Custom made web - H1,H2 tagovi

Pozdrav ekipa!

Ovako, radim na jednom online projektu sve iz nule. Ideja mi je da sa jednom stranicom gađam nekih 8-10 keyworda. Tekst na toj stranici je opsežan i ima 1k+ riječi. Skoro svim keywordima sam dodjelio h1 tag te po odlomak koji opet sadrži par h2 tagova, a negdje čak struktura ide i do h4 taga. Zanima me koliko je dobro imati toliko tagova na jednoj jednioj stranici te na koliku količinu teksta ide jedan h1 ili h2 tag. Da li je bolje da ipak napravim više manjih članaka?

1k nije opsežno već neki minimum
Samo 1 h1 po stranici treba bit

Ok. Još jedna stvar može li ići:

<H1>Naslov 1</H1>
<H2>Podnaslov 1</H2>
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst

ili je bolje ovako:

<H1>Naslov 1</H1>
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst
<H2>Podnaslov 1</H2>
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst
tekst tekst tekst tekst tekst tekst tekst

google ne gleda samo h1 h2 itd… ima tu dosta i drugih tagova koji povečavaju on page optimizaciju.
Title, descriptio, sam URL, article, video, aside, liste, riječi koje su linkovi, linkovi… ista stvar za slike…

Koliko ja znam samo iskreno sadržaj, ničim ne pretjerivati i to bi trebalo biti to. Tako barem ja radim, ili pokušavam.

Ovo je bilo tocno u pre-HTML5 eri.

Kod HTML4 ili XHTML, search enginei koriste heading tagove kako bi shvatili kontekstualno hijerarhiju dokumenta/stranice koju indeksiraju, te dali odredjednom sadrzaju vise ili manje na vaznosti i imalo je jako utjecaja na ranking faktor.

Kod HTML5, search enginei koriste HTML5 elemente poput header, footer, article, section, nav, main itd. kako bi imali semanticku reprezentaciju dokumenta. Naravno to sve pada u vodu ako ces koristiti te tagove samo u svrhu stiliziranja stranice, a ne u semanticke svrhe.

Da ne idem u semantiku daleko - ako koristis HTML5, mozes koristiti jedan h1 po sectioning contentu. U prijevodu, to bi bili elementi article, aside, nav i section.

Dakle sljedece je skroz valid:

<body>
 <h1>Let's call it a draw(ing surface)</h1>
 <section>
  <h1>Diving in</h1>
 </section>
 <section>
  <h1>Simple shapes</h1>
 </section>
 <section>
  <h1>Canvas coordinates</h1>
  <section>
   <h1>Canvas coordinates diagram</h1>
  </section>
 </section>
 <section>
  <h1>Paths</h1>
 </section>
</body>

Ekvivalent ovome iznad, ali u pre-HTML5 markupu bi bilo sljedece:

<body>
<h1>Let's call it a draw(ing surface)</h1>
<h2>Diving in</h2>
<h2>Simple shapes</h2>
<h2>Canvas coordinates</h2>
<h3>Canvas coordinates diagram</h3>
<h2>Paths</h2>
</body>

Neki rule of thumb bi bio ako razumijes semantiku i HTML5 elemente, go for it jer ti moze pomoci.
Ako ne, bolje se drzi HTML4 markupa nego koristiti HTML5 pogresno.

1 Like

To je u teoriji, nisam vidio niti jedan site koji to koristi a da igra na dobar SEO, boje se stavit ili kaj ne znam?

Nije nego ne znaju ili im način ramišljanja DOM-a ostao na HTML4.
Ovo sta je @tony napisao je ispravno i to Google zna.

Čuj, Mat Cutts i google su puno toga rekli šta je MOZ dokazao da ne drži vodu, ja ću se držat jednog H1 po stranici dok ne vidim neki dobro rangirani sajt sa više H1 na naslovnici, sigurno je sigurno :wink:

1 Like

Dobro rangirani site nije na dobroj poziciji zbog jednog H1 naslova, već zbog masu drugih stvari.
Ima gro visoko pzicionranih sjatova kojima je DOM katastrofaan i zastario 20-ak godina.
Tako da…

Slažem se, ali kad je SEO bitan, recimo pogle ove affilate siteove, svi se drže onog višestruko provjerenog :slight_smile:

Inače ovo za HTML 5 je super stvar da se može, sad netko treba skupit muda i istestirat to :wink:

da ali treba uzeti u obzir da dobro rangirani sajtvoi u hr nemaju dosta njih neku super konkurenciju pase propusti došuštaju, ali nikako ne bi trebali biti referenca.

kad radiš SEO za nekog, odraditi maksimalno po standardima tražilica, a ne po standardima konkurencije. Takvo je barem moje mišljenje.

Moje imaju jedan H1 i cak desetak H2 tagova :slight_smile: …takva mi je hijerarhija u clancima ,neznam kako ce funkcionirat al eto