Diskusija i nove teorije o evoluciji :)

Znanost kaže da ljudi jesu životinje, iz carstva Animalia :slight_smile:

Nije to znanost, to je lupanje teško :). Čovječanstvo se pamti hiljadama godina, i još nismo vidjeli jednu jedinu osobu ili životinju koja je evoluirala u nešto drugo.

https://evolutionnews.org/2006/02/over_500_scientists_proclaim_t/

1 Like

150 biologa od koliko? da li se to misljenje zasniva na 0,01% ljudi kojima je to struka ili na onom sto 99,99% kaze?

“There are no hypotheses, alternative to the principle of evolution with its “tree of life,” that any competent biologist of today takes seriously. Moreover, the principle is so important for an understanding of the world we live in and of ourselves that the public in general, including students taking biology in high school, should be made aware of it, and of the fact that it is firmly established, even as the rotundity of the earth is firmly established.[43]”

Čovječanstvo se pamti hiljadama godina, i još nismo vidjeli jednu jedinu osobu ili životinju koja je evoluirala u nešto drugo.

Evo citam i dobro je da je to samo 500 znanstvenika, jer da ih je vise onda bi se trebali zapitati kakva je nasa znanost.

Evolucija?
kokos se pretvorila u psa? Znam to bi bilo jako senzacionalno, no to nebi bila evolucija nego magija.

Ima masa primjera evolucije, pa i ova o majmunima drzi vodu. Ako ne o majmunima onda barem o neandertalcu, naravno ako tako razmisljamo onda je to tesko uskladiti sa modernom religijom pa je lakse reci da nas je netko iz nicega napravio i tu postavio da teroriziramo planet u svrhu njegovog visocanstva.

Nemojom o zivotinjskim evolucijama jer one ne dospiju u covjekovo vrijeme evoluirat jer ih parazit covjek prije istrijebi…

No mozemo pricati o evoluciji covjeka:
Neki ljudi se i dan danas rode sa repom… (naravnos ve rijedje jer je taj egn gotovo izumor)
A najveci primjer je samo pogledaj ljude:
Crnci, cigani, japanci, kinezi, eskimi, australci i tako dalje, svi su razliciti jedni od drugih, pa bi ovih 500 najvecih znanstvenika trebalo objasnit pa kako to da su toliko razlicti? crnac od bijelca je toliko razlicit da je to strasno, a opet toliko ist…

1 Like

Idemo od teme ali i ovo je birtija. Spomenuo si rase, znači postoje majmuni crni, bijeli, žuti, kafeni?

Bijeli:

Crni:

Zuti:

Evo i smedjih:

Salu na stranu…

Nakon ovog citata bih ti preproducio da malo proucis sta je evolucija, kako funkcionise i koji su najboljiprimjeri.

Najbolji primjer evolucije je polarni medvjed koji je ajmo tako rec pred novom evolucijom, jer kako se polarna kapa tali tako se polarni medo nasao na zelenoj povrsini i vec ta bjela boja njegovog krzna je postala siva i znanstvenici rpedvidjaju da ce uskoro polarni medvjed odnosno dio tog polarnog medvjeda postat smedj.

No i on kao i sve zivotinje na planeti zemlji su pred istrebljenjem tako da niti tu evoluciju necemo vidjet, jer ce mali medo nestat prije nego evoluira.

A mogao bih govoriti i o evoluciji covjeka:


No evo bez ijedne rijeci objasnjeno u ovom video clipu…
2 Likeova

Šta da proučim kad je nedokazana teorija?

I mi pocrnimo kad smo dugo na suncu, nije evoluirao u kokošku. Video screenshot mi je dovoljno da vidim koliko si ozbiljan, šta lik radi na travi, glumi orangutana?

Ne pocrnimo svi… ima onih koji izgore. Znaci ima ljudi koji daleko bolje podnose srednjo-africko sunce od drugih, dok s druge strane ima onih kojima je lakse da zive na nizim temperaturama.

Pa ocigledno da i ne znas o cemu se radi kad pricas sta pricas (gore si to dokazao).

svaka životinja je evoluirala prema potrebama kako bi savladali prepreke koje nameće okruženje, to je jednostavno tako, crnci su crni zato što su sa podneblja koje je jako sunčano, eskim je izuzetno otporan na niske temperature, indijci su navikli na onu njihovu začinjenu hranu a mi evropljani bi odmah dobili nenormalno gasove kada bi se hranili kao indijci … to je kao neka mikro evolucija da ne govorim o pravim evolucijama

jeste li znali da su kitovi nekad imali noge? vremenom su nestale jer im nisu bile potrebne, a razvila su se peraja, samo su ispod kože ostale kosti nogu

Ovo obicno buni ljude… Bolje je reci “vrsta” je evoluirala, posto pojedinci nisu napravili gotovo nista,a opet u globalu je ogromna razlika (a opet je problem reci vrsta kad je u pitanju stvaranje novih vrsta evolucijom). Ima ljudi koji misli da evolucija kaze da majmun (jedan majmun, ne vrsta) odjednom poceo hodati ko covjek i da smo mi taki nastali :smiley:

Da li smatrate da je tehnološki razvoj također evolucija?

Ja da :slight_smile: …i mislim da je samo pitanje vremena kada će to postati više nego očigledno.
A s druge strane, ako to do sad nismo shvatili, sve se bojim da možda nikad nećemo ni shvatiti iluziju onoga što zapravo jesmo.

Pa mi ljudi se tehnologijom hranimo, liječimo…a po novom i usavršavamo vlastita tijela.

Kada ćemo uvidjeti da tehnološki izumi su razvoj nas osobno?
Tek kada jednog dana zamjenimo 100% ljudskog tijela sa “umjetnim” materijalima, ili bi nam moglo doći nešto iz pete u glavu već danas kada smo sposobni 3D printati udove tijela koji su misaono upravljivi?

Kada kralježnicu društva gradimo pomoću interneta, gdje zrakom putuje signal od individue do individue direktno u naš džep putem smartphonea.

Mora li taj smartphone biti baš ugrađen u mozak da bi nam to bilo baš onako “wow”? … ili i ovako možemo shvatiti da imamo novi organ? Polako…evoluira u nas sve više i više…nije još konzistentan i jednodjelan s nama.
…iako pacemakeri već jesu ugrađeni, pa nam se ne čini da smo nešto evoluirali.

Aha, moraš biti rođen sa ugrađenim aparatima da bi to bilo “evoluirano” ?
Polako, doći će i to. Nije da se već danas po rođenju ne primi hrpa inekcija kako bi se tijelo u startu pripremilo na sve nedaće koje bi ga mogle snaći. (Nemojte molim počinjati temu o zavjeri cjepiva …ima možda i toga…ali svaka medalja ima dvije strane)

No pored cjepiva, već danas imamo inkubatore, umjetna začeća izvan tijela…vrlo vjerovatno je samo pitanje vremena kada ćemo se rađati sa “ugrađenim smartphoneom.” :wink:

Jeli ipak ono što nas buni to što u tehnološkoj evoluciji mi sudjelujemo osobno…što su to umjetne tvorevine nas samih?

Jeste li ikada razmislili da sve što je umjetno je samo podskup prirodnog, ne i različito od prirodnog?
Svemir djeluje kroz nas…isto kao što je djelovao kroz sve ranije faze koje su postojale prije nas…i vozimo se toliko brzo vlakićom evolucije da ju niti ne percepiramo :slight_smile: …od šume ne vidimo stablo.

Ali glavno da se pojma “ja” držimo tako stabilno da mislimo da ista forma zauzima osjećaj “ja” i onda kada smo hranu hvatali lukom i strijelom, do danas kada smo više nalik na tehnološkog-robota, nego na tog bosonog lovca.

A s druge strane shvaćamo toliko individualno i ograničeno taj pojam “ja”, da mislimo da je to nešto unutar našeg tijela i da nestaje našom smrću. Kako paradoksalno …s jedne strane uopće ne vidimo koliku preobrazbu taj “ja” prolazi …a s druge strane ga svrstavamo u formu jednog jedinog tijela koje se pojavilo na kratki bljesak vječnosti razvoja toga istoga “JA”.

Ću da odam tajnu…
Ovaj individualni “ja” je samo aparat. Sve što se instalira na taj aparat dolazi iz vanjske okoline…dok je aparat funkcionalan on obavlja svoju funkciju kao sluga pravom JA i pošteno je nagrađen za svoj rad radošću. Dobro je znati da kada si radostan, znaš da radiš što se od tebe traži…gdje ćeš boljeg putokaza!

Kada aparat postane neupotrebljiv, ide izvan funkcije…reciklira se. No program koji je bio instaliran na aparat se ne gubi, ne umire (gubi se tek mali dio RAM memorije aparata s kojim se bespotrebno poistovjećujemo) Pravi program koji nas je oblikovao da budemo ono što smo mislili da jesmo i dalje ostaje zapisan u okolini i instalira se na svaki sljedeći aparat. Što znači da će svaki sljedeći aparat imati isti osjećaj sebe kao što ga imaš upravo ti koji ovo čitaš. Kako onda taj osjećaj “ja” može umrijeti? Da li ti je ikada bilo žao što je verzija v.0.0.0…0.1 tebe umrla 1500g.pr. kr ? Naravno da nije, jer se jednako osjećaš “ja”, kao što se i taj aparat osjećao “ja”.

Instalacija programa se naravno ažurira sa životom svakog aparata…jer aparat tokom života vraća toj okolini radom za koji prima nagradu radost…i sve bitno što će biti napravljeno za života jednog aparata će se instalirati kasnije na sve druge aparate. Nema tu nikakve prolaznosti ako kapirate o čem pričam…samo vječnost…vječni razvoj glavnog programa, koji je ono što smo uistinu mi i što nam svaki puta daje taj osjećaj “ja”. A hoće li aparat biti u formi amebe, majmuna, bosonog lovca ili danas sutra biti potpuno robotiziran ili uploadan u virtualnu stvarnost…to je skoro pa i nebitno, Glavno je da se zabavljamo u našem napretku.

Ako sam bio nejasan, mi smo software, ne hardware. Hardware svakom generacijom evoluira, ali isto takoje prolazan i rikava. Software se instalira na taj hardware i za radnog vijeka hardwarea se također nadograđuje. Kada krepa hardware, daljni razvoj softwarea nastaviš na drugom računalu.
Heto,mi smo upravo taj software. Naša emocionalna povezanost i poistovjećivanje sa hardwareom postoji i postoji sa bitnim razlogom …jer tko bi radio kada bi mogli jednostavno eskejpat svoju ulogu? :slight_smile:

Uočimo da strah,bol,sex,hrana… …ima tu parametara koji su nametnuti hardweru iz očitih razloga.

3 Likeova

Sjajno, svaka čast na postu.

Ali nisu naucili koristit toalet :wc:

Street shitters.

prva stepenica je bila kada je od majmuna nastao čovjek
druga stepenica će biti kada od čovjeka nastane robot

koliko smo blizu druge stepenice?

To su prilicno plitke stepenice.

ja bi rekao da je prva stepenica nastala daleko prije. a do ove sada koja smo mi je bilo miljun stepenica. Kad mi postanemo robot ce jos proci milijuni godina jer ova vrsta homo Sapiensa ce biti istrebljena odnosno evoluirat ce u nesto drugo prije toga.

Zar stvarno mislis da smo mi kao ljudi sa ovakvom svjescu spremni napraviti takvi pdovig? ljudi koji se djele na neke tamo religije koje su ti utjerane u kosti od malena da bi te se moglo kasnije manipulirati i skoristavati na razno razne nacine. Zamisli da si se rodio u Syriy ili tamo negdje u Iranu, 99.9% bi bio druge religije nego sto si sada. Zbog toga je religija smjesna, to niej stvar izbora nego stvar usajenja.

A druga problem je da smo mi jako napredni, ali isto tako jako primitivni, pa na svijetu imamo ljude koji imaju toliko novaca da bi prehranili sve gladne svijeta, Netrebas ni brojat do sto, cak mislim da je top 20 dovoljno bogato za to i samo kupcaju taj novac da imaju vise i jos vise i jos vise, to je totalni primitivizam i sa takvom svijescu danasnji covjek nece daleko dogurat, bit ce istrebljen, naravno postoji mala sansa da se spasimo, vrijeme polako odkucava (ne radi se o mjesecima vec stotinama godina). I ako je nase roditelje bolio K****** za buducnost, nas bi trebalo brinuti, jer nasa djeca ce imat probleme, ako ne oni onda nasa unucad, i tu vec pricamo o 2100+ godina…

2 Likeova

a vidi, iste sam religije kao i oni hahahhha

slažem se sa dosta stvari što si napisao ali vidi ovo

recimo čovjek isprogramira robota … ko nam garantuje da taj robot nekad u budućnosti neće biti u stanju da isprogramira još boljeg robota od sebe? svi spominju vještačku inteligenciju, misliš da mlate gluposti?

čovjek koji mora da jede, da pije, da mokri, da kaki, čovjek koji se nervira, kojeg mogu iznervirati drugi ljudi, čovjek koji mora imati socijalni život, mora imati djevojku itd. itd. … takav čovjek isprogramira robota koji ništa od toga ne mora raditi a opet može savršeno funkcionisati i u stanju je da uči i razmišlja … čak taj robot može sam sebe popravljati … dakle čovjek koji je slabije biće od robota isprogramira takvog jednog robota … ko nam garantuje da taj slabiji robot neće isprogramirati još boljeg robota kada nauči dovoljno? e tu je već problem za nas

a to za bogatstvo, na kraju svega ispade da je najbolja teorija o zlatnoj milijardi

da se ukupno čovječanstvo svede na milijardu stanovnika koji će svega imati u izobilju, neće biti gladnih … neki će biti bogati neki manje bogati … naravno pod uslovom da niko nikoga ne ubija već da se suzbije razmnožavanje pod uslovom da nijedan narod ne izumre

To dvoje se ne može porediti, prva teorija glasi da je nastao, druga da je napravio.

Samo sto od majmuna nikad nije nastao covjek… Niti to evolucija tvrdi :slight_smile:

I jos jedva stvar ad se kasnije ne bi ponavljala:

Evolucija ne pokusava objasnit nastanak zivota.