Diversifikacija u vremenima turbulencija i krize

Otvaram jednu zanimljivu temu, nadam se da će mnogima biti korisna i interesantna.

Naime, u ovom sada vremenu turbulencija, raznih kriza i najava kolapsa, kako vi diversifikujete svoj portfolio.

Evo npr neko moje vidjenje:

40% likvidan keš (podeljen u 3-4 valute, od kojih najviše poverenja zaslužuje verovatno CHF i eventualno GBP)
40% nekretnine i obradiva zemlja gde se proizvodi hrana
15% zlato i srebro
5% kripto

Tako neki odnos otprilike deluje okej. Šta vi mislite i kako vi iščekujete turbulentna vremena koja pre ili kasnije verovatno dolaze?

Iss… meni je sve u minusu, ono što imam su nekretnine… Ali svakako interesantna tema za razmišljanje (i djelovanje)!

1 Like

Zalihe brašna,ulja,šećera, wc papira… :joy:

3 Likeova

Mislim da svako ko tako ili slicno razmislja kao ti NE ZIVI OVAJ KRATKI ZIVOT PUNIM PLUCIMA jer mu je glava celi zivot u matematici ,sve je to lepo sto neko prica drzi rezervu drzi zemlju drzi nekretnine ,ali u isto vreme se odrices OVOVREMENOG ZIVOTA koji nema zamenu moja parola je bila i ostala uvek bolje biciklom na S E X nego mercedesom na posao ,dakle poenta zivota bar po mome je zaradjivati i trositi dokle covek moze sebi da priusti da jede da putuje da ebe,a sutra ce doci svakako ,po meni obezbedjen zivot u 75 nema nikakvog smisla ako ga nisi zestoko ziveo i radio to sto volis kada volis i koliko volis ,svaka kalkulacija sa zivotom kao necu danas nego sutra je glupa jer sutra mozda i ne dodje,

10 Likeova

Brane neslažem se s tvojim poslovnim logikama ali s ovime se slažem. Nikad neznaš kad ti je zadnji :wink:

Ovde sam mislio na deo života koji se odnosi na finansije, nigde nisam rekao da je to 24/7 i da ne postoje druge sfere života. Ja volim biti zadovoljan na svim poljima života, ne samo na jednom ili dva. Zašto ne živeti u svim aspektima kako želiš?

To je kao kada bi neko pitao koje vežbe radite za stomak, a dobiješ odgovore, ma šta ćeš raditi stomak, živi jedi-pij pivo i slično. Mislim da nije život ni u tome :slight_smile: A pogotovo ne da je sve u tome, nego svaka sfera života ima svoju svrhu, i postizanje balansa izmedju materijalnog i duhovnog je nešto što sam primetio da je najbolje, jer smo mi duhovna bića sa iskustvom materijalnog.

2 Likeova

@ brane333

Ko ima biciklo ide i na se x i na posao sa njim, ko ima mercedes ide i na se xi na posao sa njim, a kada je lepo vreme može i biciklom. Ovu tvoju logigu mešanja baba i žaba (se xa i posla) mogu da razmem samo ako je se x u isto vreme i posao.

@ 3Dmata

Koliko naplaćuješ rentiranje tih nekretnina ? Recimo ako se nešto novca uloži u poljoprivredno zemljište bliže asfaltu, ostvaruje se veća dobit godišnje nego da se drži ista suma u banci za kamatu.

Pogledaj ova dva video snimka

Ovako u snimku od 5 minuta deluje prosto i lako u praksi je značajno teže. Razlog problema su navike (kojih se teško rešiti) i negativni ljudi koji samo pričaju kako se ništa ne isplati. Ali uz malo volje se oba problema prevaziđu.

Za diverzifikaciju, koja je tematika ovog teme na forumu verujem da je najbitnije znanje. Na primer recimo znanje stranog jezika, za učenje pustite film bez prevoda i posle malo duže vremena nešto se nauči, ovo je ako ste lenji. Preporuka je u isto vreme kurs i film bez prevoda kao metoda.

Druga stvar je zanat, nešto sa rukama, to vam niko ne može posle uzeti. Da bi se to naučilo dovoljno je pomagati nekome. Preporučio bih na primer pčelarenje, aktivna sezona od marta do oktobra, radi se na otvorenom i samo kada je lepo vreme, svaki dan drugačiji. I naravno bez obzira na sva tehnološka unapređenja, to će se na veoma sličan način raditi sledećih 40 godina.

Sa znanjem stranog jezika i nekog zanata, kriza će se spremnije dočekati.

I tu se dolazi do aktuelnih tehnologija, ja sada radim samo na internetu, radim 12 sajtova različitih tematika i načina zarade. Teme su toliko različite da imam sajt o poljoprivredi i sajt sa receptima i sajt za ljubitelje filatelije.

E sada ide diverzifikacija imovine ili portfolija kao što je rečeno u prvoj temi. Nešto keša se ostavi sa strane, nešto ulažem u alat i neke mašine (ovo je skromno), deo u učenje novih stvari. Zlato srebro i kripto valute nemam, ne deluju mi sigurno, pre bih uložio u neku kolekcionarsku stvar, na primer Dnevnikovo izdanje #zagor priča", jer tome cena samo raste.

2 Likeova

Ovog puta si ubio sa poentiranjem. :slight_smile:

Hvala @novii, za sada jedini odgovor na temu i korisne informacije.

Koje je tvoje mišljenje npr po pitanju voćarstva i generalno poljoprivrede u Srbiji, kako će se to razvijati s obzirom da su zaista dosta smanjili otkupne cene svega?

Takodje, zanima me šta misliš o ceni zemlje kod nas? Trenutno je cena relativno niska, a ne znam da li bi to ikad moglo da bude traženije i skuplje, pošto se masovno ljudi odseljavaju odavde, ali zanimljivo dobar deo njih se i vraća (iz različitih razloga).

Voćarstvo izgleda ovako po priči proizvođača. Ima opcija da se dobije deo sredstava bespovratno, krediti za mehanizaciju, dobijaju se sredstva za hladnjaču, protivgradnu mrežu. Garancije daju gradovi, pokrajina, republika. Sve to lepo zvuči, Slovenici u Srbiji valjaju tehnologiju da je moguće proizvesti 100 tona jabuka po hektaru.

I tako državni službenici i jedn bankar na sajmu predlože voćaru da podigne zasad jabuke, sve lepo ispričano sa jednom začkolicom. Hipoteka na sve to u trajanju 20 godina koliko traje kredit. Na to čovek ih pita da li oni mogu dati garanciju da Srbija neće uvesti Rusiji sankcije u narednih 20 godina (pošto se sankcije podrazumevaju u nekoj fazi pregovora o pristupanja EU). Državni službenici su se nasmejali, rekli videćemo i svaki na svoju stranu.

A kada se uvedu sankcije Rusiji, proizvođači jabuka završe ovako (ovo je sveža vest).

Ja bih prepručio uvek pčelarenje kod poljoprivrede, jednostavno med traži samo prohramsku posudu za čuvanje nakon vrcanja i može stajati bez većih problema koju godinu dok se čeka dobra cena. Sa voćarstvom i povrtastvom se treba graditi hladnjača i tu se može čuvati par meseci nakon čega se mora prodati.

Možda napraviti hladnjaču, ne veliku, pa probati ući u saradnju sa postojećim voćarima kao zadruga gde bi se delio rizik ili kasnije dobit.

Što se tiče cene zemlje neka informacija je da je arenda (iznajmljivanje na godinu dana) arende 450 e/kj, da je cena između NS i BGD kako su rekli “trgovali juce 7200e kj”.

Sad cena zemlje zavisi od udaljenosti od asfalta, od sela, ali priliko raspitivanje treba dobro proveriti koliko ima suvlasnika, da ne bude češanja posle. U primerima sam dao info za katastarsko jutro, pa da predstavim u srazmeri sa ostalim merama da se može ispratiti.

1 katastarsko jutro = 1600 kvadratnih hvati = 0,5754642 hektara = 0,80 lanaca

Znači zemlja se ne isplati kupovati sa ciljem da se proda kada postane skuplja, već se kupuje radi iznajmljivanja.

Urednici ovog foruma vole kada se postavi i link čisto, a ne kao anchor, pa da ispoštujem i to, koga zanima stanje sa cenama zemlje.

http://poljoinfo.com/showthread.php?80-Cena-zemlje-(-kupovina-kredit-prepis-)

Da se na kraju vratim na voćarstvo, u zakup (arendu) možeš dobiti najviše do 5 godina, što je za voćnjak malo. A ako bi planirao da kupiš i da dižeš voćnjak recimo 5 hektara to je recimo 9 katastarskih jutara puta 7500 eura = 67 500 eura samo za zemlju.

Oda alternativnih kultura treba ispratiti heljdu, speltu, šipak (plod divlje ruže), lešnik, orah, bundava golica. Ali to što sam naveo u manjim zasadima i da se radi obavezno kasnija prerada. I naravno treba razraditi kasnije kako to plasirati.

1 Like

Nisi u pravu. Poljoprivreda više nije za “sirotinju” nego ulagače.
Zašto!?
Reći ću ti iz obiteljskih izvora.

Evo ti informacije iz prve ruke za Slavoniju. U obitelji imam poljoprivrednike koji rade preko 200 hektara zemlje. hektara ne jutara i to rade razne grane poljoprivrede: vinograd,voćnjaci,kukuruz,žito,repa,aronija,jabuke,kruške,krumpir,cikla,soja,ječam,raž,zob…

Ovdje smo se orjentirali da krećeš s poljoprivredom i sa 1ha površine i bez mehanizacije. Živiš u gradu i želiš pokušati s voćnjakom do zarade.

hektar zemlje i Slavoniji cca 3000€
Strojevi, mehanizacija cca 5000€ (što smatram da je daleko ispod cijene… traktor + oprema za špricanje, malčer, prikolica, trimer, ostalo i to da je sve ispravo iznos od 5k nije dovoljan)
sadnice za 1ha : uzet cu za primjer cca 1500€
priprema zemlje za sađenje: cca 500€
Ograđivanje, održavanje, radna snaga…

Borba da to plasiraš na tržište i troškovi oko toga. Tako da s time zaboravi ako mislis od toga zaraditi na taj “mali” način.

Pogledaj koliko je to love samo za 1ha s tim da uvjek moraš imati lovu u đepu za neke popravke strojeva što je normalno.

Pogotovo ići s prepostavkom da ćeš dobiti poticaj. Pogledaj koliko ti love u đepu treba za pokrenuti takvo nešto, a ti računaš pokrenuti posao s lovom koju nemaš… Ovaj tvoj je čisto teoretski bez ikakvih realnih činjenica i iskustava na tom području.
Nisam poljoprivrednik ali ovu sam informaciju provjerio s njima.

Ovi moji od godišnjih prihoda koji imaju cca 6-7 milijuna kuna za poljoprivredu, godišnja dobit kad sve pokriju im je cca 50€, kad podjeliš to na 12 mjeseci nisu toliki Woooow prihodi. Radiš kao konj, troškovi veliki,puno ulaganja, puno popravaka, nemaš vikenda…

2 Likeova

@novii Pčelarstvo nije loše, možda čak i bolje od većine drugih poljoprivrednih grana. Barem trenutno… Kolega od pčelarstva živi prilično dobro, ali trajalo je to 4-5 godina da dođe gdje je sad i mnogo posla, doduše dok je sezona ne radi cijelu godinu ko konj…

U cijeloj toj priči plasman je najveći problem a tu dolaze do izražaja veze i poznanstva.
Bez toga možeš prodavati teglu meda dnevno ispred kuće ali pčelarstvo je ajmo reći bolja opcija.

Neznam kakva su vaša iskustva ali sve zavisi šta želite. Dal pričate o tome kako jesti jabuke/med i imati 200€ mjesečno đžeparca ili pricate o poslu koji moze prehraniti vas/obitelj.

U oovm drugom slučaju ovo preskočite kao opciju osim ako nemate već naslijeđen dio sredstava(alata,zemljište,opremu) potrebnih za rad. Ljudi proizvedu ali onda kad dođe vrijeme za prodaju na tržištu tu se izgube. Nije isto prodavati 50 kg jabuka na placu i naci nekog kome ćeš prodati x tona jabuka gdje u cijeni kad ti sve platiš moraš doći do svoje zarade - pod uvjetom da sve svoje naplatiš.

Znam da je jedne godine kum u zemlji ostavio nekoliko hektara krumpira jel su srušili otkupnu cijenu krumpira na cca 12lp po kg i nakon svih izračuna došli su do zaključka da je jeftinije pustiti krumpir da propadne nego da ga vade i prodaju po toj cijeni, ali on ima drugih 200ha i kultura tako da moze podnijeti taj gubitak ali to ti je tako kao i u svemu dobivaš-gubiš-krpaš

Također ovi lokalni igrači koji su još moćniji oni igraju političke igre; dobivaju državno zemljište po smjesnim cijenama, odrade dio zemljišta i dizu ogromne poticaje od kojih stvarno vrhunski zive, ali oni su:

  • veliki igrači
  • lokalna politika stoji iza njih
2 Likeova

Kolega proda sve u komadu. Jedan poznanik isto tako, proda sve odjednom. Ne kažem da je svima tako ali ima ljudi koji muljaju, prave loš med, pa onda možda nije ni čudo što pojedini teže prodaju…

Od kako je zivota na zemlji ista parola vazi , KO RADI NEMA VREMENA DA ZARADI ,svu lovu na svetu drze spekulanti ,maheri,prevaranti i ostala boranija ,ne postoji jedan covek na svetu koji se RADOM obogatio ,

2 Likeova

Nemoraš meni to objašnjavati :wink:

@flex nekažem da je nemoguće, naravno i ovo s teglom je bio za primjer i veliku ulogu igra količina.
Naravno da nije problem prodati 500 tegli meda godišnje po 720ml ili koliko već i ako to zadovoljava tvoje potrebe i uspješ se pored svih troškova uklopiti da imaš zaradu u tome.

Ma ne, samo kažem… Kolega je zadnji put prodao 2 (il bi 3 tone) meda, nisam siguran. S obzirom da je ovdje kod nas prosječna plata ~400 eura, fine su to pare od prodaje meda… Ne znam za troškove, rade on i žena. Znam samo da pravi sam sebi košnice. Već neko vrijeme pravi košnice i za druge, ima 1 radnika za stalno + valjda još jedan radi kada je sezona. Tako da se to razvilo u fin porodični posao.

1 Like

Sve 5, to ima smisla i to je onda druga priča.
Ako ćeš stvarno raditi, ulagati u takvo nešto da dođeš do toga da imaš 200-300-400€ mjesečno od toga za to možeš bez problema. Ono sam napisao jer je tema bila kriza a tih 300€ je stvarno malo u tom slučaju.

@ Master_Yoda

Tema je “Diversifikacija u vremenima turbulencija i krize”, a ne vidim nigde u tvojim postovima da sei nešto napisao o diverzifikaciji, kako prihoda tako i posla.

@ flex

Kolega ti je radio toliko dok se nije raširio iz razloga što je morao prvo naučiti posao. Da bi naučio da pripremiš pčele za bagremovu pažu imaš priliku jedanput godišnje. Da bi sam probao to što si naučio radiš druge godine, a da bi potvrdio naušeno ide treća godina. A svaka godina je drugačija, jednom bude suvo pred pažu, a sledeće godine kiša pada svaki drugi dan.

Ali si dobro primetio da je dobra prednost što se sve može plasirati odjedanput. A pčelarenje bi svakom od nas trebalo biti zanimljivo, makar i da se ode samo malo pripomoći nekom, jer lepo se izvetri glava od kompjutera.

Jedna košnica prosečno provuče preko 20 kubnih metara vazduha. Na leto (gde pčele ulaze) ulazi svež vazduh, u košnici se greje diže prema gore i izlazi preko zbega napolje. Taj vazduh prilikom prolaska kroz košnicu se obogati mirisima i isparenjima od meda, propolisa i voska. Praktično pčelinjak bude jedna mikro banja, fizički se naradiš, ali se svejedno posle toga dobro osećaš.

Za poljoprivredu sam spomenuo heljdu za brašno i bundevu golicu za proizvodnju ulja. razlog za to je trend porasta potražnje i relativno povoljna mašinerija za preradu ( za svaku opciju je oko 10 do 15 hiljada eura).

1 Like

Ti ideš s pretpostavkom rekla - kazala - google ja ti pričam ii prve ruke informacije vezane za poljoprivredu. To ti je teži kruh od adsense zarade.

Na uloženi novac neću gledati da mi je zarada 20% od uloga nego 120%

Treba imati iznos od 10-15k za ulaganje.
Razmisli o naslovu teme. Post je napravljen s nagovještajem krize. Uletiš u kredit od 15K€ nestignes ni vratiti i već si u banani :wink:

Što se tiče prve objave s početka threada kod mene je situacija sljedeća:

  • kripto valute trenutno nemam iz razloga što se nemogu posvetiti tome ali bi volio tijekom ove godine
    investirati cca 3k$ ne više
  • zlato
  • novac nevolim da stoji na računu tako da se kod mene novac stalno okreće samo da nestoji
  • najveća prednost i sigurnost su mi nekretnine koje su raspoređene na sve 4 strane Hrvatske i koje mi donose pasivne prihode
  • također još imam pasivnih prihoda sa strane

Većinu zarade ulažem dok nedođem do iznosa koji će mi omogućiti život na način kako sam zamislio. Tako da ako gledaš tu siću da imaš onda ćeš vjerojatno toliko i imati.

Što se mene tiče spreman sam na tu krizu ili kako god već

1 Like