Budućnost foruma i IT industrije na internetu općenito

Kod foruma je izgled uglavnom nebitan, bitan je sadržaj, tj. motivacija posjetitelja da podijele svoje znanje. Recimo čim imaš neko “kompliciranije” konkretno pitanje zavlada muk, a kada se ljudi natežu oko gluposti svi se predstavljaju kao veliki stručnjaci. Eh… :frowning:
No krećem od sebe, podijelit ću znanje tamo gdje je korisno i ostaviti i odgovore na vlastita pitanja tamo gdje sam ih riješio. Mislim da to svi trebali krenuti od toga.

[quote=“gorrc”]Sjećam se jedne teme prije koji 3-4, možda čak i 5
godina u kojima se pričalo o kvalitetnijim firmama. [/quote]

kad bi svi nudili svoje znanje za kikiriki kroz “outsourse” ( u biti
trebam za gablec i pivu a nekom isti posao donosi mjesecnu
placu ) ili open source projekte tipa trgovina ili drzavne uprave
95% ljudi ne bi imali sto raditi. Inace je stupiditi ljudske vrste
sto smo pametniji i proizvodom/radom zamjenjujemo sve veci
broj ljudi sve vise unistavamo vlastitu egzistenciju

[quote=“Riba”]Kod foruma je izgled uglavnom nebitan, bitan je sadržaj, tj. motivacija posjetitelja da podijele svoje znanje. Recimo čim imaš neko “kompliciranije” konkretno pitanje zavlada muk, a kada se ljudi natežu oko gluposti svi se predstavljaju kao veliki stručnjaci. Eh… :frowning:
No krećem od sebe, podijelit ću znanje tamo gdje je korisno i ostaviti i odgovore na vlastita pitanja tamo gdje sam ih riješio. Mislim da to svi trebali krenuti od toga.[/quote]

slažem se!

Inaće i dosta zanimljvih rasprava se pojavi kao offtopic a još uvijek se nađe šarolik sadržaj što je dosta zanimljivo. Evo ovo zadnje što je netko izreklamirao novi tip grupne kupovine ili netko je napomenuo tip penny aukcija, dobro je znati i pogledati što je to.

[quote=“ninohr”]kad bi svi nudili svoje znanje za kikiriki kroz “outsourse” ( u biti
trebam za gablec i pivu a nekom isti posao donosi mjesecnu
placu ) ili open source projekte tipa trgovina ili drzavne uprave
95% ljudi ne bi imali sto raditi. Inace je stupiditi ljudske vrste
sto smo pametniji i proizvodom/radom zamjenjujemo sve veci
broj ljudi sve vise unistavamo vlastitu egzistenciju[/quote]

A ljudi će u IT uvijek imati što raditi. Mislim na to kako poslodavci u hrvatskoj čim se otvori nova prilika za zaradu, mjenjaju fokus poslovanja, najbolji primjer koliko je web studija pretvoreno u studije za izradu mobilnih aplikacija ili koliko se web studija prebacilo na internet marketing. Koliko tek pravih web studija živi od dizajna a ne od developmenta.

Poslodavci uopće ne guraju web development scenu prema naprijed, uz iznimku ovo što se događa u Osijeku.
Mi smo svi u nekakvim starupvima, marketingu, a koga vraga ćeš prodavati, to nije važno, umotat ćemo u celefon i prodati.
Nemože ništa u ovoj državi biti nešto dok je sve toliko zatvoreno a stručnjak je onaj koji ima svoj PR odjel da ga čini stručnjakom odnosno kako da ovaj portal ili neki drugi bude kvalitetan kad nema kvalitetne development scene.

Koliko uspješnih hrvatskih projekta/firmi možeš direktno povezati sa državom, ne kažem da je vani bolje, jer tako stvari funkcioniraju ali…
Recimo jedan nedavan uspješni IT projekt, došli ljudi sastrane uložili novac. Napravili i prve prodaje. Kome? Firmi koja na ovaj ili onaj način financiraju građani.
To je taj mentalit, napravi nešto a onda ajmo skupiti ruke i uvaliti to nekome.
Recimo jedan uspješnijih IT projekta u hrvatskoj farmeron, ulogiraj se pa ćeš vidjeti da nemaš što naučiti. Čak niti na registraciji nemaš oznake za obavezna polja. A očekivao sam nešto, neznam, nešto ultra cool super.

Mislim osuđeni smo učiti na tuđem sofwaru, koristiti se tuđim softwareom i oni koji kreiraju ideje, primjenu, nisu odavde…
To je sad sa nekog developerskog pogleda na priču, sad koliko to težinu ima u stvarnom svijetu to je druga priča.
Kod je intelektualni rad, na kodu se može učiiti, koliko koda sa ovih našeg područaja može poslužiti kao literatura?.
I kako onda imati web development scenu i kako da ona bude prisutna ovdje na webmajstorima!?.

Eto jedan konkrenti primjer o čem pričam.
Otvorio neku besplatno Joomla komponentu i počeo raditi u njoj i shvatio da su likovi unutar Joomle fraemworka napravi svoj microframwork. I sad uzmeme njihovu drugo komponentu i opet vidim da izrađeno u istom onom microframeworku u kojem je prva komponenta.
Jel nekom na ovoj našoj sceni uopće sinula ta ideja da uzme Open Source projekt, i napravi svoj pogled na priču sa tim softwareom. I da podjeli to znanje. Jest ali prerijetko.

Nikad nisam čuo za nešto slično kod nas (barem ono čime se bavim, čuo sam da u drugim područjima ima takvih stvari). A to bi trebalo biti dio naše scene. 100% web developement scene se odnosi na kako nešto napraviti. A svi znamo čitati API, mislim ne zanime me kako, zanima me zašto tako izgraditi.
A nedavno bila slična konferencija u Slovenije, “Do gležnjev v blatu”, sad će uskoro i u hrvatskoj jedna koja bi trebalo davati odgovore zašto, a ne kako. Pa valjda dolaze bolje vremena, oblačno je, a uskoro će ljeto:)

[quote=“gorrc”]Inaće i dosta zanimljvih rasprava se pojavi kao offtopic a još uvijek se nađe šarolik sadržaj što je dosta zanimljivo. Evo ovo zadnje što je netko izreklamirao novi tip grupne kupovine ili netko je napomenuo tip penny aukcija, dobro je znati i pogledati što je to.

A ljudi će u IT uvijek imati što raditi. Mislim na to kako poslodavci u hrvatskoj čim se otvori nova prilika za zaradu, mjenjaju fokus poslovanja, najbolji primjer koliko je web studija pretvoreno u studije za izradu mobilnih aplikacija ili koliko se web studija prebacilo na internet marketing. Koliko tek pravih web studija živi od dizajna a ne od developmenta.

Poslodavci uopće ne guraju web development scenu prema naprijed, uz iznimku ovo što se događa u Osijeku.
Mi smo svi u nekakvim starupvima, marketingu, a koga vraga ćeš prodavati, to nije važno, umotat ćemo u celefon i prodati.
Nemože ništa u ovoj državi biti nešto dok je sve toliko zatvoreno a stručnjak je onaj koji ima svoj PR odjel da ga čini stručnjakom odnosno kako da ovaj portal ili neki drugi bude kvalitetan kad nema kvalitetne development scene.

Koliko uspješnih hrvatskih projekta/firmi možeš direktno povezati sa državom, ne kažem da je vani bolje, jer tako stvari funkcioniraju ali…
Recimo jedan nedavan uspješni IT projekt, došli ljudi sastrane uložili novac. Napravili i prve prodaje. Kome? Firmi koja na ovaj ili onaj način financiraju građani.
To je taj mentalit, napravi nešto a onda ajmo skupiti ruke i uvaliti to nekome.
Recimo jedan uspješnijih IT projekta u hrvatskoj farmeron, ulogiraj se pa ćeš vidjeti da nemaš što naučiti. Čak niti na registraciji nemaš oznake za obavezna polja. A očekivao sam nešto, neznam, nešto ultra cool super.

Mislim osuđeni smo učiti na tuđem sofwaru, koristiti se tuđim softwareom i oni koji kreiraju ideje, primjenu, nisu odavde…
To je sad sa nekog developerskog pogleda na priču, sad koliko to težinu ima u stvarnom svijetu to je druga priča.
Kod je intelektualni rad, na kodu se može učiiti, koliko koda sa ovih našeg područaja može poslužiti kao literatura?.
I kako onda imati web development scenu i kako da ona bude prisutna ovdje na webmajstorima!?.[/quote]

joj lega, a sta se to dogadja u Osijeku, bas me zanima?

Vidim da nisi upoznat u vlasnicku strukturu tih firmi koje su zajedno okupljene i koje peru pare za lokalni hdssb, mogu ti navesti i jos i neke marketing agencije koje istu stvar rade… Farmeron je prica za sebe, dvojici se posrecilo, ali to pretvorili u nista nisu i isto tako traze sve bespla i dobijaju…

Uglavnom nemoj dalje pricati o Osijeku kad nisi upucen, jos ce ispasti da su to dobre firme, koje dobijaju poslove za gradske i zupanijske firme po rodbinskoj vezi.

No da se vratim na temu, vidim da ce se ovo pretvoriti u prepucavanje i nista donijeti nece, pa ne zelim i sam dalje to nastavljati.
Moj prijedlog za poboljsanje webmajstora:
-Vise objavljivanja clanaka, mislim da je jedan clanak svakih par dana premalo
-Kontrola pojedinih clanova koji samo izazivaju svadje, osobito sam vidio nekih “starih” clanova, koji pisu apsolutno o svemu, samo ne o onome o cemu je ovaj forum, takvi neka onda idu na chatove ili neke spamerske forume
-zabraniti da se reklamiraju razne stranice ako netko nema recimo 20 postova, jer ovo je vec postalo mjesto samo za glupa reklamiranja
-Ubacivanje novih kategorija za web programske jezike(npr Ruby on rails), ubacivanje recimo kategorije HTML 5 ili podkategorije u html forumu, dodavanje posebnog bloka foruma za recimo CMS sustave

[quote=“zerocoolos”]joj lega, a sta se to dogadja u Osijeku, bas me zanima?

Vidim da nisi upoznat u vlasnicku strukturu tih firmi koje su zajedno okupljene i koje peru pare za lokalni hdssb, mogu ti navesti i jos i neke marketing agencije koje istu stvar rade… Farmeron je prica za sebe, dvojici se posrecilo, ali to pretvorili u nista nisu i isto tako traze sve bespla i dobijaju…

Uglavnom nemoj dalje pricati o Osijeku kad nisi upucen, jos ce ispasti da su to dobre firme, koje dobijaju poslove za gradske i zupanijske firme po rodbinskoj vezi.

No da se vratim na temu, vidim da ce se ovo pretvoriti u prepucavanje i nista donijeti nece, pa ne zelim i sam dalje to nastavljati.
Moj prijedlog za poboljsanje webmajstora:
-Vise objavljivanja clanaka, mislim da je jedan clanak svakih par dana premalo
-Kontrola pojedinih clanova koji samo izazivaju svadje, osobito sam vidio nekih “starih” clanova, koji pisu apsolutno o svemu, samo ne o onome o cemu je ovaj forum, takvi neka onda idu na chatove ili neke spamerske forume
-zabraniti da se reklamiraju razne stranice ako netko nema recimo 20 postova, jer ovo je vec postalo mjesto samo za glupa reklamiranja
-Ubacivanje novih kategorija za web programske jezike(npr Ruby on rails), ubacivanje recimo kategorije HTML 5 ili podkategorije u html forumu, dodavanje posebnog bloka foruma za recimo CMS sustave[/quote]

• temu o Osijeku preskačem

-Članak možeš i ti napisati i bit će objavljen na portalu - prilika za privatni marketing
-Pisalo se u forumu Birtija koji nije moderiran i može se pisati o svemu - iako bi se o tome dalo raspravljati

• Istina, uvesti nekog reda bar 30 dana član, i/ili na ograničen broj postova
    -CMS sustavi imaju svoje mjesto u forumu
    Skripte i gotove web aplikacije(2 pogleda)
    Problemi s forumima (npr. phpBB), CMS sustavima (npr. PHPNuke, CuteNews…) i ostalim skriptama? Postajte ovdje, a NE u forum “PROGRAMIRANJE PHP”!

[quote=“mestro67”]- temu o Osijeku preskačem

-Članak možeš i ti napisati i bit će objavljen na portalu - prilika za privatni marketing
-Pisalo se u forumu Birtija koji nije moderiran i može se pisati o svemu - iako bi se o tome dalo raspravljati

• Istina, uvesti nekog reda bar 30 dana član, i/ili na ograničen broj postova
    -CMS sustavi imaju svoje mjesto u forumu
    Skripte i gotove web aplikacije(2 pogleda)
    Problemi s forumima (npr. phpBB), CMS sustavima (npr. PHPNuke, CuteNews…) i ostalim skriptama? Postajte ovdje, a NE u forum “PROGRAMIRANJE PHP”!
    …[/quote]

hm, vidis to nisam znao, nije lose :smiley:

Znam da cms sustavi imaju mjesto, ali je sve to izmjesano, bolje bi bilo da bude makar sortirano po najpopularnijim cms-ovima

Nu, ja otvorim dušu, i tema završi u birtiji! :open_mouth:

[quote=“zerocoolos”]hm, vidis to nisam znao, nije lose :smiley:

Znam da cms sustavi imaju mjesto, ali je sve to izmjesano, bolje bi bilo da bude makar sortirano po najpopularnijim cms-ovima[/quote]

“Skripte i gotove web aplikacije” je najopterećeniji dio foruma, s najviše postova.
Predlagao sam da se unutar toga otvore podforumi “CMS”, “Forumi” i “Aplikacije za društvene mreže”, ali to nije prošlo…

Neki stari članovi sa iskustvom i znanjem su otišli ili se pasivizirali iz raznih razloga:
a) dopizdila im je pojava gdje potpuno besplatno daju skupo plaćeno znanje, a nakon par dana ili tjedana se taj naučeni ide “rasipati” tim istim znanjem, čak i prema onom tko je znanje dao
b) dopizdili su im (uglavnom mladi) bahati huligani koji na forumu koriste vokabular sa ulice
c) dopizdilo im je silno vrištanje i propagiranje komunističkih furki na svim razinama
d) ne smatraju da je ono što radi Google niti sadašnjost, a još manje IT budućnost, a Google se nevjerojatno isfurava
e) ne smatraju da je lova i sveprisutna trgovina važnija od znanja (možda i zato jer lovu imaju :))

Iz tih razgovora, a i vlastitog iskustva, rekao bih da forumi nemaju nekakvu budućnost, odnosno zastarjeli su.
Ljudi postaju revoltirani sveprisutnom jeftinom komercijalizacijom, a s druge strane sve svjesniji skupoće vlastitih vještina i znanja. Odgovore na vlastita pitanja je lakše dobiti od provjerenih autoriteta za određena područja nego se izlagati huliganima ili pljuvanju po “svetim” životnim stvarima. Ja, npr. rado pomažem putem PM-a ili Skypea, a odavno već javno pokušavam pomoći samo nedvojbenim OK ljudima.

Dakle, ako nema kvalitetnih pitanja, kvalitetnih odgovora ili više snishodljivosti, budućnost foruma je jako upitna. Naravno, ne samo ovog. Osim Hrvatske, slične sam pojave primjetio i na nekim US forumima…

Sljaker, složio bih se da druga dva foruma koja aktivno pohodim nemaju taj problem. Možda je do teme koja se povezuje sa novcem i zaradom, to obično uništi svaku zajednicu. I komunisti naravno! :stuck_out_tongue:

Pričam o IT forumima, oni su mi relevantni.
Da, novac i zarada su jako zajebani ideali…

Međutim, mislim da još veću ulogu igra svijest da je znanje kapital, da ga je teško i skupo napabirčiti te da ga ne treba besplatno dijeliti.

Inače nikad nisam forume gledao kao mjesto stjecanja znanja, već mjesto gdje se rješavaju problemi, i gdje možeš dobiti kritike na svoja rješenja. Blogovi su pravo mjesto da se nešto nauči. Prije par godina sam intezivno pratio blogove, barem 50 developera no danas više ne pratim toliko.
No oni blogovi koji su bili posebno interesantni u njima autor ipak daje svoj neki pogled na neku stvar. Nije suhoparno davanje rješenja ili još gore prenošenje nekog rješenja.
Uglavnom, to je isto nešto što fali kod nas.
Neznam kako je u “Java svijetu”, “sql svijetu”, kako je kod operativnih sustava no u zadnjih 5 godina web je redefiniran, i taj progresivni napredak se nastavlja i lako je izgubiti korak.
Danas moraš imati jednog klijent developera, server side developera i jednog OS developera da bi kljentu mogao ponuditi potpunu i kvalitetnu uslugu izrade web rješenja. Normalno postoje i ljudi koji mogu to sve sami.
Doskočilo se time raznim servisima na server strani (najbolji primjer su chatovi za koji se koriste treći servisi), na klijent strani se kupe widgeti itd., na server strani se uzima gotov software.

I bio sam prije par godina pisao da dolaze zlatna vremena za freelancera i ljude koji imaju širinu u web razvoju jer klijenti će tražiti sve više a firme se jednostavno nemogu tako jednostavno prilagoditi zahtjevima klijenta.
I u zadnji 5 poslova (u zadnji dvije godine) u kojima sam pregovarao sa hrvatskim klijentima svugdje je na neki način trebalo napraviti aplikacija na koja će raditi na serveru, no do projekta nebi skoro nikad došlo, nema dogovora oko cijene. Iako sam slao ponude koje su jako jeftine ne odgovara im da plate išta…!?
Znaći potražnja za izradom rješenja na server strani postoje, ali očito još naše tržište nije spremno takav rad platiti (to je definitivno puno kompleksiniji posao od izrade mobilnih aplikacija čije cijene su urnebesno velike), a i da su naše firme spremne takav rad pokriti nebi dolazio do ponuda za takve poslove.

I imamo naljepši primjer kako progresivni razvoj u webu gazi sve pred sobom. Primjer flasha, koji je bio i ostao skupa roba za naplatiti, naše domaće firme nisu uspjele pratiti svijetske trendove. Samo ih je pregazila tehnologija. Dali će se to dogoditi i u budučnosti sa HTML 5 vidjeti ćemo, jer HTML ide daleko iznad novih elementa za izradu stranice.

A i jedan veliki problem zatvorenost naše scene, upoznao sam pregršt developera koji pošteno odrade svojih 8h pa se isključe iz weba.
Mislim da bi trebalo nešto pronaći da se te ljude angažira da i u slobodno vrijeme svoje znanje i stečeno iskustvo kroz godine rada na neki način podjele. Nažalost dosta njih i nije to u mogučnosti zbog prirode svojeg posla,

U hrvatskoj ima dosta ljudi koji rade na održavanju, a većina scene su ljudi koji rade u razvoju, no mislim da ti ljudi koji rade samo sa jednim, svojim softwarom u nekoj tvrtki imaju puno toga za reći, no nažalost jednostavno ih nema.
Za razliku onih u razvoju koji, naprave proizvod i isporuče ga i više ih nije briga, ovi drugi moraju svakodnevno polagati račune zašto nešto njegovog poslodavca dođe nešto toliko. Moraju razmišljati da kod sa kojim rade će i sutra će raditi na njemu.
Znaći radi se o totalno drugačijem pristupu radu. Ne vrijedi mi nešto nakucati za 5 minuta danas, ako ću sutra to opet treba mjenjati i opet kucati, kucati, treba nam kvalitetno rješenje.
Njihov rad se može vremenski pratiti i analizirati, mogu učiti na vlastitim greškama, uglavnom mogu steči veliko iskustvo, koje opet nigdje ne ostane zapisano.

Zanimljivo, ja pak mislim da su do sada i najzagriženiji trebali shvatiti da smo od malih nogu obmanjivani i da je kapital nafta, željezna rudača, ugljen, voda i slično a nikako znanje. To sa znanjem pričaju pametni da bi bolje izrabljivali te “pune znanja” ili “kapitala”. Moja dva centa, što bi se reklo.

Znanje kao “intelektualni” kapital i materijalni kapital su ruku pod ruku. Jedno bez drugoga ne hodaju.
Možeš imati hektare šuma koji su ti jedino iskoristivi za grijanje (ako imaš znanje o vatri). Uz znanje obrade drva, ti hektari šuma dobiju sasvim drugu vrijednost.

[quote=“trnac”]Znanje kao “intelektualni” kapital i materijalni kapital su ruku pod ruku. Jedno bez drugoga ne hodaju.
Možeš imati hektare šuma koji su ti jedino iskoristivi za grijanje (ako imaš znanje o vatri). Uz znanje obrade drva, ti hektari šuma dobiju sasvim drugu vrijednost.[/quote]

Pa to sam i rekao, moraš imati budale sa znanjem da rade za tebe. Nitko se nije znanja najeo. Ispričavam se što to ne upakiram tako lijepo, to je moj križ.

[quote=“trnac”]Znanje kao “intelektualni” kapital i materijalni kapital su ruku pod ruku. Jedno bez drugoga ne hodaju.
Možeš imati hektare šuma koji su ti jedino iskoristivi za grijanje (ako imaš znanje o vatri). Uz znanje obrade drva, ti hektari šuma dobiju sasvim drugu vrijednost.[/quote]

znanje o zaradjivanju i “zabranjeno” imaju vrijednost. Sve drugo se
prostituira i na dobroj je volji trzista

Možda i zato imamo glupi obrazovani sustav (jel se to šta mjenjalo u zadnjih 20-40godina) koje je jedini cilj izbaciti čovjeka koji može u miru 8h dnevno sjediti/raditi i rješavati naloge od vučitelja:)

Ja, recimo, smatram da su znanje, informacije i poznanstva jedini istinski kapital. Kad imaš to troje, sve su druge stvari izuzetno lako dostupne.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja