Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Prvo, prošla događanja na marketima nisu garancija da će opet tako biti :wink: Evo friški primjer BTC. Nikad prije nije pad probio ATH prethodnog ciklusa, pa danas jest. Drugo, u prošloj krizi se krenulo stimulirati gospodarstvo. Sad se destimulira jer su navodni stručnjaci bili jako stručni kad je trebalo znati da će do ovoga doći.

Mada velim, zlato ne treba otpisivati, ali vremena su se promjenila, pa nije više što je nekad bilo.

Kapital čami u assetima koji padaju. Kad krenu novi “stimulansi za spas gospodarstva” onda će biti spašen :slight_smile: “Narkomanska ekonomija”, to smo stvorili.

US 10Y obveznicama raste prinos, ali trenutno je nešto iznad 3%.U 2008. je bio nešto iznad 5%. Sve je to manje od stope inflacije. Vjerojatno neke države daju bolje prinose. Možda Ukrajina. To što možda neće postajati za koju godinu kad je raskomadaju je druga priča.

Neki dan (četvrtak mislim) je bio Nowotny u RTL direktu :smiley: Valjda u životu nisam vidio da je jedan navodni stručnjak za ekonomiju i analitičar odjednom izvalio toliko gluposti :smiley: :smiley: :smiley:

Po njemu, nafta će se stabilizirati na max $112 i neće više rasti (valjda misli i na Brent, pa US po njemu ide i niže). U stvarnosti, nafta će kroz maximalno 4-10 mjeseci (ako ne prije) postaviti novi povijesni rekord. To znači i da ćemo plaćati gorivo osjetno iznad trenutne cijene. Mislim da je 20 kn sigurna cijena kasnije, a za dalje ćemo vidjeti. Srećom, ne može u nedogled jer kad pukne ekonomija pada i potražnja pa to spušta cijenu nafte, ali pitanje je gdje je granica :wink:

Promrljao je nešto u vezi povećanja kamata FED-a, ali dovoljno da se shvati da ne zna koliko je točno FED povećao. Jedna od važnijih odluka za markete i čak globalnu ekonomiju, a ekonomski analitičar nije najbolje upućen :slight_smile:

A pokušaj objašnjenja što znači medvjeđe tržište je vrhunac :smiley: Po njemu, to je kada investitori holdaju, kao medvjedi kad buksaju nešto :slight_smile: Očito ne zna kako medvjedi paraju plijen i da kandžama drapaju prema dolje :wink: Zato kad shorteri i selleri drapaju market, kaže se “medvjeđe tržište”.

2 Likeova

Novotny je klaun, to sam zakljucio jos tamo 2007/8. Ni ostali nisu puno bolji, Sonje mi je jedan od rijetkih koje smatram da su OK i strucni.

Nafta… nemam pojma, ako se hoce slomit ruse nafta mora drasticno dolje, mozda jos kratkotrajni rast, ali mora dolje jer ovo nema smisla. Evo citam da je krenula nafta iz Venezuele.

Zadnji put je bio narativ da je vise nema, da su rezerve male pa cijena ide drasticno gore. 15 godina kasnije to nitko ni ne spominje, al sada je narativ rusija ovo ono. Malo stisnut arape i cijena pada. Sve je kako amer odluci, tako ce bit.

Ma za zlato nemam pojma, ameri rjesavaju problem standardno, dizu stope, sljedi recesija, pa vjerojatno stimulacija ekonomije i tako ukrug. EU ne zna ni sama sta ce, pa uz ovu inflaciju pitanje je sta ce biti sa eurom, a onda je pitanje kako ne izgubit lovu tj. manje izgubit. Tj. moguce da ce zlato u odnosu na dolar biti tu negdje, ali u odnosu na euro rasti. tj euro ide lagano u k…

Tko ce ga znat, veliki se igraju, mali stradavaju

Moj plan, drzati kes u USD, sacekati da trziste padne jos malo, maksimalno 15% (nasdaq) i ulaziti opet u akcije preduzeca koja imaju free cash flow i nisu zaduzena. Kad krene opet stimulacija, all in, i uzeti margin jos pride.

2 Likeova

Medju najboljim stvarima je ulaganje u dionice tehnoloskih tvrki koje imaju proizvode te prehrambenih jer hrana uvijek treba.

Posto sada padaju kasnije ce vrijediti vise jet kad tad se sve vrati na staro.

Uz to ako su dionice s dividendama, gdje ces bolje.
Strpljen-spasen u ova vremena. Samo treba imati para za uloziti kada sve pada.

Kako su u prosloj krizi (2008-09) prošli web projekti tipa affiliate ili adsense sajtovi?
Pretpostavljam da na početku budu pogođeni kao i ostatak ekonomije? Koliko im je vremena trebalo za oporavak?

Slažem se. Ni ne znam više koliko godina mu se već smijem, ali isto tako najmanje od krize 2008. Ali ovo gostovanje na RTL direktu je bio spektakularno! :smiley:

Opet se slažem. Sve ovo je zbog Amera, od Ukrajine do inflacije, krize itd.

Kad su kamate nakon krize 2008. ostale dolje bilo je potpuno jasno da će radi toga biti velikih problema kasnije. Sad su trebale biti na par posto i trebalo ih je počet spuštat, ali sad se dižu :smiley: Nije se smjelo niti stvoriti toliko novca bez pokrića, ali to je bio i cilj. Malo kasnije će opet nastaviti sa dosadašnjom praksom. U učenje ekonomije je ugrađeno toliko laži da mi se sve gadi.

Što se inflacije tiče, ne samo da je laž da mora biti 2% da bi se napredovalo nego je puno toga još u vezi nje totalna izmišljotina.

EU tek namjerava prestati sa štampanjem love i konačno (blago) podići kamatu. Sad kad smo si još udarili sankcije, biti će veselo. A na zimu će neki slušati da ne treba u sobi biti 23 C, da nam ništa neće biti niti ako bude 18 C :smiley: To da je margarin ok ako je maslacu previše skočila cijena slušamo već neko vrijeme :wink:

@mitok Neizmerno hvala na svim savetima definitivno si covek koji ima vise znanja od svih kvazi kripto grupa… Pratim tvoj blog redovno.
Lep pozdrav.

2 Likeova

Zaljubljen sam u Mitoka

Jebiga kad covek predvidi sve mesecima unapred, kako da se ne zaljubis?

1 Like

Lakše malo :smiley: Umislit ću si da sam nepogrešiv pa ću pogriješit :slight_smile:

Misliš 15% ispod korona pada ili sa trenutne razine? :wink:

Biti će jurnjava prema gore, ali dok ne dođu novi stimulansi (opet bilijuni) ili dok ne prođe koja godina, marketi su u silaznoj putanji. BTC i XAU mogu biti iznimke, od nekog trenutka. Za sada mislim da još ne. Evo BTC jurnuo par hiljada danas i otišao natrag preko $20k. Njega nikako ne treba podcijeniti, ali za sada mi ne ulijeva povjerenje da će ostat iznad $20k. Već mjesecima spominjem $18k kao lako moguću razinu u ovoj godini, ali kad se to tako brzo ostvarilo, a pravo sranje nije još ni počelo kako treba, mislim da je prva dobra razina za DCA kupnju tek negdje oko $16,700, i to manje od 10% kapitala na toj razini. Nema garancije, BTC može iznenadit i ostat iznad $20k pa krenut gore, ali puno je realnije da bez obzira da li i koliko ode gore, da će prije ili kasnije još dublje dolje. Povremeni bull trapovi će se pojavljivati, a mislim da upravo gledamo jedan od njih. Vidim da je na YouTube već krenulo “all in long”, “we saw the bottom” i slično :slight_smile:

Građevinski materijal i nekretnine su pod debelom inflacijom već dugo. Moglo bi opet doći do krize i u tom sektoru. CPI je postao dosadan, idućih godinu dana ću više pažnje obračati na jobless claims u US. Kad taj broj počne skakati, cca godinu kasnije puca nekretninski sektor (znači, ako ne bude novih bilijunčeka, kriza će potrajati). Prvi korak je već napravljen, a to je povećanje kamata. To je moje očekivanje ugrubo, ali može se to promijeniti. Dovoljno je da se gore spomenuta “vježbica” koja se odnosi na majmunske boginje realizira, pa da se nastavi sa “spasonosnim bilijunima” i sve se odgađa, ali udara opet već za koju godinu, još jače.

Nestašica hrane je laž. Opskrbni lanci se namjerno sabotiraju, a pšenica iz Rusije i Ukrajine može ići, da ima volje. Svejedno, pšenica nije jedina hrana. Čeka se kriza u Južnom kineskom moru :slight_smile: Samo to još fali da se upotpuni umjetno stvoreni problem sa supply shortage. Kad zahladi u Ukrajini, onda bi moglo Južno kinesko more malo u fokus.

Evo dok tipkam, BTC pao ispod $20k. Bome je požurio:) CME gap zatvoren, pa sad može natrag na rovarenje ispod $17k. Nasdaq i SP500 trenutno ne pratim, ali mislim da će Dow možda već danas na 29,398, sa trenutnih 30,000. Ako ne danas, naknadno sigurno, pa onda naknadno i punooo niže.

Sranje se sada već dobro zakotrljalo, ali izgleda da nije još niti počelo kako treba. Prijatelj koji je na tržištu automobila kaže da nema nikakvih problema sa prodajom, a recimo ja nemam problema sa prodajom domena u metaverse niši, što je već trebalo biti pod udarom, kao i NFT.

Kaže se da burze prve reagiraju, a na njima se od prvog dana ove godine vidi školska bearish struktura na daily chartovima, sa školskim primjerom lower high lower low. To naravno vrijedi i za Nasdaq.

5 Likeova

mislim da je to tek tada buknulo… prije pande i pingvina…dok nije nedavno amazon srezo provizije na samo 4%

Možda treba uložiti u olovo.
Baterija za UPS je 2020. koštala 115 kn, danas ista takva košta 170.

Mislim ispod trenutne razine, ako se situacija ne promijeni znatno, tipa uzasna recesija, galopirajuca inflacija itd. Nisam sigurna, vijesti su uglavnom lose, ali napeto cekam, ako vidim iole da se nesto okrece na bolje, ja ulijecem.

Razlog za neinvestiranje uvijek postoji, trenutno ih ima bas puno: supply chain, inflacija, rastuce kamate, recesija, stagflacija kao u 70-tim…sve to je ipak velikim dijelom u kursevima vec uracunato.
Ukoliko inflacija ne bude rapidno rasla, berza ce u jednom momentu poceti da se oporavlja. Nije mi cilj da uhvatim bas dno. Samim time sto sam izasla u relativno povoljnom momentu, i da udjem sad znatno ispod te tacke, ja sam kao dugorocni investitor (od 2008)u plusu, i to debelom.

Onaj ko je cekao od 2018, kad je zapocet ovaj topik, pa do danas, puno je propustio, to je fakt

1 Like

Dow Jones od 1897. Ako nismo u vremenu kao 1928, sve ostalo su peanuts :grin:

1 Like

Ajde ok, sad kad je već dosta palo pričekati još dodatnih 15% dole za ulazak nije loše, ali ako taj ulazak nije all in. Mene ne bi čudilo da ode ispod razine korona crasha, ali to ovisi o više faktora. Marketi su postali takvi da je dovoljno da Powell samo izgovori riječ “stimulus” i da se ponište sve dodatašnje analize. Bez toga, mislim da će marketi još roniti :slight_smile: Naravno, povremeno će biti, možda i jačih, jurnjava prema gore.

Da se malo branim :smiley: Kad sam pokrenuo ovaj topik, onaj tko je tada rasprodao (što je indirektno bila i sugestija), pa kupio natrag kad je nakon korona crasha krenulo sa bilijunima dolara i eura, taj je zaradio neusporedivo više nego i prošao najbolje što je mogao :wink: E sad, kako znati kada se vratiti na market? Pa investiranje nije igra za djecu. Tko god je u tome trebao bi znati što znače bilijunski stimulansi. Znači kad je krenula priča o stimulansima, trk natrag na markete. Dakle, prodalo bi se na peaku, dočekao bi se korona crash u cashu (ili najdealnije, u shortu), a onda paralelno sa stimulansima bi se vratilo na markete.

Evo jedne prognoze s kraja prošle godine. Danas se vidi koliko je bila precizna:

Ogroman je tekst, pa evo samo nekih dijelova (pisano 28.12.2021.):

“Sve izgleda lijepo i čini se da rekordi nisu gotovi. SP500 već danima postavlja nove rekorde, a i Dow je blizu rušenja rekorda. Mislim da će ga srušiti. Da sad ne idem u detalje, napisati ću samo da po tehničkoj analizi djeluje da bi dosadašnji rekord Dow indeksa morao biti srušen, a to je i u skladu sa trenutnim sentimentom i očekivanom “extended Santa rally”. Poklapa se i sa krajem godine.”

predviđam prvo novi rekord (možda i nekoliko rekorda) Dow Jones indeksa, a onda totalni potop

Kako se odigralo nakon toga? Postavljen je novi rekord, a onda je krenuo potop :wink:

05.01.2022. je Dow došao na novi rekord i to je do danas ostao ATH. Znači tjedan dana unaprijed predviđeno rušenje prethodnog ATH-a i postavljanje novog, a onda pad. To je fakt :smiley:

Trenutni pad je veliki, ali ipak premali da bih to smatrao gotovim.

Što se tiče ovog charta Dowa od 1987., naravno da je činjenica da kroz vrijeme samo raste. Vrlo vjerojatno da će tako biti i sada ako sudimo po povijesti. Sa padom vrijednosti novca i sa bjesomučnim štampanjem novog što je postalo normalno zadnjih godina, sve drugo osim konstantnog rasta kroz godine (uz povremene padove) bilo bi čudno. Ali s druge strane, ne ide mi iz glave primjer Crobexa. On se do danas nije oporavio od pada 2008. Čak i da se naknadno vrati gdje je bio, da li je dobra investicijska odluka čekati evo do sada već cca 15 godina? A za to vrijeme je bilo toliko drugih prilika da se zaradi.

Nisam baš pobornik oslanjanja na “uvijek se opravljalo i kroz povijest je samo raslo”. To mi je kao da je netko prije 20-30 godina čuvao fiću kao zlato jer je povijest pokazala da nakon puno godina svakom autu, nakon prvotnog pada, krene rasti vrijedost. U zadnjih 30 godina se vrijednost fiće prvo vratila na početnu, a onda ju je i premašila, ali…

Ovaj trenutni pad, i vrlo vjerojatni nastavak, može potrajati kratko, ali i više godina. Iako povijest govori suprotno, ja ne bih išao all in na to da će sigurno sve otići na veću cijenu od prijašnjeg maksimuma. Jednom mora doći tome kraj i mora doći do totalnog kolapsa ovog nakaradnog sistema. Da li će to biti sada, za vrijeme naših života ili koju generaciju poslije nas ne znam, ali mora do toga doći.

Što reći? Meni ovo naravno odgovara, ali ajmo se jednom za svagda odlučiti da li želimo socijalizam ili kapitalizam. Odavno govorim da kapitalizam u pravom smislu ne postoji ni u SAD-u.

Da držim benziske i da mi ovo naprave, ne znam što bih napravio. Nije da branim vlasnike pumpi nego sam za slobodu. Većina njih i tako ubire velike profite i koriste situaciju, ali na to ima pravo.

Zašto nama poskupljuje kruh? Nemamo svoju Slavoniju? Zato što proizvođači i pekari imaju povećane troškove života radi rasta cijena u drugim sektorima, pa razliku pokušavaju namaknuti povećanjem svojih proizvoda. To je još jedna istina o inflaciji o kojoj nitko ne priča. Glavna mantra za inflaciju je povećanje novčane mase. Kad se Musk obogatio, sigurno nije počeo kupovati više kruha nego inače.

Ovo s cijenom goriva je jedan primjer zašto ništa. pa ni kriza nije sigurno. Vladari mogu u bilo kojem trenu napraviti što god im padne napamet i tako poremetiti sve analize i očekivanja.

Ja ovo vidim kao nesposobnost da se reagira na pravi način u pravom trenutku, pa kad sve krene nizbrdo onda se dekretom uništava male da se zaustavi inflacija. Veliki će naravno sve izdržati i vratiti se još jači. Mali će grcati.

Lako je tudjim ■■■■■■ koprive mlatit. Zaledjivanje cijena jedan populisticki potez, sto bi rekli englezi “robbing pete to pay paul”. Ne postoji ekonomist koji ce reci da je zamrzavanje cijene dobar potez, al ljudi vole

2 Likeova

Spominju da su nemoćni spustiti još trošarine radi EU direktive o minimalnim trošarinama. Koji smo mi robovi. Olfo nezavisna država :slight_smile:
S druge strane, ne spominju PDV u cijeni goriva, jer tu nisu nemoćni :slight_smile:

Napisao sam nešo o tome, pa ako netko želi može pročitati ovdje: Gorivo preko 20 kn? - HP - Domaining BLOG

@kosana, malo sam još gledao markete i mislim da ćeš definitivno dočekat daljnji pad od 15%. Samo mislim da neće biti pametno ući sa više od 10-ak posto kapitala na toj razini :wink: Već samo izgovorena riječ “stimulus” od Powella ili Bidena može sve promijeniti, ali možda su i u šumi. Za sada je tako kako je.

FA sugerira pad, a isto tako i TA. Što se TA tiče, ne fali još puno na glavnim indeksima da se definitivno potvrdi da će još dobro zaroniti, a onda moguće i da će sve to postati gore i potrajati.

1 Like

Povećaj taj font majketi oči su mi ispale haha :smiley:

Dugo pratim forum, bez komentarisanja, trenutna situacija me potakla da se uključim u ovu temu jer imam (opravdano?) strah za naredni period. Naime imam transportnu kompaniju sa dva kamiona, još uvijek sve funkcioniše, ali pitanje šta očekivati sutra… Potaknut člankom Mitoka planiram dobar dio novca uložiti u dizel za kamione, kako bi mogao ostati konkurentan za par mjeseci. Šta vi mislite?

1 Like