Certificiranje, diplome i kursevi

Zanima koja je po vama najbolji način za sticanje nekog validnog znanja i cerifikata ili diplome za oblast IT, kao što je web dizajner, ili mobile developer itd.
Konkretno me zanima najbolja opcija za cetifiranje izvan fakultetskog obrazovanja, ima na primjer

koja je najbolja na ovim prostorima ex Yu

Ma to ti je sve nula čista. Ili znaš raditi ili ne znaš. Drugim riječima, ili imaš reference ili nemaš. Step by step.

Ja sam pohađao tri različita tečaja u Algebri (grafički dizajn, web development, PHP/MySQL).
Ukratko, na tim tečajevima dobiješ samo kvalitetne temelje po kojima se dalje moraš razvijati sam.

Za druga učilišta ne znam, ali opčenito sa Algebrom sam zadovoljan. Kao i večina mojih kolega koji
nisu fantazirali o tome da će nakon tečaja postati programeri ili dizajneri.

MIslim da Algebra ima najveći spektar certificiranja na našim prostorima. Po novom čak i čuveni
PHP Zend.

U IT academy je cijena 1215 eur za jednogodišnje skolovanje za razvoj mobilnih aplikacija, u algebri nisam gledao jos,

meni bi trebao neki validan dokaz - papir, certifikat o poznavanju neke oblasti , zato bih upisao neki kurs-tečaj.

imate li iskustva sa ITAcademy u Beogradu?

Doduše, kad malo bolje razmislim, Microsoftovi industrijski certifikati su jako cijenjeni, ali vjerojatno zato jer naučiš nešto.

Na tečaju dobiješ priliku da puno toga naučiš, ali da će ti to pomoći kod zaposlenja - sumnjam. Nitko danas ne pita za papir. Pokaži ti rađe nešto konkretno.

Dobro znam da je znanje najvažnije, ali prilikom dobijanja posla traži se i neki dokaz o poznavanju tražene oblasti, a ne da se pojavljujes kao neki SAMOUKI strucnjak.

Koji je najbolji centar za sticanje nekog certifikata: Algebra, ItAcademy, … ne znam ima li još

Prilikom prvog ili drugog intervjua obično prolaziš testove koji prilično precizno pokazuju da li raspolažeš onime što poslodavac treba. Niti jedan ozbiljan poslodavac neće se osloniti na neku diplomu ili certifikat.

Vjeruj mi, govorim iz iskustva, a ima ovdje još ljudi koji to mogu potvrditi.

Certifikat nije cilj sam sebi. Poanta je da stekneš znanje, ako ganjaš papir nešto si krivo shvatio.

I da se još nadovežem:
Nekim poslodavcima je bitno da imaš diplomu, ali opet, ne radi znanja. Ako imaš diplomu znači da si sposoban organizirati se i izvršiti sve svoje obaveze na vrijeme. Iako je takvih jako malo, mogu ih razumjeti.

Certifikati definitivno nisu na cijeni prilikom zapošljavanja. Uzmi u obzir da ih je jako lagano sakupiti.

[quote=“Junior”]

Certifikat nije cilj sam sebi. Poanta je da stekneš znanje, ako ganjaš papir nešto si krivo shvatio.

I da se još nadovežem:
Nekim poslodavcima je bitno da imaš diplomu, ali opet, ne radi znanja. Ako imaš diplomu znači da si sposoban organizirati se i izvršiti sve svoje obaveze na vrijeme. Iako je takvih jako malo, mogu ih razumjeti.

Certifikati definitivno nisu na cijeni prilikom zapošljavanja. Uzmi u obzir da ih je jako lagano sakupiti.[/quote]

Ti upravo govoris ono sto ja mislim :slight_smile:

Recimo moja frendica je sluzbeno informaticki pismenija od mene. Ima one sve ECDL ili sto vec za word, excel i sl… Čak ima i php certifikat, a ne zna sto je apache ili mysql…

Ti tečajevi su ok jer te uvedu u sve i brze shvatis neke stvari + mozes pitati instruktora, al daju valjda 5% od svega kaj ces nauciti kasnije i kaj ce ti trebat

Ne znam što ti misliš, ali govorim updavo suprutno od onoga što si ti napisao :slight_smile:

[quote=“33diz”]
MIslim da Algebra ima najveći spektar certificiranja na našim prostorima. Po novom čak i čuveni
PHP Zend.[/quote]
Mislim da se dosta certifikata pa čak i Zendov, možeš polagati u Ispitnim centrima (pa čak i u Algebri) bez da si išao na njihove tečajeve.
Oni rade “samo” pripremu za certificiranje. Neznam kako je s drugim jel obavezno negdje nešto “odslušati” ali za Zendov certificat je neobavezno slušati bilo kakva predavanja predavanja.

Tu je upitno što bi termin samouk trebao znaći (netko tko nema nikakav papir!?), no certificiranje je u biti potvrda tvojeg znanja od vlasnika tehnologije a u PHP okruženju u većinu slučajeva taj vlasnik tehnologije pretpostavlja da čovjek certificira znanje koje je sam stekao. Zato i nema propisanih norma (barem kod Zend, Magento,PHP certificiranja) što ti moraš “odslušati” da bi se certificirao.

Pa da ovdje se radi čisto o profilu zaposlenika (osim ako baš posao ne zahtjeva neka specifična znanja).
Znam neke koje će teško zaposliti visoko obrazovanu osobu jer u većini slučajeva, nakon i par godina rada žele da zaposlenik radi svoj posao, dok visokoobrazovni očekuje promaknuće.
Znam jednog poslodavaca kojem ako se javiš na posao a u životopisu imaš iza sebe pokušaj pokretanja IT firme ili obrta, dobio si posao 90% (iako većina ljudi to ne preferira, ambicija je smrtni grijeh broj 1 kod zapošljavanja).

No baš da bi neko zapeo za certifikat, mislim da jedan certifikat ipak ima “malu vrijednost” pokraj FOI, FER ili sl.
Iako u jednoj nedavnoj anketi poslodavci su tvrdili suprotno da im je certificat skoro kao kvalitetno visoko IT obrazovanje.

Yes, zavisi o kojem certifikatu je riječ.
Za Zend ne moraš pohađati nigdje ništa. Prijaviš se za ispit i to je to (U Algebri je cca 1000 kn).
Za razliku recimo od Adobeovih certifikata, moraš pohađati u certificiranom učilištu.

E neznam, nisam to čuo da Adobe traži za certifikaciju “predavanja” kod ovlaštenih centara.
Baš pogledao na njihovoj stranici i nemogu ništa naći, no da bi se postao certificirani predavač treba slušati onsite predavanja.
A ovaj certifikat koja Algebra daje:
Adobe Certificate of Achievement: Adobe Web Site Designer, za to nisam čuo.

Gdje sam ja to napisao nesto suprotno
Mislim da ces se slozit s mnom da je znanje najvažnije a naravno još je bolje ako možes do dokumentovat sa “papirom”

Ja sam se pitao koji centri su najbolji ja znam za ova dva koje sam gore spomenuo

[quote=“mago”]Gdje sam ja to napisao nesto suprotno
Mislim da ces se slozit s mnom da je znanje najvažnije a naravno još je bolje ako možes do dokumentovat sa “papirom”
[/quote]

Nekako iz mojeg iskustva kod full time pozicija znanje nije visoko na listi prioriteta, papir kotira puno,puno bolje.
Kod freelancanja, znanje je sve, papir a i puno drugih stvari koje su neki kriteriji kod full time posla, jednostavne ne postoje.
Teško je tu generalizirati…

No često ljudi kad se zaposle od njih se nema velih očekivanja jer “sustav” funkcionira ili nasuprot tome postave se prevelika očekivanja.

Ali mislim da iznad svega važan je profil tebe kao osobe, obrazovanje ti može biti plus, fakutet ti može biti ali jebiga nisi oženjen i ne tražiš stabilnost već veća primanja i izazove…, Eh sorry ali to ti je veliki minus.
I tako ti to ide…,

[quote=“gorrc”]A ovaj certifikat koja Algebra daje:
Adobe Certificate of Achievement: Adobe Web Site Designer, za to nisam čuo.[/quote]

Hm…
a gdje si čuo da Algebra daje takav certifikat?

Moguče da Adobe ima više načina certificiranje za svoje programe.
Mi smo dobijali po jedan certifikat za svaki Adobe alat posebno
( Fireworks Adobe Certificate of Attendance, PS Adobe Certificate of Attendance … )
Tako je bilo za grafički dizajn i za web dizajn. Možda se nešto promijenilo u međuvremenu…

Možda se to odnosi na uvjerenje, koje se također dobije poslije završnih ispita.
Ali to je domaće uvjerenje ( za upis u radnu knjižicu ). A ovi Adobe certifikati su
međugalaktički.

[quote=“33diz”]Hm…

Moguče da Adobe ima više načina certificiranje za svoje programe.
Mi smo dobijali po jedan certifikat za svaki Adobe alat posebno
( Fireworks Adobe Certificate of Attendance, PS Adobe Certificate of Attendance … )
Tako je bilo za grafički dizajn i za web dizajn. Možda se nešto promijenilo u međuvremenu…
[/quote]

Hmm, mislim da tu neko nekog:) Provjerio na webu neke firme daju ovo nakon savladavanja vježbi, nije potreban nikakav završni ispit.

Pravo certificiranje za spomenute alate je ACE program i nije potrebno nikakvo prethodno slušanje predavanja.
Znači i “samouki” mogu pristupiti ispitu.
Spomenuo si još da taj ispit naplaćuju 1000kn, mislim da ovo zahtjeva istragu:)

Ne, nije potreban nikakav završni ispit za Adobe certifikate. Očito se nismo razumijeli.
Završni se polaže na kraju svih seminara. Uvjet za polaganje završnog je da se moraju položiti
svi seminarski ispiti. U slučaju tečaja za web dizajnera, seminarski ispiti su zapravo ispiti za Adobe Certifikate (Fw, Dw, Fl) + HTML/CSS.

[quote=“gorrc”]Pravo certificiranje za spomenute alate je ACE program i nije potrebno nikakvo prethodno slušanje predavanja.
Znači i “samouki” mogu pristupiti ispitu.[/quote]

Očito postoji razlika između Certificate of Achievement i Certificate of Attendance.
Možda su nama greškom podijelili krive certifikate:)

To sam spomenuo za PHP Zend.

Mislim da ste vi dobile certifikate koje Algebra ima pravo davati jer su ovlašteni training centar.
Niste dobili certikate od samog Adobe-a.
Zato se i spomomenute stvari ne mogu certificirati kod Adobe-a.
Pa kad pogledaš i sama imena certifikata vidi se razlika “Adobe Certified Expert”, certificira se imenica a kod ovih druga dva certificira se glagol:)

Copyright © 2022 WM Forum - AboutContact