Cijena rada PHP programera

Pozdrav ljudi,

Bi li mi netko mogao reći, koliko bih morao platiti kvalitetnog PHP i/ili Python programera da ga zaposlim? …ali onako iskreno :slight_smile:

6-7 tisuća kuna (10000 bruto)?

Mislim da si otprilike tu negdje. Ovisi koje uvjete ponudiš (radno vrijeme, mogućnost napredovanja itd).

Ovisi i o gradu, Zagreb je nešto skuplji od hrvatskog prosjeka.

Kvalitetnog PHP/Python programera kao prvo nećeš naći jer radi za dupli iznos kojeg si naveo i jednostavno mu ne možeš ponuditi uvjete kakve si sam ne može napraviti.

Možeš dobiti relativno ok radnika za 5-6 netto, ali riječ “kvalitetno” je upitna.

Naravno, mislim na Zagreb zato što je u ostatku zemlje praktički nemoguće pronaći odgovarajuće resurse… posebno Python

ovo je naravno non sense “von feinsten” što bi rekli nijemci. Odakle ti info i ideja da jedino u ZG-u imaš odgovarajuće resurse.

OK, ishitrena izjava. Iz moje perspektive izgleda tako tj. izjava se odnosi na moju okolinu, a ako se dislociram i iznajmim urede u nekom većem gradu to će sigurno biti Zagreb.

Inače, u drugim većim gradovima sigurno postoje neki kvalitetni ljudi, a vjerojatno ima individualaca i u provinciji. Raspoloživih… od ukupnog broja - 1%?

To bi se referirao na ono što je Gosaric napisao, a to je svi su raspoloživi, samo je pitanje što i koliko nudiš, da li ti treba kvalitetan ili ok developer, da li želiš nekog ko sanja to što radi ili ‘5:01’ developer, itd. :slight_smile: Ali da ne bih krenuo u nepotrebne rasprave i otišao u offtopic, da mislim da je za prosječnog PHP developera plača od 6.000 -7.000 kuna(netto) ok.

Najbolje ti je otvoriti natjčaj, postaviti jasne zahtjeve i očekivanja, te što nudiš za uzvrat. Vidjet ćeš kakav profil ljudi će ti se javljati pa ćeš sam prosuditi da li je to ono što ti tražiš.

Najpoštenije.

Na žalost, iz natječaja neće dobiti jasnu sliku. Iz pristiglih ponuda potrebno je napraviti selekciju i onda odraditi pismeni test u kojem će biti nekoliko zadataka iz kojih se može procjeniti način razmišljanja i kvaliteta osobe kao (PHP) programera.

Zadnji natječaji koje smo imali, javljale su se osobe koje sve znaju. Kada je trebalo odraditi nešto u živo, počele su graškice znoja kliziti niz čelo ili su ruke lagano podrhtavale.

@Trnac
Naravno da realno stanje ne znaš dokle god ta osoba ne radi pored tebe mjesec-dva. Ali mislim da je spomenuti način najrealniji.

Ulazni test i selekcija ponuda se podrazimijeva.

Dobro, nisam ni ja baš prvi put u ovoj situaciji i poznajem popriličan broj programera raznog kova i raznih primanja… Samo me zanima čuti još mišljenja.

Pa kad kažeš da dobar programer mora zarađivati duplo više od navedenoga iliti bruto 20000 pa to pomnožiš sa dvojicom i još dvojicom koji rade za duplo manje dođeš na 60000 mjesečno samo za plaće. Zamislimo još 10000 troškova poslovanja i ne isplati se pokretati projekt koji neće zarađivati 70x12 = 0,8 milijuna kuna godišnje, a s time se neće pokriti ulaganje tj. period samog razvoja nego samo tekuće poslovanje bez ikakvih drugih troškova. Pa stani malo :slight_smile: Nije to baš tako.

Je li u 6-7000 kn za prosječnog programera ja plaćam i njegove sate i dane istraživanja i proučavanja problema s kojim se prvi put susreće, a koji zapravo zahtjeva sat vremena?

Imao sam ja programiranje na faksu pa je profesor govorio - uvijek recite da sve znate jer svaki problem se može riješiti… samo - tko plaća to vrijeme?

Kako kaže Trnac, a dogodilo mi se… ljudi počmu raditi sa entuzijazmom, sve znaju i sve može, a kad dođu do stvarnih problema moral opada, razvoj usporava, mijenjaju se teme i onda razlaz… A oni mjeseci koje sam platio… nikom ništa!

Što mislite o podjeli projekta na faze oko kojih se USUGLASIMO, a onda isplata ide po učinjenom? Tako bi programer mogao premašiti predviđenu plaću, a ja sam zaštićen od nepredviđenih zastoja i učenja na poslu?

Kad kažeš da su svi raspoloživi samo je pitanje uvjeta, onda misliš kako bih ja trebao ponuditi 20000 kn, doprinose, stan i auto pa ću ga dobiti? Da, interesantno :slight_smile:

Još jedno pitanje; gdje je najbolje oglašavati ponude poslova u ovoj branši? rep.hr? posao.hr? Gdje još?

Najbolje je staviti oglas svuda, prije svega rep.hr i specijalizirani forumi.

Opet ću morati navesti nešto što se drugima podrazumijeva ali nema veze…
Razvoj softvera je skup sport. Bez obzira radi li se o desktop ili web aplikacijama.

Ako nema zalihe novca da se plati hladan pogon (ili neki drugi način preživljavanja) do očekivanog trenutka kada bi novci trebali stizati od naplate bolje je ne upuštati se u to.

Ako se nema novca za nekog PHP ninju, uzme se običan PHP borac koji će u kriznim situacijama potrošiti nešto više vremena ali će i plaća biti osjetno manja.
Za specifične poslove koji su preveliki zalogaj za borca može se angažirati honorarac - freelancer.

[quote=“trnac”]
Opet ću morati navesti nešto što se drugima podrazumijeva ali nema veze…
Razvoj softvera je skup sport. Bez obzira radi li se o desktop ili web aplikacijama.

Ako nema zalihe novca da se plati hladan pogon (ili neki drugi način preživljavanja) do očekivanog trenutka kada bi novci trebali stizati od naplate bolje je ne upuštati se u to.

Ako se nema novca za nekog PHP ninju, uzme se običan PHP borac koji će u kriznim situacijama potrošiti nešto više vremena ali će i plaća biti osjetno manja.
Za specifične poslove koji su preveliki zalogaj za borca može se angažirati honorarac - freelancer.[/quote]

Hehehe, pa znam… istina je.

Meni je plaćanje na satnicu nešto najgluplje što sam ikad čuo, ali tako nažalost 95% toga funkcionira pa kud svi, tud i mi. :smiley:

Nešto što ja napravim u jedan sat, netko radi u 3 sata. Isto tako, nekome treba 30 min.

Najbolja opcija je poslati dokumentaciju, dati procjenu od xxx kuna i to je to. Često su tako i poslodavac i posloprimac zadovoljni, ali puno više poslodavac. Posloprimac se nekad zna pojesti jer si je premalo sati uzeo, to se često događa i relativno iskusnim programerima.

Mislim da je najbolja opcija uzeti freelancera kod svake opcije. :smiley:

PS: ako trebaš istinski jednog od najboljih python/php developera (prije bih rekao arhitekta), javi se na PM. Bez brige, nisam ja. :smiley:

nisu bezveze vani u kvalitetnim firmama interviewi kadnidata dugotrajan i iscrpljujuc proces. Samo “dobar dan, dobar dan. Znas php? Znam.” rijetko prolazi.

Neka iskustva iz interview-iranja kadnidata za posao developera:

  • provjera tehnickog znanja problemskim zadatkom (mi im damo par dana da rijese doma, napomenemo da gledamo kvalitetu koda)
  • tehnicka pitanja, standardan set ovisno o tehnologiji
  • kroz razgovor pokusati procjeniti kakva je osoba, dali je za timski rad, i sto je najvaznije, da nije asshole (seronja), takav unisti tim, koliko god pametan bio
  • sta je radio u zivotu, zasto, gdje izlazi, sta pije, i slicno.
  • prepoznati pametnjakovice, nacitane tipove koji puno mudruju ali bez podloge

tek poslje svega toga se moze pricati o placi. Kvalitetan dev ce uvjek traziti barem 7k kn, evo i u Rijeci, u Zg je sigurno i vise. Jedan kvalitetan dev vrijedi kao 5 juniora. Da bi on mogao dobro obavljati posao, mora i šef (proj mng) biti “normalan”, znat voditi projekt i ljude, inace ponovno sve pada u vodu, u super programer ce sabotirati posao (nece se truditi uopce).

Mozda je lakse danas doc do kvalitetnog covjeka putem usmene preporuke. U hr jako fali jedan dobar headhunter za IT!

@Gosaric
Plaćanje po satu uopće nije loša stvar ukoliko možeš opravdati svoju cijenu sata. Naravno da će tvih sat vrijediti više ako si brži, ali moraš to dokazati klijentu, tj. moraš mu objasniti da je plaćanje po satu najbolje za obje strane…

@gosaric
@junior

Slažem se s tim da plaćanje po satnici nije dobro. Ja zato preferiram posao podijeliti u faze i fazice te svakoj odrediti vrijednost, a sa stimulacijom i destimulacijom za odstupanje od predviđenog vremenskog roka. I to je bitno. Dogodilo mi se npr. da je neki posao potrajao znatno više nego što je bilo predviđeno, a to može imati jak financijski efekt.

Programiranje je praktički nemoguće vrednovati satima. Nekad ti je bolje maknit se od problema pa doći sutra svježe glave. Stvar je procjene samog programera kako biti najefikasniji i obaveza 8-satnog sjedenja pred ekranom ne mora biti najsretnije rješenje. Ako zna da će neki iznos dobiti po obavljenom poslu, sam će se potruditi da bude produktivan u optimalnom vremenu. Mislim da su tako odnosi najčistiji.

@hudo

da… tnx