Carina na iPhone i Macbook

A što je s korištenom robom? Mislim, ja znam da je moj stric donio (istina, osobno) svoju liniju kada je bio kupio novu - bez dokaza o kupovini, došli na carinu, frajer je pogledao, rekao da idemo i mi otišli dalje.

Sto se tice dostave postom ili bilo kojom sluzbom, ni to ne prolazi. I za koristenu robu mora postojati nekakav racun (jer i koristena roba ima svoju cijenu, a kao sto sam vec rekao “gift” fore ne prolaze).

Ako budeš imao sreće neće paket niti cariniti niti otvarati, nekada im se očito neradi.

Ako nepredočiš račun zaračunat će ti ogromnu cijenu bez obzira što taj predmet košta duplo manje.
Na cijenu proizvoda uračunaš 23% pdv i ona na to sve 11% carine.

(200+ iskustava mi je u rukama sa carinom i još ih nisam skužio) :smiley:

Ali gle, moj račun za to sve je bio 0$, da ja njima dam takav račun reći će da sam lud. ali tako je kako je, da prema računu računaju carinu ja bih imao možda stotinjak kuna.

Gledaju racun, ali ako je realan. Nisu ni oni glupi bas kako se cine…

Ako gledaju koliko sam JA platio za to sve, onda ne može biti realnji od 0$

Carini se vrijednost robe.

U normalnoj špediciji osnovica za carinu je vrijednost robe uvećana za transportne troškove do granice RH.
Ukoliko troškovi nisu iskazani, imaju neke tablice po kojima izračunavaju troškove i uvećavaju carinsku osnovicu.

Nabavna vrijednost robe + transportni troškovi (stvarni ili procjenjeni) do RH + carina su osnovica za PDV.

I plus, naravno, faktor Schroedingerove mačke, koji kaže da ne možeš znati koja će cijena carine biti dok predmet stvarno ne bude ocarinjen.

[quote=“sezam-picika”]Ne zaboravi da ces za iPhone trebati dozvolu za uvoz Agencije za telekomunikacije. To ti je oko 200 kn![/quote]U kojim slučajevima treba ta dozvola i koji je njen smisao - punjenje proračuna ili nešto bez čega se ne može koristit mobitel?

Ne znam, ne radim u toj agenciji. Dozvola od njih je potreba za svaku telekomunikaciju opremu koja ulazi u RH.

[quote=“bbsantic”]U kojim slučajevima treba ta dozvola i koji je njen smisao - punjenje proračuna ili nešto bez čega se ne može koristit mobitel?[/quote]Primjerice, mora se provjeriti da RF oprema stvarno emitira samo u za to predviđenom radio-frekvencijskom pojasu. Pretpostavljam da ima i drugih takvih stvari, telekom je tehnički jako reguliran (npr. nagađam da se kod telefona koji se spaja na paricu i zatvara nekakav strujni krug prema centrali mora osigurati da je propisanih električkih karakteristika, da ne stvara smetnje i sl.).

Pretpostavljam da se tako testiraju i strujni potrošači, da ne stvaraju u elektroenergetskoj mreži smetnje van propisanih i sl.

Može li mi tko reći u koju kategoriju stavim macbook pro kako bi izračunao carinu

http://www.carina.hr/CURH/Dokumenti/Globalni/CT2009.zip

UPDATE:

I Timmy? Je li došla roba? Koliko si platio i što?

na netbook vrijednosti 400$ koji sam dobio kao poklon iz usa morao sam platiti ukupno 690 kn troskova. najvise na carinu, 400 i nesto. ostalo na troskove oversea pri prosredovanju pri carinjenju i jos troskovi skladistenja kod njih.

[quote=“tsereg”]UPDATE:

I Timmy? Je li došla roba? Koliko si platio i što?[/quote]

ništa još nije došlo, već 52 dana. užasno me ljuti to
Čini se da već ima jedan takav slučaj
http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=4&ID_VIJESTI=118136

Problem je to što meni treba doći 2 iphone i 1 macbook pro, a kasnije možda macbook air.

Još ništa? :slight_smile:

Još ništa? I mene zanima, planirao sam si uzeti iPhone s ebaya.

meni macbook air za 1 dan dosao iz svedske preko fedexa :slight_smile:

Jesi plaćao šta dodatno osim cijene uređaja i poštarine?
I gdje si ga uopće naručio (može link) pa da ti dođe iz Švedske preko fedexa?