Coworking, zašto ne? Ima li nas?

Pozdrav,

ako slučajno niste čuli za pojam coworking, u najkraćim crtama to je povezivanje ljudi zajedničkih interesa preko zajedničkog radnog prostora.
Znači podjele se troškovi radnog prostora i dobije se poslovni prostor povoljnije, ali osim toga coworking nosi sa sobom puno benefita:

  • lakše je postići radnu disciplinu izvan svoje sobe
  • u okruženju ste s ljudima koji se bave sličnim stvarima kaoi vi, pa postoji raspodjela znanja
  • postoji fini potencijal udruživanja zajedničkih snaga za određene projekte
  • svoje klijente možete dovesti na prezentaciju/sastanke u poslovni ambijent
  • i u društvu je uvijek zabavnije

…vjerovatno ima još dosta prednosti, nisu mi sada sve na pameti.

Uglavnom, želja mi je uskoro otvoriti coworking prostor, pa se čisto malo raspitujem da vidim kako drugi dišu.

Na pameti mi je sljedeće:

Prostor bi bio open-space. Znači jedna ili više zajedničkih prostorija…sa ne previše načičkanim ljudima.
Prostor bi morao imati sobu za sastanke i prezentacije.
Pored toga, prostor bi imao sobu za druženje. To je znači “razuzdana” soba u kojoj bi se smjestio makar biljar/stolni nogomet/pikado. (Kosa crta nije ili nego I :slight_smile: )

To je osnovno što vidim da prostor mora imati:

  • Prostor za druženje i puno pričanja
  • Radni prostor gdje će biti strogo radna atmosfera i tišina. Tko to neće znati poštivati dobit će pedalu bez puno prethodnih upozorenja.
  • Prostor za prezentacije i sastanke.

E sad, ono što me zanima.

Koliko vas ima da vas interesira tako nešto? I koliko bi to mjesečno bili spremni platiti?

Molit ću da pošaljete u privatnu poruku ako vam je ideja zanimljiva i max iznos koliko bi bili spremni mjesečno za to izdvojiti? Izjasnite se od 200kn mjesečno do 1000kn?

Naravno, cijena ovisi od ljepote i elegancije prostora …pa pretpostavite da je to jedan jako divan prostor i da mu ništa ne zamjerate. I prema tome riktajte onda cijenu.

Eto, hvala na sudjelovanju…samim sudjelovanjem pomažete da se jednog dana unutra možda stvarno i sretnemo :wink:

Ali ako vam je ideja zanimljiva, ali znate da niste realni kandidat za prostor…onda nema potrebe da se javljate i zbunjujete mi brojkice. :wink:

Važno napomenuti, ovo se odnosi na Zagreb. Tako da ako niste iz Zagreba slobodno komentirajte i sudjelujte na temi, ali nema potreba da se javljate u privatnu poruku kao realan kandidat.

Hvala još jednom.

1 Like

Nista takvog, ovo me odbija jer nema privatnosti i pitanje kakva bi bila buka. Telefoni, muzika itd.

Moze pod uvjetom da su sobe odvojene, jedna osoba po sobi.

Tj da ima kombinirano sobe + openspace.

1 Like

ja nisam iz zagreba pa ću komentarisat. a zar nema coworking space u zagrebu već? evo u banja luci ima 2 ili 3 čini mi se. ja sam krenuo bio jedan mjesec, ali em ne mogu čadit unutra pa sam više vanka vremena proveo no unutra, em nije mi to to. prvo navikao sam kad radim da budem u nekom skoro ležećem položaju em me često ljudi nerviraju, uopšte pojava ljudi i sve mi zna smetat. tako da sam ja to vrlo brzo batalio. ja sam to plaćao 150KM (oko 77 eura) i u to dobiješ svoj sto, 20 sokića moš popit u mjesec dana, možeš korsiti salu za sastanke i poštansko sanduče, možda još ponešta zaboravio sam. poslije toga kad sam ja išao se otvorio još jedan više fensi coworking space http://www.smartoffice.ba/prostor evo i cijene http://www.smartoffice.ba/images/SmartOffice-Coworking-Paketi.pdf

mene uopšteno nervira ta atmosfera ili izigravanje atmosfere srećnih radnika a pogotovo to još ako ima pikado ili tako neko ■■■■■ ko da će mi bit lakše da riljam ako odigram partiju pikada, samo ću se teže još koncetrisat

1 Like

Cuo sam ima toga vani i mislim da je odlicna ideja.

Podjela troskova. Dosta ljudi tako funkcionira koji su jedna osoba/firma. Umjesto da rade od doma, maknu se malo dalje. Nema distrakcija neki recimo zele da je barem pola sata puta od kuce do tog ureda bas iz tog razloga.

Da, ljudi trebaju mali naviknuti na ideju ali odlicno!

1 Like

Buke neće biti, jer je ja neću tolerirati…a ja ću ipak biti šef prostora ako ovo ostvarim.

Ako sam uspio poprilično smanjiti buku u svojoj firmi gdje nisam šef…e onda ću je ovdje bome svesti na zaista prihvatljivu razinu.

Uglavnom, naglasak je da će radni prostor biti zaista radni i tih. To je prioritet.

Realno u firmi više ljudi radi na istom projektu, pa su prisiljeni komunicirati…i teško je sav razgovor odnositi u neku drugu prostoriju.
A kako će ovdje ipak raditi individualci, onda niti neće biti potrebe da se za stolom priča o poslu kao što su ljudi primorani u gornjem primjeru.
Tako da u coworking prostoru je ipak puno lakše iznesti razgovor izvan radne prostorije u prostoriju za druženje. Time i što nema šefa koji te nadzire…nego je svatko svoj šef i može si dopustiti da bude tamo gdje želi biti.

Ljudi koji se udruže na projektima, morat će to udruživanje znati izvesti pisanim putem preko dokumentacije…a neće moći čavrljati i remetiti mir zato jer su timski povezani na projektu. Što je ujedno i veliki plus za njih da razviju vještinu komuniciranja putem pisane dokumentacije…

Da, ovo je trenutno jedan od brzorastućih trendova u svijetu, tako da smatram ako postavim ljudima dobre uvjete…da će ih biti dovoljno. Ovo je čisto lagano inicijalno preispitivanje javnog mišljenja. :slight_smile:

Sigurno da ima…ali se pune i broj im raste…tako da nikom neće škoditi još jedan.

Ja eto želim biti kreator svog coworking prostora, tako da u njemu vladaju pravila koja ja postavim.

Upravo zato jer želim stvoriti jednu ugodnu, a istovremeno i radnu atmosferu. S obzirom što vidjeh svega u poslovnom svjetu, slabo vjerujem drugima.

Ne radi se o izigravanju srećnih radnika…nego zaista biti sretan radnik. Ima ljudi koji vole svoj posao …i kada takve ljude postaviš u ugodan radni ambijent, imaš sve što ti treba. Radit, pričat, družit se…igrati se… samo ako imaš ženu i djecu moraš ići doma :smiley: :smiley:

ja volim ovo što radim i ako radim radim, neću igrat pikado ili nešta peto, kome godi razumijem, meni ne godi i asocira me na lažnu priču i sliku o atmosferi prostoru firmi, podsjeća me na sekte, ali dobro, to je samo moje viđenje.

Ma fora je u tome da postoji prostor gdje se ljudi mogu družiti i razmjenjivati znanje, ideje…ambicije…

A da to nebi bilo uštogljeno za stolićem, zašto ne u toj prostoriji imati biljar…da se ljudi podruže uz neku aktivnost.
Nadalje, imati stolni tenis je i jako zdravo…da se tijelo malo razgiba od prekomjernog sjedenja…

Znači imaju stvari svoje zašto, a to nije iz razloga da se glumi srećan radnik :wink:

1 Like

Coworking je u velikoj ekspanziji, meni se ne dopada coworking iz razloga jer mi djeluje da nemam dovoljno privatnosti i da u jednom prostoru ima dosta ljudi, ima buke i galame. Vise mi odgovara da je mirno i da se vrijeme za rad maksimalno iskoristi.

Kao što rekoh, ne znam kako je drugdje ali ja planiram postići tišinu.

Pa sve ako i treba da ugradim na svako radno mjesto robotića koji će na previše decibela tom radniku opaliti novčani penal.

Bilo bi svakako simpatično imati računalnu inteligenciju koja komunicira sa ljudima u svrhu smanjenja buke…to je relativno lako izvedivo i moglo bi biti dosta korisno. Do toga da bi se čak moglo i kao proizvod eksploatirati drugim firmama koje imaju problema sa bukom…

…dosta sam razmišljao o toj ideju, ajmo reći na to do listi mi je :smiley:

1 Like

eto pikado i stoni fudbal nisu zdravi pa ih ubacuju, nebitno, do mene je.

uglavnom ako budeš otvarao razmisli o zasebnom prostoru za pušače da mogu radit i čadit, mislim da to nema niđe a da ima dosta ljudi koji ne mogu raditi bez cigara

Pa ljudi imaju potrebu i razgovarati na telefo kad rade na projektu i sl. Kako ces to rijesiti?

Jesi li razmisljao koliko ti love treba da opremia coworking prostor? Networks je ulozio milion KM u svoj objekat, ovaj Banja Luci sto je anja isao isto je neku pribliznu cifru skrsio.
@anja1 Da li je u toj cijeni bilo ukljuceno i racunovodstvo?

Kakvo racunovodstvo? Ne kontam

Nemoj se uvrijediti, ali nemas love cim govoris da drugi pridonose $. Spominjanje biljara, pikada, nema buke, robot? itd moras shvatiti ako ti to sve placas ti si glavni, ali ako drugi pridonose, zasto bi izisao van prostorije i pricao na mobitel, zasto bi bila apsolutna tisina, a nije se ni pokrenulo, a davali bi lovu za biljar/pikado. Ako skupa ulozite po 400kn, ma da je i kuna mjesecno, moze taj pustati muziku do mile volje. Ovo me podsjetilo na davne godine kada smo htjeli slali u kuverti lovu lideru klana da mu stara uplati za cod2 server, pa lik htio biti jedini admin, zapovjedati drugima sto mogu raditi. Moje skromno misljenje.

Ako u coworking okruzenje dodje neko ko ima registrovanu firmu, da li mora posebno placati usluge racunovodstva ili je to u sklopu cijene?

Upravo gledam virtual tour na networks.ba i vidim nekoliko zanimljivih kabina, neka moja logika je da su ovo kabine za pricanje na tel. ako i nisu mozda je ovo dobra ideja za rijesiti problem glasnog pricanja na tel.

http://networks.ba/v2/networks/

@Gadafi

Mislim da računovodstvo nigdje nije uračunato.
To za firmu ustvari daju mogućnost da se firma registruje na toj adresi (da ne moraš na adresu kuće/stana ili slično) i to za cijenu (najjeftinije opcije) ~50€+ To je cijena samo za mogućnost da se registruje firma na njihovoj adresi, bez cijene mjesečnog boravka.
To uz zakup posebnog dodatka paketu.
Najskuplja varijanta izadje negdje oko €350/mjesečno i to je bez usluge knjigovodje - knjigovodju tražiš sam sebi. Za ovih 350 (650-700KM) imaš prostor sa svime što nude u njemu plus sve to što nude za prijavu adrese firme. K’o da zakupljuješ kancelariju negdje sa svime potrebnim za rad (internet…)
Tako sam ja shvatio, evo cijena ovde: