Da li je prekasno za promjenu karijere?

Pricamo nesto u kancelariji o tome gdje smo se za*ebali u karijeri. Inace svi smo sistem inzinjeri(Linux, Windows, Vmware,storage,etc.) dok se ostatak naseg drustva bavi programiranjem. Svi smo tu negdje po godinama - 36, 37 godina.

Da li je prekasno za promjenu karijere? Da li je kasno da se sada bude junior iz php-a, jave ili necega treceg?

Vjerujem da su svi imali ovakve trenutke kada krenu da preispituju svoje odluke.

1 Like

Fala na obvom topicu, i mene jako zanima promjena karijere. Slicnih sam godina, i jel stvarno kasno promjeniti karijeru, no ja bi isao na drasticnije promjene. Ovo sa system injzenjera u programera nije neka promjena. ja bi isao na promjenu tipa, poljopvrivrednik pa promjenio u programera?

Svima dođe do zasićenja valjda. Radio, i sada radim, sve i svašta. Dođe mi da promijenim firmu pa odustanem. Izazovi, ovo ono, ali sigura me čuva na mjestu i dijete afkors. Inače, nije mi loše, više dosadno.

Promjena karijere je potrebna ukoliko nema perspektive, bilo s aspekta zdravlja, financija, slobodnog vremena,…
Ukokoliko se radi o privremenoj zasićenosti, potrebno je naći adekvatnu zanimaciju za sa strane.
Ribičija, sport (bilo koji), putovanja, planinarenje,…
Kvalitetan hobi je također odlična stvar, zavisno tko što voli. Vrtlarenje je sada popularno, DIY stvari ima milijun. Samo treba pogledat po YT-u, sigurno ima neka ideja.

@bobo_1

  1. Da li te to zanima?
  2. Koliko si spreman na ucenje?

Ako da, onda bi trebao krenuti na slijedeci nacin

  1. Baze podataka, sql, prosireni sql na bazi i php
  2. OOP
  3. Mvc framework – uzeti neki ili vise njih, probati napraviti svoj zbog produbljivanja znanja
  • druge stvari npr. Design patterni, testiranje, ddd itd.

Racunaj da je to naporan i tezak posao.
Netko ce reci da nije(oni koji rade amaterski), medjutim covjek se jako trosi.
Biti profic i svakim danom se usavrsavati je jako tesko.

Nije kasno, a da li bi pristao za placu 5-6 k netto u startu?

Ako radis ozbiljne stvari tu ti u igru jos ulaze: informacijski sustavi, poslovni procesi itd…

Izrada app nije samo pisanje code-a.

Ono sto se po medijima pise da je to dosta dobro placen posao, to je samo 50% istina.

Prosjecna placa u IT-u u zg je oko 8-8.5 k kn netto, medijan je vjerojatno 7.5 k netto, a to znaci da 50 % ljudi ima placu do 7.5 k netto.

Place u zadnje vrijeme rastu iz razloga da se zadrze ljudi, jer nema slobodnih, a kvalitetnih ljudi.

Mozda da probas raditi dev ops?

Zakljucak: Naporan posao, svakodnevno ucenje itd…

Da li je dovoljno placeno? Kratki odgovor: Nije, dugi odgovor: jest, ako volis svoj posao, onda si i maher i ucis i vise si placen.

Kasno, lol… Za ništa, nikada, nije kasno. :timer_clock:

Okej, možda je kasno za dijete ukoliko ste žena koja je ušla u menopauzu, no za promjenu karijere zasigurno nije. :joy:

Dobro, malo pričam gluposti, ja sam još podosta mlađi od većine na ovom forumu, no znam da ukoliko se nešto stvarno želi se može postići. :muscle:

365 dana u godini
24 sata u danu

Ukoliko 8 sati u danu učiš nešto, to je 2,920 sati u godini. U toliko vremena možeš naučiti sve. Dobro ne baš sve, no shvaćaš što želim reći.

Problem je jedini u fokusu. Možeš li se fokusirati i 8 sati dnevno posvetiti 100% nečemu?

Tu opet dolazimo do glavnog pitanja, da li to toliko želiš?

Ukoliko želiš ne postoji dobro i loše vrijeme, ne postoji ponedjeljak i petak, već se radi 7 dana u tjednu.

3 Likeova

Iskreno neznam zasto bi mjenjao karijeru? Mozda samo malo prosirit postojece znanje u nekakav DevOps. DevOps je jedna od najplacenijih pizdarija…

ne mogu naći preciznu definiciju šta je devops :smiley: valjda sve u jednom haha

./ontopic

mnogo sam mlađi od vas, ali mislim da nikad nije kasno za programiranje, dobar i uredan programer će uvijek proći i biti tražen … a realno nije kopanje kanala, plus vjerujem da će biti lakše prebaciti se na programiranje svakome ko je imao iskustva sa sistemima, pogotovo ekspertima … jer već imaju “programerski” mozak :smiley:

ili se prekvalifikujte za varioca i idite u katar, godišnje ćete zaraditi više nego sa bilo kojim internet poslom :smiley:

Statisticki gledano ti si na polovini svog zivota, zar stvarno mislis da je kasno za bilo sta? Pa Sanders je pokrenuo KFC sa 66 godina :smiley:

1 Like

Po definiciji je devops sve i svasta. Ali u praksi ( barem kolko sam ja vidio) su to ljudi koji odrzavaju servere ( npr. aws), brinu se za backupove baze, optimizaciju baze, CI, nesto kodiranja na backendu i razne slicne operacije koje nisu nuzno vezane za programiranje.

Moguce da sam pogresio naziv ( posto se kod nas rjetko traze). Ali znam da ima potrebe za ljudima koji znaju odrzavat server i radit neke povezane radnje.

1 Like

Hare-Krishna pokret je pokrenut od čovjeka koji je sa svojih nekih 70g došao u Ameriku iz Indije bez dolara. Prosio doslovice za život.
Glavna želja mu je bila podjelit svoju tajnu sreće sa zapadom…i u svega 10 godina života je postigao nevjerovatno. Tisuće hramova i zajednica podignuto radi njega i milijuni knjiga napisano.

Eto, sve se može…pa i naizgled nemoguće.
Tvoje je jednostavno moguće ako te ispravna želja na to motivira. Ako nema ispravne motivacije…di god da krenes, neces daleko stići…i put će biti težak.

Programiranje je najdivniji posao na svijetu, ako osjećaš tu ljubav, ne možeš pogriješiti. Dobivaš čim kreneš…dobivaš taj neprocjenjivi užitak.

Ako ti je motivacija isključivo lova, mogao bi ti onda biti to i put pakla…

e jesi našo primjer sa hare krišnom, hašišari obični hahahah

3 Likeova

DevOps je ajmo reci neki mindset, vjerovatno si mislio na DevOps Engineer, ali sasvim je jasno sta si htio reci.

Slazem se takodjer sa prijedlogom kao i time da ta osoba radi sve i svasta :smiley:

U biti ono sto bi jedan DevOps Engineer trebao raditi je automatizacija, support sa infrastrukturom (containeri i slicno), monitoring.

To je neko moje shvatanje, ako sam u krivu nek me neko ispravi :slight_smile:

Da, tak nekak, sve ono kaj mi programeri ne zelimo dirat :smiley:

Neki dan sam čuo da se za 3 godine u Afganistanu može zaraditi kao za 10 godina u Njemačkoj. Ne kužim koji klinac svi idu u Njemačku…

ma da je 20x veća zarada ne bih se ja tamo vrtio, otkud znaš da se u autobusu neki taliban neće raznijeti

Varioci svugdje u svijetu imaju hebenu placu i benificirani radni staz, npr. u Italiji netto ~ 3000€, a vjerujem da u Njemackoj i dosta vise. Nebi iso u Katar radit za nikakve novce. Ok je za vidit turisticki i to max 2 dana, ali da bi bio tam par mjeseci u komadu, nema sanse, umro bi od dosade. Cak bi radije iso u Afganistan. :smiley:

1 Like

Za beneficirani radni staž nisam čuo iko da ima a odavde je otišlo njih barem stotinu. Ne znam ni jednog da ima 3k eur platu. Znam jednog koji je baš dobar radnik al on reče oko 2k da nagura.

Uglavnom sve su to malo napuhane priče koje su nakon toliko vremena uticale da pojedini misle kako vani pare padaju sa neba… :smiley:

EDIT: Uglavnom to je posao koji neće da rade domaći (Njemci) radnici, sa razlogom…

2 Likeova

Ja san razmisljao otic u varioce, onako teoretski smao jer prakticno nemogu ni cipele zavezat kak treba. I pricao sma sa par kvalificiranih varioca, kazem ja njima kako je to dobro zanimanje da se u qataru zarade pare samo tako.

kad on meni lupi kontru i kaze da variocu koji vari cjeli dan firme su davale litru mlijeka. Navodno protiv radijacije. Najednom mi nikvi novci nisu mirisali…

P.S. vjerojatno zato i svabo ne vari.

1 Like
  1. Posao varioca nije lagan posao.
  2. U radioni je uzasan miris od zeljeza,celika itd.
  3. Ako se ne pazi, bez problema odu zubi, kicma itd.
  4. Place nisu takve da bi se isplatilo raditi prekvlifikaciju, u njemackoj se dobije i 3000 eura netto, za taj posao, ali je to malo u smislu da je placeno manje nego sto bi trebalo biti.
  5. Jedino varenje tigom i sl. je ok i isplati se.
  6. Kao kv eletricar ili cnc programer mozes dobiti 2500-3000 eura netto u njemackoj.

Uglavnom, bilo kakav strucan majstor bio kod nas ili vani mlati pare.

Bio on elektricar, vodoinstalater, developer koji radi freelance itd., nikome satnica nije manja od 30 eura u fusu u hr.

Developer koji radi za firme iz inozemstva.
U hr je satnica manja.

1 Like