Component develop tricky problem (JS)

Hehe, to je sasvim druga stvar koja riješava drugi problem.

I s kojim se osobno ne slažem. S nečim da…s nečim ne.
Jer smatram da se ne može igrati nitko Boga da definira kako će netko drugi raditi identaciju. Ako bi ja imao neku veliku korist da prigrlim taj standard, onda bi ga prigrlio. Ako nebi imao korist…rekao bi…zahebi, ja ću kako sam dosad…jer to što sam radio dosad je već standarizino sa mojom šrancom.

I zapravo u tom smislu je bitnija dosljednost samog sebe nego slijediti neki generalni standard. Jer ako sam ja dosljedan sam sebi, to je isto kao da sam takav jedan standard već postavio u svoje okruženje. Tako da će u mom okruženju se svatko moći brzo snaći i prilagoditi. A danas sutra kada strojno počnemo prepakiravati jedan stil u tuđi…i stroj će se moći snaći samo u onoj okolini od developera koja je slijedila neki standard. Pa makar i samo svoj.

Sada, prije nego mi kažeš da se ni ja onda ne mogu igrati Boga, obrati pozornost na ovu rečenicu:

Znači, ja ne mislim da se igram Boga…nego mislim da unosim dovoljno veliku dobrobit na taj način zajednici…radi koje možda netko i prigrli taj standard.

A kao što rekoh…meni će već biti dobrobit, kada svoje projekte napravim modularnim i DRY nezavsnima.

Koncept se ne mora uočiti u code-u.
Štoviše, unutar dobrog koncepta može postojati očajno ružan napisan code.
Vrijedi suprotno, u katastrofa konceptu može postojati divno precizan code.

Recimo primjera radi, radiš validaciju emaila i napraviš je ovako:

function isEmail(string){return string.length>5 && string.indexOf('@')>0 ? true : false}

i sada na 1001 mjesto u codeu koristiš tu gornju nepreciznu validaciju.

Ta validacija je poprilično neprecizno blesavo napisana, ali koncept je odličan. Samim time što si centralizirao validaciju u svoju metodu, kada nju evoluiraš…evoluirat ćeš i 1001 mjesto gdje si ju koristio.

Stoga, ne zavisimo mi o ljepoti pisanog code-a …nego o njegovoj strukturalnoj koncepciji.

Vrati se na onaj dio gdje si nenačitan i gdje ti ja predlažem da pročitaš što više stručne literature.
Vrlo je nezgodno raspravljati s nekim ko em ne poštuje standard(e) em prigovara(?) tudju načitanost

U tom smislu sav uložen trud zajednice da zavisi od toga da l’ si se ti zajeb’o? Ambiciozno, kažem ja.

Opet ti bez argumenta krećeš razbacivanjem sa velikom strušnošću.
Velim ti ja, činjenica je sljedeća:

  • standard prihvaća onaj tko od toga ima koristi ili tko je uvjetovan da prihvati standard višom silom, ili ti zakonom

Logika negdje ne štima?

Prema tome, iz gornje činjenice možemo zakljjučiti:

  • tko je relativno nov u svijetu programiranja i tko dolazi u neku firmu, bit će mu korisno da prihvati standard po kojem je posložena ta firma. …a bit će vjerovatno time i uvjetovan od strane firme.

  • no onaj, tko dolazi sa svojim materijalima koje je razvijao 10 godina, sigurno neće napustiti svoj desetogodišnji standard ukoliko nije prisiljen na to i ukoliko nema neki direktni benefit od toga.

Molit ću te lijepo da mi navedeš logičku kontradiktornost gornjih zaključaka? Fala.

Zato sam gore i boldao glavno pitanje kojega bi trebala diskutirati ova tema, a to je:

I pravo pitanje se onda zapravo postavlja, tko ima koristi od toga standarda kojeg izmišljamo?

…jer cijela evolucija, monetarni sistem i sve …se vrti oko osobne koristi. Ničeg drugoga nema.

Ok, ne razumiješ.
Pogledaj onda Idiocracy ako nisi dosad čemu sve to vodi.

Over & Out

Hvala, izmori me danas baš.

Srećno. (Post must be at least 20 characters)

1 Like

Pusa i bez ljutnje :wink:

1 Like

Zanimljiva je nova tema pa, hvatajući se u koštac sa pravilima iste, da ovde kažem nešto.

Ovo ja volim a doprinosim i prigodnim nazivom zvuka

Dobije od mene 100 KM.

Ja bi’ o ovom razmislio dvaput.

Lijepi pozdravi do sljedećeg javljanja.

Došao sam noćas do jednog zaključka. Da nema tebe i tvojih provokacija, bilo bi suviše dosadno. :smiley: Mogu reći da mi fali u tom smislu i CreatifCode, unatoč svoj njegovoj aroganciji.

Stoga, jedna velika isprika što sam ispao jucer p.ickica i uzrujao se na tvoje stavove. Oni su takvi kakvi su …i neka su. Da si inertan, bilo bi dosadno. :slight_smile:

Zajedno smo jači, i ako to podrazumjeva da ti kenjaš i da ti ništa ne valja…neka bude tako.
Ajmo sada razvaliti taj normJS, jer bez tvoga kenjanja ću sigurno nešto ja zakenjati, haha.

Nego kad planiras taj GitHub repo podignuti, pa da vidimo tacno o cemu se radi ?

1 Like

Još dosta vremena neće biti potrebno gledati u ikakav code…ali već prilikom definiranja standarda će postati poprilično očigledno o čemu se radi. Buš vidio :wink:

…meni su se iskristalizirale zadnje dvojbe i sumnje koje sam imao. Brutalno sam postao uvjeren da radim pravu stvar…onako, baš punim srcem. A ljubav je najbolji znak pravog puta. :smiley: Ona zna…i kada logika nema pojma…

Ja mogu (pokušati) pružiti pomoć jedino ako mi je jasan problem.
Da bi mi bio jasan problem, postavljam pitanja čiji odgovori će mi izbistriti/iskristalisati problem.
Bez konkretnih odgovora na ta pitanja ja nisam u stanju zamisliti ideju.
I to ne znači da mi neko treba objašnjavati ideju na drugi/treći/peti način nadajući se(?) da ja neću postaviti isto pitanje.
Drugim riječima, od mene se može očekivati pomoć u sferi koja je meni poznata (logično).
Da bi’ povez’o tu sferu sa problemom, jedino odgovori na postavljeno pitanje mogu dati efekt.
Ukol’ko ih nema, prosto ne vidim sebe od pomoći tu.
I sve 5. :slight_smile:

Sve ok. Ako će priča imati smisla, shvatit ćeš putem što radim. :wink:
Vjerujem da će postati jasnije kroz razvoj standarda…nego da puno objašnjavam unaprijed.

Evo neloš živi primjer da se razjasni problem koji normJS rješava.
Baci pogled na sliku:

Znači unutar jednog Googlea stvari su nekonzistentne. Jedan radi poruku upozorenja, drugi radi content …i njih dvoje se skrši na način da poruka upozorenja na loš način prekrije content. Upadnu u konflikt…ne druže se …ne poznaju se…

Što bi da imamo na stranci 5, 10 komponenti…koja svaka želi nešto upozoriti korisnika?
Svaka će to raditi na svoj način? …konflikti sa contentom i međusobno porukama će iskakati na tko zna koje sve načine?
Kako će developer uopće hendlati/kontrolirati sve te komponente…da ih izdresira da se te poruke prema korisniku prikazuju na način kako je on to zamislio u sklopu dizajna stranice koju je kreirao?

Rješenje je znači normativ.
Postoji samo jedna komponenta zaslužna za ispucavanje poruka prema korisniku. Recimo da se ta komponenta zove: InformUser
Sve druge komponente kada se obraćaju korisniku, rade to pomoću komponente InformUser, na način kako je definirano noramtivom. Tipa:
InformUser.say(“Some messagge…”)

I sada imamo više benefita:
Kao prvo, ako smo tvorac neke komponente…znamo da je netko drugi za nas rješio problematiku/mehaniku informiranja korisnika…mi samo pozivamo komponentu prema normativu koja će to obavljati. I boli nas ona stvar koju komponenta će to biti, dok poštuje normativ kako ju pozivamo.

A ako smo developer neke stranice i koristimo puno komponenti koje komuniciraju sa korisnikom, znamo da imamo totalnu kontrolu nad tom komunikacijom. Jer cijela komunikacija ide preko komponente informUser i prilagodnom (ili zamjenom) samo te jedne komponente možemo kontrolirati sve procese komunikacije između drugih komponenti i usera.

normJS je zakon :slight_smile:

Stranica se ispravno prikazuje u Chrome i FF
Ubuntu.

Pa nisam photoshopirao gornju sliku xd.

A nevezano i uz to ako si ti sada iskopao da se ta stranica negdje ispravno prikazuje…problematika koja je opisana uz primjer ostaje ista.

Kad dodje do kompjutera, ne koristim ništa osim engleskog - tako da nisam nikad vidio tako nešto.

Jesi prob’o da predložiš na dnu strane -> desno?

Ovo ostalo što pričaš - nemam pojma o čemu pričaš.
A nije ni da se ti sam trudiš da objasniš kroz jedno 5-6 tema koje si otvorio
usput nas masirajući istim abstraktom na još minimum dvaput tol’ko tema.

Shvatit ćeš…polako, ima vremena :slight_smile: