Cijena sponzorisanog clanka, saopstenja za javnost

Vozdra,

Dobio sam ponudu od jedne IT kompanije da radim testove njihovih PC komponenti, objavljujem saopstenja za javnost, PR clanke, postavim reklame na sajt…

Radi se o sajtu za it tehnologiju u potpisu.

Eh sad, bez problema sam napravio listu sto se tice oglasavanja:

10.000 prikazivanja - 130 kuna
20.000 prikazivanja - 235 kuna
50.000 prikazivanja - 550 kuna
100.000 prikazivanja - 1040 kuna
200.000 prikazivanja - 1820 kuna

ali imam problem sa ostatkom, jer nikada do sada nisam radio nesto slicno:
-saopstenja za javnost (press release)
-PR clanak (slike, linkovi…)
-testiranje proizvoda na ovaj nacin :wink:

Ustvari jednom sam imao jedno saopstenje za javnost kompanije Verbatim, ali to sam objavio free, jer mi jedan prijatelj radi tamo.

Mozda se neke od ovih stvari i ne placaju, a ako imate neku informaciju bio bih PUNO zahvalan.

Unaprijed HVALA!

“ali imam problem sa ostatkom, jer nikada do sada nisam radio nesto slicno:
-saopstenja za javnost (press release)
-PR clanak (slike, linkovi…)
-testiranje proizvoda na ovaj nacin ;)”

Priopćenja za javnost se u pravilu objavljuju besplatno.
PR članci se u pravilu naplaćuju i imaju nešto bolje pozicije na siteu.
Nisam siguran kako funkcioniraju stvari s testiranjem proizvoda u IT-u, u automobilskoj industriji mediji dobivaju automobile na test uz pokrivene troškove goriva na dogovorenoj kilometraži, a zauzvrat besplatno objavljuju testove. Vjerujem da je slično i kod testiranja proizvoda u IT-u, ali nisam siguran.

Probaj ovako:

Koliko je puta prosjecni clanak pregledan - iz toga izvuci cijenu clanka po kalkulaciji u kojoj si izracunao cijenu prikazivanja bannera + nadodaj neki postotak jer je clanak obicno efektivniji od bannera.

Sto se tice testa, izracunaj si koliko košta sat tvojeg rada te koliko vremena ti treba da napišeš recenziju i nadodaj to na cijenu sponzorirane recenzije.

Hvala puno bbsantic i w00t.

Iskombinovao sam vase prijedloge i sastavio neki cjenovnik, nadam se da ce proci :wink: