Digitalocean i wordpress

Bok,

namjeravam uskoro preseliti jedan site s shared hostinga na Digitalocean

i sad gledam na google-u

postoji niz opcija kako instalirati Wordpress, putem

How To Install Wordpress on Ubuntu 14.04

How To Install Wordpress with nginx on Ubuntu 12.0

How To Install WordPress on CentOS 7

itd…

pa moje pitanje glasi na koji način je najbolje instalirati wordpress ?

hvala

Najbolja opcija koja ti ujedno omogućava i najbrže učitavanje stranice ti je da instaliraš na cloudlinuxu wordpress zajedno s ngnixom. Ako već ne želiš plaćat cloudlinux licencu, onda definitvno probaj ići s kombinacijom centosa i ngnixa, pošto se 79% servera vrti na Centosu.

hvala na odgovoru.

znači trebao bi praiti ovaj tutorial: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-wordpress-on-centos-7

I sto ces kad napravis onda to u tutorijalu? Ili evo dignes centos i nginx… Objasni meni sistemcu koji odrzava servere vec godinama, konkretno koja je tvoja projekcija kad to sve podignes? Sto ces nakon toga? Dignuo si os, instalirao si apache/nginx i upogonio wordpress. Ti mislis da je to dovoljno i da je to sve sto treba na serveru napraviti?

79% servera vrti Centos…
Smijesno. Gdje, u kojem obrascu, u odnosu na sto, na windwose? NA druge linuxe? Jel to u makedoniji? Ili na urugvaju, europi, marsu? Sto ce mu Cloudlinux ako ima jedan web i otkud ti zakljucak da na cloudlinuxu se brze ucitava web? Nginx hendla puno vise requesta od apacheta, ali pitanje je jel ima toliko posjeta da ih uopce moze iskoristiti…

ne razumijem tvoju nabrijanost prema meni???
ako sam nešto zaboravio, nisam naveo ili sl…
onda slobodno reci što još to trebam napraviti jer u protivnom tvoj post nikome ne koristi.

Instaliraj Ubuntu ka OS.
Posto je jasno da ne znas nista o odrzavanju servera, Ubuntu je najbolji izbor najvise zato jer ces lako googleat probleme na koje naletis, i imas hrpetine tutoriala za podesit i ovo i ono koji “pretpostavljaju” da imas Ubuntu ili neki Debian.
Nginx je dobar izbor jer ga je super lako konfigurirat.

Ali da se vratimo na pocetak… Trazi digitalocean tutoriale koji objasnjavaju kako dignit cili LEMP/LAMP stack, hardenat instalaciju i dignit security (fail2ban barem, maknit mogucnost root logina). Unutar radnog dana nakon sta dignes VPS, tvoja IP adresa ce bit skenirana, i pocet ce never ending brute force. Welcome to internet.

1 Like

ovo bi bilo dovoljno napraviti za zaštitu servera ?

a ovo za instalaciju https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-wordpress-on-ubuntu-14-04 za Ubuntu

NHF al neman vremena gledat koji tutorial pokriva sve sto treba pokrit. Ali pitanje ti je krivo postavljeno. Instaliranje Wordpressa, i bilo kakve druge aplikacije, je afterthough. To radis zadnje. Prva stvar koju moras guglat i odradit dobro je instaliranje svih prerequisitea za svoje web aplikacije.
A to znaci web server, bazu, php, i security. Kad to napravis, i sve radi okej, onda je instalacija wordpressa ista ka i na bilo kojem drugom hostu - digni fileove gore (SFTP-om, ili wgetom skinit direkt na server, nikako FTP otvarat), i podesit onaj config, i sta se vec sve radi na wordpressu. Ako zelis phpmyadmin, pazit i na njegov security - konstantno ce ti se i IP i domena skenirat za tipicne pathove za phpmyadmin, i pokusat bruteforceat.
Listaj sve tutoriale, provjeri po svima je li drugi tutorial nesto propustio ili se moze odradit bolje. Odrzavat vlastiti VPS je ozbiljna stvar. Padne li u ruke hakercica, Digitalocean ce ti ugasit server, i s punim pravom.

Zadnje - Digitalocean vec ima spreman image sa wordpress instalacijom. Dole di biras image OS-a, mozes izabrat odmah Wordpress. Neman pojma sta je na tom imageu, kakav setup, ali pogledaj. Mozda ti ustedi malo muke. Svejedno, prva stvar nakon instalacije - security.

1 Like

hvala na pojašnjenju. budem išao tim redosljedom.
za sve postoji prvi put, zar ne? pa tako i kod mene s vps-om :blush:

Nisam ja nabrijan prema tebi vec vidim da generalno ekipa ne vidi siru sliku vec gleda sve kroz svoju prizmu web devlopera da je web nesto sto se tamo negdje postavi i dalje ce sve radit tip top, tu imas taj tutorijal i to ti je to :smiley:

Ako mislis dizat vps za svoje potrebe na kojem ces drljat po webu, onda radi sto te volja. Ustedi, pa digni lokalno na kompu i nemoj citat dalje sto sam napisao. Ako mislis dizat webove da ih mozes pokazivat klijentima kao demo ili draft radove, svejedno, drljalj i nemoj citat dalje sto sam napisao.

Ali ako to radis za klijenta koji te placa i placa to za svoj web da bude na nekom vps-u sto podrazumijeva da je to i neki posjeceniji web, onda se to zove zenjenje klijenta jer prodajes paket necega van svoje domene znanja. I tutorijali tu nece pomoci jer se kad tad naleti na problem koji zahtjeva logiku i znanje za rjesavanje, a ne tutorijal. Ubuntu je jedna od najgorih distri koja postoji, previse je bloated, bleeding edge je, puca kod nadogradnji na vecu verziju distre, to ti ne treba. A onaj tko misli da se OS ne treba nadogradjivat i da ga ostavis na miru je idiot jer se nadogradnjama krpaju sigurunosne rupe, popravljaju bugovi, popravljaju postojece ili uvode nove funkcionalnosti itd. Zna se sto ide na produkciju, generalno je to CentOS/Debian( Ili RHEL ali to ti sigurno ne treba), minimal install i samo potrebni paketi za potrebe servisa koji se vrti gore + firewall + intrusion detection + monitoring + backup + optimizacija postavki servisa + eventualno kernel tjuning + odrzavanje os-a + odrzavanje tih servisa + nadogradnja distribucije itd… I onda ekipa uzme tamo neki VPS na digitaloceanu i stvar im radi nakon tutorijala, ali ubrzo ili nakon nekog vremena, pocne kukat kak im se web slabo ucitava, kak DO ima losu mrezu, ma hw je sigurno preopterecen jer imaju previse VPS-ova… a onaj tko renta VPS ne zna protumaciti logove servisa koji zapisuju na disk da vidi u cemu je stvar ili da potegne par dijadnostickih alata koji bi mu rekli gdje je problem jer nema pojma i ne zna nista. Ali da, ma DO je sigurno kriv… Ne znam, koje prica ja slusam od kolega iz struke, a i osobno sam se susretao kroz godine s raznima, korisnicima bi trebalo dati jedan ispit predznanja da uopce smiju to raditi… Ali sto cemo, drzava nam je takva, hrpa fuseraja, nabadaoca, djiberenja, krua bez motike ili to ce mali za 100kn iz susjedstva… I takvi blate struku… Isto k’o sto su razno razni krkani gradili okolo jer je svaki mujo mog’o naprav’t to da sto vise ubere para od minimalnog ulaganja i rada pa se svi cimaju kad trebaju stan kupovat jer su takvi upropastili gradjevinu pa uvaljuje sranje. Ima slicnih primjera koliko osh. Ja ko klijent ne bi isao popravljat zube zubaru koji je vidio na par tutorijala kako se zubi popravljaju vec bi isao nekom tko je popravio zube 300-ak ljudi i ima labos u kojem ne radi samo on(citaj web developer) vec ima i lika koji izradjuje protetiku(citaj sistemac) i ima babu koja se brine oko laba(citaj dizajner)…

radim za sebe, ne za klijena :smiley:
namerjevam prebaciti jedan site s shared hostinga na vps :blush:

Slazen se sa svim u postu, osim da Ubuntu server nije za produkciju. Ubuntu server je sve popularniji, i pogoni gigantske sustave. Ne da mi se ulazit u rasprave oko distri, jer mi je toga vec pun urac, ali reka bi da je osobi koja nije sistem admin vazniji community i cinjenica da sve moze zguglat, od toga sta je “bloated”. A posto je OPu cilj hosting na Digitaloceanu, znan da je velika vecina tutoriala tamo napisana s pretpostavkom ubuntu servera.

Ima jedna zanimljiva stvar kod sistemaca… to je da su redom status quo likovi. Ne vole promjene, ne vole nedokazane novosti, i bleeding edge je nesto najgore na svitu. Ne daj bog da zelis npr. prominit engine baze. Vole recenice tipa “zna se sta ide na produkciju”, i “ne moze”. Razumin ja zasto je to tako, i razumin odakle dolazi ova kolicina gorcine ispisana u postu, ali tu imas covika koji ide naucit nesto novo, ocito na vlastitom projekticu. All the power to him. Nek nauci na vlastitim pokusajima i pogreskama. Najbolja skola.

Kako tko… Nemam ja nista ni protiv postgresql ili mariadb. Meni ubuntu nije nikad legao. Inace, od bleeding edge distri koristim Arch vec godinama i ta distra je zakon. Prije sam bio na gentoo, a presao sam i preko drugih popularnih… U high end sustavima tesko da ces nac veliku zastupljenost Ubuntu servera, doduse popularan je na cloud platformama jer se jako brzo ravijaju dok Debian i Centos vole to onako posteno istestirat pa onda znas da je stable… Digital ocean pise tutoriale za ekipu kojoj trebaju ti tutorijali… A mozda imaju i deal sa cannonicalom pa guraju to u prvi plan. Osim toga, ako se bas radi o vrlo specificnom komadu softvera ili nekoj vrlo friskoj tehnologiji, niti ne mozes koristiti ove velike stabilne distre jer paketa za to nema ili je neka starija verzija… Sve ovisi o namijeni. Ako ubuntu server nije potrebam zbog zahtjeva tehnologije koja se upogonjuje, triba bizat od tog :laughing: Ako misli ucit, opet ubuntu ne preporucam za ucenje, radije neka cacka po debianu obzirom da djele isti package management i bit ce mu lakse preci s ubuntua na debian. Gui odma neka prekrizi ako misli nesto naucit. Ali ako misli sto brze prebacit svoj neki web za sebe na vps, totalno svejedno sto ce koristiti…

Ovo ti je moja preporuka: https://serverpilot.io/

Ja to koristim u kombinaciji sa DigitalOcean-om i odlicno radi.

1 Like