Case study - kako mi je gugl unistil stranice (ili ja sam)

isti url sve isto samo update vremena… tu nije stvar o nekom uguravanju neg cist refreshanju posta…tih primjera moze bit hrpa…tipa da se ponovo objave neki stari recepti za kolace za bozic kad je to aktualno etc…mozd bi izbor teme na wp mogo to rijesiti ali nisam siguran…

fora je sto sam neke stranice dodatno dopunio i obogatio relevantnim sadrzajem…al nije se pokazalo ucinkovitim… cak je bilo kontraproduktivno…

Ako si isao samo na update,ne bi trebalo da bude bilo kakvih problema.
Screenshot_6

Ali ako si isao na add new post, pa tu objavio novi post sa istim URLom a rethodni izbrisao, e onda je to problem.
Screenshot_7

1 Like

E to, to se meni dešavalo. Nastojim srediti sajt, napucam ga sa relevantnim kvalitetnim sadržajem, a on nakraju slabo rankira, a stari sadržaj bude potisnuti i izgubi ranking.

Ovo refreshanje članaka sa novim datumom ja ne bi radio. Google je pametan, navodno.

Updejt clanaka je preporucljiv, ali pravi apdejt sa dodavanjem novog sadrzaja, poboljsavanje starog itd. Ali je jako bitno da to bude UPDATE a ne REPUBLISH jer su to skroz razlicite stvari. Postoji cak i metoda za poguravanje sadrzaja kroz updejtovanje i za pojedine niche gde se trazi svez sadrzaj sasvim lepo radi.

2 Likeova

Update clanka iskljucivo raditi ako ste u međuvremenu pronasli nove neke informacije vezane za temu koju ste pisali, pa da dodate u clanak. Nipošto brisati clanak pa ponovo publishati ili samo ici na update bez dodavanja novi informacija. Kad se malo prokonta i ima logike :roll_eyes:

Ne bih se slozio sa ovom tvrdnjom. Po ovoj vasoj logici ako poboljsam post u vizualnom smislu, eto penal.

Nisi ti ovo lepo razumeo. Vizuelna promena je update. Mi pricamo o skroz novom postu da nije pozeljan kao i “fake” update.

Mislim da se Google ne mlati s tim “fake updates”. Jer npr. ako imam jednu gramaticku gresku, naravno da cu uraditi update. Meni dovoljan razlog. Na to ni ne pazim.

Ali brisanje vec indeksiranog clanka i republish s novim url ne donosi nikakav benefit. Nesto sto je vec indeksirano tjeras opet van indexa.
No ima i tu izuzetaka. Ako imas zombi stranice koje nemaju niakvu posjetu, spojiti njih par tematski vezanih u jedan dobar clanak, i redirekt Sa starih url na taj novi clanak
…takav republishing ima smisla.

1 Like

Molio bi @BigTruck da se javi… inače će past moral foruma :smiley:

Updejtovanje clanaka je jedna od najkorisnijih stvari koje smo mi uradili, ali za razliku, mi uvijek radimo da dopunimo clanak sa relevantnim stvarima i tipa ako neki clanak ima 1500 rijeci mi ga dopunimo sa 1000 dodatnih ili cak totalno izmijenimo prvi clanak i napiseml novi sa 2500.

Mi koristimo https://www.clearscope.io/ za kreiranje novog contenta ali i updejt starog. Premium je softwere i kosta dosta, posebno ukoliko objavljujete i updejtujete clanke na skali kojoj mi radimo ali kroz analize smo zakljucili da stvarno radi odlicno stvar i nama se visestruko isplati.

Uglavnom sta radi i kako funkcionise, istrazite malo sami, ali otkad njega koristimo inhouse team za content se preporodio kao i jedan dio outsourcanja contenta.

Updejtovanje clanaka bez mijenjanje sadrzaja, prostom logikom nema nikakvog smisla i vjerujem da kratkorocno ili dugorocno moze da bude jako losa stvar.

1 Like

Možeš li šerovat javno ili na privat par sajtova sa ovih gore printscreenova?

Ako ne želiš onda recimo napamet (mogućnost greške) ovih desetak sajtova što su ti vezani sa biznisom i nadimkom na forumu imaju dosta nekih problema.

Evo konkretnih tački:

  • dosta sajtova ti nije mobile friendly, a Google već jako dugo forsira “mobile first” indeks, što znači veliki procenat sajtova ti pati od tog
  • neažuriran sadržaj (znači samo promjena datuma ne znači ništa)
  • neki sajtovi ti imaju plitak i površan sadržaj, nekad je takav sadržaj štetio cijelom sajtu, sada kažu samo toj pojedinačnoj podstranici, ipak po mom mišljenju prevelik broj takvih sigurno i dalje može naštetiti i sajtu
  • sajtovi ti nemaju SSL, a imaju login forme ili nešto što se nudi korisnicima nakon registracije
  • neki sajtovi koji su bili ovdje na prodaju, a ti si ih vjerovatno kupio, imaju loš “backlink profile”
  • neki sajtovi koji su bili ovdje na prodaju, a ti si ih vjerovatno kupio, a prodaju ili nude članstvo, su warez, npr. par DMCA prijava i takav sajt pada
  • neki sajtovi ti imaju očajan usability, od tipografije do strukture, noviji Google Rater Guidelinesi ti to spominju

Kako popraviti situaciju? Po mom većinu sajtova moraš suštinski promjeniti i kao što je neko spomenuo pogledati korelaciju datuma pada sa određenim Google updateom, mada tebi je problem što i ako to uradiš za dati update, sigurno te je okinuo i neki update koji je došao poslije toga.

3 Likeova

da sve to stoji al svejedno mislim da to nisu tako znacajne stvari da bi posjet bio toliko slab… mozda ovaj backlink profile najvise hm…poslal sam ti na privat

ajd da ne b ude tak negativan ton i da ne kukam imam par koje ok kucaju…
doduse njih i aktivno reklamiram…valjd necu urec da i one riknu haha