Da li u regionu nedostaje seminara, konferencija i edukacija?

Sta mislite da li u regionu nedostaje raznih edukacija iz IT oblasti? Ono sto nas interesuje najviše iz IM oblasti?
Nedavno sam pričao sa jednim programerom i čovjek je bukvalno svako 15 dana na putu i drži predavanja po citavoj Evropi.
U BiH znam da ima Konferencija u Banja Luci od malo kvalitetnijih. Apriori ceato organizuje, ali su im ulaznice preskupe i pitanje je kakva je kvaliteta.
Hrvatska ima dosta kvalitetnih ljudi, tamo ima vjerovatno vise tečaja. Srbija isto tako?

Da, moglo bi to dosta bolje i više. U Srbiji slična situacija.

Potrebne su konferencije i višednevna predavanja itd, kao što je bilo nekad za dešavanja poput Tvitomanije i sličnih.

U Srbiji Startit centri organizuju dosta dešavanja, tu su i Etrgovina na Paliću i Webiz takođe u nekoliko mesta u Srbiji.

Da može više dešavanja, naravno da može. Ja sam 2014 godine, organizovao 4 događaja u Apatinu. Gosti su bili Ivan Minić, Dragan Varagić, Ivan Bjelajac, i na četvrtom sa temom sturtupovi zajedno Vukašin Stojkov i Miloš Milić. Tada je trošak ukupan za sve predavače me izašao 400 eura. Salu i opremu mi je ustupila opština i Kancelarija za mlade bez nadohnade.

Za sada sam odustao od toga jer sam stekao utisak da ljude to ne zanima, dolazilo je po 10 - 20 ljudi i na kraju slabo se primeti da je neko usvojio nešto i primenio u svojim projektima. Ulaz na sve događaje je bio besplatan.

2 Likeova

Koji je razlog slabog odziva? Možda slaba reklama ili sto tada nije bilo toliko popularno? Koliko inače treba za organizaciju, platis predavače, salu, promotivni materijal i reklamiranje.
Na konferenciji u Banja Luci je bilo sigurno 200 ljudi, a nije kotizacija bila bas ni jeftina + morao si uzeti jedno noćenje, jer nisi nikako mogao u jednom danu voziti u oba smijera i biti tu cijeli dan.
Edit: kada sam pričao sa ucesnicima u BL može li se sta naučiti, većina kažu da dodju tu zbog networkinga, a znanje poprave za nekih 30%.
Mislim da su bili u pravu, naučio sam nešto novo, upoznao dosta ljudi koji su mi kasnije proslijedili neke poslove.

Predavanja su bila samo na jednu temu, recimo startup ili kako prodati oglasni prostor. Te teme nisu zanimljive onima koji rade na Upworku ili se beve grafikom. Ako je tema rad na Upworku, to nije zanimljivo ovima koji imaju svoje projekte i prodaju oglasni prostor.

Ja sam se povezao sa Kancelarijom za mlade, to je otprilike jedan segment opštinske uprave. Rekao sam ja organizujem dešavanje, dovodim predavača i plaćam ga. Dajte mi salu i projektor da koristim dok predavanje traje.

Sad tu ima opcija da se organizuje udruženje građana, pa da se preko njega radi organizacija. Tada je tu opcija da se prijavljuje na konkurse i da se dešavanje projektno finansira. Ja u Apatinu nisam uspeo da skupim 5 zainteresovanih ljudi za osnivanje udruženja.

Uglavnom se isplati otići na dešavanje, a još više se malo iscimati pa ga sam organizovati. Meni je jedino demotivisalo to što je malo ljudi dolazilo.

1 Like

Evo da nešto najavim, ako nekoga zanima, učešće je besplatno. Ima toga, ali se sve rasuto najavljuje.

Novi Sad

radionica

meetup

Eto ideje, neko napravi sajt i na njemu objavljuje najave za sva dešavanja iz regiona. :wink:

Odes na Udemy i imas konferenciju svaki dan i to iz usko strucne oblasti koja tebi bas treba, mozes pauzirati, zapisivati, nauciti milion puta vise nego na bilo kojem live skupu, a ako si bas nov u necemu i treba ti tutor tada ides na Upwork i uzimas 1 na 1 nastavnika.

Konferencije su dobre kao reklama za IT posao za totalne pocetnike i ili da uzivo popricas sa kolegama , popijes kafu ili razlog da turisticki odes negde, ali cekati konfeenciju da nesto naucis iz neke oblasti koja tebi bas treba - za to treba imati bas vremena i zivaca :slight_smile:

1 Like

Na Udemy ili Lindy imaš edukaciju, a to imaš i na Upworku sa tim 1 na 1. Za seminare i konferencije ipak ide samo uživo opcija.

A i ne treba se mnogo čekati konferencija ili seminar iz oblasti koja baš nekom treba, svako može da je sam organizuje. Zovneš predavača, on dođe par sati pre radionice/meetupa i odeš sa njim na ručak, zatim ga saslušaš na dešavanju, pa nakon toga odeš sa njim na pivo ili dva da se još malo popriča.

Tako sa nekim ko nešto zna provedeš 8 sati u komunikaciji, a oni koji su lenji da organizuju, dođu na dešavanje odslušaju svojih 30 -40 minuta i to im je to.

Tvoj je predlog da pravis konferenciju da bi ti proveo sto vise vremena sa strucnim predavacem iz oblasti koja tebi treba, pravis kompletnu konferenciju zbog toga?

Da vidmim da se olako može zaključiti da je samo jedan prost razlog zbog čega bi neko trebao da se potrudi.

Više vremena provedenog sa stučnjakom za neku oblast rada na Internetu je jedan od razloga, drugi je bio da steknem iskustvo u organizovanju događaja, treći je bio da dopunim portfolio sa time da znam organizovati takva i slična dešavanja, četvrti je bio da se povežem sa ljudima iz blizine koji rade poslove na Internetu, to bi bio networking nekog lokalnog modela.

Gledao sam malo šire, recimo jeste korisno kada se ode u BGD ili neko drugo veće mesto i poveže sa ljudima koji rade na netu. Ali je korisnije kada se povežeš sa nekim ko živi 10 minuta od tebe i radi na netu.

Da imam loše iskustvo sa organizovanjem dešavanja i da mislim da se to ne isplati (ne samo novčano, već i sticanjem znanja i kontakata te učenjem savremenih tehnika), napisao bi ljudima da to izbegavaju organizaciju dešavanja jer se ne vredi potruditi.

1 Like

To je to, sve u par rečenica kazano.

Za ucenje bih uvek izabrao dobro ocenjeni kurs na Udemy nego platio ucesce na nekoj konferenciji. Na konferencije ides da se socijalizujes, popijes pice, upoznas nekoga. Ako si ozbiljan preduzetnik, i treba ti partner jako je mala sansa da ces tamo pronaci nekoga ko tebi SADA bas treba taj nivo znanja, da bas i on zeli isto, da njemu trebas bas ti…
Za pocetnike moze da bude zanimljivo, uzivo slusaju uspesne ljude, nekome treba taj okidac, a sada da cekas konferenciju da bi naucio ne znam adwords, a on ti bas treba, nekako mi je neozbiljno.

@freemind
Slazem se sa tobom, vise se isplati uzeti video tecajeve, kupit par knjiga , proci nekoliko tutoriala.

Ne kazem da su konferencije bezveze, ali…

1 Like

Evo jedan zanimljiv tekst na ovu temu. Direktno vezan za Srbiju, ali verujem da je slično i sa ljudima koji nešto organizuju u regionu.

Zanima me kakva su iskustva sa kursom za internet marketing od Bildija i Istoka, da li ima neko da pohadja ovaj sto je sada aktuelan i kakva su vasa misljenja. Hvala

Od nekih momaka koji su pocetnici u IM cuo sam samo rijeci hvala. Mada je pocetnicima sve dobro.

1 Like