Crno jaje kažnjeno zbog nepotpunih podataka na webu

[quote=“Uber_Gosu”]sad ti meni reci di ti je označen temeljni kapital i broj telefona na webu da ti spičim kaznu :nene:[/quote]Vjerovnici su mogli ići na tzv. proboj pravne osobnosti. Iako je to novi termin u našim medijima, postoji odavno. Ako su ostali toliko dužni državi, onda bi se - barem prema Linićevim prijetnjama - vlasnici mogli naći na meti slijedeće faze “čišćenja”. To znači da iako kod d.o.o.-a članovi odgovaraju samo do visine svojih uloga, ukoliko tu činjenicu zloupotrijebe, onda sud može dosuditi da članovi odgovaraju svojom osobnom imovinom.

[quote=“dev_masta”]Ma gdje je zakon jasan ?[/quote]Ako ti to šta pomaže, u zakonu piše u jednini.

Nista nemoguce… osobno sam radio na jednom web projektu gdje je konkurencija doslovno iz supka vadila razloge da napada pravno doticni projekt … prljave su igre u ova maloj drzavici od kuda god da krenes; izmedju jako zalosno i odvratno.

ma tako mu i treba…kupovao sam na vise tih portala vezanih za grupnu kupovinu, al crno jaje je najgore od svih, njihove ponude em su skracivali rokove do kada vrijede, a suradnici cije su ponude su lazovi i sam se izmotavaju da ti ne daju placeno ili da ti dodatno naplate…

Može li mi netko protumačiti ovo:

  1. Firma ima svoje web stranice koje govore onako općenito o firmi. Treba navesti sve gore navedene silne podatke.

  2. Firma ima dodatne web stranice na kojima se nešto prodaje, korisnik može naručiti proizvod. Treba navesti sve gore navedene silne podatke.

  3. Firma ima neki site koji nije klasični korporativni site sa opisom firme općenito niti je prodajna stranica. Radi se o stranici koja služi samo kao landing page za Adwords, sadrži neke razne članke, tekstove, a korisnik može između ostaloga kliknuti na link koji vodi na sasvim drugu domenu na kojoj se nešto prodaje. Mora li i ova landing stranica imati sve one silne podatke o firmi?

  4. Ili još jači primjer. Imaš site koji sadrži affiliate linkove za clickbank. Prodaješ tuđe proizvode i ništa svoga. Taj site reklamiraš na američkom tržištu. Nemaš nikakvu interakciju s userima, nego samo pišeš razne tekstove i imaš affiliate linkove. Treba li navoditi silne podatke o firmi samo zato jer ti clickbank plaća zaradu na žirac umjesto na privatni račun?

Ja sam postavio podatke o firmi na SVIM siteovima na kojim zarađujem, uključujući i na onom “glavnom” od firme.
Par linija dodanih, nije neki posao, al sam miran.
Osim ako negdje u zakonu piše kako to ne smijem stavljati na druge svoje siteove, onda sam na*ebao.

Koji je razlog da se traži baš 13 podataka? Mislite li vi da se neki potrošač žalio dok je zakonom bilo propisano 12 podataka i reka zakonodavcima da mu fali baš taj 13. podatak? Predlažem da svaki vlasnik objavi i detaljnu povijest bolesti i rezultate sistematskog u slučaju potencijalne dugoročne suradnje s klijentima. Da je država manje ekstenzivna, onda se pojedinci ne bi njom koristili da naštete konkurenciji nego bi konkurirali kvalitetom (a tu bi potrošač profitirao).
Milton Friedman piše kako su 50ih u SAD-u veterinari (da bi položili državni ispit) morali prisezati da neće raditi protiv SAD-a i za komunizam tako da se moralo naglasiti da se oplođivanje krave neće vršiti u interesu Sovjetskog Saveza.

U svakom slučaju meni je za oko ugodnije vidjeti te podatke - na stranicama koje nešto prodaju, nude usluge i sl.

Nije da ti podaci škode ili smetaju. Ali mi se volimo uspoređivati sa zapadom i gledamo na zapad kao na svetu kravu. Valja pogledati koji podaci se navode na stranim siteovima, što se od njih zahtijeva?

Uzmimo sličnu stvar. Moraš imati pločicu sa nazivom firme i radnim vremenom na vratima. Ali što ako je to internetska firma, radiš doma i nemaš nikakav izravni kontakt s klijentima. Čemu onda majmunisanje s tim podacima na vratima privatnog stana.

Ako imaš web shop tada moraš imati minimalne tehničke uvjete, moraš zvati alfa-atest ili ing-atest da ti pregledaju stan i platiti im 1000 kn. Moraš imati u stanu protupožarni aparat koji moraš atestirati svakih 2 godine. Moraš i voditi dnevnik atestiranja protupožarnih aparata.

Ako imaš web shop tada moraš po zakonu imati registrirano skladište. Moraš prijaviti jednu prostoriju u stanu kao skladište, zvati ih da pregledau prostoriju i izdaju rješenje. Ovo je razumljivo ako prodaješ hranu ili lijekove. Ali što ako prodaješ knjige ili softver na DVD-u koji šalješ poštom. Čemu ondaa majmunisanje sa prijavom skladišta?

Ako želiš zaposliti radnike, primjerice preko student servisa jer ti treba odraditi neki sitni poslić. Moraš imati sve nabrojene ateste, moraš imati ugovor o najmu stana kojeg firma iznajmljuje od tebe. Broj kvadrata koji iznajmljuješ ovisi o broju radnika koje si zaposlio. Tada dolaziš u situaciju da ne smiješ zaposliti studente koji rade na daljinu jer u našem zakonodavstvu nije definiran rad na daljinu kao oblik rada. Oh, da, moraš i evidenciju radnog vremena sastavljati iako studenti rade od doma i to u sred noći u pauzi od učenja.

Ovo jer samo jedan dio nebuloza. Ovo nipošto nije sve s čim se moraš gnjaviti.

Pa ti posluj u Hrvatskoj - po zakonu!