Carina na informaticku opremu

Pozdrav.
Planiram u skorije vrijeme narucit neke stvari sa amazona ali ne kuzim oko carine. Planiram narucit u vrijednosti do 1000$. To bi bile komponente i mobitel. Koliko bi me ocarinili u ovoj nasoj dragoj, lopovskoj 'rvackoj? Preko amazona znaci sve ide, postarina jel se placa unaprijed ili?

sa kojem amazona ? .uk . usa konkretnije dali bi ti pošiljka stigla iz EU ili iz amerike
ako ide iz amerike onda samo plaćaš 25% pdv-a i carinske troškove, a carine na informatičku opremu nema.

Naruci sa amazon.co.uk i nema carine.

[quote=“chief_wolfinjo”]sa kojem amazona ? .uk . usa konkretnije dali bi ti pošiljka stigla iz EU ili iz amerike
ako ide iz amerike onda samo plaćaš 25% pdv-a i carinske troškove, a carine na informatičku opremu nema.[/quote]

Samo 25% i carina. SAMO.

To je 100% sigurno? Za komponente i mobitel? Mada su tamo cijene much much bigger :S

110% nije bitno sta je (ok je, ne mozes automobil samo tako uvesti), ali ne placas carinu/pdv kada narucujes iz EU. Pdv ti je obracunat u cijeni koju platis u trgovini, a carine nema.

Za mobitele si pogledaj dal ti treba dozvola od hakoma, za to nisam siguran.

P.S Baci pogled na ovu temu:
http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/opcenito-o-kupnji-eu/189582.aspx

Odlicno :smiley: :smiley: Prvi put da imam neke koristi od EU. Ma kakav HAKOM, ne zanimaju me oni :smiley:

U BiH je oslobodjena carina za robu iz EU ali porez od 17% se mora platiti.

unutar EU nema pdv-a niti carine… od 01.07.
a za mobitele više ne treba potvrda od Hakoma.

Carine nema za robu iz zemalja s kojima smo u carinskoj uniji. U carinskoj uniji smo sa svim zemljama EU i s još nekoliko zemalja koje nisu u EU. Npr. Turska nije u EU, ali je u carinskoj uniji s Hrvatskom. Dakle, nema carine za robu kupljenu u UK.

PDV se ne može izbjeći, ali ako kupuješ robu iz UK, plaćaš njihov VAT od 20%, a ne naš PDV od 25%.

Što se Hakoma tiče, nisam 100% siguran, ali ako je mobitel uvezen u EU i legalno se prodaje u EU, to znači da zadovoljava sve propise EU. A kako su EU propisi ujedno i naši propisi, Hakom tu nema što tražiti. Mobitel koji je dobar Englezima, dobar je i nama.

dobar je i kinez. ja sam već nekoliko mobitela naručio iz Kine i svi su prošlo čak i bez davanja ikakvih :slight_smile:

[quote=“Stol3x”]Odlicno :smiley: :smiley: Prvi put da imam neke koristi od EU. Ma kakav HAKOM, ne zanimaju me oni :D[/quote]Ne zanimaju oni tebe, ali zanimaš ti njih. Ako ti stvar bude otvorena na carini, a treba dozvolu HAKOM-a, možeš se pozdraviti.

Do nedavno je kod nas za bilo kakvu opremu koja odašilje radio-valove bilo potrebno ishoditi dozvolu HAKOM-a, što bi se radilo da se dostavi deklaracija proizvođača i plati par stotina kuna, a dobivena dozvola bi vrijedila za nekoliko komada te robe.

Koliko sam čuo, od nedavno je ta kontrola ukinuta. Međutim, treba znati da je time samo odgovornost prebačena s HAKOM-a na kupca – ako bi oprema ipak uzrokovala kakvu štetu jer nije usklađena sa standardima, gabula za onoga tko ju je upotrijebio.

Kakvu stetu moze izazvat mobitel? Koji je sigurno i jest kvalitetniji nego ovo sta kod nas preprodaju one kineske shitove. Kako god, folija ftw :slight_smile: