Da li će ikada mediji na webu zarađivati kao tiskovina?

Nisam dugo bio ovdje…

No, razmišljam i imam jedno pitanje…

Da li će ikada mediji kao što je Jutarnji List zarađivati na webu kao što to rade u tiskanom dijelu?

Što vi mislite, moj osobni dojam je da neće sigurno i to sljedećih 5-10god.
Nije čudo što se tiskani mediji ne sele tako lako na Internet, znaju oni da ovdje nema para onakvih kakvih oni imaju u tisku…

Reklame u tisku su daleko skuplje nego na webu, da bi listao novine moraš ih kupiti (subscription model), puno manje je konkurencije itd…

Čitao sam negdje da je tržište oglašavanje u HR u tiskanom dijelu oko 600 milijuna kuna, dok je na Internetu oko 30ak milijuna (ako ne i manje).

Što vi mislite o ovome?

Tiskani mediji imaju svoju “težinu” i to unovčavaju.

Misliš da bi index.hr objavljivao tolika sranja u tiskanom izdanju da ga ima? Nisam siguran. Ovako objavi trulež na webu i sutra se više nitko ne sjeća.

Sve tiskovine su se poprilično namučile osvojiti svoj tržišni dio i dokle god će imati zaradu od toga sigurno neće bježati na internet.

Njuškalo - Večernjak je krenuo s nekim hibridnim oglašavanjem. Platiš tiskano izdanje i pride dobiješ istaknuti oglas i na webu. Vjerojatno će i ostali krenuti istim ili sličnim putem.

Pa ako se ovako nastavi s tabletima i smartphoneima, novine će itekako izgubiti utjecaj na tržištu, a ni Murdochova ideja naplaćivanja sadržaja na internetu neće daleko doći. Plaćeni sadržaj na internetu će moći naplaćivati samo kvalitetni časopisi tipa Economist i Newsweek.

No upravo ta mobilnost interneta će omogućiti veće oglašavanje na internetu. Dok se do sada na internetu oglašavalo tako što je klik vodio na web stranicu, geolociranje, društveni servisi i mobilnost će omogućiti to da vam na stranici omiljenog portala ili foruma izleti oglas na kojem piše “uđite u butik 200 metara prema istoku mi imamo ovu i ovu robu koja vam se sviđa”. I još ispod piše “ova i ova osoba su lajkale ove i ove artikle stoga vam ih nudimo na popustu”.

Uglavnom, ono što želim reći je da će marketing dobiti snažnije oruđe u segmentaciji i ciljanju tržišta i da će to oruđe samim time više koštati. Više se neće morati na internetu oglašavati web stranica koja daljnje promovira proizvod nego će se oglašavati sam proizvod i to na pametan način. To znači više novca za web stranice…

Pitanje je samo kako ćemo s tabletima na WC…

pa i nije te bilo dugo ovdje. mislim da je gornjim sugovornicima promakla vijest o naplaćivanju internet portala u engleskoj i to onih dnevnih novina, a druga činjenica je da su sada već skuplji 24 satni oglasi na webu nego u novinama. točnije kreću se oko 20-25.000 kuna za dvadesetčetverosatno oglašavanje, dok je u novinama znatno jeftinije. Trebate li konkretnije dokaze slobodno vam dostavim fakture oglašavanja koje sam sproveo u tiskovinama i ponude za oglašavanje na webu. i mene je iznenadilo da mi je jeftinije puštati telop na televiziji nego banner na nekom portalu.

I dalje vecina ljudi nema novca za kompjuter i internet pogotovo u vrijeme krize. Mislim da će tek poslije 2020. godine mediji na webu zaradjivati vise nego tiskovina!

Bilo je u poslovnom od ponedjeljka kada prenosi članke iz NYT-a…

Ženska priča da je kliknula na neke cipele koje su joj se svidjele ali ih nije kupila. Kaže da su se te cipele pojavljivale na više sajtova koje je posjećivala.

Druga priča, pregledavala je neku ponudu za mršavljenje. Dugo je imala “podsjetnik” da ima višak kilograma.

Online mediji će morati imati mjeru u slijednom oglašavanju i oglašavanju uopće jer nitko neće željeti da ga proganjaju reklame.

[quote=“trnac”]
Online mediji će morati imati mjeru u slijednom oglašavanju i oglašavanju uopće jer nitko neće željeti da ga proganjaju reklame.[/quote]

Sačekajmo google ME, mislim da nećeš smjeti pogledati youtube video, pročitati poštu na gmailu, staviti dokument na docs ili ne daj bože na mapsu zumirati svoje naselje.
Sve mi se ovo pomalo gadi.

To nema nikakve veze. Činjenica je da su u HR kompovi skuplji nego drugdje u svijetu, tj. Hrvatu se više isplati kupiti komp u švicarskoj gdje je najam stanova 5x veći nego u Hrvatskoj.

Druga stvar je to što dobar dio kućanstava ima računalo doma, a mladi, koji sežu za sve većom kupovnom moći imaju jako visoku pristupnost internetu.

Treće je to što ova kriza neće trajati deset godina nego možda još godinu-dvije. Krize ne traju deset godina, pa čak ni velika gospodarska kriza 30ih godina nije trajala duže od 4 godine.

Četvrto, više ljudi čita vijesti na internetu nego u novinama, Večernji i Jutarnji zajedno imaju nakladu manju od broja dnevnih posjetitelja Index.hr-u i Net.hr-u. Novine su davno na trećem mjestu, na prvom je još uvijek TV.

Ne vjerujem da će itko otići s facebooka zato što su reklame na njemu, štoviše, marketing budućnost (onaj u kojem će se reklame prilagođavati osobama) će učiniti reklame poželjnima. Recimo, na TV-u mjenjamo programe kada vidimo reklame koje nas ne zanimaju (za sokovnike, detrđente isl), ali kada bi TV reklamirao proizvode koje volimo, onda ne bi šaltali programe.

To je slučaj s internetom i društvenim medijima, naš otisak daje do znanja kakve proizvode volimo. Stoga ćeš sve češće gledati reklame u za koncerte, odjeću, kozmetiku, tehnologiju, automobile kakvu ti voliš.

Ali pazi, te reklame neće biti napadne jer tržište kažnjava one loše. Ukoliko na tvojoj omiljenoj stranici budeš morao čekati 20 sekundi da pročitaš vijest, nakon nekog vremena ćeš početi tražiti supstitute za tu stranicu, tj. druge stranice. Zbog niskih troškova ulaska na tržište internetskog sadržaja konkurencija će biti veća što će spriječavati kartel. Stoga internetski portali i siteovi moraju paziti da ne ubijaju ljude u pojam jer drugih opcija uvijek ima, a ima ih toliko puno da se ne mogu organizirati kao konkurenti u novinskoj industriji.

Ono što želim reći je da će reklame postojati, da će se prilagođavati ljudima te će s toga biti zanimljivije, ali bit će preopasno izluđivati ljude njihovim pojavama jer ljudi imaju izbora…

1 Like

Po mom mišljenju, jasno je da tiskani mediji gube ssvoju marketinšku snagu. Ne toliko kod nas, ali doći će i na ovim prostorima to na red, čim se iskorijeni navika “listanja” ujutro, a posebno na poslu. :slight_smile:

Što se tiče weba, odgovorno tvrdim da je to danas daleko najskuplje oglašavanje, ne samo kod nas. Osim toga, prenapadno je, dosadno i treba doista veliko umijeće za fokusiranje na ciljano tržište. Dakle, u ovom trenutku to je daleko najmanje isplativo oglašavanje, iz više razloga, a ne vidim niti tehnologiju koja to može poboljšati. Eventualno se može poraditi na snižavanju cijene…

Telefonsko oglašavanje ima najveći potencijal, ali i ono ima nekih loših strana opisanih u zapažanju o web oglašavanju. Međutim, tu tehnologija može napraviti najveći iskorak…

U ovom je trenutku TV oglašavanje najjeftinije i najučinkovitije. Mislim da će tako ostati još dugo vremena jer slijedeći evolucijski korak (pay-per-view) samo povećava učinkovitost TV kampanja.

Pojmovi “skupo” i “jeftino” kada pricamo o oglašavanju su vrlo relativni i ovise o ROI-u. Iz mojeg iskustva, oglašavanje na internetu u velikoj vecini slucajeva nije skupo vec je jeftinije nego oglašavanje u novinama ili na TV-u :wink:

Kad se govori o tome gdje je što isplativo/neisplativo (ne skupo/jeftino) reklamirati, bitno je znati o proizvodima koji se reklamiraju.

Na webu nikada nisam vidio reklamu za tampone (a tražio sam, bolje ne pitajte zašto mi je to trebalo), a na TV mi se čini da ih ima previše.

S druge strane, nikada nisam vidio da netko na TV reklamira web hosting, pogotovo ne u terminu kada idu sapunice.

Različiti proizvodi - različita ciljana publika - različit način (isplativog) oglašavanja.

Kad smo već kod Tv reklama jedno ne mogu nikako shvatiti.
Pratite Kućanice uz Neofen forte!? Dođe mi da odmah otrčim u ljekarnu i kupim si kutijicu pa grickam tablete dok gledam TV. Ili gledanje kućanica izaziva glavobolju pa radi prevencije.

Ljudi, ma pustite što je efikasnije / jeftinije i kako je vani.

Gledajte trenutačnu situaciju na tržištu - mediji (Jutarnji, Večernji i sl.) na Internetu kod nas sigurno sljedećih 5-10god. … možda i duže… neće vidjeti love kakvu su imali u tiskanom dijelu…

Internet korisnici su daleko teži i educiraniji, subscription model na webu kod nas zaboravite, prevelika je ponuda - imamo mogućnosti birati 15+ portala za vijesti, puno je webova, a malo para na našem tržištu (trenutačno) - slažete li se?

Dokaz su: europa digital d.o.o (jutarnji list), večernji list digital d.o.o. -… pogledajte stanje na FINI - rade minus i to opaki…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja