Blog o programiranju

Lijepi pozdrav, planiram otvoriti blog na domaćem jeziku, u pitanju je jedan programski jezik, konkurencija je gotovo nikakva, a mislim da je potencijal velik. Planirao sam pisati svaki tjedan 1-2 teme, a usput mozda i ponuditi neku vlastitu e-knjigu ili kurs. Kakvo je vase misljenje o mogucnosti affiliate-a Amazon books, reklamiranje Udemy/Lynda kurseva… šta mislite koji je najbolji način za unovčiti blog o programiranju.
Hvala lijepa!

Raditi ga na engleskom jeziku.

3 Likeova

@tpojka ti je odlicno napisao :slight_smile:

U svojoj kratkoj programerskoj karijeri, nikada nisam procitao neki tutorial, blog post ili nesto slicno na nasem jeziku.

Da, ali na engleskom je mnogo jaca konkurencija, sta mislite hoce li ljudi kod nas kupovati e-knjigu ili platiti domaci kurs…

E-knjigu na hrvatskom jeziku ces jako tesko prodat. Svaki dan jedna besplatna knjiga na packtpub-u.


Ni nestignem ih sve procitat. Kurs na domacem jeziku hmm eventualno ako bi isao u neko usko podrucje ili kako rjesiti neki odredeni problem, makar to ima sve i na eng. jeziku.

Ako imas volje pogledaj na udemy sto se nudi za koji jezik. Al ono sto sam primjetio dosta tih videa je opcenito kako slozit neki app kroz 10-20-30 sati. Fali recimo dosta videja kako sloziti dobru arhitekturu aplikacije, kako rjesiti neki problem upotrebom patterna. Koji patterne je bolji za koji problem. Naprimjer ako postoji 10 videa o PHP-u 9/10 ce pricat kako slozit funkcionalni web i to je to, a samo 1/10 ce uc malo dublje u arhitekturu i kako bolje poslozit stvari.

2 Likeova

:laughing:

@labelo

I da nije engleski jedini jezik kojim se treba nositi u vezi sa programiranjem (a jeste), u ovom slučaju treba da razdvojiš entuzijazam od zarade. Ako pogledaš neke klipove (vidoje :stuck_out_tongue: ) na YT koji su sasvim solidni obično imaju plafon par desetina hiljada pregleda. Pretpostavljam da bi domet našeg prevoda bio <2k ali moguće da i ja griješim. Isto ako imaš nastavno-pedagoške afinitete Udemy nije loš da se vidi kako i šta. U svakom slučaju samo naprijed. Nije stvar u cilju nego putu. :slight_smile:

@tpojka
Ima cak i vise od 2K (griješiš.). Evo primjer za c++.

A htio sam staviti “možda i 5k”, eto si bolje afirmis’o šta sam htio reći. Vidoje. :smiley:

Edit: 33k pregleda za 28 vidoja i 457 pretplata. qed

1 Like

Samo da se ubacim malo. Google navodno vec neko vrijeme odbija stranice s tutorialima. Tako da je za pretpostavit da je trziste zasiceno.
Druga stvar je sto je programiranje takva nisa da jednostavno moras znat engleski, a kad vec znas engleski onda mozes i tutoriale na engleskom gledat ( a tako ces i trazit po googlu, na engleskom).
I na kraju, cak i da ti svi programeri s podrucja exyu pogledaju tutorial zaradit ces kikiriki. Na nasem jeziku se ne isplati radis skoro nista. Bolje je radit za englesko govorno podrucje, al onda se vrati na pocetak ovog teksta).

3 Likeova

Ljudi ma pustite pisanije knjiga i mukotrpnu izradu totorijala, to više niko nema vremena niti da čita niti da gleda, ako stvarno odlično poznajte trenutno aktualne programske jezika na našem tržištu je moguće uzeti dobru lovu…

1 Like

A tipa Skype instrukcije, sta mislite o tome.

Ako znaš programirati onda to i radi. Usput možeš pisati tutorijale, ali kao hobi.

Ti tražiš nešto tipa: kao da Luka Modrić želi raditi kao sportski komentator, jer eto, zna da igra nogometa…

Koji programski jezik je u pitanju?

Python (Django web framework)

Probaj napraviti blog s nekim osnovnim lekcijama, a za naprednije ponudi onda skype instrukcije.

2 Likeova

I opet nece zaraditi koliko bi mogao da radi nesto “konkretno” sa Python-om.

Ne razumijem zasto se uopste upustati u to i raditi za sicu.Mogu shvatiti da mozda volis uciti druge, ali ako to volis onda to radi na engleskom jeziku.

Pa naravno da planiram raditi na na projektima i radim vec, ali volio bih nekako poceti i blog pa nuditi instrukcije ili neku knjigu sa real projektom koju bi prodavao i tako… Engleski dobro razumijem, ali u govoru nisam bas nesto pa bi zato na naski vise isao.

Ako ti se da nekoga učiti ja bi složio udemy tutoriale po 10$ i to je to. A na blogu složi neke osnovne lekciju i za naprednije neka idu na udemy i to je to.

Blog ti moze biti visestruko koristan i za pronalazak novih klijenata, i za eventualne privatne casove ili i za neku Kindle ili e knjigu . Mogao bi da napravis brend od sebe , kao strucnjaka za tu oblast i da napravis neku mini skolu ili kurs u buducnosti , ljudi vole da ulazu u obrazovanje .

Napravi dobru strukturu sajta, pogledaj sta se kuca u pretrazi, ali prosiri malo pricu i na obrazovanje, kurseve, prednosti programiranja, zaradu od programiranja itd …

2 Likeova

Ne Ne Ne Ne i Ne.

Python programere u Hr mozes nabrojati na prste jedne ruke. Oni koji to vec rade njima blog nece biti zanimljiv. Ovi novi, 95% ce njih uciti na engleskom. Npr. za $20 mozes dobiti 60h lekcija https://www.udemy.com/courses/search/?q=python&src=sac&kw=python

Ti da bi to snimio treba ti bar NN tjedana. Zatim to jos trebas unovciti.

A ima i besplatnih stvari: https://books.goalkicker.com/

2 Likeova