Da li je WP mrtav?

@creatifcode
Jedno pitanje, nemoj shvatiti ovo kao napad, ali primjetio sam u par topica da ne voliš wordpress (ili možda besplatne CMSove općenito), pa me čisto zanima zašto?

Ja pišem ovo iz perspektive developera sa desetak godina iskustva. Nikada nisam bježao od WP-a, i u puno slučajeva se pokazao kao odlična platforma za izradu sajtova. Naravno, neće raditi dobro ako ćeš instalirati 50+ plugina i očekivati da sve super radi. Ali čista instalacija uz par pouzdanih plugina radi odlično. Sve se to da proširiti dodatnim pluginima koje sam napišeš za potrebe sajta i stvar radi brzo i stabilno čak i pod velikim opterećenjem.

Da, u stanju sam napisati vlastiti cms, koji će imati opcije kao i wp, ali čemu? Na wordpresu radi ekipa od XX odličnih programera za koje ne možeš reći da neznaju što rade. Ne bih sada ulazio u to jesu li se neke stvari mogle bolje odraditi, ali treba uzeti u obzir to da WP ima godine staža iza sebe, a jezgru nekada nije lako mjenjati, a da sve ostane i dalje kompatibilno.

Ukratko, WP za sajtove sa člancima - Definitivno DA. WP kao pozadina za nekakve online servise - NE (ali nije tome ni namjenjen)

1 Like

Jednostavno iz razloga sto se predstavlja kao “rijesenje za sve vase probleme”, a to je daleko od istine i onda me opcenito takve stvari raspizde nije samo u pitanju WP, CMS, racunala, programiranje, nego je u pitanju da imam averziju opcenito prema stvarima koje su dizu u nebesa kao savrsene, a koje su daleko od toga jer kako je poznato nista nije savreno.

S ostalim sto si napisao se manje-vise slazem.

Bullshit na kvadrat i malo vise.

Ha ja ti kazem s cime sam se susreo. Recimo neki cms pisan prije 10g koji radi, ali eto nema odrzavanja odjednom vise pa ti nadji novog aplikativca bez da ti naplati hrpu para, ako to uopce zeli radit. Na kraju te jefitinije ispadne napraviti novi web na nekom worpdressu, joomli ili drupalu…

Problem s tim easy peasy cms-ovima sto ga svaka baba instalira i onda ne odrzava, a ne zna ni sto je css nit sto je xhtml, a kamoli php. A wp je pribrizio platformu za izradu weba i onima koji nemaju pojma o izradi weba. Slicno recimo kao sto je cpanel priblizio hosting platformu nekome tko nema pojma o odrzavanju servera na kojem se nalazi hosting tako da ako imas kompleksniju stvar za rjesiti, eto problem pa onda ekipa kuka kak im ovaj hosting nevalja, kak tamo nemaju pojma itd.
S druge pak strane WP je ok jer netko tko ima potrebe radit sam svoj mali web i nesto nabada po html-u i css-u , taman super da nemora ulazit i ucit previse o webu. Ali za iole ozbiljan web, pogotovo ako ima online shop, tu treba naci nekog ozbiljnijeg…

A ako cemo without bullshit, web izradjivaci mrze WP jer ga svaka baba koristi i time im uzima dio kolaca s tanjura…

Mislim da konstatacija nije na mestu. Ljudi koji rade sa WP obično i naplaćuju onoliko koliko to vredi i targetiraju low budget sajtove. Za ozbiljne projekte ionako moraju kupci kontaktirati ozbiljnog developera da im to odradi - pre (jeftinija) ili kasnije (značajno skuplja varijanta). Mislim skuplja zato što će ih koštati problemi. Stoga, ne možeš mrzeti WP, jer u nekim slučajevima bude dobra edukacija potencijalnim korisnicima :smile:

Inače se slažem da je dobro rešenje za common sajtiće.

Treba napraviti razliku izmedju 2 vrste (tipa) korisnika WordPress-a:

1)Osoba koja instalira WordPress, preuzme/kupi neku temu i nabaca hrpu Plugina, nakon sto je to uradila proglasi se vrhunskim Web Developerom odnosno WordPress developerom, a nije znala manuelno podici WP, vec je koristen Script instaler iz cPanel-a.
Mene ovo ne nervira sve dok osoba suti, cim pocne sa pricama da je WordPress strucnjak, da se razumije u materiju odmah mi ide na zivce.Cak sta vise, jedna “Web kompanija” iz BiH, koristi gotove teme za WP.Ono sto oni urade jeste promijena naziva i direktorija teme, a oni su kao profi likovi.

2)Osobe koje rade sve same.Od izrade custom teme do izrade vlasitih Plugin-ova.
Ove osobe se s pravom mogu nazvati Developerima odnosno WordPress Developerima i jako se razlikuju sa grupom #1, cak ih je smijesno porediti.

To da WordPress propada, to je smijesno.

ovo je upravo ono zašto, uvjetno rečeno, ne volim WP. Gura ga se u sve i svašta.

Wordpress je zakon, i ne, nije mrtav :slight_smile:

A tko ga gura? Pa Wordpress je open source i razvija se u smjerovima koje community želi.

Upravo tako, WP je zakon, i nije mrtav, bitno je imati bogat i unikantan materijal na projektu, a samim tim custom seo odrađen, samo ja sam zapazio na jednom svom portalu prije da mi se load na mašini koja baš i nije bila toliko slaba:
64 GB Ram
Intel Xeon e5 1650 v2
1 gbit konekcija
…dizao veoma da je cijeli sajt šljakao, stim da na mašini nije bilo ništa osim te stranice, a WP tema je bila custom napravljena u cilju streama filmova, što se tiče pluginsa/modula, ništa nisam koristio osim jednog SEO plugina, a opet kad se posjeta popne na 800 korisnika u sekundi da su online, zapazim veliki load na mašini koji je uzrukovao WP, tako da po meni baš WP i nije neka jača solucija za posječnije stranice, ali zavisi ipak sve od optimizacije…
Bit će da sam koristio kakvu outdated skriptu u samom wpu od plugina i tkd…

Ajde samo ubaci ovo na neko vidljivo mjesto, pa nam posalji rezultat:

<h1><?php echo get_num_queries();?></h1>

Ne držim više taj sajt, već skoro 1 godinu. A i nije bilo do baze podataka :wink:

WP nije mrtav i još će rasti to je definitivno. WordPress je omogućio onim običnim korisnicima da dođu na internet brzo, jeftino i jednostavno, a to je ono što smeta nekima koji bi više voljeli kočiti napredak i zaustaviti vrijeme i uzimati lovu uz minimalni ulog znanja i resursa (najdragocjeniji je vrijeme), takvima će karijera umrijeti :slight_smile:

4 Likeova

Ja imam osjećaj da će na tržištu u idućih par godina opstati samo oni pravi turbo stručni developeri koji su sposobni odraditi komplicirane custom projekte i oni manje stručni ali jako jeftini. Čini mi se da je gotovo sa naplatom par tisuća kuna za izradu web stranica od prepravljene wp teme. To će prolaziti još neko vrijeme, ali ne još dugo.

Danas postoji toliko turbo jednostavnih besplatnih ili bagatelnih website buildera da je samo pitanje vremena kada će ih “prosječan korisnik” pronaći i kada će odlučiti prestati plaćati 1000+ kn za ono što si može sam napraviti u par sati.

Ima takvih i u Hrvatskoj, a možda ih je čak i većina takva. Znam za slučaj gdje je naplaćeno 10,000 kn za “izradu” web stranice koja je samo prepravka gotove WP teme. Agencija koja je to radila nije se čak niti udostojila izbrisati sve subpageve od te teme pa iako je maknula interne linkove, ostale su subpages poput “Team”, “Portfolio”, “Testimonials” iako ih trenutna web stranica uopće ne treba.To sranje od posla su uredno naplatili 10,000 kn.

Wordpress sigurno neće propasti…gledajući po trenutnom stanju.
isto se je i prije pričalo da će propast ovo ono, pa se nije ništa desilo…
isto tako sigurno WP korisnici neće preći sa WP-a na neki web builder…
možda su moguće male promjene u postocima i to je to.

“java je mrtva!”
“apple je mrtav”
“wp je mrtav”
“kit richards je mrtav”

Neke stvari jednostavno ne umiru :slight_smile:

2 Likeova

Čak je i flash još živ iako su dolazile i neke službene najave da se gasi.

Da wordpress je definitivno mrtav :slight_smile:
Ove godine 90% web stranica koje sam radio su na WPu.
A tako i prošlih par.

1 Like