Da li je prekasno za promjenu karijere?

To je stvarno premalo novca, to je minimalac u Nemackoj.

Minimalac u njemackoj je 1500 eura netto.
Nigdje ne cvjetaju ruze.
Svugdje treba raditi.

To je daleko vise od prosijeka

Nije istina, 9,19e BRUTTO je minimalna satnica, sto ispadne oko 1.592,93€ BRUTTO sto ispadne oko 1.171,17€ NETTO ako ste samac.

1 Like

Kum mi je radio u Italiji preko 20 god, prije toga 10ak u Njemackoj, ovo je iz prve ruke. Nije da nece to raditi, nego kod njih nema adekvatne edukacije za to. Npr. u rijeckom brodogradilistu je najpoznatija skola za zavaricaca u europi.

1 Like

Ako nema edukacije u tim zemljama onda je to sa razlogom :slight_smile: Zato i dolaze radnici iz siromašnijih zemalja…

A to za beneficirani radni staž stvarno nisam čuo a dosta je odavde ljudi otišlo: Možda je tako u Italiji ako radiš za državne firme, čisto sumnjam da je tako u privatnom sektoru u kojem i radi većina zavarivača.

Čuo sam nedavno za ovog jednog što radi kao zavarivač u Njemačkoj da mu nešto odbija ili kako to već ide zato što je tamo sam, neki porez ili šta. Kako to ide?

U Njemackoj se dogovara Brutto iznos place, iznos prije poreza. Postoji 6. razlicitih poreznih klasa. Osivno da li ste samac, ozenjen, s/bez djece, radi li drugi partner i sl.

Samci/porezna klasa 1 mislim da skida najvise, preko 35% od brutto iznosa.

Npr. ako osoba ima 3000e brutto, nakon poreza ce na racun dobiti oko ~ 1.924,94e.

1 Like

U jednom crticu o Pepeljugi su kralj i kraljica rekli princu “Moras da se ozenis! Znas li ti koliki je porez na neozenjene princeve?!?”

DevOps je prilicno sirok pojam. U principu DevOps inzinjer je podrska developerima u smislu resursa i platforme. Na taj nacin radi se offload posla sa developera. Na taj nacin developer se posvecuje razvoju a ne trosi svoje vrijeme na nesto sto zapravo nema veze sa razvojem. Konkretan posao DevOps inzinjera zavisi od firme u kojoj radi. Negdje DevOps radi Hadoop, negdje radi OpenStack, negdje radi Docker.

Dobra stvar kod DevOps-a
-skoro svaka programerska firma treba DevOps inz. Ima dosta programerski firmi znaci treba i dosta DevOps inz.

U kojoj to Njemackoj su to minimalci. Kao sto vam je mestro napisao 9,19 € brutto je minimalna satnica, i sad ako radis pola radnog vremena onda imas maksimalno 120 sati mjesecno sto smijes odraditi, a to ti je onda 1100 € brutto mjesecno odnosno cca. 870 € netto za samca bez djece u BW.

Pa ti vidi.

1 Like

To je iz medija. Dakle i oni onda lažu.

Ako je to pola radnog vremena, puno je x2.
Dakle 870x2 malo umanjeno i koliko ispada netto?

240 x 9,19 = 2205,6 eura, kad se preračuna u netto u klasi 1 1505,95 eura netto.

Moras nauciti da kada se prica o placama u Njemackoj, tada se govori o Brutto iznosu.

Evo ti ovaj kalkulator, poigraj se s njim pa ces i vidjeti zasto taj tvoj netto nema smisla :slight_smile:

https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php

Znam za plaće vrlo dobro, a i preko tog kalkulatora sam računao.

Ako se računa na 180 sati, naravno da ispadne manje od 1500 eura netto.

Pa da se racuna i na 200 sati ispadnr manje od 1500 netto. Da bi covjek samac zaradio 1500 netto, a da öritom radi za minimalnu satnicu mora mjesecno odraditi 240 sati, a to je 30 po osam sati. Znas kad ce to biti ovdje moguce? Nikad

Kada radis 50% , onda imas maksimalan broj sati koje mjesecno smijes odraditi, nema to veze sa ovim sto si ti rekao, ja i moja zena smo racunali sve moguce i njoj se nikako nije isplatilo raditi puno radno vrijeme jer u odnosu na pola radnog vremena bi dobila cca. 300 € netto vise u odnosu na puno radno vrijeme.

Dakle kardinalna greska je sve racunati linearno. Isto tako je mini job ogranicen na max. 52 sata mjesecno a placa je 450€, odnosno par eura manje kad odbije mirovinsko ukoliko zelis to uplacivati.

Jasno je to meni…

Evo ja promjenio karijeru na 6 mjeseci. Otisao u irsku kod staraca od cure i da se maknem od kompjutera nasao posao u skladistu. 700 eura tjedno, radim i uzivam. Jbt rad za racunalom… napokon se osjecam dobro i zadovoljno… a da ne pricam o zajebanciji sa ekipom na poslu :slight_smile:

4 Likeova

Jbte 700e tjedno kada imas besplatan smjestaj, tako bi svatko :slight_smile:

Ako je netto, to je super i bez smjestaja.

Da se vratimo na temu, ja sam misljenja da nikad nije kasno. I ja sam trenutno u dubokim razmisljanjima o promjeni karijere ali puno ekstremnije nego @bobo_1.

Razmisljam o izlasku iz IT industrije i prelazak u obrtnistvo. Moram samo posloziti neke kockice u glavi i ispitati trziste.

3 Likeova

Drzim da nije kasno, pohvalno je.

Neto je samo moras radit prekovremeno ali posto se vozim vecinom na viljuskaru nije problem jer se ne umaram previse.