Da li je bitan redoslijed kod css-a?

Bok,

dali mi može netko objasniti ili reći dali je bitan redosljed elemenata koji imaju isti style.

npr… imamo ovo:

    #element, #quick-links element, .dsadsadas a { 
        font-size: 1.455em;
    }

znači interesira me dali postoji kakvo pravilo koje kaže na koji način odredim redosljed ili ne ?

odnosno kako ja mogu znati dali da na prvo mjesto stavim #element ili npr… .dsadsadas a

ili je takav redosljed nebitan, pa ga proizvoljno napravim ?

Hvala

Ovakvim selektorima si odabrao tri različita elementa na stranici od kojih svakih ima isti font size.

U ovom slučaju redoslijed ne igra ulogu.

1 Like

a kada redosljed igra ulogu ? u kojem slučaju ako možeš navesti primjer.

znači kada npr… imaju isti font size

hvala

Dobro ti je kolega rekao…u ovom slučaju kada se radi o više elemenata na koji se primjenjuju isti css redoslijed nije bitan. Praksa je da ih staviš kako idu od vrha stranice prema dole

1 Like

ok. hvala

20 znakova

Tj. od onog vanjskog prema unutrasnjem layeru

Samo odvoji zarezom i to je to. nebitno je kojim redosljedom, osim ako zelis bas uputiti na neki child element da dodas i naziv predgodnog parent elementa onda je bitan redoslijed.

Recimo u kojem slucaju je bitan redosljed

.parent .child, .neka-klasa, #neki-id
{font-size:12px}

Isto i ako stavis ovako definiras istu klasu dva puta. Samo u donjem primjeru dodas ispred klasu jednog parent elementa ta ce biti jaca.

.child
{font-size:12px}

.parent .child
{font-size:14px}

I rezultat za .child ce biti 14px

1 Like

Ako kazem: ti si chief, ja sam bozoou …onda je sasvim nebitno jesam li to rekao drugim redoslijedom: ja sam bozoou, a ti chief …informacija ostaje ista.

A ako kazem nesto kontradiktorno: ti si bozoou, ti si chief …onda se gleda redoslijed i uzet ce se valjanom zadnja izrecena tvrdnja, jer ne mozes biti oboje.

Primjeni analogiju na stil.

1 Like

ok. hvala svima :slight_smile:

1 Like