Domaci Web Developeri = Ludnica

Ma nemreš opstat s tim webovima. Kao što niti mehaničar nemre opstat samo sa zamjenom ulja u autima.

Ja sam davno otkrila koliko je ljubav ljekovita😉
I za mene i za ljude oko mene…
Stoga ću uvijek lajkati ljude koji govore srcem…
Marta

1 Like

Neke istine su toliko jednostavne da su samo potvrđujuće, recimo misao: “Ljubav je divna”. Svi znaju da je tako, ne trebamo se oko toga dokazivati jel je ili nije…

A kada nam je Bog već dao tako neke očite istine …zaista bi bilo glupo ne koristiti ih. :smiley:

Tragamo za velikim istinama, velikim izumima …a oni najbitniji za nas su najjednostavniji. A otvaraju vrata ka svim ostalim istinama…

Ja sam tek sada progledao kako spada. :smiley: Evo me kolega s posla sreo neki dan u gradu i pita me sljedeći dan na poslu: “Jesi ti jučer bio pijan ili samo veseo?” Ja: “Samo veseo” , hehe.

Od ovolike rasprave i citanja dijela komentara i gotovo pa vrijedanja, ko bi rekao da ce postovi zavrsiti na ljubavi. :slight_smile: Ali svidja mi se nacin raqzmisljanja i pozitive.
Iskreno da trazim posao ovaj tren bi ti se javio @bozoou

1 Like

Hehe, nisam ni čitao temu…svega prvih par postova. Ali mogu misliti kakva se energija sharala u ovoj temi. xd.
Hvala i tebi na lijepim riječima. Thumbs up! :slight_smile:

Kad sve procitah vidjeh zasto stranica kosta 700kn i napravi se u 2-3 sata. Nitko nije spominjao SEO, kesiranje i zastitu? Pa stavis plugin za kesiranje pa se raspadne, pa drugi, pa sve podesis kako treba, pa… Ehhhh… Pa prepravak teme, pa ovo pa ono i tih 2-3 sata kvalitetnih stranica… Pa testiranje na gtmetrixu, pingonu… Pa trazenje sto boljih performansi, pogotovo ako je tema koma… Da je neznam kakav klijent to su osnovne stvari gdje samo na to potrosis 2-3 sata i vise.

E sad je pitanje, ozenis se, dobijes dijete…(samo primjer). Dal mozes u lijepoj nasoj sa tih 100eur prehraniti obitelj, platiti rezije… Ok je skromno naplatiti negdje u granicama konkurencije malo ispod, ali svako znanje nesto vrijedi? A i da je najjednstavnija stranicaa da je napravis kako treba i da se neke osnove kod wordpressa odrade kao zastita, kesiranje, testiranja… Nemoguce je i tu najobicnije napraviti za 2-3 sata.

@mozvatic
Nisi procitao sve moje postove.

Moj zadnji post je bio bas naprotiv, sprdacina za takve sto rade jeftino, pod uvjetom da si zaposlen u firmi i imas pausalni obrt u hr.
Za pausalni obrt , ako si zaposlen negdje i radis god. do 115 k kn, ukupna davanja nisu veca od 1000 kn mj., i to je puno.

A sad da te pitam koliko placas ljude honorarno po satu ili po projektu, ako nije tajna, raspon?

Nisam mislio uopce te komentirat, jer to ne radim kad je u pitanju netko tko trazi ljude, ali posto si ti mene komentirao, onda moram.

Prvo wp se uopce ne koristi, nego se ulozi neko vrijeme u razvoj svojeg cms-a, sto rade ozbiljne firme. Za kesiranje koristis sw, npr. squid.

Kazes trazanje performanci, u startu imas svoj cms i onda ti ovo ne treba, jer je u startu vec sve optimizirano, ako se radi jednostavno, a kvalitetno bez puno kompliciranja.

Zastita, napravis kako treba svoj cms, uzmes sw kroz koji izvrtis svoj code i popravis eventualno probleme.

I iskreno ne radim wp, a moja brutto satnica je 40-50 eura, ili 25% od vrijednosti projekta i klijent osigurava gotove html/css template.

1 Like

Ma tko bi vise polovio tko sta pise :slight_smile: Ja ne placam ljude, to su bili oglasi iz usluge prema partneru sa kojim suradujem! A sve ostalo sto si napisao u potpunosti potpisujem :slight_smile: :+1:

Ovdje ste se razvezali i svašta ispisali. Budući da ja nisam programer niti dizajner nego baš suprotno predstavljam drugu stranu - one koji naručuju.

Sada s moje strane što mene muči - pisao sam neki dan da imam ideju za web stranicu koju bih želio pokrenuti. Krenuo sam s oblikovanje izvorne ideje i sada sam već pri kraju da to imam sve skicirano.

Ono što mene brine - kada ja nekome izložim svoju ideju da li mi netko može odmah reći - gle to košta 300,700,5000 ili 10000 kn? Ako može super, bitno mi je to znati. Ako ne može, da li mi taj netko može postaviti pitanja na koja ću ja odgovoriti pa da nakon odgovora definira cijenu?

Najviše me brine da mi netko naplaćuje po h, a ja ne znam koliko mu h treba da mi napravi nešto. Ne znam da li razumijete moju brigu, jer ne mogu ići u projekt a da ne znam hoću li imati novca da realiziram svoju ideju.

@Zagreb30

Najbolje platit po projektu.

Ja se tu slažem. Ali kako da mi netko dobro procjeni koliko koji projekt košta. Jer može se dogoditi (a čuo sam takve priče iz prve ruke) da se dogovori jedna cijena. Ništa se ne mijenja na izvornom projektu, ali onda programer kasnije izmišlja da mu treba dodatno vremena (naravno buba neke izraze koje laik ne može razumijeti, pa tako ni ja) i da mu se treba plaćati po h. Ili drugi primjer kada ne napravi kako treba, bude puno grešaka, ali kasnije neće da popravlja jer tvrdi da je to to i da se sve dodatno treba platiti isto po h rada.

Mene to muči - kako to pravilno definirati da nema kasnije repova.

Ili drugi primjer kada ne napravi kako treba, bude puno grešaka, ali kasnije neće da popravlja jer tvrdi da je to to i da se sve dodatno treba platiti isto po h rada.

Točno, ali gledajući sa strane developera - imaš situacije da netko naruči projekt i ne opiše ga onako kako je mislio/planirao, pa onda po završetku radova naručuje “još samo ovo” jer je njemu u glavi i to trebalo napraviti, pa se čudi zašto to mora sad dodatno platiti.

Napravi dobar plan projekta i prije početka realizacije porazgovaraj s developerom oko toga ima li on kakve ideje ili nadopune što bi još trebalo napraviti, pa onda kad sve staviš na papir - tek tada se razgovara o konačnoj cijeni i rokovima.

1 Like

Osim što želiš da naplata ide po projektu, želiš znati i koliko developer procjenjuje sati rada + cijena po satu. Prve grube procjene naravno neće biti točne, ali bit će nekakav okvir. Iz toga odmah znaš i kolika ti je okvirna cijena po projektu, ali znaš i koliko dotični uzima po satu. A to ti je bitno…imaš brojke s kojima možeš bolje usporediti više različitih ponuda.
Nakon što odvažeš sve ponude, znat ćeš koja je zlatna sredina. Recimo ako je projekt u prosjeku procjenjen na 10 000kn, ne želiš one koji kažu 20kn/h * 500 sati, niti one koji kažu 500kn/h * 20 sati.
Uglavnom, iz ovih brojki ćeš najbolje prepoznati one programere koji odstupaju nesuvislimi brojkama.
Isto tako ćeš vidjeti ako je netko jako skupo procjenio projekt, da li je to zato jer on jako cijeni svoj sat…ili zato jer misli da mu treba xxxx sati da završi projekt. Ako bi se već odlučivao na skuplju ponudu, onda radije kod onoga što cijeni svoj sat …a količinu sati je dobro procjenio spram prosjeka.

To je ovako samo statistička analiza …što se ostalog tiče, moraš vidjeti što je taj programer do sada radio i po tome ćeš najbolje vidjeti hoće li te on više “boliti” ili će ti moći pomoći.

Konačno, kada se odlučiš na nekog programera onda se radi detaljnija analiza projekta i koraka izrade. Najbolje staviti na papir svaku sitnicu koja će biti pravljena i uz svaku sitnicu ide njegova procjena vremena. Ovo se naravno radi uz suradnju sa developerom…tako da zajedničkim snagama izvučete na vidjelo sve detalje i da ih on procjeni po težini / utrošku vremena.
Tu će te on usmjeriti da ako želiš da se pojednostave neke stvari koje bi bespotrebno uzele puno vremena itd.

Nakon tog koraka imate sve na papiru i tu dolazite do nove preciznije procjene potrebnog vremena za izradu, tako i konačne cijene.
Ako si ok sa tom novom cijenom…nastavljate suradnju.

Od te točke imate sve na papiru i on ne može samo tako reći da je nešto pravio što u startu nije dogovoreno.
Isto tako ti ne možeš samo tako izletiti sa dodatnim zahtjevima koji nisu dogovoreni.
Ali ako se i dese novi zahtjevi (što je najnormalnije), ništa strašno…jer imate već obojica dobar osjećaj koji djelovi izrade koštaju koliko vremena tj. novca. …pa možete suvislo početni plan proširivati na obostrano razumjevanje.

Ono što ti je također bitno, možda najkritičniji dio…da dobiješ od programera neku garanciju na održavanje i nadogradnju. Tu će ti najbitnije biti da stekneš osjećaj da surađuješ prvenstveno sa čovjekom koji ima obraz i koji ti neće okrenuti leđa kada ga opet zatrebaš. Jer može biti dosta mučno ako ćeš već sljedeću nadogradnju se morati obraćati nekom novom programeru… to zna biti vrlo zeznuto. A i to će ti biti tim lakše ako prvi programer odradi posao po nekakvim standardima i da dobiješ barem nekakvu dokumentaciju po kojoj bi njegov rad mogao netko drugi nastaviti kasnije…

Zeznuta igra svakako. :slight_smile:

2 Likeova

Hvala na ovom dugom komentaru. Mislim da si sve mi točno rekao i opisao. Onako prosto gledajući jako mučno i teško je izabratii pravog programera jer ima puno koji love u mutnoj vodi. Puno vrhunskih ljudi i stručnjaka do raznih prevaranata i folera koji misle da znaju. Baš će biti teško odlučiti. Sve više sam bliže ideji da ću neku firmu angažirati jer oni iako su skuplji nude i neku sigurnost. Ali evo javilo mi se i ovdje nekoliko ljudi koje ću svakako kontaktirati kada popunim sve rupe u svome planu, pa ćemo vidjeti.

Zasad znam domenu, otprilike sam prema pročitanome odlučio i koji hosting. Isto tako znam da želim custom CMS, znam strukturu stranice…

Pazi se i firmi i vlasnika isto koliko i freelancera, ima kretena i lopina i u firmama jos vecih nego sto su freelanceri.

Nađi se sa par ljudi pa ih probaj procijeniti. Nije lako.

2 Likeova

@Zagreb30,
ovo definitivno što kaže @costlyDeveloper , neorganizirana firma mora nahraniti nekolicinu neorganiziranih ljudi, dok jedan freelancer mora nahraniti samo svoju neorganiziranost :slight_smile:

Efikasnost uvijek pada sa brojem ljudi uključenih u projekt…kod većih projekata je to nužno zlo da mora stajati team ljudi u pozadini, ali kod manjih ćeš najbolje proći sa jednim + dizajn posebna osoba.

Pretpostavljam da je onda najbolja kombinacija freelanceri programer + dizajner koji iza sebe već imaju zajedničke projekte?

Pa to i nije tako nužno. Ti možeš biti voditelj svog projekta i dizajn rješiti sa jednom stranom i onda sa gotovim dizajnom doći developeru koji će to “oživiti”. Developer nije baš vezan suradnjom s dizajnerom.

Ipak, mora ti dizajner biti osvješten kako web funkcionira (znači da je baš web dizajner i da poznaje UX (user experience)) …tako da ne napravi stvari koje je nemoguće kasnije implementirati.

A možeš i developeru prepustiti i taj dio da vodi razvoj dizajna. Kako god, onaj tko je uključen u razvoj dizajna, mora biti UX potkovan.

1 Like

I jesmo dogovorili biznis?