cURL Problem na linuxu

Na VPS sam instalirao XAMPP 1.7.7.

U php.ini sam izbrisao ; ispred extension=php_curl.dll, sto znaci da je cURL enabled…

Ali kada restartujem lampp pojavi mi se slijedeca greska:

Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library ‘/opt/lampp/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/php_curl.dll’ - /opt/lampp/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626/php_curl.dll: cannot open shared object file: No such file or directory in Unknown on line 0

Provjerio sam direktorij /opt/lampp/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20090626
i u njemu se nije nalazio php_curl.dll fajl.

3 sata pretrazujem po google i bez uspjeha, a slabo se i snalazim na linuxu, jer sam ga nedavno poceo koristiti…

Nisam znao u kojoj kategoriji da zapocnem temu, nadam se da ce ipak biti odgovora i pomoci.
Hvala unaprijed!

dakel curl fajl nije tamo gdje bi trebao biti a php.ini ga tamo trazi :slight_smile: ili ga je xampp zaboravio sto bi trebao provjeriti sa komandom locate php_curl.dll a prije toga sigurno ces morati napraviti updatedb da bi se cijeli disk indexirao te da bi locate uopce nesto nasao.

ako tog fajla nema na tvome disku onda moras kompilirati curl rucno sto je objasnjeno ovdje
http://www.php.net/manual/en/curl.installation.php
te ponovo restartati apache

[quote=“Alen”]dakel curl fajl nije tamo gdje bi trebao biti a php.ini ga tamo trazi :slight_smile: ili ga je xampp zaboravio sto bi trebao provjeriti sa komandom locate php_curl.dll a prije toga sigurno ces morati napraviti updatedb da bi se cijeli disk indexirao te da bi locate uopce nesto nasao.

ako tog fajla nema na tvome disku onda moras kompilirati curl rucno sto je objasnjeno ovdje
http://www.php.net/manual/en/curl.installation.php
te ponovo restartati apache[/quote]

A kako da kompajliram ako mi je vec instaliran xampp? Da li treba da izbrisem xampp i onda da rucno instaliram (kompajliram) jedno po jedno, mysql, php, i ostalo?

Volio bih da mi ostane xampp, ali ne znam da preko postojeceg xamppa instaliram curl? Da li je to moguce?

@santa napsiao sam ti gore sta moras napraviti i dao sam ti nik gdje ti tocno pise sta i kako moras napraviti da bi curl bio dostupan

Dali si procitao howto sa linka ?

i da linux nije windows da bi morao reinstaliravati isti soft 16x ako nije upalilio od prve sto znaci da nemoras instalirati xampp ponovo

xampp nije za produkciju nego za testno okruzenje a na live serveru se iovako sve instalira pomocu komandi koje su puno bolje implementirane nego sto ih sam xampp ima u sebi

rucna instalcija ce prije povuci sve potrebne library´s posto linux radi na sistemu repozitorija a xampp na pincipu install skripte u koju je nemoguce ubaciti sve potrebne module u tvom primjeru PHP

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja