CSS Level 3

Eh, pošto nigdje na forumu ne vidim o tome, pa da ja napišem nešto o zadnjem izadnju CSS-a.

CSS 3 iako postoji već neko vrijeme, nije baš iskorišten kod web developera/designera.
Stvari koje ćete vjerojatno najviše upotrebljavati su:

Sjena oko elemenata

Nekada smo ih crtali u Photoshopu, pa kad se klijent sjeti: “Joj znaš, ja bi da ta sjena bude malo svjetlija”, onda opet u Photoshop, pa slicing itd…

Sa CSS3 je to vrlo jednostavno izvesti. Samo ubacite:
-webkit-box-shadow: 0px 0px 16px #333; -moz-box-shadow: 0px 0px 16px #333

…i evo transparentne sjene koja ide preko svakakvih backgrounda. Prvi i drugi broj su X i y offset koordinata, drugi je blur radius, treći je boja sjene. :slight_smile: Ništa lakše!

-webkit je radi safari browsera i drugih koji koriste isti engine (Google Chrome npr.)

Text-Shadow

Sjenu oko teksta je isto tako jednostavno izvesti. Upišemo:
text-shadow: #999 0px 0px 2px (Boja, X Offset, Y Offset, Blur Radius). Samo nemojte pretjerati sa offset i blur radius vrijednostima, jel inače lijepi efekt može ispasti totalni trash.

Border-box

Ono svima drago. Zaobljeni rubovi bez kompleksnog HTML-a css hackova, potpuno rastezljivi u svim smjerovima

-khtml-border-radius-: 6px; (KHTML browseri - Konqueror)
-webkit-border-radius: 6px; ( Safari, Google Chrome)
-moz-border-radius: 6px; (Gecko browseri - Firefox i klonovi)

Ima tu još puno stvari od kojih bi naveo još:

• border-image,
  • višestruke pozadine i sl.
  • script-font - koristite bilo koji .ttf font koji uploadate. Web tipografija nikada nije doživjela nešto bolje!
  • background gradijenti

…Guglajte!

Jedino čega se mogu sjetiti negativnog je, pogodili ste, kompatibilnost sa IE. Naime ni IE 7 ni 8 ne podržavaju ništa od navedenog. Još je tužnije za Operu koja je isto takva, međutim vjerujem da će se ubrzo “popraviti”.

Dakle, za korisnike zločestih browsera potrudite se da site izgleda lijepo i bez toga, a za one bolje browsere iskoristite moć koju vam daje CSS3.

Više o ovome na slijedećem linku:

http://www.elliotswan.com/2009/07/27/9-css3-properties-you-can-use-now/

Da se i to rjesiti sa Javascriptom i ispitivanjem sta browser ima implementirano od CSS specifikacije.

I naslov ti je cudan, btw, mislio sam da se radi o trorazinskom meniju. :smiley:

Ili uz malo manje muke svratit pogled na nešto tipa:

http://www.webdevout.net/browser-support-css
ili bolje ako se nađe gdi.

http://www.css3.info/

još je prerano za css3

Kako za koga…

Za 99% stranica, podrška je preslaba da bi se prebacili na css3 za široku upotrebu

99% stranica koje posjecujem koriste css3, tako da…

ok drustvo,

kad toliko hvalite css3 i tvrdite da stabilan i dobar, dali je iko od vas testirao stranice sa css3 u svim browserima sem mozile,

npr: ja sam se samo malo zainteresovao i na prva dva primjera koja sam naisao dosta mi je bilo. Naime ima ova, koja pokazuje najednostavnije kako css3 radi u mozili a u exploreru naradi,

onda ima ova, koja pokazuje html5 i css3, nazalost i ovdje pokazuje dobro u mozili, a u exploreru je ziva katastrofa.

Ako grijesim molim vas ispravte me

Hvala

CSS3 se jedino dobro prikazuje u FF 3.0 pa na više, Chrome i Safari. Nije stvar u tome kolko je CSS3 stabilan i dobor koliko to što je IE inferiorniji browser koji ne podržava a sudeći prema najavama ni u najnovijoj verzije ne bude podržavao moderne tehnologije.

Stavr je jednostavno u tome da Web ide dalje, i webmasteri će sve više i više koristiti te tehnologije. Evo, sad baš vidim kak youtube nudi za probu testni HTML 5.0 player koji IE ne podržava pa da ga na trepavice postaviš.

Ovo kaj je xyxjasilixyx je točno (dobro, ja nebi reko baš da 99% to koristi), ali kak bi reko korisnici IE-a očito nisu ni svjesni kaj propuštaju :D. Hehe, sad sam baš probao surfat u IE-u (a koristim ga samo da provjerim svoje radove inače) i skužio da ustvari puno sajtova ga koristi, a IE korisnici dobiju kak bi reko “ostatke”.

Ja samo velim, zašto nebismo radili sajtove prihvatljive za IE i takve browsere i onda samo dodatni spice-up na njih sa CSS-3 :slight_smile:

Zašto npr. Mozilla, Microsoft, Apple, Google i ostali ne sjednu zajedno s W3C-om i srede to? To neću nikad shvatit.
Prihvate neku zajedničku proceduru i konvenciju vezanu za CSS i po tome šibaju.
Neki zajednički css standard za sve.
Kad vidim:

<!--[if IE x]>
Special instructions for IE x here
<![endif]-->

Mi se kosa digne.

Ah ti standardi…

Prije si trebao provjeravati svoju web stranicu u 4 browsera, a sada u 7. Krš zvan IE6 vrti Flash 10 ali iPad ne može. HTML 5 donosi video tag 2012/2020. Da ne znam bolje, rekao bi da smo svi ludi…

[quote=“vanja_istra”]Zašto npr. Mozilla, Microsoft, Apple, Google i ostali ne sjednu zajedno s W3C-om i srede to? To neću nikad shvatit.
Prihvate neku zajedničku proceduru i konvenciju vezanu za CSS i po tome šibaju.
[/quote]

Pa ustvari, u tome i je problem - što svi sjede zajedno u organizaciji zvanoj (pogodite!)…

http://www.w3.org/Consortium/Member/List

Jao jao :frowning:

Prvo @stonesurfer (ako prati), nemres mi pricat o CSS3 i onda napisat -webkit i -moz varijante, a zaboraviti univerzalni border-radius kakav bi svugdje trebao biti - tako treba biti, ovo sa prefiksim kak’ti razumijem ali recimo imas ogroman post od ppk-a o tome kako se moraju maknuti ti prefiksi

Drugo, u vrijeme pisanja Opera 10.50 je podrzavala CSS3 (bez prefiksa), ali je bila u alfa izdanju, uglavnom bugovito :slight_smile: sada je stabilna verzija i Opera podrzava dobar dio CSS3 :slight_smile:

CSS3 ce postati sve vise popularan, kao i HTML5, volio bi znati otkud ovaj podatak da ce video tag biti implementiran tek 2020?

A da ce se sloziti sve kompanije - polako, recimo nedavno su se zajedno slozili Opera, Mozilla i MICROSOFT oko WOFF-a tako da, ajd bar nesto :slight_smile: polagano se pomice

[quote=“nitko”]J
CSS3 ce postati sve vise popularan, kao i HTML5, volio bi znati otkud ovaj podatak da ce video tag biti implementiran tek 2020?
[/quote]

Prema planu, HTML 5 bi trebao ući u “final draft” fazu 2012 a u “Recommended Standard” fazu 2020.

Izvor:

A to kada će video tag biti implementiran ni sam Bog ne zna :roflmao:

[quote=""]
A da ce se sloziti sve kompanije - polako, recimo nedavno su se zajedno slozili Opera, Mozilla i MICROSOFT oko WOFF-a tako da, ajd bar nesto :slight_smile: polagano se pomice[/quote]

E da, još samo da se s odlukama slože Chevrolet, CERN i Cleveland Clinic i možda se nešto i dogodi.Okej, za recimo Dow Jones još mogu razumiti, ali koji vrag CERN radi u W3C-u? I kakve veze imaju web standardi sa nuklearnom tehnologijom?

Osobno mislim da je W3C trebao slijediti primjer Adobe i Flasha - dakle, napraviti layout engine i proslijediti ga proizvođačima browsera ili ponuditi direktno krajnjim korisnicima.

HTML5 standard ne određuju članice W3C-a, već članovi WHATWG-a i W3C HTML WG

[quote=“voajer”]Prema planu, HTML 5 bi trebao ući u “final draft” fazu 2012 a u “Recommended Standard” fazu 2020.

Izvor:

[/quote]

Aj se malo informiraj sta to znaci. :wink:

Neki browseri ga vec podrzavaju.

CERN je ni manje ni vise nego izumitelj WWW-a (ne direktno CERN, nego neki ljudi koji su na njemu radili, kao i hrpu drugih stvari koje su indirektno bili povezani uz nuklearna istrazivanja). :smiley:

Ajde mi ti lijepo reci što working draft i recommended standard znače, očito je da ne kužim.

A oni drugi?

Dobro, Tim Berners Lee je imao prste u izradi HTML-a, no kakve veze ima CERN sa modernim web standardima?

Nemam trenutno vremena, sve se da nac preko Google-a.

kakvo je danas stanje, ako se ide gradit web od nule za siroke mase, jel se isplati css3 staviti? citam da html5 jos ne, ali ovo mi se cini naprednije.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja