Bogataši

Jeste li bogati ili siromašni?

Hajde, rezultate želim vidjeti.

Jeste li zadovoljni svojom pozicijom na kugli zemaljskoj?

Za svibanj 2011. je prosječna mjesečna bruto plaća iznosila 7778 kn (znači, bruto!), što je godišnje 93336 kn ili 17822 USD. Po tome je prosječan Hrvat u 11.63 % najbogatijih ljudi na svijetu.

Ljudi često ne vjeruju koliko je većina svijeta zapravo siromašna, gledano apsolutno.

Strašno, moram priznati…
Jad i bijeda čovječanstva.

Interesantan podatak za nas hrvate…

Gledano ko drzava 2005 smo bili na 54 mjestu po bdp-u

If you feel you are having a bad day… this should put things into perspective:
If we could shrink the population of the earth to a village of precisely 100 people,
with all the existing human ratios remaining the same,
it would look something like the following.

There would be:

57 Asians
21 Europeans
14 from the Western Hemisphere,
(both north and south)
8 Africans

52 would be female
48 would be male

70 would be non-white
30 would be white

70 would be non-Christian
30 would be Christian

89 would be heterosexual
11 would be homosexual

6 people would possess 59% of the entire world’s wealth
and all 6 would be from the United States.

80 would live in substandard housing
70 would be unable to read
50 would suffer from malnutrition
1 would be near death; 1 would be near birth
1 (yes, only 1) would have a college education
1 would own a computer

When one considers our world from such a compressed perspective, the need
for acceptance, understanding and education becomes glaringly apparent.

The following points are also something else to ponder…

If you woke up this morning with more health than illness…
you are more blessed than the million who will not survive this week.

If you have never experienced the danger of battle, the loneliness of imprisonment,
the agony of torture, or the pangs of starvation …
you are ahead of 500 million people in the world.

If you can attend a church meeting without fear of harassment, arrest, torture,
or death…you are more blessed than three billion people in the world.

If you have food in the refrigerator, clothes on your back, a roof overhead
and a place to sleep…you are richer than 75% of this world.

If you have money in the bank, in your wallet, and spare change in a dish somewhere …
you are among the top 8% of the worlds wealthy.

If your parents are still alive and still married … you are very rare.

If you can read this message, you just received a double blessing in that
someone was thinking of you, and furthermore, you are more blessed
than over two billion people in the world that cannot read at all.

= 890,836,864
You are the 890,836,864 richest person in the world!

You’re in the TOP 14.84%
richest people in the world!

Inače sam po kriterijima UN-a ispod granice siromaštva. Znan da ima prave bjede u svitu i meni je relativno dobro. Fala Bogu nisan gladan, račune plaćan (sa zakašnjenjen). Ali je moj način preživljavanja prava umjetnost. Nemojte misliti da je bilo kojem prosjećnom umirovljeniku dobro jer nas više niko ne spominje. Živimo stravično!! Živija HDZ a i Franjo i Gojko iako nisu živi.

Mozes ti imat para ko pljeve al zivot na zapadu cini svoje tako da te dodje na isto. U sustini nema velikih razlika. Stvar perspektive. Sad, problem je kod zapadnjaka sta je sve naucio gledati kroz novac (zbog cega ga u biti nitko nemoze ni kriviti jer je tako i odgojen; u biti odgajate se kao robota - da slusas bez razmisljanja) i to mu je glavni standard vrednovanja necega, zbog cega je i normalno jel da se osjeca da je postigao nesto tek kada dodje do neke vece sume novca.

Sad tipa zaliti neke x dio planete …evo primjerice Afrika, tamo pojedini djelovi nece evoluirati nikada. Side koliko oces, a oni se i dalje prase i donose bolesnu djecu na svijet, educiraju ih o zastiti i sl. - nikog to nedira 2%. Ili evo cak i ovdje uzmimo par primjera… rodi 11-ero djece i onda krivi sustav sto nema za nahranit ih sve - pa sta radjas toliko u vrazju mater.

[quote=“orca”]Side koliko oces, a oni se i dalje prase i donose bolesnu djecu na svijet, educiraju ih o zastiti i sl. - nikog to nedira 2%. Ili evo cak i ovdje uzmimo par primjera… rodi 11-ero djece i onda krivi sustav sto nema za nahranit ih sve - pa sta radjas toliko u vrazju mater.[/quote]S jednim dijelom se slažem: da je u Africi uistinu visoki promiskuitet (tj. da se spolni odnosi praktiriciraju, tako reći “uzduž i poprijeko”), se može nekako naslutiti kada se usporedi vjerojatnost prijenosa AIDS-a u jednom spolnom činu, te postotak rasprostranjenosti istog u Africi. Tamo kao da je tulum stalno. Istina, oni rađaju puno djece, koja su sigurno zaražena ako je majka zaražena, tako da i to možda igra ulogu, a ne samo promiskuitet.

Znači stvar je kulturnih promjena ili svjetonazora kod njih da smanje promiskuitet, tj. više se vežu uz istog i stalnog partnera.

Ali se osobno nikako ne slažem s ovim o 11-tero djece. Ja mislim da je državi poput naše u interesu da nam natalitet bude viši od mortaliteta. I ako ćemo naći smislenim subvencionirati hrpu stvari, svakako da bismo trebali naći smislenim othraniti i odškolovati svako dijete.

Zapravo, moje osobno mišljenje je da svaka djevojka koja zatrudni, a ne želi dijete, treba živjeti sigurna da će država biti spremna i u potpunosti preuzeti na sebe skrb o djetetu (kroz domove i program usvajanja), te da će nju zaštiti i od bilo kakvih pritisaka ili osude okoline zbog toga što bi “ostavila” dijete.

Osobno sam zainteresiran i iz ekonomskih razloga iz svojih poreza plaćati za udomljavanje i dječje doplatke, jer tako osiguravam veću i sigurniju mirovinu sebi iz prvog stupa, stupa međugeneracijske solidarnosti. Naravno, ja ću rado financirati i izgradnju zatvora kamo bismo smjestili genijalce koji raspolažu time što sam ja stvorio poput pijanih milijunaša.

Pa stoji to sta velis, ali recimo ako si svjestan da love nemas, nezaposlen si, vec imas x djece i ides pravit opet toliko djece za koliko uopce nemas pojma hoces li ih moci sve prehraniti ili im pruziti obrazovanje recimo… onda si vec neodgovorna osoba. Automatski ti tom novom zivom bicu sjebes zivot a da ga nije ni zapocelo zivjeti … zelja je jedno, ali realnost ipak nesto drugo danas.

Da trebalo bi se osigurati da svaki covjek ima osigurano obrazovanje, hranu, krov nad glavom i sl., ali uzmi vise manje svaku drzavu u svijetu, ne sam hr. - nju boli ona stvar kak je ljudima, jedino sto ih zanima je pobrat porez i drzati kontrolu radi nekog kvazi privida moci. Isto kao i u srednjem vijeku (koliko u biti se vidi da covjek nije nimalo moralno evolurao od onda).

A ovo za porez… i ja sam, sam sta bokte pita gdje taj novac ide, mislim i sam si svjestan koliko se pokralo do sada, a koliko se jos krade i pitanje je da li ce se ikada otkriti.

Koliko sam domova imas sa nezbrinutom djecom koji jednostavno kao da su zaboravljeni… evo tu bas jedan 30 minuta od mene, frendica je isla na kraju organizirati u sakupljanje odjece i ovih sitnih potrebstina za ove bebice napustene i sl.; nemaju love ni za one neke osnovne gluposti poput pelena, kremica i sl; a takvih domova ti je na sve strane ne sam u zg-u. Sam sta se na tv-u redovno samo njih par prikazuje preko kojih se novac pere sto je uistinu toliko jadno i zalosno da gore nemoze bit (bar mislim).

You are the 24,755,390 richest person in the world!
You’re in the TOP 0.41% richest people in the world!

Ali, novac mi nije niti u 20 najvažnijih stvari potrebnih za određivanje bogatstva tako da mislim da je ova usporedba smiješna.
Nisam zadovoljan s vlastitim bogatstvom, odnosno nisam zadovoljan s količinom znanja, stanjem mog naroda, ukupnim stanjem vjere itd.

[quote=“orca”]Automatski ti tom novom zivom bicu sjebes zivot a da ga nije ni zapocelo zivjeti … zelja je jedno, ali realnost ipak nesto drugo danas. [/quote]Ovo je danas predominantan svjetonazor. Većina ljudi tako razmišlja. Na neki su način ljudi postali toliko otuđeni da uopće ne percipiraju koliko je to zapravo simptomatičan stav današnjeg sebičnog, dehumaniziranog i otuđenog čovjeka.

Kreni s logičkom analizom apsurdnosti ove tvrdnje: zbog brige za živog čovjeka, čovjeka uopće neću stvoriti… kako možeš reći da si se pobrinuo za kvalitetu života nekoga tko nikada nije postojao, niti će ikada postojati? To je kao da si nahranio i uspavao tamagočija, a potom izvadio baterije iz uređaja. Što si to, zapravo, učinio? Osim što si se “elegantno” riješio brige?

Zapravo se ne brineš o toj osobi, jer ona postoji samo do trenutka dok ne doneseš odluku. Nakon toga više nikada neće postojati da bi ti mogla reći: “Hvala što si se brinuo o meni.” O kome? Nebitku? Ništavilu? Ničemu? U trenutku kada doneseš odluku, to je nužno prestala biti odluka o kvaliteti nečijeg života, jer više to nije “taj netko”, već “to nešto” (o čemu sam malo razmišljao, pa odustao).

Nastavi onda s razmatranjem stvarne biti onoga što je rečeno: strah me je patnje mog nerođenog djeteta, bolje da ga nema, nego da pati. Pati? Hoće li provesti život u neizdrživoj boli? Hoće li gorjeti u vatri? Kakva “patnja”? Zapravo govorimo ovo: stah me je da moje dijete neće imati Nike tenisice i da će dok se ne zaposli negdje morati jesti repu za ručak, zajedno samnom, njegovom majkom i njegovom braćom. To je patnja? Zbog koje je bolje da život niti nema? Jer ako je, kako to da onda i ti samome sebi i njegovoj majci i barem polovici njegove braće ne ugasiš život, pošto i vi jedete i zajedno bi s njime jeli tu repu? Ili čak bili gladni? Kako to da su tebi i repa i život slatki, ali za njega nema mjesta u toj sreći repe i života?

Ne postoji dijete na ovom svijetu, ma u kakvim uvjetima živjelo da bi reklo: “Moji su roditelji pogriješili što su me imali.” Kao što ne postoji odrasli čovjek, koji je djetinjstvo proveo u prašini i zavideći vršnjacima što su imali za jesti i što su imali roditelje i što nisu dobivali batine, a koji je sada punoljetan, svoj i vlastiti koji bi rekao: “što mi vrijedi sve to što sam proživio, bolje da me roditelji nisu imali”. To je tako jer je stav “neživota” temeljno kontradiktoran životu - to je ono što živi ljudi jesu: živi.

Zaključi: takav stav je simptom današnjeg sebičnog čovjeka (jer filozofija “sreće” samo time i rezultira) i dehumaniziranog pogleda na život kao nešto iz epruvete.

[quote=“orca”]nju boli ona stvar kak je ljudima, jedino sto ih zanima je pobrat porez i drzati kontrolu radi nekog kvazi privida moci. Isto kao i u srednjem vijeku (koliko u biti se vidi da covjek nije nimalo moralno evolurao od onda).[/quote]Država nije “ona”, već sam država “ja” i “ti”. Svaki puta kada kažeš da je država “ona”, kažeš da zapravo nisi u strahu za preživljavanje i da tko god vodi državu odlično radi svoj posao, pošto ti ne moraš i možeš si priuštiti luksuz prigovaranja.

Jako smo mi evulirali odonda - pretvorili smo se u ljude koji misle da je roditi se i doživjeti stotu u zdravlju i sreći nešto što se podrazumijeva samo po sebi i što je posve prirodno. Nije. “Ona”, tj. država je ta zbog koje to možemo (jer organizira zdravstveno osiguranje, ulaže u fundamentalna istraživanja, gradi ceste, plaća policiju i vojsku…).

[quote=“orca”]Koliko sam domova imas sa nezbrinutom djecom koji jednostavno kao da su zaboravljeni… evo tu bas jedan 30 minuta od mene, frendica je isla na kraju organizirati u sakupljanje odjece i ovih sitnih potrebstina za ove bebice napustene i sl.; nemaju love ni za one neke osnovne gluposti poput pelena, kremica i sl; a takvih domova ti je na sve strane ne sam u zg-u. Sam sta se na tv-u redovno samo njih par prikazuje preko kojih se novac pere sto je uistinu toliko jadno i zalosno da gore nemoze bit (bar mislim).[/quote]E, ovo je ključ problema. Samo to. I samo toga se treba sjetiti kada seru i kenjaju o “projektima”.

You are the 44,278,349 richest person in the world! You’re in the TOP 0.73%

[quote=“Sljaker”]You are the 24,755,390 richest person in the world!
You’re in the TOP 0.41% richest people in the world!

Ali, novac mi nije niti u 20 najvažnijih stvari potrebnih za određivanje bogatstva tako da mislim da je ova usporedba smiješna.
Nisam zadovoljan s vlastitim bogatstvom, odnosno nisam zadovoljan s količinom znanja, stanjem mog naroda, ukupnim stanjem vjere itd.[/quote]

Dijelimo slican osjećaj…

Kad znanje i je jedino bogastvo koje mozes posjedovati… bez njega ti sam si ravan robotu na daljinsko upravljanje. Ljudi danas tako olako puse kojekakve objave i sl. obajvljene im preko medija. Pogotovo kada se govori o tome sto je najbolje za njih, sto ce im poboljsati zivote…

Nevalja društveno uređenje!

Fali jedna varijabla a to je vrijeme!
Vrijeme je dosta znaćajna varijabla, barem za one koje su imali prigodu okusiti što je to imati vremena i novaca:)
I onda kad se nema vremena a ima novaca, svati se da bi se mjenjalo novac za vrijeme a ne okrenuto!

A što se tiće Afrike, mislim da imaju jako puno prirodnih resursa da riješe svoje probleme ali kao što je jedan pjesnik zvan 2Pak rekao, žele da se mjenjam a održavaju postojeće stanje.

I kao što je jedan moj sunarodnjak (Zagorac) rekao, hvala bogu što nemamo nafte jer bi onda i ovdje bilo sranje.
Ti ljudi u Africi nemaju uvijeta, oni žive u kaosu kontroliranom od zapadnih sila, kojima i mi dajemo podršku i nema smisla pričati zašto se ne mjenjaju jer iskreno, mi to ne želimo, želimo njihove resurse da nam budu jeftino dostupni.

Dobro gorrc kaže, svako bogatstvo ima svoju cijenu. Svi imamo prilike biti bogati, samo je pitanje čega se sve potrebno odreći da bi se do toga došlo.

Volio bih znati životne priče Sljakera i digitsa, siguran sam da ne zvuce toliko dobro kao brojke koje su naveli :slight_smile:

[quote=“Junior”]Dobro gorrc kaže, svako bogatstvo ima svoju cijenu. Svi imamo prilike biti bogati, samo je pitanje čega se sve potrebno odreći da bi se do toga došlo.

Volio bih znati životne priče Sljakera i digitsa, siguran sam da ne zvuce toliko dobro kao brojke koje su naveli :)[/quote]

Eh ne želim ćuti tu priču. Imam svoju trenutačno i može se brojkama bacati i razbacivati a sve se na kraju svodi na isto “ako misliš kavijar jest onda prvo saznaj kakvo ■■■■■ ima okus”.

Grubo zvući, i sva sreća da nisam visoka obrazovan, bilo bi mi možda lakše u sadašnjem okruženju a što treba proći i da bi to toga doša.

I onaj lijeni milijunaš, jeote, lijeni šta god, ne radim kad sam pijan, kad mislim o “nećem trećem”. Svo drugo vrijeme sam u webu i radim.
I ima likova koji mogu bolje rasporediti vrijeme, snaći se nekako da ne ispadne da su 100% u poslu, ali bježi, na kraju si u tome 100%.

Problem je u tome što su govna obično predebela, a kavijar uglavnom nije u reciprocitetu s govnima. :vamp:

Sa 16 počeo prat šajbe po benzinskima i još se nisam zaustavio…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja