Dionice i etfovi

Jel webmasteri ulazu kaj u dionice i trguju na burzi? nedavno sam se malo zainteresirao za tu temu i cini se da su danas Hr drzavljanima daleko dostupnije trgovanje nego prije…

otvoril sam acc na tradestationu i bez problema uz super nisku naknadu od 5 dolara po transakciji mogu trgovati sa svim dionicama na nyse (njujorska burza)…treba iskljucit neke naknade kaj su ukljucene po defaultu…
isto tak etfmatic (etf-exchange traded fund-fond s kojim se trguje na burzi) iz britanije nudi ulaganje u fondove sa daleko manjim naknadama i vecim prinosima od onih u hr… otvaranje racuna super jednostavno uz sken putovnice i racuna nekog…

ta vrsta ulaganja daje daleko bolju lovu od nasih tradicionalnih orocenja i ulaganja u nekretnine…da ne govorimo o naknadama nasih fondova i managera…a ni hr dionice nisu bas neka sreca… cast izuzetcima…

napravil sam racun na investopediji di mos dodat neke dionice u porfolio i vidjet kak se slazes s nekim poznatim investitorima…odabro sam 50tak firmi sa s&p 500 (top 500 americkih kompanija )za koje sam cuo i cije proizvode koristim… logika je ta da ak ovdje kod nas u pripizdini posluje coca cola i mcdonalds i facebook etc… mora da su majstori…
ispalo je da imam podudarnost 100% sa nekim likom James P. O’Shaughnessy

sve to je dugorocna brija di kad se ubaci lova ne treba trzat na fluktuacije… tak sam u 3 mj bio u minusu a sad sam prilicno u plusu…

Dionice i fondovi su meni osobno prilično apstraktna materija tako da se držim podalje.

https://www.plus500.hr/

Dionice nisu za lajbeke koji misle da će preko noći zaraditi. Ulaganje u dionice je ozbiljan posao. Jednom sam zgodom popio kavu s likom koji je prije 6-7 godina imao portal mojedionice.com (ne znam jel je i dalje u tome). Uglavnom, kada mi je počeo pričati o fundamentima i još nekim stvarima koje nisam uspio ni zapamtiti shvatio sam da to nije za mene :slight_smile:

nije toliko komplicirano ko sto se na prvi pogled cini… ekonomija zapravo nije prava znanost hehe… ove forex brije su bezze al normalne dionice normalnih firmi su cist fina investicija…tesko mogu zamislit da ce propast coca cola… ove disrupt je malo teze nac al ima fondova koji se tim bave…

Da je tako svi bi kupovali dionice Apple.Coca Cole, McDonaldsa i brdo drugih top 500 tvrtki i svi bi bili za koju godinu bogati.
Dal si krenuo ulagati prave pare ili se zajeb*** s virtualnim? :wink:

Tako je stanje i sa kriptovalutama

Svi koji su kupili u početku se i jesu obogatili:)
Trenutno kupnjom dostiže se blag porast ili pad kod takvih tvrtki, no kupnjom dionoca Ubera recimo kada je tek došao, do danas se je moglo fino zaraditi :slight_smile:

Da mi sad neznalci možemo kukati da smo… dok su znalci itekako investirali i obogatili se na tome.
Recimo ići na top500 sa malom lovom se neisplati nikako ali imaš koliko toliko sigurnu dobit.

Ja bi rađe išao s opcijom ulaganja u start up-e.
Puno više šansi za neuspjeh i sve ono negativno, ali kad ubudeš onda si to odradio muški :wink:

Naravno sve ovisi kojom količnom kapitala se raspolaže…

Tako je. Rast od 300% kod velilih kompanija je jako tesko, dok neke minijaturne to mogu ostvariti. Upravo zbog toga uvijek novac ulažem i stvari koje sižu tek u nastanku, jer kod “velikih” teško će se desiti rast x100…

Naravno i to moze biti jako zanimljivo :slight_smile:

Jel to neko poceo gledati Billions?:wink:

1 Like

:smiley:

Hrvatska ima 4,000,000+ nogometnih izbornika i 4,000,000+ onih koji se razumiju u ekonomiju. Problem je što je istina malo drugačija i što je zapravo samo 1 stvarni nogometni izbornik i puno manje stvarnih ekonomskih stručnjaka nego što se misli :wink:
Ekonomija jest znanost. To što netko razumije zakon ponude i potražnje ne znači da je ekonomski stručnjak i da je ekonomija jednostavna.

Što se tiče dionica, moj savjet ti je da budeš jako oprezan. Naravno da se može dobro zaraditi, ali se može i dobro izgubiti :slight_smile:

Možeš se kockati na burzi, a možeš i investirati na temelju kvalificiranih investicijskih odluka. Većina se kocka, iako sami sebe smatraju nekim velikim investitorima. Može se dobro profitirati i ulaganjem nasumce, ili nekom površnom logikom, ali konstantno postoji veliki rizik.

Što se tiče ekonomije, poznavanje, ali dobro poznavanje ekonomije, je samo jedan od preduvjeta za kvalificirane investicijske odluke. Evo jedan primjer koji ja smatram samo nekim osnovama…SAD kao država je toliko zadužen i u toliko lošoj situaciji (bez obzira na lažna prikazivanja blagostanja) da će morati rasti kamate na državne obveznice. To će rezultirati preljevanjem novca iz dionica u obveznice, a što će negativno utjecati na vrijednost dionica. To je samo kap u moru svega negativnog što ja očekujem da će se uskoro dogoditi na U.S. stock marketu.

Možeš biti trader, a možeš i dugoročno investirati. Ako misliš trejdati (to može biti daytrading, ili trejdanje na period od nekoliko tjedana) onda te jedino treba zanimati volatilnost i poželjno je da je što veća. Naravno, treba znati kada ući, a kada izaći, odrediti ciljeve unaprijed itd.
Ako želiš dugoročno investirati, onda radije čekaj krizu i probaj pogoditi dno, jer kriza uskoro dolazi.

Oročenja su jedan od glupljih načina čuvanja novca (ne samo zato što je inflacija veća od današnjih kamata). Ulaganje u fondove je po meni puno bolje od oročenja, ali moraš biti spreman preuzeti rizik i nosit se sa mogućim gubitkom. S druge strane, ako se ne razumiješ u investiranje u dionice onda radije to prepusti fond managerima i ulaži u fondove. Dionice su ok, ali u pravom trenutku :smiley: Ja mislim da sada nije pravi trenutak. Vidio si što je bilo prije par mjeseci (mislim da je bila veljača), a to nije ništa što će biti, ako je moje predviđanje točno, u idućoj godini.

Trenutno stanje je neodrživo i može sve puknuti svaki čas. Meni se čini naizglednijim da će u nekom trenutku iduće godine doći do velikog sloma na burzama, ali baš velikog.

Ako misliš investirati na temelju razmišljanja “Coca Cola se prodaje u cijelom svijetu pa je dobro kupiti njihove dionice” , onda radije usmjeri svoje novce negdje drugdje :wink:

Trebaš znati tko su vodeći dioničari kompanije/kompanija u koje investiraš. To je isto samo jedna od osnovnih stvari. Kada to znaš, onda trebaš saznati njihove ciljeve, strategije, sklonost riziku itd itd. Recimo vjerojatno znaš da je SNB jedan od najvećih dioničara mnogih blue chipova na U.S. stock marketu (ako to nisi znao onda se stvarno samo kockaš). Središnja banka kao središnja banka ne smije preuzimati prevelik rizik. Čim malo zagusti možeš računati da će oni prodavati. Kad oni počnu prodavati, onda će se to itekako odraziti na cijenu dionica, a recimo u tom konkretnom slučaju i na cijelo tržište jer su prisutni u puno blue chipova sa velikom količinom novca, a još gore, nisu uopće jedina središnja banka u takvoj poziciji.

Fundamenti i fundamentalna analiza je nešto što je jako bitno kod investiranja u dionice. Bez toga radije nemoj investirat, ili znaj da jako riskiraš (što ne znači da ne možeš i tako zaradit). Kad nađeš kompaniju sa dobrim fundamentima i sa malim P/E ratiom, to je dobro, ali to i dalje ne znači da možeš slobodno utući ozbiljne novce u njihove dionice jer ako recimo SNB počne prodavati neke skroz druge dionice, cijelo tržište će pasti uključujući i tu tvoju kompaniju sa super fundamentima.

Volatility index je u padu. Trenutno je donekle ok i mislim da je malo iznad 10, ali mislim da će, uz povremeno bljeskove, padati prema 10 i niže idućih mjeseci i onda se ustabiliti, što će biti samo još jedan od silnih pokazatelja da dolazi sranje.

Inače sam uvijek za investicije umjesto novca u čarapi ili na oročenju, ali u ovom trenutku sam jako negativan prema investiranju u dionice. Jedino ako imaš dovoljno znanja za malo kompleksnije investiranje, shortanje, futurese itd onda bi moglo biti ok, ali iz tvog posta se čini da nisi baš za to.

Ako imaš volje, pogledaj film The Big short. Ja ne mislim da je danas puno bolja situacija nego što je prikazana u tom filmu. Derivati i dalje dominiraju, izvješća se friziraju itd., ali su fedove kamatne stope i dalje jako nisko i malo je prostora za reakciju kada dođe do sranja, a SAD ima katastrofalnu pokrivenost uvoza i kada im padne dolar onda će naglo zašutiti svi oni koji im danas hvale ekonomiju.

Ja ne bih sada investirao u dionice, ali oduka je naravno tvoja :slight_smile:

Što se tiče ZSE, valjda znaš da je to burza na kojoj pametan i iskusan investiror sa par milijuna kuna može vrtiti Crobex kako poželi. Onda je valjda jasno da je to danas smijurija od burze i da tko god tamo izgubi novce sam si je kriv.

1 Like

Vjerujem da si se šalio, ali…
Smatram sebe, bez lažne skromnosti, dobrim ekonomistom… a o dionicama “nemam pojma”.

@mitok pričali smo o tom već privatno. Stvarno, al stvarno se nadam da se tvoje (ne samo tvoje) prognoze neće ostvariti… ili ako se već ostvare, nadam se da će u Dalmaciju i dalje dolaziti hrpa turista hahah :smiley:

naravno da se nekaj treba znati… i auto kad ides kupit nekaj prvo naucis…

forex i daytrading izbjegavam ko i bitcoin… al ne ulagat u najvecu svjetsdku ekonomiju bez obzira na dug mi se cini suludo…pogotovo jer je danas to tak dostupno prek nekih appova…

poglecte ovaj graf bear i bull perioda u zadnjih 100 god u americi… krize su kratke i daleko od fatalnih kao sto prikazuju nasi mediji… samo kodnas kriza traje vjecno…

https://www.ftportfolios.com/Common/ContentFileLoader.aspx?ContentGUID=4ecfa978-d0bb-4924-92c8-628ff9bfe12d

Treba odmah razjasniti sto se zeli postici od ulaganja u dionice.

  1. Malo rizicniji oblik stednje - gdje zelite zaradom od dividende kompenzirati kamatnu stopu + eventualni kapitalni dobitak (iako takve kompanije koje isplacuju dividende svojim dionicarima su u fazama zrelosti pa ne treba ocekivati veliki kapitalni dobitak)

  2. Spekuliranje - san svih balkanaca, bogacenje preko noci, uz nultu razinu znanja i jos manju kolicinu rada. Nazalost, bez velike kolicine rada kojom se stjece znanje, i onda godine iskustva gdje primjenjujete to znanje u spekuliranju ste osudeni na propast. Ovdje je cilj izabrati potencijalno uspjesne kompanije koje su jos relativno male, koje bi svojom ekspanzijom uzrokovale cijenu dionica. No, treba imati na umu, ako vi znate da je neka kompanija potencijal, to zna i xy drugih ljudi koji su na osnovu nagadanja ulozili svoja sredstva u nju, te je samim njenih potencijalom njena cijena vec znatno veca od one koja bi bila realna trzisna.

Dug je najmanji problem.

Ja ne kažem da se na U.S. dionicama ne može zaraditi, samo kažem da je u ovom trenutku ulagati u njih puno rozičnije nego što se misli.

Ako misliš investirat na rok od puno godina onda je rizik gubitka puno manji, ali isto tako možeš krenut sa investiranjem na dugi rok u jeku krize, a ne skoro na picku, pa puno bolje zaradit.

Isto je i sa onima koji su kupovali Bitcoin na $19,000. Na dugi rok će zaraditi, ali oni koji sada kupuju će na dugi rok zaraditi puno više.

A što nije? Danas je jako jednostavno i trgovat cijenom pšenice, i možeš sve odradit dok sjediš u kafiću na kavi :wink:
U svakom slučaju ta komotnost nije baš besplatna.

Generalno nemam ništa protiv investiranja u dionice i svojedobno sam i ja na njima puno zaradio, ali u ovom trenutku ih ne bih dirao niti sa štapom. Čini mi se da ne znaš zašto su indexi na rekordnim razinama (barem bili do korekcije u veljači, a nisu niti sada daleko od rekorda). Neda mi se objašnjavat, ali povezano je sa novcem bez pokrića, i u SAD-u i u EU. To je samo jedan od hrpe razloga zašto će se sve jako brzo srušiti.

Tražio si mišljenje pa ja pišem svoje, a vrijeme će pokazat da li sam u pravu jer naravno da ne moram biti. Moj savjet je ipak da sada ne investiraš u dionice i ako si konzervativan da se radije informiraš o zlatu i srebru.

niko nezna di je peak… pogotovo u zadnjih 10 god kad je globalizacija dosla do izrazaja… ono sto je bilo prije moze biti samo djelic onog sto slijedi… a men se cini a da je amerika novo rimsko carstvo od 1000 god…

ti se smijes koka koli a kaj da trump dogovori s arapima da je to super halal i da im popust…

ima ona jedna prica o tamnom vilajetu … ko je proso kroz njega i cudio se skripi pod nogama… neko je uzo kamencice a neko nije… kad su izisli ispostavilo se da su dijamanti… i ko nije uzeo kajao se sto nije vise a ko nije kajao se jos i vise…

recesija i bear market su prilike za kupovinu…

naravno da se tu treba imat stabilan izvor osnovnih primanja…

To je točno, ali postoje pokazatelji koji govore da smo mu jako blizu. Ima i ona…tržište može biti iracionalno dulje nego što možeš biti solventant :slight_smile: Meni ovo trenutno izgleda totalno iracionalno i neodrživo, ali koliko dugo može biti “neodrživo” ne zna ni Buffett.

I meni, jer će propasti :smiley: Neće naravno nestati, ali niti imati današnji utjecaj.

Ne smijem se, to je bio samo primjer. Nemam pojma kako posluju niti što se planira jer ih uopće ne pratim. Jedino što znam je da niti Coca Coli niti bilo kom drugom neće pomoći niti širenje poslovanja na druge planete kada dođe do rasprodaje, a doći će.

Naravno, puno bolja prilika nego danas kad smo skoro na peaku.

Ne kažem da netko tko danas investira u dionice ne može zaraditi, samo kažem da trenutno postoji veliki rizik.

amerika nebude propala… to prizeljkuje i moj stari…komunisticki mentalitet je uzas…sretan sam da danas odavdje mogu kupovat njihove vrjednonice…