidjelo da mora past žešće jer rast je bio nenormalan. IMO, još jedna “igra” za igrače - napucaj, prodaj, izađi.

U budučnosti će sigurno fizički novac biti potpuno zamijenjen elektronskim.

Mislim da već djelomično i jest tako. Pokriće u zlatu ionako danas rijetko koja
država ima. Raditi ćemo za nule i jedinice ( ili neko treće stanje s predpostavkom da su kvantna računala
u komercijalnoj upotrebi ). Baš kul :slight_smile:

Imao sam Bitcoin račun davno i par dana razbijao glavu kako stvar funkcionira.
Nisam u potpunosti shvatio sistem, pa sam odustao. Opčenito, moje mišljenje
o svim monetarnim sustavima je da su isti dobro prikrivena, vrhunska prevara.

Bitcoin me previše asocira na piramidalne lance, MLM i slične polu-sektaške pizdarije.

Ako se dobro sjećam, Bitcoin je na neki (meni neshvatljiv) način vezan za hardverske resurse.
Točnije, grafičku karticu, sheranje resursa (i informacija?).

S obzirom da zlata više nema, možda i nije loša solucija da u informatičkom dobu - informacija postaje
mjerilo vrijednosti ?

Diljem Zagreba sam u zadnje vrijeme primjetio nagli porast otkupljivača plemenitih metala. U svakoj drugoj
ulici se otvorila jedna radnja. Čitam na netu da i JP Morgan i Goldman Sachs masovno otkupljuju zlato. Dakle,
nešto se dešava na globalnoj razini.

Možda nam bankaroidi žele ponuditi nule i jedinice za zlato?
Eh, to bi bila prevara tisučljeća.

Čitam ovaj članak i poželim Vas pitati da li koristite virtualni novac i što mislite o tome?

Spojio sam tvoje pitanje u ovu već postojeću temu.


Prihvaćanje “virtualnog novca” od strane ljudi (ovaj noviji “boom”), i uopće neproblematična implementacija Bitcoina (u cijelom ovom vremenu je pronađen jedan, jedini sigurnosti propust koji je uklonjen) su, po meni, fenomen za sebe, vrlo vrijedan znanstvenog istraživanja - ekonomista i sociologa.

Koliko znam, američka vlada je već i pokrenula ili donijela nekakvu zakonsku regulaciju (ne znam što je s EU), što znači da je država prepoznala fenomen.

Čini mi se da gotovo više nema razloga to zvati “virtualnim novcem”, već jednostavno “novcem”. Taj novac u potpunosti počiva na povjerenju u sustav. Kako vidimo u posljednje vrijeme, “stvarne” valute više ionako ne počivaju niti na čemu drugom, pa je jedina razlika u tome što kod ovog elektroničkog novca ne postoji centralna institucija koja bi mogla manipulirati novcem.

Uglavnom, bitno je razlikovati dva aspekta ove stvari:

  • tehnologiju elektroničkog novca i
  • mogućnost ad-hoc stvaranja valute, što nikada prije nije bilo moguće.

U prvom aspektu, zanimljivo je što je uopće moguće imati sustav virtualnog novca kojeg nije moguće krivotvoriti (stvoriti novac ili uništiti novac) bez da se to detektira, a bez potrebe za postojanjem centralne institucije od povjerenja. Do sada se je svaka vrijednost novca iskazivala nekom stvarnom, materijalnom mjenicom čija su fizička svojstva osiguravala nemogućnost krivotvorenja - primjerice, od ranih kovanica koje su imale “zareze” na rubu da se detektira “struganje” do modernih protukrivotvronih tehnika na papirnatim novčanicama. Bez toga, da se pređe na “elektronički” novac (s materijalnog, na virtualni), potreban je centralizirani sustav koji će bilježiti koliko novca posjeduje svaki subjekt i kojem će svi vjerovati. Protokol poput Bitcoina, čini mi se, pokazuje da je moguće ovu kvalitetu postići i bez institucije od povjerenja.

U drugom aspektu upravo mogućnost uspostave valute koja je virtualna i ne treba središnju instituciju od povjerenja otvara sasvim novo poglavlje u povijesti - mogućnost da, tako reći, “bilo tko” stvori valutu. Jedino što mu treba je povjerenje korisnika valute u tu valutu, odn. motivacija da je počnu koristiti. Ne treba mu ogroman novac potreban za izradu materijalne “mjenice”, niti mu treba središnja infrastruktura koju bi trebao braniti. Ali mu treba kritična masa korisnika i njihovo povjerenje u taj sustav. A povjerenje je, uostalom, ključ svake trgovine.

Vidi i:

1 Like

I mene ovo zanima pa bih zamolio sve koji koriste da ostave neke savete iskustva uputstva itd…

Ja ne koristim, iz razloga što ne vidim korist. Čitao sam nešto o ovome i zvuči zanimljivo ali trenutno nemam niti jedan razlog da se tamo registrujem.