Dimenzionalno modeliranje podataka

pozdrav.Moze li mi neko reci nesto vise o dimenzionalnom modeliranju podataka,i o 7 koraka formiranja zvezdaste sheme?

hvala unapred

[quote=“xtail”]pozdrav.Moze li mi neko reci nesto vise o dimenzionalnom modeliranju podataka,i o 7 koraka formiranja zvezdaste sheme?

hvala unapred[/quote]

ovo što pitaš koristi se za skladište podataka(data warehouse).da bi mogao dizajnirati takvu bazu moraš znati dosta teorije.

obično je baza za skladište u 2. normalnoj formi.
postoji nekoliko vrsta tablica ->recimo postoje dimenzijske, fact(činjenične) i agregatne.

dimenzijske tablice su tipa: vrijeme(id, datum,godina,dan_u_godini, tjedan_u_godini, kvartal, polugodište),lokacija, država,proizvodi itd…

svaka tablica obično ima surogate key koji se generira.

fact tablice sadrže detaljne podatke

agregatne tablice sadrže već pripremljene podatke za izvještaje i analizu.

svaka dimenzijska tablica mora imati effective date i expiry date.

jesi li mislio na ovo?

http://www.sqlmag.com/article/data-management/7-steps-to-data-warehousing.aspx

baza se modelira prema potrebama izvještaja i prema podacima koje firma posjeduje, a prema pravilima.
ako firma hoće neki xy izvještaj, a u svojem poslovanju ne vodi neke podatke koji su potrebni za taj izvještaj, jbg. ništa od tog izvještaja ili će izvještaj biti bez tih podataka.

ovo se zove BI (business inteligense) ili poslovna inteligencija, BI se koristi već dosta dugo, samo je popularno u zadnje vrijeme, zadnjih cca. 10 godina.

BI software radi nekoliko svjetskih firmi: oracle, ms, sap, ibm i ostali.

alati koji su “potrebni” su: etl, alat za kocke, server za kocke,neki report engine, report server itd…

Jeste, na to sam mislio.Hvala za taj link sa sedam tacaka.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja