Dilema: Win 7 ili Win 8.1?

Naveo si, ali nisi naveo da li je 64-bitni ili 32-bitni. Pitanje je besmisleno, kada vidiš koji ti je procesor, odlučiš se i za Windows. Vidim da me ne razumiješ pa da pojasnim:

  • ideš desni klik na My Computer (PC)
  • properties
  • vidiš šta stoji iza System type

Nije toliko do procesora već koliko do rama, jer 32-bitne verzije rade s maksimalno 3,7 GB RAM-a, dok 64-bitne verzije mogu koristiti i više od toga.

[EDIT] Mea culpa, ispravljam informaciju. Procesor je 64-bitni (http://ark.intel.com/products/33911/Intel-Core2-Duo-Processor-E8500-6M-Cache-3_16-GHz-1333-MHz-FSB)

Hm, kod sebe imam 32-bitnu verziju win 8.1. Trebam li staviti 64-bitnu, ili će i ova raditi?

Naravno,
Ovo što kaže Mestro​67 je razlog zbog kojega 32-bitna verzija ne može nikako biti ni u kakvoj kombinaciji.

Postoje i neke nus pojave, npr, tako mi se dogodilo da nakon kupovine novog kompjutera sa Win7 i 64bit; nisam više mogao spojiti svoj (valjda ‘stari’) scanner, ali to je valjda cijena vremena. :slight_smile:

Ako uzmeš Win 64bit a procesor ti je x32, popušio si ga xD, ako uzmeš Win 32bit a procesor ti je x64 raditi će ali je šteta ne koristiti 64bit Windows sa takvim procesorom jer će Windows koristiti manje rama nego je moguće i automatski biti nešto sporiji u odnosu na 64bitni.

Pošto tvoj komp ima 4gb rama, integrisanu grafu i vidim da nemaš namjeru ulagati da ga unaprijediš, a i ne znaš koji ti je procesor po pitanju bita, možda je bolje da ideš sa 32bitnim :).

Saznao sam da je 64-bitni. :slight_smile: Kao što rekoh, ne planiram pojačavati, ne treba mi jači. Nego, znaš li koliko vrijedi takva konfiguracija? Čisto da ga ne preplatim. P.S. Nema DVD pogon. Ovi u banci su napredna raja…

Sasvim solidan računar, ne bih da komentarišem cijenu, bolje da ti nama kažeš koliko traže :). Onda idi sa Win 64bitnim.

Zapravo, još nemam info koliko traže. To sam nabavio iz druge, zapravo treće ruke, imat ću info tek za par dana. Zato se želim informirati prije nego bude vrijeme za isplatu.

Nego, nema štete od 32-bitnog? Imam ga ovdje, pa da odmah krknem. :slight_smile:

Sa 32. ćeš koristiti oko 3,25gb-4gb rama i disk će da ti radi više. Ako ti je sve jedno, bolje idi sa 64. ali na tebi je, ja da se pitam uvijek bih išao na 64 :).

Trebam sa kompa prebaciti windowse (.iso) na usb-stick. Treba li mi nekakav alat za to, ili obični c/p?

Ako trebaš .iso da prebaciš sa jednog na drugi komp samo c/p, ali ako hoćeš da instaliraš windows preko USB-a na drugi komp moraš napraviti bootabilni USB drive.

Jao, na to sam zaboravio… :frowning:

Nemožeš koristiti GNU/Linux ako si windows korisnik. Treba godina i godina učenja i obrazovanja za rad na GNU/Linux operativnim sustavima.
Usput, toplo ti preporučujem GNU/Linux Debian!! Najbolji OS na svitu. NASA koristi isključivo njega!!

A evo jedna stranica:

http://svijet-linuxa.co.nr/

Ti očigledno nisi video neki Linux cca 20 godina.

Debian mi je na računalu. Oldstable. Neda mi se prelaziti na novog. U informatici sam preko 30 godina od toga 13 profesionalno na UNIX-oidima.

Linuxi se danas izuzetno jednostavno instaliraju. Aplikacije se krajnje jednostavno dodaju. Ne kontam o kojim godinama ti pričaš?
Podrška zajednice je daleko bolja nego na windowsima i stabilniji su. Otkako sam definitivno batalio Win i skinuo sve dualboot varijante nemam više nikakvih problema.

De vi meni recite koliko ja para mogu dobit’ za onu konfiguraciju, pa ću i ja onda malo o linuxu. :smiley:

Apsolutno si u pravu. Međutim ti govoriš o Linuxu sa gledišta korisnika, a ja ga gledam kao sistemac.

Ni u tome se ne bih složio s tombom jer ni tu nema više neke velike razlike, osim pouzdanosti, zbog koje je linux i preuzeo primat za serverske mašine.

Mogu shvatiti tvoje stajalište ali ga nemogu prihvatiti.