Content management ili kako vec?

Neznam uopce kako se to zove i dali je ovo prava rubrika no buduci da se radi o bazama vjerovatno je.

Napominjem da ni sam neznam kako se to zove niti ista znam o programiranju pa cu lijepo reci iz iskustva kao korisnik takvog sistema o cemu se tu tocno radi i tad cu postaviti pitanje sto me zanima oko toga.

Situacija:

Koristim audio/video hardware. Dakle kartica koja se upikne u komp, koja ima na sebi DSP procesor i uz koju dolazi pripadajuci softwer. E sad.

Ja dok kupim karticu ja moram otici na proizvodjacev website, otvorit tamo besplatan account - klasika - username i password i moj email.

Dok se logiram onda tamo na njihovom webu imam rubriku “my registered hardware”.

Jasno ona je prazna. Dok kliknem tamo trazi me u polje da upisem serijski broj mojeg hardwera. Dok to upisem ispravno onda mi pise u mojem accountu da je taj hardwer od sada registriran na moje ime/account.

Da bi se hardwer uopce i koristio mora se imati kljuc koji je u tekstualnom obliku (gomila meni izgledom nasumicnih brojeva). Nakon sto se registriram vidim taj kljuc tamo. To je dakle default kljuc s kojim dolazi defaultni set programa koje koristim s karticom. Koliko znam taj tekstualni kljuc ide samo na moj hardver. Drugim rijecima ako dam taj kljuc nekom drugom on ne moze nista s tim kad je to vezano samo za moju karticu i njen serijski broj.

Anyway. Jasno tvrtka prodaje i druge programe i aplikacije koji ne dolaze po defaultu s karticom. I jasno dok ja kupim preko njih novi softwer, onda dobim obavijest na mail da mi je novi kljuc “deposed in to your account” i onda se moram logirati i downloadam novi kljuc koji u sebi ima moje stare kljuceve i ovaj novi koji sam kupio. Stavim ga gdje mu je mjesto i program koji sam kupio radi (uz ove koje sam imao).

Eto to je to :slight_smile:

Mene sad zanima kako to funkcionira? Ocito tamo imaju nekakvu bazu sa vec “izdanim” serijskim brojevima i onda dok ja upisem ispravni broj moje kartice sistem ga prepozna.

Postoji cak i nesto sto se zove license transfer a to znaci da se recimo licenca od nekog programa moze prenijeti nekom drugom u account unutar tog sistema ako ste mu prodali “rabljen” softwer itd.

Isto tako me zanima koji stupanj znanja je potreban da bi se tako nesto napravilo od nule? Kako se to uopce zove? I koliko bi to doslo po prilici? Dali je to nesto preosjetljivo ili prekompleksno da se zatrazi kao nekakav freelancing projekt od nekog iskusnog ili bas moram zatrazit neku tvrtku i tim ljudi koji bi to napravili?

Ispricavam se ako su pitanja smijesna i unaprijed se zahvaljujem na pomoci.

Pozdrav!

[quote=“magnumko”]
Mene sad zanima kako to funkcionira? Ocito tamo imaju nekakvu bazu sa vec “izdanim” serijskim brojevima i onda dok ja upisem ispravni broj moje kartice sistem ga prepozna.

Postoji cak i nesto sto se zove license transfer a to znaci da se recimo licenca od nekog programa moze prenijeti nekom drugom u account unutar tog sistema ako ste mu prodali “rabljen” softwer itd.

Isto tako me zanima koji stupanj znanja je potreban da bi se tako nesto napravilo od nule? Kako se to uopce zove? I koliko bi to doslo po prilici? Dali je to nesto preosjetljivo ili prekompleksno da se zatrazi kao nekakav freelancing projekt od nekog iskusnog ili bas moram zatrazit neku tvrtku i tim ljudi koji bi to napravili?

Ispricavam se ako su pitanja smijesna i unaprijed se zahvaljujem na pomoci.

Pozdrav![/quote]

Dao si sam odgovor na pitanje kako to funkcionira. Ocito je da imaju centraliziranu bazu sa serijskim brojevima kartica i iz toga dobijaju potrebne podatke.

A za ovo ostalo, tebi treba custom softver, pocevsi od samog softvera za evidenciju prodaje, pa do web aplikacije. Nije toliki problem to napraviti, ali ima hrpa posla. Doslo bi te 50 000 - 100 000 kn na vise, ovisi kome to das raditi i koliko stvarno ima posla (trebala bi detaljnija specifikacija zahtjeva).

Naime, stvar je po meni savršeno jasna. Treba imati bazu prodanih uređaja (artikala) od kojih svaki sadrži svoj serijski broj koji je bitan parametar u cijeloj priči. Također mora postojati baza ključeva. Kad se user registrira i da s/n artikla u bazi se vrši uspoređivanje i dodavanje s/n useru i nakon toga ključa. Znači, treba stvoriti skriptu koja će odraditi taj posao. Smatram da je to najzahtjevniji dio posla u cijeloj priči. Ostalo se može odraditi u okviru nekog CMS-a. To nije ništa novo. Slične stvari već dugo imaju proizvođači hardvera (Fujitsu-Siemens itd).

Ako te zanima više, slobodno PM

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja