Direktna prodaja oglasnog prostora

[quote=“aljosa”]
umjesto da se mali web publisheri udružuju u prodaji oglasnog prostora, bilo bi puno bolje kada bi se počeli udruživati u stvaranju kvalitetnog sadržaja. lova će tada doći sama, kao rezultat, a ne cilj.[/quote]

Ovo nije istina.
Oglašivači dođu ko’ ovce.
Meni je rečeno:
"Kada će svoj oglas staviti Westin i Esplanada, staviti ćemo i mi svoj."
Kako god dobar sadržaj imali, na početku treba povlačiti za rukav. Bezuvjetno.

Ostali oglašivaći će prateći konkurenciju i sami doći.

[quote=“trnac”]Ovo nije istina.
Oglašivači dođu ko’ ovce.
Meni je rečeno:
“Kada će svoj oglas staviti Westin i Esplanada, staviti ćemo i mi svoj.”
[size=14]Kako god dobar sadržaj imali, na početku treba povlačiti za rukav. Bezuvjetno.[/size]
[/quote]

hvala što si to tako lijepo sažeo.

[quote=“trnac”]Ovo nije istina.
Oglašivači dođu ko’ ovce.
Meni je rečeno:
"Kada će svoj oglas staviti Westin i Esplanada, staviti ćemo i mi svoj."
Kako god dobar sadržaj imali, na početku treba povlačiti za rukav. Bezuvjetno.

Ostali oglašivaći će prateći konkurenciju i sami doći.[/quote]

Istina istina. Ziva istina. :kuc:

[quote=“Sljaker”]Ne kužiš…
Uglavnom se radi o uglednim poduzetnicima koji troše masu novaca na marketing. Ako baš hoćeš, i u našoj grupi se slično razmišlja. Takvi doista troše na offline marketing, ali i na online, ali ne kod nas.

Stvar je u slijedećem: nikome se ne isplati uložiti lovu u nešto što nije svehrvatsko i opće. Naime, jedino se na taj način osigurava širina kampanje, a oglašavanje na stručnim mjestima nema smisla jer oni ionako znaju za oglašivača.

Ako izuzmeš velike portale (njih 5-6), nitko to ne može osigurati osim velikih agencija, koje nabijaju cijene za red veličine veće od usporedivih offline kanala.

I opet se vraćamo “velikim” portalima.
Zašto ne možeš prihvatiti da ljude (barem one koje ja znam) odbijaju svakodnevno prozirno zastupanje jedne političke opcije, drukanje, zastupanje pederluka i raznih drugih gadosti, bez obzira je li se to radi sirovo ili u celofanu? Zašto ne možeš prihvatiti da ni na koji način ljudi ne žele pomagati takve rabote, pa ni financijski?

I ja sam kao ti ostajao zaprepašten takvim argumentima dok nisam otišao u USA. Tamo sam nekim US kolegama prevodio neke tekstove s naših portala i oni su se čudom iščuđavali u smislu “kako dopuštate neprijateljima da vam to rade”, “što rade vaše službe” itd.

Dakle, činjenica je da se naši veliki online “mediji” furaju na ekstremno žutilo, ali i na političko plaćeništvo.

Na kraju, ako se pred nekim problemom zatvaraju oči, zar to znači da problem ne postoji? A politička neutralnost naših “medija” skoro da ne postoji i to JEST problem. U online medijima to je samo puno jače izraženo.[/quote]

Ja još uvijek ne vidim poantu i smisao tvog izlaganja u ovoj priči.

Ti zapravo želiš sugerirati da je bitan faktor slabog tržišta oglašavanja to što poduzetnici odbijaju kaljati si image potičući antihrvatske političke opcije… tj zapravo zastupaju filozofiju “kupujmo hrvatsko” i na Internetu…

to je donekle shvatljivo, ali malo vjerovatan uzrok problema kojima se ovdje trenutno bavimo. Ako izuzmemo Matiju Babića i njegovu kliku… ostaje ti eto, opet još brat-bratu 5-6 portala koji sigurno nemaju te “antidržavne elemente” i za koje se nemože reći da nisu “svehrvatski”.

nemoj očekivat da ću se složit s tvojim tezama i zaključicma zbog toga što su određeni ameri na temelju prevedenih tekstova s jedng od portala zaključili da naši mediji nisu neutralni (što je možda i istina, da se razumijemo). izvlačenje ovakvih zaključaka ostavljam sebi za vlastito pravo jer si utvaram da ipak malo bolje poznajem društveno-političku situaciju u vlastitoj zemlji od ljudi koje si naveo.

Evo, kad se baš ne vjeruje:
Osobno sam spreman uložiti lovu u neki novi opći portal. Recimo 5.000 USD, a obvezujem se naći još ulagača za cca 10.000 USD. Vjerujem da će se naći barem još toliko novca, što je dovoljno za pokretanje… Serversku infrastrukturu i bandwidth plaćam dajem besplatno prvih 6 mjeseci.

Idemo zajedno stvoriti opći portal koji će biti politički neutralan ili čak prohrvatski (ali u kolumnama, ne u vijestima jer se time radi isto sranje s drugim predznakom).
Zatim ćemo osnovati i marketinšku agenciju koja će vezati uz sebe stotinjak malih specifičnih webova i koja će se brinuti o oglašavanju portala i cijele mreže.

Osobno ću takvoj agenciji, koja će javnim nastupom izričito naglasiti svoj stav prema onoj političkoj opciji o kojoj pričam dovesti barem 50 stalnih oglašivača, a vi ostali odradite svoj dio posla.

Ako svi budu radili po pravilima struke (bez nekakvog posebnog entuzijazma), jamčim povrat uloženog + vrijeme osnivača unutar 18 mjeseci. Osobno vraćam svima 50% uloženog ukoliko se to ne desi.

Nadam se da bih uspjehom takvog projekta dokazao i svim nevjernim Tomama koliko su “mediji” u Hrvatskoj truli te koliko su nam isprali mozak da stranac vidi puno jasnije nego mi. Ne pričam samo o Indexu…

Npr? 5-6? Nisam ni znao da ih ima toliko ukupno. :slight_smile:

Gledaj, ja nisam isključiv pa da si utvaram da postoji samo jedan razlog. Puno toga ima i u sarkastičnom postu što ga je napisao Vir2al. Međutim, osobno sam se uvjerio previše puta da su bezobrazne cijene i image lijeve političke opcije onemogućile oglašavačke poslove. Zbog toga vjerujem da su to doista krupni razlozi.

Uostalom, raspitajte se kod ljudi koji Internet ne koriste ili ga koriste samo povremeno. Pitajte ih o ovome o čemu pričam.

Jedino, nisam siguran da je tako lako moguće promijeniti ovaj image koji su nam stvorili ovi o kojima pričam (ponavljam, Index je benigan u usporedbi sa npr. Net.hr).

Šljaker, imas od mene rep+1000!

Šteta da ovako dobra tema trune na dnu…

Uglavnom, vidim da su svi skeptični glede direktne prodaje oglasnog prostora…naravno da je puno ugodnije i lakše prepustiti sve agenciji, ali vjerujem da direktan pronalazak oglašivača nije nemoguća misija… Pošto je ponuda putem e-maila prilično neozbiljna (rijetko tko i pročita mail), zanima me kakva iskustva imate s kontaktom putem telefona i pokušajem dogovaranja sastanka? Jel itko na taj način uspio dobiti/nagovoriti nekog ozbiljnog oglašivača?

Btw, čujem (pre)optimistične procjene o rastu tržišta u 2009. (spominje se da će na online oglašavanje otić 50 puta više love nego ove godine?!)… Ima netko informaciju više?

Sam si rekao, to je preoptimistično, bilo na svjetskoj razini, bilo na domaćoj.

Gdje si našao te informacije o rastu oglašavanja, imaš link? Da bude i 2-3 puta više opet je predobro! :slight_smile: Ajd pliz postaj link ako imaš, baš me zanima…

A što se tiče prodaje - pa ne znam, mi većinu prvih kontakata i radimo preko maila, čak većinu i dogovorimo na taj način. Eventualno se kasnije čujemo telefonom za detalje ili bude neki kratki sastanak… Teško je odmah i preko telefona sve nuditi.

Recimo, po meni je najbolja kombinacija pošalješ ponudu mailom ili ako nemaju onda poštom i za par dana nazoveš, tipa - poslali smo vam ponudu, ovo, ono… Probajte tako. :wink:

A agencije? Ako želite velike oglašivače, direktna prodaja teško pali, eventualno ako imate neko poznanstvo ili dobar dan… Pošaljete ponudu nekom od ‘velikih’, recimo mobilni operateri… dobijete mail da će vam se javiti njihova agencija. I onda ste opet na početku priče. Dakle, treba i sa agencijama ‘biti dobar’. :slight_smile:

E, ovo za 50 puta više love sam čuo u live razgovoru, od tipa iz jedne marketinške agencije…vjerojatno je to malo karikaturalno rekao, ali očekivanja su izrazito optimistična… čuo sam i neke planove o razvoju, zvuče obećavajuće (uskoro kreću neki novi specijalizirani kanali, a rade se i direktni kontakti sa europskim sjedištima kompanija…)…

Što se tiče direktne prodaje - jasno kao dan će veliki brandovi (telekomi, kozmetička industrija itd.) sav posao odraditi preko agencija…zastupništva ionako imaju točno određen budžet kojeg troše kroz zacrtani plan,pa je neozbiljno očekivati da se tu može uletiti tek tako…

Dakle - ovdje pod “ozbiljnim oglašivačima” nisam mislio na Nokiju i Mercedes, nego na tvrtke (uvjetno rečeno) srednje kategorije…slabije od Nokije, ali jače od frizerskog salona;) Bez agencija nema ozbiljnog posla,ali valjda se nešto može uraditi i direktnim kontaktom…

Pa i ovaj Jilek fura neki žestok optimizam (nisam previše upućen u to koliko je relevantan lik):
http://www.liderpress.hr/default.aspx?sid=50059

[quote=“y-fashion”]Šteta da ovako dobra tema trune na dnu…

Uglavnom, vidim da su svi skeptični glede direktne prodaje oglasnog prostora…naravno da je puno ugodnije i lakše prepustiti sve agenciji, ali vjerujem da direktan pronalazak oglašivača nije nemoguća misija… Pošto je ponuda putem e-maila prilično neozbiljna (rijetko tko i pročita mail), zanima me kakva iskustva imate s kontaktom putem telefona i pokušajem dogovaranja sastanka? Jel itko na taj način uspio dobiti/nagovoriti nekog ozbiljnog oglašivača?

Btw, čujem (pre)optimistične procjene o rastu tržišta u 2009. (spominje se da će na online oglašavanje otić 50 puta više love nego ove godine?!)… Ima netko informaciju više?[/quote]

fora je u tome što nitko zapravo nije ni pokušao. ljudi koji su pokušali i koji imaju dovoljno kvalitetan sajt s kojim stvarno mogu opravdati uplivavanje u vode direktne prodaje, na ovom forumu ima max. 10, a i to je nategnuto.

s te strane ljudi koji tvrde i izbacuju svima nam drage i dobro znane fraze u stilu “samo ti sinko napravi dobar sajt, lova će već sama od sebe doći”, imaju pravo. (uz dodatak legitimne, ali ipak offtopic opaske Šljakera koji tvrdi da bi sajtovi usto trebali biti i nužno prohrvatski orijentirani)

Ono što ja tvrdim na temelju dužeg iskustva i to ne samo vlastitog da posjedovanje kvalitetnog, posjećenog i oglašivačima zanimljivog sajta nije dovoljno!

zaključak je:
a) nakon pokretanja kvalitetnog sajta i dosezanja određene posjećenosti, a možda čak i prije, nužno je sam krenuti smisleno, dobro pripremljeno i pametno u potragu i pronalazak oglašivača.
b) najbolje bi bilo kad bi postojala svojevrsna agencija upravljana upravo od strane vlasnika navedenih (manjih i srednjih) sajtova i portala koja bi taj posao kvalitetno radila za njih i samim time rezala troškove prodaje te utrla put konkurentskoj borbi agencijama tipa httpool i sl. jer i prostora za konkurenciju na tom polju nedvojbeno ima… tj. tu prava bitka tek slijedi.
c) velik dio odgovornosti za činjenicu da se slabe pare još uvijek ne okreću na hr webu stoga snosimo upravo MI.

[quote=“Josip”]
b) najbolje bi bilo kad bi postojala svojevrsna agencija upravljana upravo od strane vlasnika navedenih (manjih i srednjih) sajtova i portala koja bi taj posao kvalitetno radila za njih i samim time rezala troškove prodaje te utrla put konkurentskoj borbi agencijama tipa httpool i sl. jer i prostora za konkurenciju na tom polju nedvojbeno ima… tj. tu prava bitka tek slijedi.
.[/quote]

Pa ne mora biti baš agencija,ali bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi prošla neka eksperimentalna ponuda…npr.: deset manjih i srednjih siteova napravi zajedničku ponudu…takva ponuda komotno može konkurirati TPortalu,pa čak i brojem impresija…

pa nisam rekao da nužno mora biti agencija nego da bi to bilo najbolje. a svakako i da ovakvo neko kompromisno rješenje ima svojih prednosti.

Ma gle, pogrešno je misliti da je nepostojanje konkurencije među agencijama, tj. httpool kriv za to… Čak štoviše, konkurencija je jako dobra, postoje još tri velike agencije koje se bave internetom i rade ogromni promet. :wink:

Kvalitetan site kad-tad dođe na svoje. Treba biti strpljiv, ali i slažem se - treba pokušati nešto sam prodati. Ali ovo sa nekom zajedničkom agencijom - nema ništa od toga…

Koja je četvrta:)?

Ma slažem se skroz s ovim boldiranim…ali nema razloga da ne čujemo različita iskustva… Što se tiče zajedničkog pokušaja - osnivanje agencije jeste prevelik zalogaj…ali neki eksperimentalni pokušaj prodaje bannera bi bio zanimljiv…ne bih imao živaca učestvovati,ali bih volio vidjeti rezultate;) i siguran sam da bi to uz dobru organizaciju i još bolju prezentaciju imalo prolaz…

Poslao sam ti pp za agencije, a mene baš zanimalo kako bi prošla ta zajednička prodaja prostora. Ja neću sudjelovati, ali zanimaju me rezultati… Samo trebate prvo naći 10-tak dobrih portala, zainteresiranih…

A ovo kad kažem da treba biti strpljiv govorim iz vlastitog iskustva, niti jedan projekt nije odmah postao profitabilan, trebalo ga je istrpiti… A to je ono najteže. I financijski i psihički… Sad je ok. :slight_smile:

Može popis agencija i meni?

i ja bih molio popis svih agencija ako je moguće

[SIZE=“1”]Prije nego krenete ka golupčiči u zboru “i meni! i meni!”, predlažem da objavite taj popis i riješite se muka ;)[/size]