Deutschland, wir kommen! 🇩🇪

Koji je najefikasniji način za učenje njemačkog? hehe

  • Za one koji nisu upućeni, poznati su rezultati izbora u BiH

2 Likeova

Sviće.
Svi će za Njemačku.

Probaj DuoLingo.

2 Likeova

Pa što baš Njemačka? Ja odlučio za Nizozemsku i Amsterdam (nije zbog coffe shopova majke mi!)

2 Likeova

“Narod koji bira korumpirane, lažljivce, lopove i izdajice nije žrtva. On je saučesnik.”
– George Orwell

Pametnom dosta.

Razlog zbog kojeg ja zelim ici nije novac, vec jednostavno ne zelim da me neko poistovjecuje sa ovom nepismenom stokom sto bira iste preko 20 godina.

Sve u svemu, jako tuzno.

9 Likeova

Ma nije samo Njemačka, gdje god, samo što dalje od ovih prostora. Danas su sve nade, da će biti bolje, potpuno potonule. Više mi nije ni žao naroda, ako vam je malo 20 godina, neka vas je*u još toliko, mene neće.

1 Like

nekome kome nije bitna država, a hoće se maknuti iz hr, bih , srb i sl. , možda nije loš izbot tajland, vijetnam, i sl. za it stručnjake

to svi će u njemačku je i moj komšija rekao još prije 2 dana :smiley:

evo upravo sam se vratio sa benzinske pumpe gdje smo počeli slaviti pobjedu ivanića, baš se fino popilo da smo počeli maltretirati radnice na pumpi

iskreno sam vjerovao da dodik neće proći, dakle tu opciju uopšte nisam uzimao u razmatranje da neko može izglasati dodika … nakon svega, nakon poigravanja sa inteligencijom naroda, nakon ubistva davida, nakon svega …

ali eto, kao što moj drug maloprije reče, jedino je narod na gubitku, a kad je glup ne zaslužuje bolje

gledajte sebe ljudi

Meni nije bas jasno da je neko ocekivao drugacije rezultate izbora. Ja malo istorije sto znam vlast se nijedna nije promijenila dok ne dodje mnogo stranjskih para u opoziciju. A cim dodje mnogo para onda si veliki duznik i kao takvi ti novi tesko mogu neki boljitak donijeti.

Dalje kod nas nema te neke drustvene odgovornosti ili straha od kazne oko neodgovornosti, lopuzanja, korupcije i sl. I nema tih ljudi koji ce se oduprijeti tome da izdignu drzavnu i drustvenu korist iznad licne. I ako ih ima to je minoran broj i nisu u politici ili su marginalne politicke licnosti jer nijednoj stranci ne trebaju takvi.

Uzecu primjer mene i 99% webmajstora ili frilensera koji solidno zaradjuju i nikom od nas nije palo na pamet otici platit 10% poreza koji je jedan od vjerovatno najnizih u Evropi. Nemamo drustvenu odgovornost, skoro niko od nas zato sto je drzava takva kakva je i zato je drzava takva kakva je.

Sad ce izac pitanja, sta je meni drzava dala, svi kradu, gdje ce pare otic i sl. Drzava funcionise kako funkcionisu njeni ljudi, svi. Posto ja ne vjerujem u sveopsti zaokret u svijesti naroda ne vidim neki smisao u politici, izborima i svemu vezanom. Jedino rjesenje je da neko s vrha krene da sije strah svima redom od kazni i rigidno da prati zakon, a vjerujem da bi to izazvalo haos jer narod nije naucio. A i taj ili ti sto su tu sigurno ne bore se da dodju tu da bi svima bilo bolje i da bi drzava bila bolja.

I na kraju zaista nije mi jasno da neko ocekuje cak i ako dodju drugi da ce se nesta bitno promijeniti.

7 Likeova

Ja ne mogu da verujem da ljudi misle da ce da im bude bolje ako dodje bilo koja politicka opcija. Svi oni imaju samo jedan cilj, a to je stolica. Narod ih ne interesuje. Bar je to moje iskustvo za moje 33 godine.

2 Likeova

Problem nisu ovi što glasaju za iste, problem su ovi što NE GLASAJU. Dok se ne ukine finansiranje predizbornih kampanja iz državnog budžeta i ne uvede elektronsko glasanje, biti će nam isto. Mora biti dostupna informacija online ko je sve glasao po biračkim mjestima, ne za koga, da bi se moglo prijaviti ukoliko je neko mrtav glasao. Provjereno sve velike stranke plaćaju za glasanje, i meni su ponudili, ali nisam prihvatio, glasao sam za nezavisnog.

2 Likeova

Ja ne glasam i nikad necu glasati ma kakvo glasanje da bude. Ima zemalja u svijetu koje funkcionisu normalno, a izlaznost na izbore im je daleko manja no kod nas.

2 Likeova

Bas to. Kod nas su te podele od pamtiveka, lakse im je da nas dele na ove i one jer tako lakse upravljaju nama.
Ja sam samo jednom glasao kad sam napunio 18. merak mi je bio. Posle toga vise nikad, i niti cu jer znam da se mi obicni gradjani nista ne pitamo.

1 Like

E pa oni to i hoće - da vas što pre i što lakše rasele, izmešaju sa libijcima i ostalima, da se izgube koreni, da vas izmanipulišu da radite od jutra do sutra i onda to sve trošite na samo malo skuplja auta, garderobu i mobilne telefone. Začarani krug.

Ako želiš da utičeš da se stvori bolji svet, ne ideš niz dlaku sistemu, već se trudiš da mu ne doprinosiš time što ćeš što pre otići u Nemačku ili gde već da čistiš izmete. Ostaješ ovde i boriš se.

Zanimljivo - isto sam čuo i u Hr: “Ostani i bori se, nemoj odlaziti i ići na ruku političarima…”
I šta se desi: veliki prosvjed protiv vlasti RH jer već 20 godina sustavno uništavaju državi. Odaziv: 200-ak ljudi. (dvije stotine ljudi, dvjesto ljudi, 2x100 osoba). Da ostanem i borim se? Ne, frustriran sam i to mi ne treba.

2 Likeova

A kako god kome volja. Ako neko više voli da čisti nemačka dupeta samo neka izvoli. Mene počelo da smara više da bilo šta objašnjavam i pričam i ovde i van foruma, džabe trošim vreme, svako ima svoje mišljenje i svoj stavi neka radi kako hoće, to se ionako ne da promeniti. :slight_smile:

S rečenim iznad, zamisli sad da si ti jedan od (naj)aktivnijih po pitanju iznošenja političkog mišljenja/stava.

Za sta tacno da se borim i s kim ? S narodom koji je glup ko noc i koji bira 20 godina iste, te ih ti isti uvijek kupuju na istu pricu ?

Slag na tortu je naravno Dodik.

Ovdje su ljudi glupi i tu je kraj price.Nije nama niko drugi kriv.

2 Likeova