Brzina učitavanja stranice

Pozdrav kolege!

Zadnjih dana sam primijetio lagani pad posjeta koji nije prouzrokovan padom pozicija, nego sam zaključio da je nešto drugo te sam krenuo u istraživanje.
Unatoč pluginu wp rocket, koji slovi kao najbolji cache plugin, brzina moje stranice na google pagespeed je bila očajna, mobilno samo 25 a desktop oko 45-50.
Prilikom analize primijetio sam da ima puno static.xx.fbcdn fileova te sam zaključio da me zeza neki plugin vezan uz facebook. Isključio sam facebook comments by fat panda, zatim official facebook pixel plugin, te kiwi plugin (social share plugin).
Odjednom je brzina skočila na 85 na mobilnim uređajima, a na desktopu je 96.
Za facebook komentare postavio sam najbrži takav plugin a to je Lazy Social Comments, facebook pixel sam uklonio (jako dobro znam kakav profil korisnika dolazi na stranicu nakon toliko godina pa mi je nepotreban), a za social share postavio sam Grow by Mediavine.
I, gle čuda, stranica je brža nego ikad.
Eto, ako netko bude imao sličnih problema, jedan mali insight što sve može stvarati probleme.

7 Likeova

Danas to sutra nesto drugo, lijepo da si napisao problem i da si rijesio svoj. Ali to je wp i upravo to je razlog zasto su vecina protiv istog. 100 000 razlocitih ljudi radi nekakve pluginove, vjerojatnost bugova i da je kod neoptimiziran i da vecina njih koristi iste i slicne funkcionalnosti ponovno napisane je ogromna. E i da koriste neke vanjske librarije.
I cesto se desi da jedan wp sajt ima 10 pluginova i vise koji su takvi.

Tako da kazem danas ti problemi, a sutra kad nadogradis pluginove ce biti neki drugi.
Na zalost, to je wp pa ti plivaj kroz valove heheh za wp korisnike wp je kao zena, ne znas kad ce oluja ili lijep dan a ipak ju volis i ustrajes. :wink: :smiley:

Ja se drzim wordpressa jer nisam coder niti programer. Mogu eventualno izmijeniti neki kod i prilagoditi ga i to je to.

1 Like

sve 5 i ja nekada napravim wp sajt, ne osuđujem. :smiley:

WP ima dobrih, ali jedna od lošijih mana je upravo to “sudaranje” pluginova, pa onda par dana istražuješ root kao da te neko bacio u amazoniju

Kod mene takodje usporili sajtovi zadnjih par dana , ne znam sta se desava takodje pada posjeta sa googla…

Da Google nije možda “apdejtiro” svoju search mašinu :grin:

Rekao sam u prvom postu da su pozicije ostale iste

kada svoj sajt provučem kroz PageSpeed Insights prikazuje lošiji rezultat za mobile nego što je bio prije … i tu prikazuje da se najduže učitavaju oni google fajlovi, što su na googleovom cdnu … ništa mi nije jasno hahaha

Gogole je uveo Core Web Vitals u računanje brzine sajta, čini mi se da su Web Vitals integrisani u skoro svim tolovima: web.dev, pagespeed insight, search console i na lighthouse.

Zbog toga su skorovi na alatima za mjerenje brzine većini pali.

Evo kako oni to racunaju, pa vidite sta trebate popraviti da bi se skor zazelenio :smiley:
https://googlechrome.github.io/lighthouse/scorecalc/

Dobro bi bilo staviti da se kasnije učitavaju eksterne skripte kao što su Google Analytics, Google Ads itd.

Nisam još to detaljno probao, ideja je napisati slijedeće u JS: nakon što se završi load stranice, napraviti neki kratki timeout nakon koga se pozivaju ove skripte. Nešto slično sam radio sa Google Fontovima, mislim da i oni imaju svoje slično rješenje i radilo je, no nisam eksperimentisao sa ozbiljnijim stvarima, kao što je Analytics ili Adsense.

Treba obratiti pažnju i na širenje sadržaja prilikom učitavanja:

2 Likeova

je li AMP verzija ?
2020

Nije AMP verzija, mrzim AMP i ne koristim to.

1 Like

e onda bi mogo napraviti tutorijal kako optimizirati stranicu da bude tih 85, meni uz “svo” optimiziranje i ekstra kvalitetan hosting jedva 20
doduše, ne koristim rocket, a i ne znam kolko bi mi to pomoglo ?

Ovisi sta imas na sajtu. Treba vidjeti. Ako mi posaljes link na pm mogu ti pomoci.

Zar možeš na ušminkanoj dedicated vlastitoj mašini imati isti omjer kao i na nekom hostingu koji djeliš sa još 100 klijenata!??

@Q_Line ako mene pitas, ja sam na shared hostingu.

1 Like

@drmrgood, imas li na sajtu Adsense oglase?

Kakva ti je brzina na Pingdom?
Instalirala sam WP Rocket. Rastura plugin


Ovo je clanak sa puno teksta, brdom slika i aff linkova. Mjereno iz San Francisco, USA.
Zaboravio sam reci da takodjer imam postavljen Cloudflare free plan na sajtu.

Moram se i ja pohvaliti, nakon 8 sati ubrzavanja news teme. :smiley:

3 Likeova