Component develop tricky problem (JS)

Vrlo jednostavno, onda nemoj suditi vadeći ovakve zaključke:

…aj da si to nekim obrazloženjem potkrijepio i drugačije interpretirao misao…ali kako si tamo nastavljao temu, tražio si da ti se ladan šamar stisne. Tako sam ja to vidio.

A kasnije se ko mulac praviš:

“A di sam ja to nešto rekao…?”

Ko Steve Urkel pao s neba:

“Did I doooooo thaaaaaaaaaaaat??”

Tek da se ne izgubi u džungli postova:

:rofl:

Sigurno ne jer se linije broje odokativno na 10 po metodi xd.

Kada daš valjanje razloge, ja ću ih i uvažiti. I dmitrecic te je tamo upozorio da ima smisla što govorim…ali tvrdoglav ti ko mazga.

Uvažavam ja tvrdoglavost kada netko iza stoji argumentima…no to od tebe nikako vidjeti. Samo načitanost i razbacivanje pojmovima. No kad ti nastane zbrka u glavu…onda treba u jednom momentu rezumirati to sve što si pročitao…a ne nabacivati nove nevezane pojmove.

@tpojka

Uglavnom, rekao sam ti što sam ti imao za reći. Međuostalim, što si me indirektno tražio da ti kažem.
Želja ti je ispunjena…ako što možeš shvatiti iz rečenog …shvati, ako ne možeš …nemoj. Za tvoju korist probaj.

Ja se vraćam na ON TOPIC. Živio.

Tu definiciju je neko nes[p]retno složio.
Kako god, ja se drž’o ove:

In the field of psychology, the Dunning–Kruger effect is a cognitive bias in which people of low ability have illusory superiority and mistakenly assess their cognitive ability as greater than it is. The cognitive bias of illusory superiority comes from the inability of low-ability people to recognize their lack of ability. Without the self-awareness of metacognition, low-ability people cannot objectively evaluate their actual competence or incompetence.

Low ability ne mora nužno biti uzrokovana smanjenom inteligencijom.
Pada mi na pamet i nedostatak želje/volje da se savlada materija kojom želi da se raspolaže.

Nemojte mene, ja nisam odavde. Samo rekoh da ima smisla ako je to tako kako sam ja shvatio, ali ispalo je da nisam shvatio onako kako je zamišljeno :smiley:
Ja sam obični, prosječni programerčić sa hrpom iskustva, nisam nadprosječan ni u jednom segmentu poput vas dvojce. :slight_smile:

Nisam te spomenuo u kontekstu ove teme, nego u kontekstu druge teme kada smo raspravljali da je DRY bitan aspekt zašto bi refaktorirali code…na to sam mislio. :slight_smile:

Nebi se ni ja smatrao nadprosječnim, mada tko zna gdje je statistika nad širom masom…
Ali nekog vraga valjda znam nakon 10g intezivnog bavljenja ovim :slight_smile: Tužno malo što u drugim očima djelujem kao da se nikada nisam bavio ovim poslom, hahaha …tužno za mene ili za moć procjenjivanja dotičnog xd. Hjoooj…

Btw. Lažemo obojica. Ako nakon ovoliko godina nismo nadprosječni na globalnoj skali, onda nismo niš radili. Dakako da smo iznad prosjeka…nije to niti neki uspjeh. Normalna pojava nakon xx godina

1 Like

Ja samo želim reći: obojca ste (barem meni) izvrstan izvor informacija. @tpojka sam neizmjerno zahvalan na pomoći oko OOP-a i razumijevanja materije, @bozoou mi je također pomoć u obraćanju pažnje na principe programiranja koji nisu spominjani općenito i na koje sam obratio pažnju. Dakle, nemojte kenjavit i da jedan (ili obojca) zapalite s foruma zbog pizdarije. Stanite na loptu, znam da ego jexe i jednog i drugog (kako bi mene da sam u toj prepirci), ali ako baš morate to istjerat na čistac, dajte to riješite preko inboxa, pa da mi niti ne znamo da ste se zakačili i tko je pobijedio, pa onda možete nastaviti i dalje postat na forumu da vas ne izgubimo :slight_smile:

(mene osobno trenutno muči što mi je biskvit za tortu koju radim splasnuo, i najrađe bih sve stjeral u qrac)

1 Like

I ja ću pročešljati linkove koje je on postavio. Nigdje nisam apelirao da ne uvažavam njegovu količinu znanja…i smatram da je biblija i respektiram to. Ja u tome imam milijun rupa koje sam preskočio jer sam skroz samouk i krenuo u svijet programiranja bez znanja eng jezika. No svaki slijepac razvije neki drugi osjet…tako da sam ja sve sam sebi morao praviti i održao sam poprilično dobro korak sa razvojem tehnologije. Zanimljivo…sada kada znam relativno ok engleski i kada pomalo i čitam…vidim da sve što drugi izmišljaju, da sam ja iste stvari sebi izmislio. To je spektakularno…mada sam ja sve to odradio u opskurnijoj mjeri, jer je nemoguće da sam sve toliko razradio koliko je to uspjela čitava zajednica.

ALI, kako ja dolazim iz toga smjera razmišljanja gdje nisam bio korisnik alata nego stvaratelj alata…i konačno dobio potvrdu da sve što sam stvarao je bilo potrebno, jer su i drugi isto to stvorili …tako imam jedno veliko samouvjerenje da i dalje mogu dobro vidjeti u kojem smjeru ovo sve ide.

Inače, ja sam imao i svoju mini verziju VUEa, i kada sam vidio da taj alat postoji tako dobro razrađen, znao sam ga koristiti praktički da sam letimično bacio pogled na dokumentaciju, hehe.

Hoćem reći, ja nisam načitan…daaaaleko od toga. Ali sam na svojoj koži naučio što je najbitnije u svijetu programiranja…i to je sigurno vrijedan dar.

Zato tražim da se naučeni principi smisleno argumentiraju…a ne da se štrebaju i propusti tako prava bit ovog divnog svijeta, koji je moja najveća ljubav, a ne posao. Zato mi je i bio međuostalim gušt stvarati…a stvarat ću i dalje. Next is normJS. :smiley:

Obe stvari djeluju jako zanimljivo.
Šteta što sam ograničen na samo 25 sati dnevno. :smile:
Je l’ ti se pružila prilika da radiš nešto s nečim od ovog u produkciji?

Nisam imao priliku, mada iskren da budem nisam puno ni istrazivao.

Vidio sam da postoji podrska za to, malo procitao i vratio se Framework based komponente :smiley:

Aman čovječe, počni zaobilaziti ovakve izjave i poslušaj me u tome da sam za sebe ne smatram da je tako nešto tačno (a ko bolje zna o meni nego ja sam, je l’).
Predlažem ti da to uzmeš naslijepo (savjet iz prve rečenice) a naknadno razmišljaj zbog čega ja mislim tako.
Ponavljam, razgovori (i poneka saradnja) sa developerima koji su razvili aplikacije i komponente koje svi koristimo (a ono makar na nivou PHP-a barem) su mi stavili do znanja vlastito neznanje (a da nisu morali ni pomenuti moj nivo znanja u momentu).

I još jedan besplatan savjet (ovaj nije moj već sa Discovery-ja): “Don’t stop wondering.”
Što ne znači da u nedogled postavljaš pitanja već redom ideš: na prvo pitanje na koje nemaš odgovor nadji odgovor a ne postavljaj drugo (inače priznaješ da te sama materija prvog pitanja i ne zanima).

Ti si ostavio neki manifest(?) ja te konkretno pit’o kako misliš postići treću tačku i ti umjesto da kažeš

  1. tajna
  2. ne znam
  3. name it

ti, nakon par izmijenjenigh postova počneš tjerati u q.
Ovaj post koji trenutno pišem ti govori da ukol’ko je odgovor na tačku 3 naveden ovde pod 2, da to moram znati da bi’ ti uopšte pomislio pomoći. Najiskrenije smatram da bilo ko ko se upušta u bilo sšta slično treba znati/riještiti/odgovoriti na to. A i ako nije odgovor pod 2. već neki od preostalih, i to je ljudski da kažeš.
Ako ne možeš konkretno odgovoriti na pitanje u vezi sa izvedbom tačke 3

tako i reci pa da se razilazimo (rečeno samo u svrhu da štrecne @dmitrecic -a).
Ne možeš doći na temu i reći kako imasš next big thing i onda napisati:

Modal.SiminModal(true); // <- zar ne vidiš kako je jednostavno

jer time ti vrijedjaš inteligenciju sagovornika ovde, ne neko drugi.

Odgovorio sam ti na ovo već prije tri godine.

E upravo ti ja kažem - počni.
Šta god od ovog svega ti s’vat’o k’o uvrede to je out of my scope.
Ako ne uzimaš ove prijedloge k’o dobronamjerne - ni to nema puno veze sa mnom.

Dečki, torta mi je ispala super, iako se biskvit spustio.

2 Likeova

Nema predaje, hahaha.

Nego, sada vidim da me ne tlačiš samo posljednih dana na okolnim temama, nego da dodijavaš još do prije tri godine, haha. Nisam ti sigurno džabe ovako odgovorio…da se qoutam iz te teme koju si linkao…moj odgovor ti tamo teče ovako:

Neću ni istraživati kako smo se porječkali, ali čim vidim kako sam ti odgovrio sve mi je jasno…da nije bez razloga. A i sjećam se poprilično dobro te rasprave…samo nisam znao da si ti bio jedan od pametnjakovića tamo. CreatifCode (CC) je ipak dominirao sa svojom arogantnošću…pa sam njega generalno upamtio xd.

A ne mogu vjerovati da si išao rovati po temama starim tri godine da se vadiš iz gluposti koje si ovdje nadrobio. Ti si car, majkemi :smiley: :smiley:

A isti si CC, baš sam nekidan pomislio da se on možda prerušio u novo ruho nebi li se ipak malkoc bolje asimilirao. Jer je prštao od previše arogancije…ti si ipak u tom levelu ugodniji. Mada sam volio s njim diskutirati…slušati ga stalno kako govori da je nešto nemoguće,…nema smisla i onda servirati rezultat pred njega, haha. Tako buš i ti na svoju žalost morao gledati kako nastaje normJS. :smiley:

Reko’ ja prije 10-ak (svojih) postova da se ti i ja suštinski razlikujemo pa i u tome što ja za njega (tad kad sam ga čit’o a on pis’o) mogu samo reći da zna puno više i od mene i od tebe a i da sam dosta naučio o nekim sferama samog programiranja iz njegovih postova. :slight_smile:

Tu se slažem…on je istio bio biblija znanja.

No to ne znači da nije prštao od arogancije i da mu ego nije pucao uzduž i poprijeko kada u nečemu nebi bio u pravu. Zato kažem, slični ste.

@bozoou
Usput sam vidio i htmlelements (github, ali niko ni da prismrdi) što su ovi Bugari razvili.
To tvoje je slično ili ni nalik?

Njima je sve “smart” https://github.com/htmlelements …što znači da vjerovatno nije smart xd.

Nezz…na prvi pogled vidim klasični framework approach. Ako je što drugo po srijedi, nisu me uvjerili u to “prvim tweetom” kako bi krcmar rekao.

Ako ti vidiš nešto više od framework pristupa, pojasni što točno rješavaju…osim što nude komponente.

I sami za sebe kažu da su bogati framework.

  • Smart HTML Elements is a reliable, feature rich JavaScript framework based on Custom Elements. It increases productivity and minimizes development cost.

Ja nasuprot toga rješavam upravo to da više ne trebamo bogate frameworke gdje će svaki nuditi sve.
Nakon uvoda standarizacije…neka firma se može posvetiti proizvodnji samo jedne jedine komponente…koja se može upariti sa 0 truda sa bilo kojom drugom komponentom iz tog standarda.

A uz trud implementiranja…i sa bilo kojim frameworkom. No taj dio je analogan današnjem što imamo.

Ovo je za mene arogancija…

Pa idi im na Demos stranicu pa vidi elemente sa lijeve strane. Klikni Overview jednog pa pogledaj kakva je upotreba HTML-a, CSS-a, JS-a. Ima sve na stranici, nema šta ja da ti objašnjavam. Kod je poprilično čist i self-explanatory.

Stvar je toliko bazično jednostavna…da iskreno mislim da si zasjenjen u glavi kompleksnijim konceptima kakve očekuješ i ovdje, pa od šume ne vidiš drvo.

Znači, jednostavno je da ne može biti jednostavnije. I ne treba ti ništa osim core JS-a da se koncept izgradi. Instalacije i sve ostale kerefeke…se mogu raditi kako tko želi…bilo ručno, bilo npm…kako god. Ovo znači uopće ne zadire u taj dio.

Ponavljam, sve što treba je uvesti standardne nazive metodama za komponente …za koje smo se osvjestili da postoje. To je ključ…osvjestiti se što sve postoji i to standarizirati. To nije nimalo lak zadatak…jer varijacija na temu ima mali milijun. No to ne znači da ih je beskonačno, nego ih je konačan broj. A standard ne treba obuhvatiti niti sve…nego samo najčešće pojavke komponenti i njihovih metoda.

I to je to. Cijela ideja je kreirati standard. To je glavno…ništa osim toga.
I pravo pitanje se onda zapravo postavlja, tko ima koristi od toga standarda kojeg izmišljamo?

To pitanje sam već toliko pročešljao uzduž i poprijeko ove teme…da se neću ponavljati. Da si shvatio koliko je koncept jednostavan, možda bi se fokusirao na ono što sam govorio.

No, primjera radi…ja tamo objašnjavam kako bi se danas-sutra gumb u nepoznatu komponentu trebao moći ugraditi “tek onako što izgovorimo da bi ga htjeli ugraditi” …a da dalje ide sve po automatizmu. Ti se nakon tog posta uhvatiš funkcije koju će taj gumb pozivti (Bilo je export table to excel) …i ne vidiš od prve rečenice ostatak posta…i ostaneš u nekim svojim imaginarnim shvaćanjima što sam htio reći.

I da, u budućnosti IPAK nećemo moći samo izgovoriti da se gumb ugradi. Jer to teoretski nije dovoljno informacija za ugradnju gumba.
Ajmo vidjeti koje su informacije nužno potrebne:

  • funkcija gumba koja će se pozivati
  • komponenta u koju ga želimo ugraditi
  • ime gumba ili ikona gumba (S time da ni ovo nije nužno, jer već iz prve informacije bi program mogao samostalno zaključiti kako se gumb može razumljivo zvati …ali za to bi trebao još jedan veći standard. Ne idemo tako daleko za sad.)

…dalje od toga su opcionalne informacije:

  • ikona
  • duži opis što gumb radi
  • …našlo bi ih se još…

Znači, teoretski kod dodavanja buttona je samo nužan uvjet reći programu koju funkciju će on obavljati i gdje će se nalaziti. Dalje bi sve moglo ići po automatizmu. I s obzirom na današnji pristup zajednice, primjećujem jedan veliki DRY break.

No zamisli kada šef govori zaposleniku, on upravo kaže samo najbitnije informacije:

“Daj molim te tu negdje ugradi gumb da korisnik može fino eksportati ovu tablicu.”

Kapiš, to su nužne potrebne informacije…ponavljanje svega ostaloga u procesu ugradnje gumba je kršenje DRY-a.

Naravno, ja nisam toliko daleko otišao da moramo odmah moći govoriti računalu šta da radi…ali se da nazrijeti da je ovo bitna podloga da se dosegne i taj nivo.
No, iako nećemo glasom to reći računalu…poanta je da se onda ta ista naredba može sažeti u jednu jednostavnu liniju code-a, koja prima samo ta dva nužna parametra. Ostale po želji.