Diskusija i nove teorije o evoluciji :)

Biti ce zanimljivo citati kada neke stvari dodi na svoje kako crkva danasnja tumacenja okrece na njihovu stranu jer sto god je napisano mogu oni to tumaciti kako god zele. Recimo Vatra = rat, smrt, zlo, bolest itd itd Danas mladi vise i ne idu u crkvu, nekoliko ih je prije bilo jer danas se ide u crkvu samo vjencanje nista drugo. Cak i sveci grada mladi ne idu u crkvu nego idu u kafic, setaju okolo jer ima puno ljudi pa im je gust to radit. Prije ako si bio razveden nisi se opet mogao vjencat u crkvi pa su i to okrenuli (koliko ja znam), a o misama za neku osobu da ne pricam. Vatikan kaze da se ne mora placat nista za misu nekoga, a barem u nas to naplacuju i to masno.

A gledaj ovo… Crkva neda nikome da se ozeni dvaput u crkvi… Sve dok ne dodje neko bogat kao onaj vizantijski car- e onda moze i 4 puta :smiley:

A jos bolje kad dodje Henry, hoce se razvest i ne moze pa citava Engleska postane protestantska hehe

Ja koliko sam upoznat, ljudi su prije bili dosta niži, pa otud i manje zapremine glave. Na drugu stranu, pronalaženi su i 2-3m, što njima nisu mjerili zapreminu :D.

Mjeri se prosjek… Svakako se ne gleda pojedinac sam, jer jelte mozes izmjeriti da je Joel Embiid 2,15m al to ne znaci da smo svi, ili da smo svi u prosjeku 2 i 15.

I nisu ljudi bili mnogo nizi prije… cak stavise, bili su otprilike visoki koliko i mi do trenutka kad su prestali biti nomadi i poceli se uveliko baviti poljoprivredom i prehranjivati na taj nacin. Proteinski deficit je onda uticao na slabiji rast koji je covjecanstvo pratio sve do recimo proslog vijeka, mada neke dijelove svijeta prati i danas- recimo Kina, Indija, IndoKina i sl

Skeletoni ljudi pronadjenih u sredisnjoj Anatoliji (Maloj Aziji) ukazuju da je prosjek tih ljudi (dok se jos nisu “smjestili”) bio gotovo 180 cm, sto je vise od danasnjeg svjetskog prosjeka! Dok je prosjecna visina znatno opala u medjuvremenu (zbog vec navedenog gore).

Tako da to u potpunosti pobija ovo:

Manja zapremina lobanje u odnosu na tijelo/ u odnosu na danasnje ljude.

the average height of Neolithic populations was about 5′5″ (1.67 meters), according to the publication Our World in Data.

Što pobija ovo:

Drago mi je kako uopste nisi obratio paznju na ovo jer to ovo daje odgovor na ono “manja glava=manje tijelo”. Gleda se zapremina mozga U ODNOSU na tijelo. Tako da je visina potpuno nebitna

“Some archaeological discoveries in central Anatolia shed some light on the question. Skeletons showed those people in prehistoric times to average 5’9” (men) and 5"6" (women). After they adopted agriculture the averages were 5’2" and 5’0"."

Ne znam od kud ti ideja da su prije ljudi imali manji mozak, kada svi naučnici tvrde suprotno. U poslijednjih 10 000 - 30 000 godina, ljudski mozak se smanjuje. Neandertalci su imali veći mozak od današnjeg prosječnog čovjeka.

Imali su slican mozak kao i danasnji covjek kad se gleda odnos mozak/tijelo.

I ova slika je ovdje jako korisna:

Poštedi me opet priče o majmunima :D.

Pa to nije prica o mjamunima koju ti potenciras. Pogledaj sliku

Ako čimpanza nije majmun ok :).

Ja se pitam, ako smo superiorniji od životinja, kako to da žirafi, slonu i krokodilu nije potreban novac da bi živjeli, a covjeku, stvorenju inteligentnijem od životinja, je potreban novac za život :roll_eyes:

1 Like

Potreban je da bismo živjeli lagodno, da ne moramo raditi teže fizičke poslove, da živimo u urbanom a ne ruralnom “društvu”.

Nije ti uopste potreban novac. Koliko imas plemena zivi bez novca. Odes negdje u vukojebinu, odvojis se i bez novca zivis.

jesmo k*rac superiorniji od tigra, zamisli 1 na 1 s tigrom hahahaha polupo bi me ko beba zvečku

1 Like

Prije kada si imao gdje zivit u nekoj vukohebini bilo to 5 ili 10 kvadrata bilo je odlicno, danas imas stan od 100 kvadrata malo ti je, hoces 200, imas 200 hoces 400. Danas ljudi sa platom od 4500kn svaki dan u kaficima, izlazi se najmanje 1 put navecer vanka, kladionice, kupovanje gluposti i onda se kuka kako se ne moze zivit -.- Svijet ide naprijed, ali ide presporo, umjesto da svi idemo putem mira, ujedinimo se kao u star treku federacija planeta gdje nema drzava, nema toliko trosenja u vojsku i njihova istrazivanja i prebacit to u zdravstvo, korisno istrazivanje itd svijet bi bio puno bolje mjesto, ali jbga mi smo ljudi po prirodi sebicni i ljubomorni tako da ce mo samo sebe unistiti samo je pitanje vremena.

1 Like

To je dobro pitanje i zapažanje :slight_smile: A jedan od odgovora je da su nama nametnuli finansijski sistem i ubacili nas u taj kovitlac iz kog se teško izlazi. Ubedjuju nas da je planeta prenaseljena, da nema dovoljno za sve, da se od malih nogu stalno trebamo sa nekim takmičiti, ko će da bude bolji, ko će da za sebe više prigrabi itd. Uporedo sa tim nam serviraju priče sa svih strana kako će nas nova majica, novi tv, novi parfem, novi auto, nova kuća učiniti ultra mega giga srećnim da ćemo pucati od sreće…ali nam ne kažu da će ta ‘‘sreća’’ biti kratkog daha.

Uz to, jedino su ljudi napravili nehumani svet, kod ptica nećeš videti neptičiji svet ili kod aligatora itd.

3 Likeova

Cuj ubacili… Sakrij se u neku vukojebinu i neces morati koristit novac… uzgajaj ovce pa kad neko dodje da kupi jagnje od tebe umjesto novca ti mu trazi tri metra drva, jer eto lakse je trampati stvari proizvod za proizvod nego koristiti novac

E dečače dečače… :smiley:

2 Likeova