Cena izgradnje ovakvog sajta

Taj mit o sposobnostima WP-a je provalio neki lik koji je bio ogranicen ko balkon jer nije znao neko rijesenje za svoj problem sa WP-om.I eto danas masa ljudi ima tu predrasudu da je WP idealan za simple stvari a da je za teze npr. Drupal lol.Procitao sam milion clanaka o tome kao WP je za pocetnike i jednostavne stvari, Joomla je zlatna sredina lol, Drupal je ono bas kompleksan.

Hajde neka mi neko objasni, od ovih sto tvrde da je WP za simple stvari, sta se to ne moze u WP-u uraditi a da se sa custom rijesenjem moze, mislim na one stvari na kojima su oni stali prilikom upotrebe WP-a ?

Naravno. Pričam o ozbiljnijoj bazi. 30k postova nije velika baza i to je nešto što sam MySQL relativno lako sažvače baz neke optimizacije. Međutim, ako uzmeš da na teritoriji Srbije jedan Limundo ima 400k članova i da oni imaju preko 1.000.000 predmeta na prodaju. Ovakva mreža bi mogla lako dostići 100k članova, koji bi mogli generisati ogroman saobraćaj i koji ne verujem da bi s lakoćom mogao obrađivati. Pričam o zaista velikim bazama.

Ok ljudi, moze se zakljuciti i da WP i Custom kodiranje mogu da se primene u izgradnji ovakvog i slicnih sajtova.
S obzirom da WP ima dosta pripreljenih, gotovih funkcija, sam admin panel je vec uradjen i verovatno jos dosta toga, da li to znaci da bi cena sajta izradjenog u WP trebala da bude niza od cene izgradnje Custom sajta?

Samo cu reci:
http://milesj.me/blog/read/wordpress-is-bad-mmmk
http://www.phpvs.net/2009/12/08/an-exercise-in-WordPress-integration-or-why-WordPress-sucks/

“Your post sounds like the story of my life as a WP dev… Even after 5 years of using it, I’m still amazed by the garbage code-base I end up using on a daily basis. It’s sick that there are no other CMS’ with a half-decent GUI around…”

jedan od komentara na potonjem blogu

Cena izgradnje koju ćeš platiti u startu za WP će biti svakako niža.
Ukoliko planiraš da ozbiljno razviješ sajt, cena će biti veća ako kreneš od WP jer ćeš kasnije opet završiti sa custom rešenjem uvećanim za troškove prebacivanja baze.
Ukoliko planiraš da ostaneš na nekom nižem nivou (manje korisnika, uža publika, ne veliki saobraćaj) cena će ti ostati niska.
S druge strane kod WP je problem ako koristiš veći broj pluginova, tako da se često desi da kod nadogradnje nekog od njih (ili WP-a samog) sajt prestane da radi. Rešenje je ne nadograđivati ništa, ali onda ostaju bezbednosni propusti.
Elem, moj je zaključak da ukoliko želiš ozbiljno da razvijaš sajt, uradi custom. Ukoliko želiš samo da se hobiraš i nešto čeprkaš i učiš - uradi WP, pa ako se sajt razvije doplati da ti se prebaci na neko custom rešenje.

Naravno da se može to napravit na WP-u niko to nije reko. No problem ti je u bazi za ovakve stvari. Vjerojatno ćeš za takve stvari sve morat sam pisat i pragođavat uvjetima WP što može izać skuplje i dulje nego sve raditi costume od 0.

Ovakva stranica se napravi sa cca. 3000 kuna +pdv :slight_smile:

Pa naravno da je WP los, zato ga i koristi 20%+ top stranica na netu :slight_smile:

Kao i svaki sustav, i WP ima nedostataka, a isti se najvise ocituju zbog paznje koju WP zajednica pridodaje ‘backward compatibility’-ju. No to je i jedan od razloga zasto je WP ovako popularan. Dvosjekli mac.

To se dogodi samo ako developer nezna sto radi, jako ces rijetko vidjeti da se nesto ozbiljno pokvari kod update-a jer odgovorni developeri tjednima unaprijed testiraju plugin-ove/teme koje aktivno odrzavaju sa beta verzijama WordPressa.

Za ovakvu neku (a i bilo koju drugu stranicu), ukoliko developer zna sto radi, nema potrebe za vise od par plugin-ova kojih nema smisla pisati ispocetka.

Da, a kad tako nesto MS izjavi onda se po njemu pljuje ko po najvecem neprijatelju. Jao, jao. I pusti price o 20% top stranica, koristi se samo jednim dijelom i ot neki njegov dio , ali ne iskljucivo wordpress. To ti je kao da FB sad tvoje postove na tvoj stranici prikazuje preko WPa i onda ti onako slavodobitno izjavis pa i FB koristi WP, ma koristi ga ■■■■■.

Ne bih znao posto se ne bavim desktop aplikacijama, ali za web domenu mogu reci da je ovo sto WP radi dobro (a to potkrepljuju i brojke, nema boljeg argumenta).

A to znas jer si ti radio statistiku?

Toliki rant protiv WordPressa vec nekoliko godina, a on i dalje siba i nema konkurencije, ja bih se vec odavno zapitao da li sam mozda u krivu.

Htio ti to ili ne, WordPress je sve popularniji i sve vise klijenata zeli stranice/aplikacije iskljucivo temeljeno na WordPress-u. Prestani ga mrziti i iskoristi priliku, sta prije krenes, to bolje. Jer WP developera ne fali, posao ce uzeti netko drugi a tvoj bunt nece rezultirati nicime.

1 Like

Upravo to je suština. WP je popularan zato što ima sijaset gotovih pluginova i tema. Uz to je lako da bilo ko, uz obuku od par sati, postavi WP based sajt, ali se mnogi usuđuju nazivati developerima.

Daleko od toga da WP nije kvalitetan, ali treba mu znati granice. E sad, ima ljudi kojima se celokupno znanje završava na WP-u i to ne bih da komentarišem, jer opet smatram da je najbolje da svako radi u alatu koji najbolje poznaje.

Lično koristim WP svugde gde je podesan. Za ovo nije. Štaviše, koristim i druge CMS-ove i OS rešenja. Za svaku namenu ono što joj najviše odgovara.

Odakle ti da ga mrzim, pa radim s Wordpressom vec zadnjih ne znam koliko godina skoro svakodnevno, ali jednostavno nisam zasljepljenj njegovom “ljepotom” i nije mi alat za sve poslove kako bi ga pod svaku cijenu nekolicina kvazi developera htjelo progurati jer ne znaju bolje. Svjestan sam i njegovih prednosti i njegovih nedostataka.

I da kad mislim da wordpress nije platforma s kojom se posao moze kvalitetno odraditi onda ga i odbijem. Evo prije cca. mjesec dana smo odbili posao vrijedan x000 € jer je klijent inzistirao na Wordpressu, a to nije bio posao koji mozes kvalitetno odraditi s Wordpressom.

Odavno je WP prestao biti samo platforma za blogere, mogu se itekako slozeni sajtovi napraviti u Wordpressu. Ovaj sajt koji trazis je ko stvoren za napraviti ga u Wordpressu… To ti je inace i najjeftinija varijanta po mojoj procjeni.

EDIT: a mozda ima i boljih solucjia, nisam vise siguran