Dionice i etfovi

Ne bude propala, nego će izgubiti značaj koji danas ima.

Što ni tema o dionicama ne može bez komunista i ustaša? :wink: Jebe se meni i za jedne i za druge, i za njihove mentalitete. Jedno je priželjkivanje propasti Amerike, a drugo je biti realan. Meni recimo uopće ne paše da njihovo gospodarstvo izgubi snagu niti da dolar padne, ali realnost je da im je gospodarstvo u rasulu i da je dolar ogroman balon.

kaj znaci znacaj …danas je to totalno globalizirano drustvo di g8 dogovaraju brije i trgovine… svjet je ovoreniji ne ikad prije…

Znači jako puno, pogotovo kod pregovora i uvjetovanja.

23 posts were split to a new topic: Nekretnine i turizam; Istra, Dalmacija i Slavonija. (Trebate sobu ovog ljeta?) :slight_smile:

jel ko prati ove brije oko dionica povezanih sa mariskom u kanadi i us… brijem bice to dotcom bum…

Da, lijepo, kao i uvijek obican covjek kasni. bacivsi oko na chart od te dionice vidim da je vec na all tiem high, e sad ovisi samo o jako dobrom istrazivanju koje je jako tesko napraviti iz hrvatske da bi se moglo zakljuciti jeli ovo all time high ili ce to jos ici gore.

No ukratko zakasnilo se i bilo kakvo ulaganje sada je rizicno. Bilo je vec nekih takvih situacija sa drugim tvrtkama vezanim za canabis. Poletjele su visoko, a onda i tako brzo pale… neznam sad tocno ime ali ako zgooglas te pojmove mozes ih naci.

No ja sam uletio u ovaj topic s pitanjem, dali vi slusate vijesti ili ima li neke price o novoj recesiji i to onoj pravoj koja ce poharat drzave, u tim slucajevima vrijednost dionica bi treable past, neki pricaju da bi u tom trenutku crypto mogao biti i postati sredstvo transakcija sto bi znacilo porast vrijednosti njega…

Uglavnom ako tko sta znade o novoj recesiji nek napise ovdje, cini mi se da je kolega @mitok spominjao prije nekoliko mjeseci, a nedavno sam opet naletio na par ljudi koji pricaju o recesiji kao da je tu pred nasim vratima.

Svi pričaju da je pred vratima, a najkonkretniji od njih kažu da dolazi za 2-4 godine. Trkeljaju, a nemaju muda biti stvarno konkretni. Ja govorim posljednjih barem godinu dana da dolazi 2019. i cijelo vrijeme stojim iza toga. Nema garancije, ali meni je najrealnije da će početi 2019. godine.

prošla recesija je počela zbog tržišta nekretnina … ili griješim?

semir osmanagic tvrdi da vladari iz sjenke namjerno izazivaju krize jer se oni bogate na tim krizama

bilo kako bilo, biti će šta će biti … uvijek će biti onih koji propadaju kada sve cvjeta a bit će i onih koji će cvjetati kada sve propada

Ima ovaj jedna amer emisiju na youtube, dosta pretplatnika, u fazonu financijski je savjetnik, ljudi mu se javljaju sa dugovima pa im on govori sta ce uraditi…

Uglavnom, jednom on rece: Kad u americi dovoljno glupih ljudi kupi nekretninu (za koju anravno nema dovoljno novca) doci ce do krize :smiley:

1 Like

Sljedeca navodno ide zbog ovog:

Kad u americi dovoljno glupih ljudi kupi automobile (za koje anravno nema dovoljno novca) doci ce do krize

Ista stvar. Ljudi su u prosjeku jako losi sa finansijama.

Sad sem problema sa nekretninama imate problem sa studenskim kreditima koji su ogromni, a debili se zaduzuju po preko 100k da bi dobili neku znj diplomu tipa “metode pravljenja kubanskih cigara iz druge polovine 19 vijeka” :smiley: , a vidio sam da neki nude i smjerove poput “hip-hop” “pop kultura” itd

naravno, u SAD ne mogu studirati bez kredita :smiley:

Da su to barem jedini njihovi problemi. Njihovo gospodarstvo je u rasulu. Problem sa studentskim kreditima postoji već dugo i postaje neodrživ, ali imaju i hrpu drugih problema. Hrvatsko gospodarstvo je zdravije od njihovog! Kad znamo koliko je naše gospodarstvo u rasulu, onda je jasno kakvo je tek njihovo. Čak i službeno je njihov dug u odnosu na BDP bio oko 108% kad sam zadnji puta računao, a kod nas je bio tad na cca 80% i visio nam je MMF za vratom, rejting pao u smeće itd itd.

Zapravo me podsjećaju na Agrokor :wink: Ogromni su, djeluju jaki, a pucaju po šavovima i pitanje je trenutka kad će se razletit. Smijem se svima koji hvale njihovo gospodarstvo. Nadam se da Brankec čita i da će barem pokušati sam doći do kvalitetnih informacija pa da na vrijeme shvati da je njegov ljubljeni dolar jedan od najvećih balona ikad :wink: Ja nisam doom teoretičar i nije mi niti najmanje svejedno koliko je jak dolar jer mi je to primarna valuta, ali nažalost to je obično smeće čiju vrijednost drži samo diplomacija i oružje, a to neće moći vječno.

A gledaj da su studentski dugovi tu upravo zbog mjesanja vlade/drzave u slobodno trziste.

Prije je cijena bila normalna, i gle cuda- kad odjednom potraznja naglo skoci- i cijene skoce… a sve zato sto drzava garantira te studenske kredite i onda svi postaju studenti. 5-6 godina zivota na dug, cak sam citao da je 21% tih sto su uzeli studenske kredite- dio novca ulozili u bitcoin! :smiley:

nikome nije u interesu da to pukne … čak ni rusiji koja je daleko ispod SAD-a … ako SAD puknu, pući će sve … dok je malo toga puklo nakon raspada SSSRa

da ne govorim da SAD imaju najmoćnije oružje na svijetu - informacije … koje prikupljaju kroz Google i Fejsbuk … čak ni nuklearno više nije ključno, ključne su informacije … sada se najveći ratovi vode oko informacija … bilo je prije da je suverena samo ona država koja ima nuklearno oružje, ali evo recimo sjeverna koreja i pakistan imaju nuklearno oružje pa opet ne mogu reći da su to zemlje u kojima bih živio

da, diplomatija, uticaj i mediji … to su ključne stvari … a uticati mogu jer imaju informacije

i da, SAD imaju veliki uticaj na NATO koji nastoji sredozemlje i sjeverni atlantik držati podalje od rusije … i to im ide dobro … jedini izlaz rusije na sredozemlje su bosfor i dardaneli, i to je jedini razlog velikog pritiska SAD na Tursku … rusija jedino može u sredozemlje da obiđe oko pola kontinenta i da prođe pored uglavnom NATO država … sueski kanal već drže jer su svrgli Morsija i doveli Sisija na vlast u Egiptu a Gibraltar je svakako pod uticajem UK, dok prolaz kroz crveno more kontroliše saudijska arabija koja je saveznik SAD … dakle, suma sumarum … ključne saobraćajne pomorske tačke koje su od vitalnog značaja za cijeli svijet su pod direktnom ili indirektnom kontrolom SAD … a ko kontroliše saobraćaj - kontroliše ekonomiju, uz lukavu diplomatiju, najjaču vojsku, uticaj po cijelom svijetu … teško da će nešto samo tako pući … da ne govorim da su SAD pomagale palestince i UN (dok trump nije zasrao) … čak su i pakistan pomagali novčanim donacijama

samo se zapitajte, šta bi rusi radili da su u položaju u kojem su sada amerikanci, rusi kad su bili najjači slamali su države istočne evrope, ali bukvalno … šta bi rusi radili da imaju uticaj koji imaju SAD … a šta bi SAD radila da ima resurse kao Rusija

dakle nisu savršeni, ali da su daleko najbolji - jesu … SAD nisu stara nacija, ali su čovječanstvu zaista podarili odlične stvari, uključujući ovo na čemu sad pišemo, da ne govorim o vjerskim slobodama i svakim drugim slobodama u SAD

i da ne govorim o tome da se u SAD može obogatiti dosta ljudi, pa čak i tramp … dok se u rusiji mogu obogatiti samo bivši saradnici KGBa i oni bliski vlasti …

Uvijek je nekome u interesu :wink:

Nešto kasnije spominješ slobode :slight_smile: Što je sa slobodnim izborom npr samo Egipćana za početak? Aha, takve slobode nisu poželjne jer se kose sa interesima SAD-a. E ■■■■š onda te njihove slobode i demokraciju koju pronose svijetom.

Je, ali je pitanje koliko još dugo. Salmon se nešto previše zbližio sa Putinom i Xijem i voli se družiti sa njima u posljednje vrijeme :slight_smile: Salmon je glavni osigurač petrodolara koji je pak glavni osigurač ekonomije SAD-a. Xi je počeo gurati petro yuan i često se počeo družiti sa Salmonom, a i Putin je rado viđen u tom društvu. :wink: Mijenja se globalna slika, polako ali sigurno.

Ne dijelimo isto mišljenje o SAD-u. Ja gledam ispod površine i gadi mi se što vidim. Na površini vidim i ja da sve sjaji i mami.

Neda mi se dublje ulaziti u raspravu. Moje mišljenje ne mora biti točno, ali za mene nema dvojbe da je gospodarstvo SAD-a u totalnom rasulu i da će upasti u veliku krizu koju ćemo nažalost svi osjetiti.

ja ti govorim o slobodama u SADu … ne govorim o njihovim odnosima i petljanjima u druge države … recimo za njih je ogroman rizik prepustiti Egipat nekome ko bi mogao Egipat okrenuti Rusiji i Kini … to je prevelik rizik i pritisak je nužan … naravno kad se gleda iz ugla SADa … recimo u SADu ne sijeku glave osuđenicima na smrt a u Saudiji to rade … i amerikanci to tolerišu jer su im saveznici … jednostavno je, ako se prikloniš njima tolerisat će sve, a ko je protiv njih bio kad tad je najebao … i najebat ce svako ko je sad protiv njih

kažem da nisu savršeni, ali opet ti kažem i pitam te … šta bi rusi radili da imaju moć i uticaj kao SAD? šta su radili sovjeti, kako su se ponašali kada su dominirali? kako bi se rusi ponašali da su u položaju kao što je sad SAD? ipak mislim da je SAD u svakom slučaju humanija, spominju Guantamo a niko ne spominje kineske logore i Ruska ubistva političkih protivnika i zatvore, ali ne, ne valja SAD :smiley:

Ne rade to javno, ali svašta rade potajno. A javno i oni u nekim svojim državama ubijaju osuđenike.

Ne zanima me :slight_smile: Moguće da bi bili blaži, ili još gori. Meni se ne sviđa ničije teroriziranje. Ja sam čovjek kojeg nervira stat na crveno za pješake dok sam pješak i ne pada mi napamet glumit idiota koji stoji jer je crveno iako se vidi da kilometrima nema auta. Jel shvaćaš što želim reći? Ne trpim ničiji teror, niti da mi netko određuje što ću ja raditi. Naravno da neka pravila trebaju postajati i da u banalnom primjeru sa semaforom neću ići kroz crveno (posebno ne s autom) ako nemam full pregled, ali ako sam pješak i ako mi je crveno, a auta nema niti na kilometar neću stat niti pred policajcem. To je stvarno banalni primjer, ali zato ne možeš meni objasnit da je ok što se SAD petlja svugdje i što nameće svoje želje i pravila. Isto mi nije ok da mi demokraciju prikazuju i reklamiraju kao idealno rješenje, a ne da je opišu onakvom kakva ona stvarno jest, a to je da je demokracija teror većine. Ništa manje mi ne smeta niti da preko medija, političara itd koje kontroliraju pripremaju teren da uvjere većinu da je najbolje ono što su oni zamislili (samo jedan od milijun primjera je EU i onaj reda radi referendum za ulazak). Mene su silom ugurali u tu jebenu EU i sada me teroroziraju sa propisima o kupusu, sa GDPR-om i još milijun drugih idiotarija, a na sve to sam prestao i piti mlijeko jer ga više nema po dućanima (ovo smeće koje se prodaje više ni ne sliči nekadašnjem mlijeku). I mogao bih u nedogled, ali to nije uopće ovdje tema :slight_smile:

Htio sam samo reći da SAD gospodarski stoji jako loše, ako samo malo zagrebeš ispod površine. Tema su dionice i ETFovi, a oni ovise o stanju u gospodarstvu SAD-a pa je bolje da se nitko ne zalijeće ili da bude svjestan da se upušta u veliki rizik. S&P 500 i drugi indeksi, i sve dionice mogu još nastaviti rasti i srušiti nove rekorde, ali mogu i već sutra jako pasti. Samo sam htio reći da smo sada došli do trenutka da stvarno već sutra može krenuti veliki pad i da je rizično ulaganje u dionice u ovom trenutku, rizičnije nego inače u normalnijoj situaciji.

Eto nisam jedini koji uskoro očekuje krizu. Komentari ispod članka su prikaz razmišljanja prosječnog čovjeka, a u ovom slučaju još jedan signal da je kriza stvarno blizu. Oni u ovom članku vide neki senzacionalizam, HDZ i SDP, babarogu itd. Što bi tek bilo da je tekst stvarno kvalitetan? Realno, tekst je površan i spominje samo dijelić razloga zbog kojih je sigurno da kriza dolazi brzo, a neke od glavnih razloga čak uopće ne spominje.

Neda mi se opet o truleži u U.S. gospodarstvu koja smrdi čak do ovdje. Samo ću reći da je SAD glavni trgovinski partner EU-a, a da ECB svaki mjesec (već više od 2 godine) upucava u sustav desetke milijardi eura bez pokrića i da taj novac ne završava u realnom sektoru nego na burzama. Što će reći da su SAD i EU u totalnom *urcu, a nije bajno niti u Aziji. Imamo bombu i imamo zapaljeni fitilj čiji vanjski dio je izgorio i sada gori u onom unutarnjem dijelu bombe koji se ne vidi. To znači da može eksplodirati ove sekunde, ili jako brzo. U svakom slučaju će eksplodirati, a ja mislim da će to biti 2019. I to će biti hebena eksplozija!

Evo jedan od komentara ispod članka, ovaj je jedan od većih bisera:

“Dok svjetska ekonomija rusi sve rekorde na svjetskim burzama oni hrvatima prodaju pricu o krizi. Francuski cac40 ima preko 2,5% prinosa ove godine, japanski nikkei preko 5%, americki sp500 preko 9%, brazilska burza 10%, moskovska burza preko 19%! A zagrebacka preko 3%…ali u minusu. Svijet nije u krizi niti ce ubrzo biti, a hrvate treba plasiti babarogom da budu mirni jer svijet se ipak vrti oko njih”

Pa ti rekordi, a pogotovo to što ih je uzrokovalo, i jesu jedan od važnijih signala da dolazi kriza. Ne toliko zbog samih peakova nego zbog neopravdanog rasta uzrokovanog priljevom novca bez pokrića koji dolazi na burze i diže cijene dionica bez da su njihove komapanije to zaslužile poslovnim rezultatima.